1. Anasayfa
  2. İş Fikirleri

2024 Lokmacı Açmak Karlı Bir İş mi? Maliyet

2024 Lokmacı Açmak Karlı Bir İş mi? Maliyet

Yeni moda dükkanlardan biri olan “Lokmacı Açmak” hatta günümüz tabiri ile “Yeni Nesil Lokmacı” konusunu sizin için derinlemesine araştırdık.

“Bu yazı, yeni nesil lokmacıların çok popüler olduğu dönemde yazılmıştır. Ona göre okumanız yarar sağlayacaktır.”

Şu altta ki linkte uzun uzun bir liste yapmıştık, efsane iş fikirleri diye. Bu lokmacı fikri orada yoktu 🙂 detaylı bir şekilde konuyu burada açıyoruz.

Günümüzde insanların damak tatları ile birlikte yeni yeni iş alanları açılmakta ve çok farklı sektörler ortaya çıkmakta ve nasıl açılacakları araştırılmaktadır. Bu iş sektörlerinden bir tanesi olan yeni nesil lokmacı nasıl açılır, maliyeti ne kadardır ve girişimciye ne kadar kazandırır sorularının üzerinde duracağız.

Geçmiş yıllardan beri toplumumuzun neredeyse tamamı tarafından sevilerek yenilen ve hafif tatlılardan olan lokma, şimdilerde yeni tarzıyla girişimciler için mükemmel bir iş dalı haline gelmiştir.

Lokmacı Bayilik Veren Firmalar

Lokmacı dükkanı için, lokmacı açmak için bayilik veren firmalar elbette mevcut. Bunun için arama motorlarından birinde “lokmacı bayilik” yazmanız durumunda lokmacı bayilik veren firmalara ulaşabilirsiniz.

Lokmacı Açmak Mantıklı mı?

2020 yılı için en popüler iş fikirlerinden olan lokma dükkanları şuan için güncel olarak ne durumda? Lokma dükkanı açmak için sizlere A’dan Z’ye ihtiyacınız olan ve bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda sunmaya çalışacağız.

“Efsaneler asla yok olmaz sadece şekil değiştirir” sloganı ile yola çıkan ve bildiğiniz lokmaları size unutturarak bambaşka bir tarz oluşturan bu dükkanlar sizlere eşsiz tatlar sunmaktadır. Yeni nesil lokma dükkanı sizlere lokma tatlılarını şerbetinden sıyırmakta ve bol çikolata içinde sunmaktadır.

Tamamen farklı bir lezzete bürünen lokmalar değişik sunum tarzı ile de özellikle genç müşterilerin beğenisini kazanmaktadır. Yeni nesil lokma dükkanlarını diğerlerinden çok farklı kılan ise, bu değişik lezzeti bir kere tadanların sonradan tekrardan ya ailesi ya da arkadaşları ile yeniden kendine çekmesi olmaktadır.

Sosyal medyanın da büyük etkisiyle artık müşteri kitlelerine ulaşmak çok daha kolay olmaktadır. Sizlere tamamen farklı bir sunum ve farklı bir tat sunan yeni nesil lokma dükkanları, artık sizin de vazgeçemeyeceğiniz yeni mekanlarınızdan olacaktır.

Lokmacı Açmak Karlı mı?

Son dönemin en popüler dükkanlarından olan ve çok kısa sürede müthiş bir müşteri potansiyeli yakalayan lokmacı dükkanları kar oranlarını sır gibi saklamaktadırlar. Birçoğu aylık kazancının ne kadar olduğunu söylememekte ve böylece kendisine rakip bir şube daha açılmasını istememektedir.

Fakat onlar her ne kadar kendilerince kazanç oranlarını sır gibi saklamaya çalışsalar da, yapılan bazı açıklamalardan ne kadar kazandıklarını öğrenmek ve hesaplamak mümkün olmaktadır.

Yeni nesil lokmacı açmak karlı mı, sorusunun cevabı olarak kesinlikle karlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü yapılan araştırmalara göre açılan mekanın popülaritesine göre de bu rakamlar değişmek kaydıyla ortalama bir lokmacı dükkanı aylık 80.000 ile 200.000 TL arasında kazandırmaktadır.

En basitinden sade lokma sunum porsiyonu 8 TL, eğer siz bunu çikolata sosları ile birlikte isterseniz porsiyonu 16 TL olmaktadır. Bazı menüler 12 TL olurken bazı menüler ise 20 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bunların yanında içeceklerin olduğunu da düşünmek gerekir.

Ayrıca Mobil Uygulama Yaparak Nasıl Para Kazanılır konusu da ilginizi çekebilir.

Günde 100 ya da 150 müşteriye servis yaptığınızı varsayarsanız, günlük kazancınız ortalama 3000-4000 TL’ye denk gelmektedir. Buda sizlere aylık 100.000 TL gibi bir kazanç sağlamaktadır. Bu paranın içinde dükkan kirası, çalışan masrafları, malzeme giderleri ve reklam giderlerini de çıkarsanız size en kötü ihtimalle 30.000 TL’si kalmaktadır.

Yani yeni nesil lokmacı açmak karlı mı sorunuzun cevabı, evet hem de çok karlı olmaktadır. Fakat burada şunu unutmamak gerekir ki, iyi para kazanmanın yolu yine iyi bir reklamdan geçmektedir.

Hem ürününüzü hem de dükkanınızı mümkün mertebe çok iyi tanıtmalısınız. Bunun için her tür sosyal medya platformlarında hesap açmalı ve hemen hemen her kitleye hitap etmeyi başarmalısınız.

Özellikle gençlere yönelik reklamlarınızı çok iyi hazırlamalı ve onları arkadaş çevreleri ile birlikte çekebilmelisiniz. Sunduğunuz lezzetleri sosyal medya hesaplarınızda da paylaşarak insanların görmesini sağlamalı ve bu lezzeti tatmaya davet etmelisiniz.

Lokmacı Yerinin Önemi ve Mekanın Büyüklüğü

Öncelikle yeni nesil lokmacı lokasyonun yerinin işlek ve ulaşılabilirliği açısından kolay bir yerde olması çok büyük önem taşımaktadır. İnsanlar sizleri görmeli ve dikkatlerini çekmelisiniz. Şayet amacınız çok iş yapmak ise kesinlikle hedefinize uygun bir mekan ayarlamalısınız.

Lokma dükkanında mekan büyüklüğü ve otopark kolaylığı oldukça önemli olmaktadır. Çünkü insanlar her zaman kolay ve rahat ulaşabilecekleri mekanlarda vakit geçirmeyi severler.

Eğer sizde dikkat ederseniz en çok iş yapan yerler her zaman otoparkı olan ve kolay ulaşılabilen işyerleridir. Yine otoparkın güvenlikli olması ve mümkünse bir güvenlik görevlisinin olması da insanların içinin rahat etmesi açısından çok önemli olmaktadır. Otoparkın olması kadar dükkanın iç genişliği de çok önemlidir.

Çünkü insanlar lokma servisini sıcak sıcak tüketmekte olduğu için rahat ve geniş bir iç mekana ihtiyaç olmaktadır. Böylece kalabalık ya da aile ile gelen müşteriler çok daha rahat hareket etme imkanına sahip olacaklardır.

Yeni nesil lokmacı dükkanının büyüklüğü müşterilere sununun kolay yapılabilmesi açısından da önemli olmaktadır. Hiç kimse dar bir alanda sıkışarak, üzerine dökme endişesi taşıyarak ya da birbirine temas ederek tatlı yemek istemez. Zaten lokma servisi paket yapılamamaktadır, çünkü sıcak çikolata gidene kadar donar.

Bu sebeple mekan ortalama 70-80 metre kare genişliğinde olmalı ve insanlar lokma servislerini sıcak ve taze olarak tüketmelidir. Kısaca açacağınız mekanda en az 60 kişiyi tek seferde ağırlayabilecek genişlikte bir mekana sahip olmalısınız.

Ayrıca Halı Yıkama İşi Karlı mı? Maliyeti nedir? konusu da ilginizi çekebilir.

Yine iç mekana uygun olarak hoş bir dekorasyon tarzı seçilmelidir. Yine lokma üretim anının müşteriler tarafından görülebilecek şekilde olması, müşterilerin daha bir ilgisini çekmekte ve dükkanınıza olan güvenlerini artırmaktadır. Birde son olarak mekanınızda menü ile kasanın yan yana olması hem müşterinin hem de sizin işinizi oldukça kolaylaştırmaktadır.

Lokmacı Pazarlaması ve Personeli

Şayet başarılı ve bol kazançlı bir lokmacı dükkanına sahip olmak istiyorsanız, kesinlikle lokma dükkanında pazarlama ve personel çok önemli olmaktadır. Sosyal medyayı çok aktif kullanmalı ve genç personel ekibinizin de sosyal medya üzerinde aktif olmasını sağlamalısınız. Yine aynı şekilde her tür sosyal platformda üretimini yaptığınız ürünleri çok iyi pazarlamayı bilmeli ve insanları mekanınıza çekmelisiniz.

Personellerinizin kesinlikle işini çok iyi bilen ve müşteri memnuniyetine son derece önem gösteren kişilerden oluşmasına bilhassa özen göstermelisiniz. Personel ekibiniz ne kadar genç, güvenilir ve diksiyonu düzgün elemanlardan oluşursa müşteriler ile diyalog ve ilişkileri de o denli iyi olacaktır. Bu sebeple lokmacı dükkanı mekanı kadar içini dolduracak olan personelinde doğru seçimi çok önemli olmaktadır.

Ayrıca İnternetten Nasıl Para Kazanılır? konusu da size ilham verebilir

Lokmacı Açma Maliyeti

Eğer lokmacı açmaya karar verdiyseniz, öncelikle ne gibi malzemelere ve nasıl bir mekana ihtiyacınız olacağını çok iyi hesap etmelisiniz. Çünkü bunların iyi hesap edilmesi lokma dükkanı açma maliyeti hesaplama da gerekli olmaktadır.

Lokma ve çikolata tezgahları, servis için kullanılacak her çeşit çikolata sosları, masa ve sandalyeler, servis tabak ve ekipmanları, lokma yapımında kullanılacak olan malzemeler, iç mekan dekoru gibi malzeme ve detayların doğru hesaplanması çok önemlidir.

Yine kurmayı planladığınız dükkana ve markaya özel sunum tabelaları ile , dükkanın kira ve fatura giderleri, reklam panoları, iç ve dış mekan aydınlatmaları ile mekana uyumlu şık perdeler gibi unsurlarda hesaba katılmalıdır. Tüm bu detaylar iyice hesaplandığında lokmacı açma maliyeti ortalama olarak 100.000 ile 150.000 TL arasında bir fiyat tutmaktadır.

Lokmacı sektöründe son durum

Özellikle 2019 yılında büyük bir hızla açılan lokmacıların çoğu kapandı gibi görünüyor. Yada çoğu devretmeye çalışıyor. Nedenlerinden biri koronavirüs dersek diğer ve daha önemli sebebi lokmanın dönemsel bir popüler tatlı olmuş olabileceği. Lokma baklava gibi ömür boy çok satan bir tatlı çeşidi olmayabilir. Bunu bu şekilde görmüş oluyoruz.

Lokmacı furyası tekrar başlar mı, yada kalan dükkanlar çok iyi iş yapıyor mu bunu bir kaç lokmacı gezerek görmek gerekiyor.

Örnek Yeni Nesil Lokmacı Dükkanı ve Sunumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. 03/06/2019

    Yaratıcı fikirler ile iyi paralar kazanılır bence

  2. 03/06/2019

    Lokmayı şekil şekil yaparak dikkat çekilebilir veya reklam yaparak

  3. bu aralar gözde işlerden biri istanbulda açmak lazım aslında kar oranları v.s. çok iyi görünüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir