1. Anasayfa
  2. İş Fikirleri

Halı yıkama işi karlı mı? 2024 Nasıl yapılır? Ne kazandırır?

Halı yıkama işi karlı mı? 2024 Nasıl yapılır? Ne kazandırır?

Halı yıkama işi karlı mı? Nasıl yapılır? Öğrenci iken herkesin gözü yükseler de oluyor ama zaman geçip istediğin işi yapamayınca halı yıkama işi bile insana cazip gelebiliyor.

Geçmiş zamanlarda birçoğumuzun annesi, kendi halılarını evlerinde yıkardı. Birçoğumuzun çocukluğu halı yıkarken suların içinde yuvarlanmayla geçmiştir. Ancak günümüzde bu sevincimiz maalesef elimizden alındı.

En önemli nedenlerinden biriside oldukça uygun fiyatlar ile halılarınızın, yıkamacılar tarafından yıkanması ve teslim edilmesidir. Hem vakit hem emekten minik bir para ödeyerek kurtulmak varken hanımları haklı bulmamak elde değil. Halı yıkama sektörü her geçen gün talep olarak çok ileri seviyeye taşındı.

Bu durum ile talep arttıkça arzda paralel olarak arttı ve halı yıkama işi çok kârlı bir iş haline geldi. Bu talebin artmasının bir sebebi de geçmiş zamanlarda halı yıkama işi için uygun alanların bulunmasıydı.

Şimdiki zamanlarda gerek apartmanlaşma gerekse küçük evlerden dolayı halı yıkayacak alan bulunamamaktadır. Halı yıkama sektöründe ne kadar çok hane var ise o kadar çok müşteri anlamına geliyor. İnsanlar hem daha temiz aynı zamanda zahmetsiz halılar için halı yıkamacıların kapısını çalmaktan hiç çekinmiyorlar.

Yukarıda belirttiğimiz gibi halı yıkama işi her geçen gün gelişiyor ve bu hizmetten yararlanan kişi potansiyeli her gün artıyor. Bunun yanı sıra halı yıkama işi dükkânları da giderek artıyor. Peki, bu kadar dükkân varken halı yıkama işi karlımı?

Bunun cevabı ise tabii ki evet. İnsanlar önceden yazdan yaza halı yıkarken, bu kolaylık sayesinde iki yâda üç ayda bir halı yıkama firmalarına başvuruyor. Peki, hepimiz bu işten iyi mi para kazanabiliriz gelin bunu inceleyelim.

Halı Yıkama Dükkânından Para Kazanmak İçin Neler Yapmam Gerekiyor?

Halı yıkama işini tek başına bir iş yâda ek gelir olarak yapabilirsiniz. İllaki direk dükkân açmanıza gerek yok. Birçok ev hanımı yaz aylarında komşularının halılarını müsait yerleri olduğu takdirde, yıkayarak aile bütçesine katkı sağlayabilmektedir. Dükkân açaraktan para kazanmak doğal ki mümkündür. Bunun belli başlı işlemleri vardır. Vergi levhası çıkartmak, dükkân bulmak, kiralamak ve gerekli teçhizatı satın almak gibi işlemler bulunmaktadır. Bunlar biraz maliyet gerektiren işlemlerdir. Halı yıkama işleminde en önemli faktörlerden birisi sondaj suyudur.

Tuttuğunuz dükkânın sondaj suyu olması sizi daha karlı bir hale getirecektir. Bunun yanı sıra halı yıkama için küçük el ranger makineleri olduğu şeklinde ustalaşmış büyük tam otomatik halı yıkama makineleri de vardır. Bunlar maliyet olarak çok pahalılardır. Bu büyük makinelerin sizlere artısı zaman ve hijyendir. Makinenin bir ucundan verdiğiniz bir halıyı 5 dakika içinde yıkanmış sirkelenmiş ve suyu sıkılmış şekilde almanıza olanak sağlar. Buda müşterinize daha erken bir teslimat sağlamanıza olanak sağlamaktadır.

Halı Yıkama Ne Kadar Kazandırmaktadır?

Google’da yapılan aramalara göre halı yıkama işinin karı çok merak ediliyor. Halı yıkama işinden ne kadar para kazanacağınız bu işi ek gelir olarak mı yoksa ustalaşmış mı olarak yapacağınıza göre değişiklik gösterir. Ancak bir profesyonel olarak bu işi yapacağınızı ele alırsak şu şekilde fikir sahibi olmanızı sağlayabiliriz. Halı yıkama fiyatları genellikle metre kare hesabı üzerinden yapılmaktadır. Makine halısı denilen halıların piyasa fiyatında metre karesi 5 Türk lirasından yıkanmaktadır.

Bir evde ortalama olarak otuz metre kare halı olduğunu hesaplarsanız 300 Türk lirası benzer biçimde bir rakama tekabül eder. Masrafları çıktığınızda ise kar marjı olarak bir evin halılarından 175/200 Türk lirası kar elde edebilirsiniz. Diğer el dokuması, kilimler gibi çeşitler ise daha pahalı ve titizlikle temizlenmektedir. Bunlarda cironuzda değişkenlik sağlayabilir. Hayırlı kazançlar dileriz.

YOUTUBE ÖRNEK HALI YIKAMA İŞİ VİDEOSU

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 03/06/2019

    kredi çekerek malzemeleri alıp sonra halı yıkamadan kazanılan parayla bu işler yürür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir