2023 Demircilik/Hurdacılık Nasıl Yapılır? Kar Marjı Nedir?

demirciler-hurdacilar

Demircilik nasıl yapılır? hurdacılık nasıl yapılır, kar marjı, para kazandırır mı? işte detaylar…

Demircilik yada diğer adıyla hurdacılık son derece güzel kazançlar sağlayan iş fikirlerinden biridir. Özellikle, mahalle aralarında ve belli bölgelerde bu işi yapan ve bundan kazanç sağlayan pek çok kişi bulunmaktadır. Demircilik işinin en güzel yanı, bazen çok değerli şeyler bulunmasıdır yeri gelir, günde 200-300 lira kazanabileceğiniz değerli parçalar bulursunuz, yeri gelir eve boş dönersiniz. Bu gibi pek çok şey bulunmakta ve buna göre kazanç sağlanmaktadır.

Yazı İçeriği

 • Demircilik Nasıl Yapılır?
 • Demircilikte Para Var Mı?
 • Demirciler Ne Toplar?
 • Demirciler Topladıklarını Nereye Satar?
 • Demirciler günde ne kadar para kazanıyor?

Demircilik Nasıl Yapılır? Hurdacı olmak?

Demircilik yapmaya hurdacılık yapmaya başlamak için tek ihtiyacınız, bir demirci arabası ve topladığınız hurdaları satacağınız bir yer bulmaktır. Neredeyse hemen her ilçe ve mahallede, demircilik yapan ve demir alan birileri vardır, bunları bulmanız ve araba almanız gerekmektedir. Sonrasında ise topladığınız demirleri satarak güzel paralar kazanabiliyorsunuz.

 • Demirci arabası alın fiyatı ortalama 2000-3000 TL arasıdır.
 • Demirci dükkanıyla anlaşın.
 • Fiyatları mutlaka analiz edin ve buna göre demirlerinizi ucuzdan satmayın.
 • Toplayabileceğiniz demirleri öğrenin ve bunları öğrenerek güzel bir şekilde demirleri toplamaya başlayın.

Demircilikte/hurdacılıkta çalışma şekli iki seçeneklidir. Bunlardan birisi topladığınız demirleri biraz daha ucuz fiyattan demirci dükkanına satmak, diğeri ise fabrikaya götürüp satmaktır. Demirci dükkanları genelde yüzde 40-50 kâr marjı koydukları için buraya sattığınız demirlerden daha az para kazanırsınız, fakat fabrikaya hurda satabilmek için de yeteri kadar demir toplamış olmanız gerekiyor, buna hem bütçeniz hem de depolarınız yeterli gelmeyebilir.

Demircilikte Para Var Mı? Hurdacılık Kazandırır mı?

Demircilik nasıl yapılır sorularına ek olarak elbette ne kadar para kazanılacağı da öğrenilmek isteniyor. Demircilikte para elbette vardır fakat yeni girdiğiniz bir işte yüksek paralar kazanmayı beklemek hayaldir. Demircilikten çok para kazanmak istiyorsanız, güzel bir yük arabası almak zorundasınız, ayrıca altınızda personellerin çalışması gerekir.

Demirciler/Hurdacılar Ne Toplar?

Demirciler, demir, sarı hurdası, toplama hurda, teneke hurda, inşaat demir çubuğu hurdası, tufal hurdası gibi ürünleri toplamaktadırlar. Bu ürünleri toplar ve satıp para kazanırlar. Ürünlerin değeri arttıkça doğal olarak bulması da zordur. Örneğin sarı hurdasının kilosu 50-70 liradır ve beyaz eşyaların içinden yarım kilo veya bir kilo kadar çıkmaktadır.

Hurda Demir Fiyatları 2023 Şubat
DKP Hurda Demir 7,40 ₺/Kg
Bonus Hurda Demir 7,27 ₺/Kg
Ekstra Hurda Demir 7,15 ₺/Kg
1. Sınıf Hurda Demir 6,50 ₺/Kg
2. Sınıf Hurda Demir 6,20 ₺/Kg
3. Sınıf Hurda Demir 6,20 ₺/Kg
Demir Talaşı Hurdası 5,52 ₺/Kg
Toplama Hurda 5,40 ₺/Kg
Teneke Hurda 3,50 ₺/Kg
Pik Demir Talaşı Hurdası 3,40 ₺/Kg
İnşaat Yıkım Hurdası 6,50 ₺/Kg
İnşaat Demir Çubuğu Hurdası 7,30 ₺/Kg
Tufal Hurdası 0,45 ₺/Kg

Demirciler Topladıklarını Nereye Satar?

Demircilikte iki çalışma şekli vardır, bunlardan biri doğrudan fabrikaya satış, diğeri de demirci dükkanlarına satıştır. Yukarıda az önce verdiğimiz fiyatlar fabrikaların aldığı fiyatlardır, bu nedenle bir demirci dükkanına gidip bu fiyattan hurda satmak istediğinizde büyük ihtimal size yarısını teklif edeceklerdir.

Fabrikaya Doğrudan Satış

En çok tercih edilen satış şeklidir. Özellikle bu işi profesyonel olarak yapan kişiler bu şekilde çalışırlar. Fabrikaya doğrudan satış genelde karlıdır ve bir araç vasıtasıyla toplanan hurdalar fabrikaya götürülüp teslim edilir. Fabrikaların genelde alım limitleri vardır, örneğin en az 2 bin lira ya da en az 3 bin liralık alım limiti gibi. Bu nedenle çoğu demirci hem yük fazlalılığından hem de sermaye yetersizliğinden bunu yapamazlar.

Demirci Dükkanlarına Satış

Demirci dükkanlarına satış, özellikle bu işi küçük bütçelerle yapanlar için vazgeçilmez bir kaftandır. Demirci dükkanlarının fabrikalar gibi alım limiti yoktur, 5 liralık hurdayı bile hemen teslim alabilirler, bu nedenle küçük demirciler bu şekilde çalışmak zorunda kalırlar, eldeki hurdaları satar ve doğrudan fabrikaya götürürler.

Demirciler/Hurdacılar Ne Kadar Para Kazanır?

Geldik en can alıcı konuya. Demirciler işi ciddiye alır ve uzmanlaşmak için yeteri kadar efor sarf ederlerse belli bir zaman sonra gerçekten çok iyi bir pozisyondaki beyaz yakalı kadar para kazanabilirler, tabi bu işi ufak tefek yapan çok çalışan az çalışan gibi pek çok profilde insan da var. Bu nedenle ne kadar para kazandıklarını detaylı bir şekilde irdelemeden önce hepsini tek tek analiz edeceğiz.

 • Yarı Zamanlı Çalışanlar: Bu profildeki demirciler sabah gelir öğlen gider ya da öğlen gelir akşam giderler. Bu şekilde çalışarak günde 150-200 lira belki biraz daha fazla kazanabilirler.
 • Tam zamanlı çalışanlar: Evlerini ve ailelerini geçindirmek için bu işi yapan insanlardır. Günde 300-500 lira kazanırlar. Günde ortalama 9-10 saat çalışarak didinirler.
 • Kamyonla Toplayanlar: Demircilik işini ileri seviyeye getirip, kamyonla biriktirerek hurda toplayan kişiler hem daha çabuk hurda toplar hem de daha çok para kazanırlar. Genelde günlük kazançları 250 liranın altına düşmez.
 • Şirketi Olanlar: Namı diğer demirci dükkânı olanlar. Bu kişiler hem kendi topladıklarından hem de başkalarının getirdiği hurdalardan para kazandıkları için günlük 1 bin liraya varan gelirler elde edebilirler, tabi iş artık ticarete dönüştüğü için ne kadar para kazandıklarını net bir şekilde bilmek, belirlemek pek kolay değildir.

Uyarı: Burada anlatılanlar (ciro, kar, kazanç, maaş, sermaye v.b) internet ortamında kolayca bulunabilen kaynaklardan derlenerek elde edilmiştir. Yatırım tavsiyesi değildir. Verilerin doğruluğu garanti edilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles