1. Anasayfa
 2. Yeni İş Fikirleri

Bowling Salonu Açma Maliyeti 2024 Ne Kadar Para Kazanır?

Bowling Salonu Açma Maliyeti 2024 Ne Kadar Para Kazanır?
Bowling salonu dükkanı açmak karlı mı maliyeti

Bowling salonu açmak karlı bir iş fikri mi? Bowling Salonu Açma Maliyeti Nedir? Para Kazandırır Mı? İşte detaylar…

Gün geçmiyor ki karlı bir iş fikri daha ortaya atılmasın, genç girişimciler bir iş kurmak ve bundan bir gelir sağlamak istiyorlar, tabi bunun için de belli başlı bazı fikirlere sahipler.

Bu fikirlerden biri de bowling salonu açmak, küçükten büyüğe hemen herkesin severek oynadığı bowling salonu, kesinlikle kötü bir fikir değil ve yeteri kadar sermaye sahibiyseniz çok yüksek gelir sağlayabilecek bir proje. Peki bowling salonu nasıl açılır, bowling salonu açmak için ne gerekiyor?

Yazı İçeriği

 • Bowling Salonu Kurmak İçin Ne Kadar Sermaye Lazım?
 • Bowling Salonu Nasıl Kurulur?
 • Bowling Fiyatları Nelerdir?
 • Bowling Salonu Çalışma Saatleri
 • Bowling Salonu Kar Marjı
 • Bowling Salonu Ne Kadar Para Kazanır?

BOWLİNG SALONU AÇMAK

Bowling Salonu Açma Maliyeti Nedir?

Ortalama bir bowling salonu açabilmek için yaklaşık ve ortalama1 milyon 200 bin lira bir sermaye sahibi olmanız gerekiyor. Bowling salonları genelde AVM içerisine kurulduğu için AVM sizden bir iki yıllık kirayı peşin isteyecektir. Tüm bunlar eklendiğinde gerekli sermaye minimum 3-5 milyon TL’ye kadar çıkıyor.

Bowling Salonu Nasıl Kurulur?

Bir bowling salonu açabilmek için minimum 250-300m2 bir alan kiralanması gerekir. Bu alan genelde AVM’lerde çok ciddi kira bedelleri ödenerek kiralanmaktadır. Ortalama 300m2’lik AVM bölgesinin kiralanmasının bedeli aylık 400/600 bin lira civarındadır.  İlgili mülk kiralandıktan sonra bowling ekipmanlarının AVM’ye getirilmesi kurulması ve işlenmeye başlaması epey uzun bir süreçtir. Bu etapta ekipman masrafları 900 bin-1.300.000 bin lira tutsa da işletme kurulana kadarki kira bedeli, gerekli tadilat masraflarıyla en az 2 milyon lira hazır paranız olması gerekiyor.

Bowling Fiyatları Nelerdir?

Bowling fiyatları oyun bazlı belirlenir. Her bir oyunda 4 ya da 5 kişi yer almaktadır. Salonlarda bir bowling oyununun bedeli 400 /500 TL civarındadır. Bu herkesin toplamıdır. Kişi başı 100/150 TL arası değişebilir. Her bir oyun yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir. Bunun dışında ekstra eğlence salonları, ekstra eğlence alanları da kurarak bu oyunlardan da ek gelir elde edebilirsiniz.

Bowling Salonu Açma Maliyeti 2024 Ne Kadar Para Kazanır? 1
bOWLİNG SALONU AÇMAK

Bowling Salonu Çalışma Saatleri

Bowling salonu açmak karlı bir iş mi diye soranlar için mesai saatlerini de yazalım dedik. Bowling salonu genelde AVM mesai saatlerine uymaktadır. Sabah 10.00 gibi açılır ve akşam 22.00’de kapanır yani yaklaşık 12 saat hizmet verir.

Bowling Salonu Kar Marjı

Bir bowling salonu çok yüksek kâr marjıyla çalışır. Genel itibarıyla bowling oyunun bir takım elektrik masrafından başka bir harcaması yoktur, bu nedenle yüzde 98-99 civarında bir kâr marjından söz etmek mümkün olabilir. Fakat net kâr marjı, her salonda aynı değildir, masraflar çıktıktan sonra salona yüzde 15 net kar da kalabilir, yüzde 50 de bunu bilmemiz pek mümkün değil. İşçi masrafları ve kira çok değişken olduğu için net marj bilinemez ve her işletmeye göre değişir.

Bowling Salonu Ne Kadar Hasılat Yapar?

Salonun günlük hasılatı, bowling oyunlarından, kafeterya satışından ve diğer oyunlardan elde edilen gelirlerden oluşmaktadır. Ortalama bir bowling salonunda günde 200-250 kez bowling oynanır ve salon bundan 50/60 bin lira civarı para kazanmaktadır, salonun kafeterya bölümü de 3 bin lira civarı para toplar. Bunun dışında, diğer oyunlardan elde edilen gelir de 7-10 bin lirayı bulmaktadır.

 • Bowling oyunlarından 50-70 bin TL/GÜN
 • Diğer oyunlardan 10-15 bin TL/GÜN
 • Kafetaryadan 7-10 bin TL/GÜN

Bugün açtığınız bir bowling salonunun ne kadar para kazandıracağını elbette öğrenmek ve bilmek istersiniz. Genel olarak bowling salonları çok para kazandırır, zaten sermaye gereksinimden de anlayacağınız üzere ciddi bir satış döngüsü vardır.

 • Bir bowling salonun aylık hasılatı 1,5/2 milyon TL ve üzeridir.
 • Bu hasılattan elde edilen brüt kar 900-1 milyon  TL arasıdır.
 • Bu karın önemli bir kısmı (yaklaşık 500-800 bin TL) kira için harcanmakta ve kiraya ödenmektedir.
 • Bowling salonu, elektrik faturası, diğer faturalar, kira, vergi, personel masrafları için de yaklaşık 800 bin lira harcamaktadır.
 • Sonuç olarak salon sahibine aylık 150 bin TL ile 250 bin TL arası net kar kalıyor.

Burada anlatılan ücretler ve maliyetler ortalama ve 2024 yılına göre hesaplanan tutarlardır. Bowling salonlarının açıldığı konum, ücret tarifesi ve sosyal olaylar bowling salonu açma maliyetini ve bowling dükkanı kar marjını arttırabilir yada düşürebilir.

Bu iş kafanıza yatmadıysa bir de bunu okuyun

2024 Oyun Parkı Açmak istiyorum diyorsanız

Uyarı: Burada anlatılanlar (ciro, kar, kazanç, maaş, sermaye v.b) internet ortamında kolayca bulunabilen kaynaklardan derlenerek elde edilmiştir. Yatırım tavsiyesi değildir. Verilerin doğruluğu garanti edilemez.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. 09/04/2021

  Anahtar teslimi bowling salonu kurulumu 30 yıla yakın isletme tecrübe ve birikimimizle her türlü destek ve bilgi için
  ***

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir