1. Anasayfa
 2. İş Fikirleri

2024 Oyun Parkı Açmak istiyorum diyorsanız

2024 Oyun Parkı Açmak istiyorum diyorsanız
oyun parkı açmak

Sizinde, özellikle AVM’lerde gördüğünüz “oyun parkı açmak” fikri aklınıza düştüyse, bu yazı tam size göre.

Günümüzde insanlar artık sosyalleşme adına ya alışveriş merkezlerine ya da sinema benzeri yerlere gitmektedirler. Bu gibi durumlar neticesinde de ister istemez ailelerin çocuklarının vakit geçirebileceği mekanlara ihtiyaç doğmuştur.

Oyun parkı ise günümüzde özellikle kapalı olan AVM tarzı mekanlarda en popüler ilgi alanlarından olmaktadır. Birçok girişimci yatırımlarını artık bu tarz alanlara yönlendirmiş durumdadır. Artık içerisinde çocuk oyun parkları olmayan AVM tarzı yapılar neredeyse bulunmamaktadır.

Hepsinde çocukların keyifle vakit geçirip eğlenecekleri oyun alanları mevcut olup, günün her anı dolup taşmaktadır. Bu merkezler sayesinde çocuklar enerjilerini atmakta ve ailelerini de fazla bunaltmamış olmaktadırlar. Çocuklarını bu tür mekanlara emanet eden aileler kendileri de kafeterya tarzı yapılarda gönüllerince vakit geçirebilmektedirler.

Özellikle son yıllarda girişimcilerin en çok rağbet ettiği iş girişimlerinden birisi oyun parkları olmaktadır. Bu sayede birçok girişimci oldukça fazla paralar kazanmaktadır. Bu yazımızda sizlere oyun parkı nasıl açılır, neler gereklidir, karlı mıdır gibi birçok konuda bilgi vermeye çalışacağız.

Mobil uygulama yaparak para kazanma ipuçları burada

Çocuk Parkı Mekan Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İlk olarak nasıl bir oyun parkı açmanız gerektiği konusunu kafanızda netleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü bu tür çocuk oyun alanları kapalı ya da açık alanlara kurulabilmektedir. Bu yüzden bizim girişimcilere tavsiyemiz böyle bir düşünceleri varsa bu iki farklı alan hususunu iyice düşünmeleri olacaktır.

Kurmayı düşündükleri yerin toplum yapısına göre hangisinin daha karlı olacağını düşünerek en doğru kararı vermelidirler. Açık alanlardaki oyun parkları hemen herkese hitap etmekte, fakat yılın belli bir dönemi çalışabilmektedir. Kapalı alanlardakiler ise yılın her dönemi kesintisiz çalışabilmektedir.

Çocuk Oyun Parkı Açabilmek İçin Neler Gerekli Olmaktadır?

Eğer sizde çocuk oyun parkı için gerekli belgeler nelerdir diye merak edenlerdenseniz, yazımızı okumanızı öneririz. Böyle bir işyerini açabilmek için öncelikle elbette ki resmi izin prosedürlerini halletmelisiniz. Bunun için;

 • İlk olarak vergi levhanızı ve işyeri açma/çalıştırma ruhsatınızı almanız gerekmektedir.
 • Bağlı bulunduğunuz belediye ile görüşerek onay almalısınız.
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olmalısınız.
 • Bunların yanında yine ruhsat yönetmeliğinde yer alan 4. Madde gereği, umuma açık istirahat ve eğlence yerleri başlığı altındaki elektronik oyunların ve lunaparkların işletme ruhsatını almalıdır.
 • Tabi tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmek için nüfus cüzdanınız veya onun yerine geçebilecek ehliyet ya da pasaportunuz olmalıdır.
 • Oyun parkı için gerekli belgeler nelerdir sorusunun cevabı olması açısından yine sabit bir ikametgah adresiniz olmalıdır.
 • Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca onaylanmış adli sicil kaydınız gerekli olmaktadır.
 • Yine özellikle son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 8 adet fotoğrafınızla birlikte iş yeriniz kiralıksa onun kira kontratının fotokopisi gerekmektedir.
 • Eğer yok dükkan sahibi sizseniz tapu senedinizin bir sureti ve yönetim planında mesken olarak görülen mekanlar için karar tutanağı gerekli olmaktadır. Bütün bu belgelerini tamamlayan kişiler artık ruhsat için başvuruda bulunabileceklerdir.

2024 Pilavcı Dükkanı Açmak Gerekli belgeler ve maliyeti

Çocuk Oyun Parkları Karlı Mı?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de kar durumu olmaktadır. Birçok girişimci aslında bu tarz yerler açmak için sırada beklemekte ve bu sorunun cevabını çok iyi bir şekilde araştırmaktadır. Genel olarak yaptığımız araştırmalar neticesinde bu işin kar marjı çok yüksek bir iş olduğunu tespit ettik. Fakat bunda en etkili faktör kesinlikle açacağınız yerin konumu olmaktadır.

Oyun parkı karlı mı sorusuna yoksa kesinlikle cevap olarak evet hem de çok karlı demekteyiz. Eğer siz oyun parkını açarken bayilik yöntemi ile açarsanız, yaptığınız anlaşma neticesinde belli bir oranda kar elde edersiniz.

Bunu biraz daha somutlaştıracak olursak, bir firma size %20 kar verirken başka bir firma %25 ya da %30 verebilmektedir. Bu yüzden eğer bayilik almayı düşünüyorsanız kesinlikle öncesinde bütün firmalar ile iletişime geçmenizi öneririz.

Böylece size en yüksek karı verecek olan firma ile anlaşmış olursunuz. Günümüzde birçok girişimci bir bayi ile anlaştıklarında yatırdıkları maliyeti ilk 6 ay içerisinde çıkarmaktadırlar. Fakat başka bir firmada bu süre bazen bir yıl bile sürebilmektedir. Oyun parkı karlı mı evet gördüğünüz gibi her halükarda karlı, fakat daha çok ya da daha az kazanma olasılığınız bulunmaktadır.

Bu tür oyun parkları ilk başlarda sizlere 10-15 bin gibi bir kazanç sağlarken, ilerleyen zamanlarda çok daha yüksek oranlarda paralar kazanabileceksiniz. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi bu sektördeki kar oranınız işletmeniz yerine, anlaşma biçiminize, hedef kitlenizin yaş aralığına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Tabi burada sizin ticari zekanız da kar oranınızı etkileyebilmektedir.

Müşterilerinize yan hizmetler sunmanız da karınızı belirli bir oranda artıracaktır. Yani oyun park alanı içerisindeki bir kafe, galeri restoran gibi kısımlar karınızı artıracaktır.

Ayrıca Pilavcı Dükkanı Açmak Mantıklı Bir İş Fikri Mi? iş fikri de işinize yarayabilir, okumanızı tavsiye ederim.

Çocuk Oyun Parkı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer çocuk oyun parkını bayilik yerine tamamen kendiniz açmayı düşünüyorsanız, işletmenin tamamını zevkinize göre donatabilmektesiniz. Oyun parkı açarken dikkat edilmesi gerekenler hususunda girişimciler, daha önceden açılmış yerleri gezerek fikir edinmekle işe başlamalıdırlar. Bizden size tavsiye ise böyle bir mekan için öncelikle çok iyi bir ekip kurmalısınız. Çünkü iyi bir ekip demek iyi bir mekanın altın anahtarı demektir. Burada elemanlarınızı oluştururken kullanacağınız aletler hakkında bilgisi olan kişilerden seçmeniz çok önemli olmaktadır.

En çok rağbet gören ekipmanlardan bir tanesi şişme oyun alanları olmaktadır. Bu tür oyun alanları çocuklar için hem güvenli hem de eğlenceli olmaktadır. Kolay kurulumu, uygun fiyatı ve çok talep görmesi şişme oyun alanlarını çocuk oyun merkezleri için olmazsa olmazlardan yapmaktadır. Fakat bu oyun alanı oldukça dikkat edilmesi gereken bir üründür.

El yapımı olan bu ürünler iplikle dikilmiş olmakla birlikte çok sık ve yanlış kullanımlarda çabuk aşınabilmektedir. Bu sebeple oyun parkı açarken dikkat edilmesi gerekenler arasında malzemelerin dikkatli kullanımı da çok önemli yer tutmaktadır.

Eğer profesyonel bir hizmet sağlamak istiyorsanız oyun parklarında kahve içilebilecek, yemek yenecek ya da lavaboya gidilecek yerler ayarlamanız çok önemli olmaktadır. Yine bunların yanında çocuklar oynarken anne ve babaların dinlenebilecekleri bir mekanınızın olması sizin için bir artı olacaktır. Çünkü insanlar çocuklarının oynadığı oyunları izlemekten zevk alırlar.

Yine müşteri potansiyelinize göre eleman çalıştırmanız sizin için çok yararlı olacaktır. Özellikle oyun parkınızdaki hemen her oyunun fiyatını gösteren bir tabelanın yer alması çok önemli olmaktadır. İnsanlar oyunların fiyatını gördüklerinde daha rahat bütçe ayarlayıp oyunları kullanacaklarıdır.

2024 Oyun Parkı Açmak istiyorum diyorsanız 1
oyun parkı açmak

Çocuk Oyun Parkı Güvenliği

Şimdi en önemli olmazsa olmaz maddelerimizden bir tanesine gelelim. Nihayetinde bir oyun parkı açıyorsunuz ve hitap edeceğiniz kesim çocuklar olmaktadır. Bu yüzde her şeyden önce güvenlik önlemleriniz en üst seviyede olmalıdır. Bunun için oyun parkı güvenliği en önemli hususlardan bir tanesidir. Oyun parkı alanlarınız her daim son derece güvenli ve hijyen koşullarına uygun olmalıdır. Bu gibi alanlar özellikle AVM tarzı kapalı alanlarda zeminin kaygan olmadığı ve toz olmayan yerlerde konuşlandırılmalıdır.

Yine oyun parklarınızın havalandırılması çok önemli olmaktadır. Aksi takdirde özellikle kapalı alanlarda çocuklardaki salgın hastalıklar anında birbirine bulaşabilmektedir. Bu konu ile ilgili daha fazla ve güncel bilgi için her zaman sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

AVM Oyun Parkı mı Yoksa Dışarıda Oyun Parkı Açmak mı?

Bu tamamen sizin görüşünüze kalmış bir olay. AVM oyun parklarının artı ve eksi yönlerini ve dışarıda kurulan oyun parklarının artı ve eksi yönlerini ele alıp karar verilebilir.

Genel olarak AVM oyun parklarında kira derdi var iken dış alan oyun parklarında yine belediye izni ve kirası olabilmektedir. Bu da aynı zoruluğa karşılık geliyor diyebiliriz.

AVM oyun parkları özellikle haftasonu çok daha kalabalık iken dışarıda bulunan oyun parkları o kadar müşteri çekebilmeyebilir. Ancak avm oyun parkları sabit iken dış oyun parkları alınan izin ile farklı yerlere kurularak en iyi gelir getiren ortam, konum denenebilir.

AVM oyun parklarında insanlara ve yiyecek, içecek dükkanlarına ulaşım daha kolayken, bu daha pahalı olacağı anlamına da gelebilir. Gideriniz açısından. Dışarıda ise daha zor ancak daha ucuz olabilir.

Dış mekan sağlık açısından çok daha iyi olabilir, AVM oyun parkı özellikle ses, müzik, kapalı alan döngüsünde başınızı ağrıtabilir. Bunun gibi bir çok farkı kendiniz de bulabilirsiniz.

Bu yazımız ile; dış mekan oyun parkı ve avm oyun parkı seçiminde dikkat edebileceklerinizi, oyun parkını açarken nelerin gerekli olduğunu, oyun parkları göründüğü gibi karlı bir iş mi bunları açıklamaya çalıştık.

Sizde, “Oyun parkı açmak istiyorum” diyenlerdenseniz görüşlerinizi aşağıdan yorum atarak iletebilirsiniz.

Uyarı: Burada anlatılanlar (ciro, kar, kazanç, sermaye v.b) internet ortamında kolayca bulunabilen kaynaklardan derlenerek elde edilmiştir. Yatırım tavsiyesi değildir. Verilerin doğruluğu garanti edilemez.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (35)

Popüler Yorumlar
 1. Kapalı oyun parkı projem var…ustu teras olan 5 katli merkezi bir yer…bu is icin cok müsait bir bina…yardimci olurmusunuz

Yapılan Yorumlar
 1. 13/04/2024

  Merhaba dışarıda oyun parkı açmak istiyorum maliyeti ne kadar olur

 2. Kum havuzu ve küçük yaş gurubu labirent şeklinde fileli oyun parkuru maliyet öğrene bilirmiyim

 3. Bu konuda bende bilgi almak istiyorum maliyetleri ne kadardır?

 4. 07/10/2023

  Avm de oyun alani acmak istiyorum yardimci olur musunuz

 5. Slm fiyat alabildinizmi hangi firmalar var yazarsanız sevinirim

 6. Güncel rakamlarla maliyeti ne kadar? Malum fiyatlar bu günlerde yerinde durmuyor.

 7. Kapalı oyun parkı projem var…ustu teras olan 5 katli merkezi bir yer…bu is icin cok müsait bir bina…yardimci olurmusunuz

 8. 15/06/2022

  Kapali alan düsünüyorum maliyet ve Konzept hakkinda billig alabilirmiyim yurt disi na mümkünmü

 9. Kapalı alan bağımsız oyun alanı açmak için bilgi alabilir miyim

 10. Oyun evi açmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz lütfen

 11. 03/05/2022

  kapali alanda oyun parki acmak istiyorumbyarfimci olurmusunuz

 12. kum havuzu açmak istiyorum bu konuda bilgi alabilir miyim?

 13. Merhaba bende otun parki acmak istiyorum bilgi alma sansim var mi acaba

 14. Kapalı alanda oyun parkı acmak istiyorum kurulum maliyeti ne kadar acaba bilgi verir misiniz?

 15. 30/01/2022

  Merhaba bende dış mekanda oyun parki anahtar teslim ne kadar

 16. 02/01/2022

  Bilgi alabilirmiyim

 17. Ben de bilgi almak istiyorum **** adresinden katalog broşür gönderimi bilgilendirme yapabilir misiniz

 18. Merhabalar bende bir oyun parkı açmak istiyorum, bu büyük ihtimal dış mekan olacak, kurulum maliyeti için bir bilgi almak istiyorum

 19. Oyun parki için bilgi alabilirmiyim

 20. Disarda oyun alani acmak icin nasıl izin alinir

 21. Anahtar teslim oyun parkı kurma bedelini öğrenebilir miyim

 22. Dışarıda bi alanda oyun parki acmak istiyorum 05538161941 bu numaradan ulasip bilgi verebilirseniz sevinirim

 23. 09/05/2020

  anahtar teslim olarak oyun parkı açmak isteyenler bizimle oyun makineleri ile iletişime geçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir