1. Anasayfa
  2. İş Fikirleri

2024’de Sokakta Simit Satmak Para Kazandırır Mı?

2024’de Sokakta Simit Satmak Para Kazandırır Mı?

Sokakta Simit Satmak Para Kazandırır Mı? sorunun cevabını bulmak için detaylı bir araştırma yazısı.

Sokakta simit satmak, karlı iş fikirlerinden biridir. Simit, Türk insanının her gün olmasa da haftada en az birkaç kez yediği, ucuz ancak doyurucu bir kahvaltı seçeneğidir. Simit, uygun fiyatlı olmasına karşın çok fazla satıldığı için, satan kişiye gerçekten de güzel para bırakır. Her bir simit ortalama 100 gram ağırlığındadır ve sokakta seyyar olarak veya belediyeden satış ve bölge ruhsatı alınarak satılmaktadır.

Ruhsatlı bir şekilde satış yapmak her zaman için daha fazla gelir elde edilebilmesini sağlar, çünkü ruhsatlı satanların arabaları vardır ve simit dışında başka şeylerde satabilirler.

Sokakta Simit Satmak İçin Ruhsat Almak

Simit satmak istiyorum diyorsanız, sokakta simit satabilmek için belediyeden ruhsat alınması gerekiyor, aksi takdirde yaptığınız iş bir suç oluyor ve vergi kaçakçısı sınıfına giriyorsunuz. Bir şahıs şirketi açmalı ve belediyeden ruhsat almalısınız. Ruhsat sonucunda belediye size bir satış bölgesi veriyor. Size verilen satış bölgesinin yıllık kirası var ve bu kira, belediyeye peşin bir şekilde ödeniyor.

Yıllık kira bölgeden bölgeye değişiyor, işlek olmayan yerler için 10 bin lira civarında iken, işlek bölgelerde 60 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Simit Satmak için Simit Tezgâhı Açmak

Sokakta simit satmak için bir simit tezgahınızında olması gerekiyor, tezgahlar ortalama birkaç bin TL’den satıldığı için bunları almak pek zor olmayacak. Yıllık belediye kirasını ödedikten sonra ruhsat levhanızı alıp satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Simit satmak karlı mı? Simit Satarak Ne Kadar Kazanılır?

Ruhsatlı simit satıcılarından edindiğimiz bilgiye göre günde 400 simit yaklaşık 100 adet su ve 50 adet de meşrubat satılıyor. Her bir simit satışından 2 TL kar elde ediliyor. Yani 400 simit için ortalama 800 lira kar elde edilebiliyor diyebiliriz. 100 adet su satışından da ortalama 100/150 lira ve 70 meşrubattan da 150 lira kar elde edebilir.

Yani günlük ortalama 1000 lira civarında kar elde ediliyor. Tabi bu karın önemli bir kısmı ruhsat adı altında belediyeye gidiyor. Bu kadar satış yapabileceğiniz bir bölgede olmak, senelik 150 bin lira kira ödemeyi gerektiriyor ki bu da ayda 10 bin lira kira anlamına geliyor.

Kira ve diğer giderleri çıkarttıktan sonra yaklaşık 15 bin lira arasında kazanç elde edilebiliyor. Peki ya sırtının üstünde simit satanlar, onlar ne kadar kazanıyor?

2024'de Sokakta Simit Satmak Para Kazandırır Mı? 2

Ruhsatsız Kaçak Sokakta Simit Satmak

Ruhsatsız bir şekilde vergi kaçırarak simit satan bireylerden edindiğimiz bilgilere göre günde 200 adet simit satıyorlar. Ancak sırtlarının üzerinde sattıkları için başka bir şey satmaları pek mümkün olmuyor. Bu şekilde simit satanlar günde 500 lira kazanıyorlar. Yol ve yemek masraflarının günlük 100 lira civarında olduğunu söylüyorlar.

Bu şartlar altında çalışan bireyler ayda 13000 lira civarında net bir gelir elde edebiliyorlar. Bu tabloya göre, sokakta simit satmak konusunda, çok yüksek kira ödeseler bile kazananlar ruhsatlı satış yapanlar oluyor.

Simit satmak için gereken belgeler nelerdir?

Simit satmak istiyorum diyorsanız ve simit satmaya karar verdiyseniz simit satmak için gereken belgeleri bilmeniz gerekiyor. Simit satmak için gereken belgeler kısaca:

  • Eğer resmi olarak satış yapacaksanız; sokakta simit satacaksanız belediyeye başvurarak bir izin kağıdı almak
  • İzin aldığınız satış yeri kirasını ödemek
  • Bir simit arabası almak. Sadece tepside simit satmaya izin verilmeyebilir. Hijyen önemlidir
  • Simit satışı yapılacak yeri belirlemek ve belediyeden izni ona göre almaya çalışmak. Her istediğiniz yerde satış yapamayabilirsiniz.

Resmi olarak simit satmayacaksanız tepside simit satabilir yada yine simit arabasında istediğiniz bir yerde simit satarak kazanabilirsiniz. Ancak bu büyük bir risktir. Zabıtalara sizi tespit ettiğinde, elinizdeki tüm malları alacak üzerine 200/400 lira arasında bir ceza yazacaktır. Cezayı ödemezseniz mallarını bir daha alamazsınız. Zaten simitler günlük olduğu için simitleri geri alsanız bile artık ürünleriniz çöp olacaktır. Bu nedenle zararınız da büyük olacaktır.

O nedenle resmi yollardan satış kısa vadede sizi zorluyor görünse de, hem vicdani olarak kazandırır hemde uzun vadede daha çok kazandırdığı aşikardır.

SİMİT SATMAK VİDEOSU

Peki sokakta su satarak para kazanmak?

Su satarak para kazanılır mı konusunu buradan okuyabilirsiniz.

Peki sokakta sandviç satarak para kazanmak?

Sandviç satarak para kazanılır mı konusunu buradan okuyabilirsiniz.

Peki sokakta mendil satarak para kazanmak?

2024’de Sokakta Mendil Satmak ve Para Kazanmak Hakkında Herşey

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir