1. Anasayfa
 2. İş Fikirleri

Telefon Bayisi Açmak Ne Kazandırır? 2024 Maliyeti

Telefon Bayisi Açmak Ne Kazandırır? 2024 Maliyeti

2024 yılında da ölmeyecek iş fikirlerinden ne iş yapsak diye düşünürken aklınıza “telefon bayisi açmak” iş fikri de geliyorsa bu yazı tam size göre. 

Artık günümüzün vazgeçilmezlerinden sayılan ve hem sesli hem de görüntülü iletişim aracı telefonlar, artık bizler için hava ve su kadar önemli olmaktadır.

Peki, bizler için önemli olan telefon bayisi nasıl açılır? Hemen her çarşıya çıktığınızda gördüğünüz bir sürü telefon bayilerinden bir tane de siz açmak istediğinizde neler yapmalısınız, hangi şartları sağlamalısınız ve ne kadar bir sermayeniz olmalı tüm bunları sizler için araştırdık. 

Telefon Bayisi Açmak? 2024

Genel olarak Türkcell, Vodafone ve Türk Telekom tabelaları altında faaliyet gösteren bu firmalar, insanların iletişim adına her tür ihtiyacını karşılamaktadır. Fatura ödeme, TL yükleme, her tür al-sat yapma, arızalı telefon tamiratı yapma gibi hizmetleri de sağlamaktadırlar. Aşağı yukarı bundan 10-12 yıl öncesine kadar bu derece yaygın olmayan telefon bayileri, günümüzde ise neredeyse hemen her köşe başında ve her sokakta yer almaktadır. Telefon bayisi açmak artık birçok insan için gelir kapısı olmuş ve insanlara kendi işlerinin patronu olma imkânı sağlamıştır. 

 • Bu kadar yoğun bir şekilde açılmasında en büyük sebep ise artık insanların ayrılmaz bir parçası olan telefon ve malzemelerine her daim ihtiyaç duymasıdır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonların ortaya çıktı.
 • Akıllı telefonlar sayesinde insanlar internete erişebilmekte ve günlerinin her anını sosyal medya platformlarında paylaşabilmektedir. Normal şartlarda hiç kimse evindeki bir ürün bozulmadan yenisini almaz ya da değiştirmez. Örneğin buzdolabı, televizyon, elektrikli süpürge  ya da ütü için durum hep böyle olmuştur. 
 • Oysa iş telefona geldiği zaman durum hiç de böyle olmamaktadır. İnsanlar kullandıkları modelin yeni bir versiyonu çıktığında anında onu almak ve kullanmak için ellerindeki telefonu sağlam da olsa satarlar.
 • Neredeyse halkımız ortalama iki yılda bir telefonunu yenisi ile değiştirmektedir. Bu sebeple insanlar oldukça kazançlı bir sektör olan telefon bayisi nasıl açılır sorusunun cevabını araştırır olmuştur. Çünkü insanların eskisini verip yenisini alması ile piyasada müthiş bir ikinci el pazarı oluşmaktadır. 
 • Gerçekten çok büyük bir pazara sahip olan telefon işi, işini doğru ve dürüst yapan kişiler için telefon bayisi iş fikri oldukça kazançlı olabilmektedir. Genelde insanlar yenisini almadan ikincisini ucuz bir fiyattan satmaktalar ve satış yaptıkları bayi de bu telefonu varsa eksikleri giderdikten sonra daha yüksek bir fiyata satmaktadır.

Bunun yanında TL yükleme, fatura ödeme, aksesuar satma ve daha başka teknolojik ürünler satışı da yapabilen telefon bayileri oldukça iyi iş yapmaktadır. Eğer yeteneğiniz var ise telefon bayisi açmak için başvurabilirsiniz. Bunun yanında özel bir eğitim alarak “haberleşme araçları tamir sertifikası” almaya hak bile kazanabilirsiniz. 

telefon-bayisi-acmak

Telefon Bayisi Açmak Karlı mı? 

Günümüzde insanlar için gerçekten en önemli 3 nesneden bir tanesi telefon olmaktadır. Birçoğu kişi evden çıkarken yanına alacağınız üç şey sorusuna yanıt olarak anahtar, cüzdan ve telefon cevabını vermektedir. İnsanlar için bu kadar büyük bir öneme sahip olan bir iletişim aracının alımı ve satımı elbette ki kazançlı olacaktır.

 • Eğer az çok bir dükkân işletme tecrübesine sahipseniz, telefon bayisi açmak karlı mı sorunuza cevap olarak, evet gerçekten karlı ve önü açık bir iş cevabını verebiliriz.  
 • Çünkü çok geniş bir pazar payına sahip olan bu sektörde insanlar her daim telefonlarını satmakta ve bir yenisini almaktadır. Durum böyle olunca çok büyük bir ikinci el pazarı oluşmakta ve size çok iyi bir kazanç kapısı sağlamaktadır. Yine telefon al-sat işinin yanında her tür teknolojik ürün satışı, telefon aksesuarı satışı ve TL yükleme, fatura ödeme gibi işlemleri de yapabilmektesiniz.
 • Eğer zanaatınız ve sertifikanız davar ise teknolojik ürünlerin tamirini de yaparak ekstra para kazanmanız da mümkün olmaktadır. Bütün bunlar düşünüldüğünde gerçekten de telefon bayisi açmak karlı mı sorunuza zaten kendinizde rahatlıkla cevap verebileceksiniz.  
 • Yapılan araştırmalara göre telefon bayileri işini dürüst bir şekilde yaptığında ve müşteri memnuniyetini sağladıklarında normal bir bayi aylık 15.000-30.000 TL arası bir kar bırakabilmektedir. Burada önemli olan sizin bayinizi açacağınız yeri iyi seçmeniz ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmanızdır.

Telefon bayisi açacağınız dükkân insanların yoğun olarak bulunduğu ve kolay ulaşabilecekleri bir yer olmalıdır. Belli bir müşteri potansiyelini yakaladıktan sonra gerisi sizin için çok daha kolay olacaktır. 

Telefon Bayisi Açma Bedeli 

Her sektörde olduğu gibi telefon bayisi açma sektöründe de elbette ki belli bir sermayenizin olması gerekmektedir. Böyle bir sermayeyi elde etmek adına bankalardan kredi çekebilir ya da etrafınızdan borç bulabilirsiniz.

 • Genel olarak telefon bayisi açma bedeli 600.000 TL ile 1.000.000 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu fiyat değişikliğinde en çok sebep ise, sizin açacağınız dükkânın büyüklüğü ve içerisine koyacağınız malzemelerin çeşitliliği etkili olmaktadır.  Sokak arası kendiniz küçük bir telefon dükkanı açacaksanız başlangıç maliyeti olarak bunun maliyeti 150/300 bin TL arasında değişebilir.
 • Bankalara gerekli teminatı gösterebilirseniz sizlere bu parayı sağlayacaklardır. Siz aldığınız bu parayı; envanterinize, dükkân kiranıza, dükkân içi mobilya ve dekorasyon malzemelerine, işyeri açmak için resmi kurumlara ödenen masraflara ve dükkânın faturalarına harcamanız gerekmektedir.
 • Yine tüm bunların yanında, böyle bir bayi açtığınızda yanınızda çalıştıracağınız eleman ya da elemanların da maaşlarını hesaba katmanız gerekecektir. Kısaca telefon bayiliği açma bedeli sizin açmayı düşündüğünüz konuma, dükkânın büyüklüğüne, çalıştıracağınız elaman sayısına ve dükkânın iç donanımına harcayacağınız miktara göre değişiklik gösterebilmektedir. 
 • Bayinizde çalıştıracağınız elemanların kesinlikle eğitimli ve saygılı kişiler olmasına dikkat ediniz. Çünkü hizmet sektöründe ilk kural her daim müşteri memnuniyeti olmaktadır. Bu cihetle elemanlarınız dürüst, güvenilir, saygılı ve güler yüzlü kişilerden oluşmalıdır. 

telefon-bayisi-acmak

Telefon Bayisi Açmak İçin Gerekli Belgeler 

Her daim yeni bir işyeri açma veya kapama noktasında yapılması gereken bazı resmi işlemler olmaktadır. Bu noktada eğer telefon bayisi açmayı düşünüyorsanız sizin de yapmanız gereken bazı resmi prosedürler olmaktadır.

Telefon bayisi açmak için gereken belgeler arasında; Nüfus cüzdanı, vesikalık fotoğraf, Esnaf ve Sanatkârlar odasına kayıt, itfaiye raporu, ticaret siciline kayıt, zorunlu yapılması gereken sigortaların yaptırılması, varsa kira sözleşmeniz gibi bazı resmi izin ve belgeler bulunmaktadır. 

Telefon Bayiliği Açmayı Düşünen Girişimciler İçin Bazı Püf Noktalar 

 • Müşteri memnuniyetini kendinize ilk prensip olarak belirleyin ve asla müşterilerinize en ufak bir mağduriyet yaşatmayın.  
 • Müşterilerinizi asla bekletmeyin ve onlara önemsiz oldukları hissini yaşatmayın. Çünkü bu sizin için çok kötü bir reklam olacaktır ve potansiyel müşteri kaybı yaşamanıza sebebiyet verecektir. 
 • Müşteri memnuniyetini ne kadar önemserseniz o nispette çok iş yapar ve çok para kazanırsınız. Bu kazanç ile daha iyi ve daha büyük bir telefon bayisi açmak gibi bir avantaj elde etmiş olursunuz. 
 • Telefon dükkânınızı büyüttüğünüz oranda çalışan eleman sayısını da artırmalısınız, çünkü bu sefer gelen müşteri sayısı fazla olacak ve yetersiz eleman durumunda insanlar beklemek istemeyecektir. 
 • Hedefinizi büyütmeyi düşünüyorsanız kesinlikle tamir ve bilişim alt yapı işlerinden anlayan bir alt biriminiz olsun. Böylece satmış olduğunuz ürünlerdeki sıkıntıları yine siz giderebilir ve böylece dışarıya ek bir ücret çıkmamış olursunuz.  
 • Kendinizi bilişim alanında kesinlikle geliştirin ve belli bir bilgi alt yapısına sahip olun. Sizin bu derece donanımlı olmanız müşterilerinizin sizden alacağı zaman belli bir güvene sahip olmalarını sağlar. 

Telefon Bayisi Ne Kadar Kazanır?

 • Ortalama bir telefon bayisi ne kadar kazanır merak ediyorsanız kısaca cevaplamaya çalışalım. Örneğin İstanbul gibi büyük bir şehirde cadde üstü işlek bir telefoncunun müşterisi olmama gibi bir ihtimal oldukça düşük.
 • Arada kalmış sokak arası tenha bir yerde zaten dükkan açmak mantıklı değil. Yürüyüş yolu gibi bir yerde yada insanların sürekli geçtiği bir yerde, birde sizden başka telefoncu yoksa telefon satışından, kontör yüklemeden, internet kaydı alma, telefon kılıfı satma, telefon tamir etme gibi bir çok işten para kazanabilirsiniz.
 • Bir telefon bayisinin para kazanma olasılığını arttıran en büyük iş telefon tamir işi. Telefon tamir işi ne kadar kolay görünse de meşakkatli ve pahalı bir iş. Bu işi yapan bir telefon dükkanı, telefon bayisi işini de iyi yapıyorsa aldığı bir telefon tamiri işinden %50 kar alabilir. Bu kar oranı telefona göre arta da bilir.
 • Kısaca ortalama bir telefon bayisi işlek bir yerde yaptığı satışlar ve tamir ettiği telefonlardan ayda ortalama 10 bin civarı kazanabilir. Ancak dediğimiz gibi, dükkanda yaptığı işler orantısında bu olabilir.
 • Telefon tamiri yapmazsa ve bazı şeyleri satmazsa kar oranı çok düşecektir. Telefon tamirini kendi bünyesinde yaparsa ekstra bir kişi çalıştırmak zorunda kalabilir. Bu durum gideri epey arttıracaktır. Kendiniz tamir işinden anlarsanız kar oranınız kat kat artacaktır. Birde sadece tamir edilecek telefonu alıp, dışarıda tamir yapan bir yerle belirli bir pay karşılığı telefon tamiri yaptırabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (14)

 1. Telefoncular işi bilmiyorum param çok sektöre de giricem Allah herkesin nasibini ayrı vermiş yani boş lakırdı yapmayın

 2. 06/06/2022

  Teşekkür ederim bilgiler için

 3. Bir dükkan maliyeti 40 ila 150 bin arasa demişsiniz bu para ile ancak dükkanın depozitosu nu,peşinatını,elektirik,su,internet aboneliğini dükkanın tadilatını belki paranız yeterse mobilyalarını alırsınız. Aksesur,telefon gibi maliyetli sermayeniz için biraz daha paraya ihtiyacınız var yaklaşık 400-500 bin lira kadar zira bir Iphone 20-25 bin lira böyle üst model on tane cihaz alsanız maliyet ortada

  • 29/04/2023

   evet katılıyorum beyfendi scooter da var adamlar kim bilir kaç milyon sermaye koymuşlardır 500 den aşağı başlanmaz

 4. gayet güzel ve kullanışlı bir site

 5. 01/02/2022

  Mükemmel aşırı çok bilgili bir site

 6.  telefon bayisi açmayı düşünüyorum çok bilgi verd isite teşekkürler

 7. Harika beğendim güzel ve yararlı teşekkürler.

 8. 02/01/2022

  Teknoloji her zaman kazandirir

 9. AKGSM mantıklı görünüyor detaylı bilgi istiyorum lütfen

 10. 04/11/2019

  Önünu gelen telefoncu acıyoo zatenn ısı bılende bılmeyende acıyor arkadas ondan sonra bizim gıbı ısıni iyi bılenlerın adını boyle ısı bılmeden acan bayıler bıtırıyorr..

 11. 03/06/2019

  Faydalı paylaşım olmuş cidden

 12. 03/06/2019

  Bence telefon çok satılır sadece reklam yapmak yeter

 13. bu işten anlayanlar için yapılabilir de anlmayanlar hiç girmesin bence

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir