1. Anasayfa
  2. İş Fikirleri

Kağıt toplayıcıları ne kadar kazanıyor? 2024 Kağıt toplama işi

Kağıt toplayıcıları ne kadar kazanıyor? 2024 Kağıt toplama işi
Kağıt toplayıcıları ne kadar kazanıyor?

Kağıt toplayıcıları ne kadar kazanıyor? diye merak ediyor ve kağıt toplama işi hakkında bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Geri dönüşüm işçileri, sokakta ve dışarıda heryerde bulunan kâğıt ve kartonları toplayarak bunların geri dönüşüme kazandırılmasını sağlar ve bundan gelir elde ederler. Kâğıt toplayıcıları, gün içerisinde topladıkları hurda kâğıtları geri dönüşüm fabrikalarına veya bu fabrikaların aracılarına satarak anlık olarak paralarını alırlar. Kâğıt karton toplayarak elde edilebilecek gelir, kişinin gün içerisinde ne kadar karton topladığına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Atık hurda kağıtları kilo ile satılır ve bir değeri vardır.

Peki Kağıt toplayıcıları ne kadar kazanıyor? Kağıt toplama işine nasıl başlanır?

Kağıt Toplama İşine Nasıl Başlanır?

Bu işe başlamak isteyenlerin öncelikle araba ile mi yoksa beden gücü ile mi bu işi yapacaklarını belirlemeleri gerekiyor. Karton toplama işine başlamak için öncelikle bir el arabası almanız gerekiyor, bu iş için özel olarak üretilmiş arabalar 400 / 600 liradan satılıyor, öncelikle bu arabalardan almanız gerekli, sonrasında ise çuval alıyorsunuz, çuvalların tanesi ortalama 80/100 liraya satılıyor. Kısaca bakarsak bu işe girmek için cebinizde en az 800/1000 lira olmalı. (O kadar çok zam geliyor ki artık buraya ne yazsak sürekli değişiyor rakamlar, siz hep biraz üstü sayın yazılan rakamları)

Kağıtları Nereden Toplayacağım?

Kartonları, çöp ve çöp kenarlarından işletmelerin biriktirdiği kartonlardan toplayacaksınız. Bir hurda el arabası yaklaşık 250 kilo kadar kâğıt karton alabiliyor, buna göre arabayı komple doldurmanız durumunda elde edeceğiniz gelir yaklaşık olarak 200 lira olacaktır.

Kağıt Toplayıcıları Kaç Para Kazanıyor?

Kağıt Toplayıcıları ne kadar kazanıyor? Günlük kazancı nedir?

Kâğıt toplamak işi ile kağıt toplayıcılar ne kadar kazanıyor sorusunun cevabı, aslında topladığınız karton ve kâğıt çeşidine göre değişiyor, örneğin ıslanmış karton veya kağıtlar kilosu 20 kuruştan değerlendiriliyor, standart ürün koli kartonlarının kilosu yaklaşık 1 TL’den satılıyor, kitap veya gazete gibi kağıtların hurdası ise 2/3 TL’ye satılıyor. (Fiyatlar 2023 itibari ile daha fazla artmış durumda)

Bunun yanında diğer hurdaları toplayarak da kazanabiliyorsunuz, örnek vermek gerekirse pet şişe hurdasının kilosu yaklaşık olarak 2/3 lira ediyor, sarı hurdasının kilosu yaklaşık 100/130 lira ediyor, bunlardan topladığınız zaman iyi para kazanabiliyorsunuz.

Kağıt toplayıcıları ne kadar kazanıyor? 2024 Kağıt toplama işi 1
Kağıt toplayıcıları ne kadar kazanıyor?

Gün içerisinde topladığınız hurdanın ağırlığına göre para kazanabilirsiniz. Örneğin 200 kilo karton topladıysanız 300/400 lira ödeme alabilirsiniz. 100 kilo pet şişe toplarsanız 300 lira para alabiliyorsunuz.  Bu işi genç yaşta yapan ve günde 500 kilo kâğıt toplayıp 300/400 lira civarında para kazanan insanlar var. Bu işi gerçekten iyi bir şekilde yaparak sizlerde güzel bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Kâğıt toplayarak elde edebileceğiniz günlük kazanç / gelir, tamamen sizin çabanıza ve performansınıza bağlı, kâğıt karton yerine daha değerli demir veya bakır hurdacılığı yapmak ise kilo başına düşen geliri artıyor, bu gibi madenlerin kilosundan iyi para kazanılabiliyor olsa da bulması o kadar da kolay değil.

Kağıt Toplayıcılar Kağıtları Nerede Biriktiriyor?

Kâğıt toplamak ne kadar kazanıyor sorusundan ziyade bu karton ve kağıtların nerede biriktirileceği de önemli bir sorun aslında. Bu işi yapan kişilerden edindiğimiz bilgilere göre, bazıları hiç biriktirmeden gün sonunda yakın bir aracıya satıp parasını nakit bir şekilde alırken, bazıları da daha fazla para alabilmek için arabasını kullanıp geri dönüşüm fabrikasına satıyor.

Geri dönüşüm fabrikasına arabası ile karton satanlar günde ortalama 800 lira kazanabiliyorlar. Geri dönüşüm fabrikaları aracılara ziyade daha yüksek fiyattan karton alabiliyorlar. Aracının kilosunu 1,5 TL aldığı hurdayı, fabrikalar 2 TL’ye alabiliyor, 2 liradan alınan pet hurdalar fabrikada 3 lira edebiliyor. Bu şekilde çalışarak gerçekten de iyi gelir elde etmek mümkün hale geliyor.

Eğer bahçeniz ve arabanız varsa, fabrikaya götürüp satmanız çok daha mantıklı olacaktır, ancak kağıtları biriktiremiyorsanız ve anlık olarak para kazanmanız gerekiyorsa, günlük kazancınızı beklemeden almak istiyorsanız, topladığınız kağıtları aracılara düşük fiyattan satmanız daha mantıklı olacaktır.

2024 Bayan kuaförü açma şartları, maliyeti, karı nedir?

Kağıt toplama işi Yasal mı? Yasak mı?

Kağıt toplama işi genel olarak yasak yada yasal demek zor görünüyor. Bazı belediyeler kağıt toplayıcılara ceza kesebilirken bazı belediyeler yardım bile yapabiliyor. Bu nedenle kağıt toplama işini yapmayı düşündüğünüz il/ilçe oldukça önemli. hem daha fazla kazanmak hem de zabıtalar yada polislere başınızın derde girmemesi için, kağıt toplama işini yapmak istediğiniz konumda bu işin yasak olup olmadığını belediyeye giderek öğrenebilir, gerekirse izin alarak gönlünüz rahat bir şekilde çalışabilirsiniz.

Kağıt Toplayıcıları Videosu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. Hurda Karton kağıt (Koli) 2.60 TL

  2. fiyatları yanlış yazmışsın kardeşim 1 TL nin üzerinde kağıt karton fiyatları

  3. 15 kuruşa kağıt mı kaldı sen hangi ülke de yaşıyorsun 1 liranın üstünde fiyatlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir