1. Anasayfa
 2. Evden İş Fikirleri

60 Adet Karlı Yeni Ek İş Fikri! 2024 Efsane Liste

60 Adet Karlı Yeni Ek İş Fikri! 2024 Efsane Liste

Tam zamanlı işinizin ne kadar maaş getirdiği aslında pek de önemli değil, ek iş ne yapabilirim diyerek doğru ek iş fikirleri bulmak ve bu yeni karlı ek iş fikirlerini uygulayarak nihayetinde tamamen serbest meslek sahibi olmak, büyük kazanç ve sağlam maaş alarak başkasının yanında çalışmaktan daha kazançlı olabilir.

İçerik gizle
2 2024’de Ek iş ne yapabilirim?

Girişimcilik yolunu seçmek ve ek iş fikrinize göre çalışmak, sabah 8 akşam 7 iş sahibi olmaktan kuşkusuz daha riskli. Çünkü daha çok fedakarlık gerektirir.

Bununla birlikte, kendi patronunuz olmanın ve iş fikrinizle günlük işinizde olabileceğinden çok daha fazla para kazanma yolunda ilerlemenin yaşam tarzı faydalarını yakaladığınızda, kendi işinizin zorluğu buna değecektir. Biraz yeni, karlı, ek iş fikirleri konuşalım.

Halihazırda binlerce iş fikri mevcut olduğu için, zamanınızı ayırmanız gereken doğru iş fikrini ortaya koymak zor olabilir. Özellikle de sabit işinizden fazla zaman kalmıyorsa iyi bir ek iş fikri gerekir.

Birçoğumuz, bugün kendi işimizi yapmak için bir iş fikri bulup asıl yaptığımız işten vazgeçme lüksüne sahip değiliz. Çünkü sorumluluklarımız vardır ve bu büyük bir risk içerir.

Bu yüzden, tam zamanlı olarak bir işte çalışırken ek iş yapmak çok daha mantıklı. Böylece yeni iş fikrinizi önce test edebilir, geri bildirim alabilir, iş fikrini doğrulayabilir ve asıl işinizden ayrılmadan önce gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Gündelik işinizi sürdürürken bir yandan ek iş fikrine zaman ayırabiliyorsanız, tamamen serbest meslek sahibi olduğunuzda başarılı olmakta zorluk çekmezsiniz ve asıl işinizi bırakırken zorluk çekmezsiniz.

Yeni bir iş fikrine sahip olmadan önce hangi işlerin size uygun, yetenekleriniz doğrultusunda olduğunu bilmek gerekir. Her ek iş fikri size göre olmayacaktır.

Bunu aklımızda tutarak, tam zamanlı bir işte çalışırken başlayabileceğiniz en iyi, yeni, farklı, karlı 60 ek iş fikri listesini hazırladık. Bu listede muhakkak size de uyan iş fikirleri bulacaksınız.

Unutmayın: Dünyanın en iyi girişimcileri, onlarla alay etseler bile düşündükleri işi yapan kişilerdir.

Kimsenin sözüne aldırış etmeden bir işe başlamak ve en önemlisi risk alıp sonunu getirebilmek girişimciliğin ana konularındadır.

İşte, tam zamanlı olarak çalışırken şu anda başlayabileceğiniz ve daha sonra ek işin tam zamanlı sabit işiniz olabileceği 60 adet karlı yeni iyi iş fikirleri için seçtiklerimiz.

2024’de Tam Zamanlı Bir İşte Çalışırken Yapabileceğiniz En İyi 60 Ek İş Fikirleri

Ek iş ne yapabilirim diyorsanız ve kendiniz için çalışmak istiyorsanız, bizimde buradan ilham aldığımız, işte bir işte çalışırken yapabileceğiniz ve sonrasında belki de tamamen kendi işiniz olacak en iyi 60 ek iş fikirleri

2024’de Ek iş ne yapabilirim?

Blog Açarak Para Kazanın

Bloglamanın (Bir site açarak içerik girmek) artık geçerli bir gelir kaynağı olmadığını mı düşünüyorsunuz? Tekrar düşün. Blog nedir? diye soranlar için, Google’da sürekli girdiğiniz siteler varya, işte onların çoğu blog. Yani internet sitesi. Blog diyoruz çünkü onlar firma değil, normal bireysel insanlar. On binlerce blogcu (sizinkiler de dahil), albüm oluşturma, ev yemekleri, seyahat, film, yaşam tarzı, iş, kişisel finans ve daha pek çok konuda karlı içerik oluşturuyor.

Ve e-posta aboneleri, bağlı kuruluş pazarlaması, blog sponsorlukları ve diğer gelir akışlarının bir araya gelmesiyle bloglarımızı altı rakamlı işletmeler haline getiriyoruz. Bir blog başlatmak için ilk adımınız: hızlı bir şekilde işlerin teknik tarafını ele geçirmek ve ardından izleyicinizin ne istediğini anlamak ve bu okuyucuları çevrimiçi olarak sitenize nasıl çekeceğini öğrenmek.

Blogunuzu başlatma sürecini hızlandırmak istiyorsanız, ucuz bir hosting bulunmalı, en çok kullanılan ücretsiz hazır içerik yönetim yazılımı WordPress kullanarak hızlı, uygun fiyatlı ve kolay web sitesi kurmanızı öneririm. En önemli kriterler: Açtığınız blog’da sitenin konusu ile ilgili sürekli içerik oluşturma, kitlenizle bağlantı kurma (ve bu bağlantıyı oluşturma) için harcadığınız zaman.

Daha sonra blogunuz etrafında bir topluluk oluşturabildiğinizde, okuyucularınızı gerçekten anlamaya yatırım yapmak istersiniz; böylece onlara istediklerini daha fazla verebilirsiniz.

İlk elden bir bloga nasıl başlanacağını öğrenmenin (ondan para kazanmanın bile) büyük bir girişim olabileceğini ilk elden biliyorum. Bloglar emek verdikçe kazandıran karlı ek iş fikirlendirdir. Hatta dünyada çoğu kişi sadece bu işle geçimini sağlamaktadır.

Grafik Tasarlayarak Para Kazanma

Grafik tasarımda okul düzeyinde bir altyapıya sahip olmak kesinlikle yardımcı olacaktır, bununla birlikte internetten bir çok ücretsiz yada çok cüzi ücretle kurslar var onları alabilirsiniz ve grafik tasarımın temellerini kendi başınıza öğrenebilirsiniz.

Daha kolay erişilebilen Adobe Illustrator  ve Stencil  ve  Visme gibi araçlar bunu yapıyor; böylece herkes tasarlama, biraz yaratıcılık ve motivasyon gibi şeyler yaparak ek gelir elde edebiliyor. Ya da resimleri tasarlama veya değiştirme konusunda bazı ek yardımlardan faydalanabilecek yerel bir girişim, küçük işletme sahibi veya fotoğrafçı bulabilirsiniz.

Eğer mezun ve bir grafik tasarımcı olarak yaşayan biriyseniz ek iş fikrini  tam zamanlı kazanmaya başlayabilirsiniz. Ama hepsinden önce başlangıçta temel kitap okuma ile yeteneklerinizi inşa etmek gerekir. Eğitiminizi daha da hızlı bir grafik tasarımcı olma yolunda hızlandırmak için çevrimiçi kurslara göz atın. Ardından, zanaatınızda uzman olduğunuzda, eğitiminizi daha ileriye götürebilir ve dünyadaki daha değerli müşteriler için tasarımlar sunmaya başlayabilirsiniz . Grafik tasarım karlı yeni ek iş fikirlerinden popüler olanların bir diğeridir.

Web Tasarımı Yaparak Para Kazanın

Web tasarımcıları teknoloji şirketleri için inanılmaz derecede değerlidir, bu yüzden serbest çalışan bir web tasarımcısı olmak bugünün en iyi iş fikridir. Web tasarımı, bir web sitesi veya uygulamayı kullanan kişiler için güzel, değer odaklı bir deneyim yaratma sanatına hakim olmakla ilgilidir. Web tasarımına ait temel kitaplar her zaman işinize yarayacaktır, HTML & CSS. Bununla birlikte Tasarım ve Web sitelerinde dolaşmakta fayda sağlayacaktır.

Elbette bunların yanı sıra temel kurslara da gidip daha hızlı bir şekilde Web Tasarımcı olabilirsiniz, temel web tasarım bilgisinden web tasarımcısı olarak ilk serbest kazancınızı kazanmanıza kadar size her şeyi öğretilir. Bunun  da ötesinde, bu kariyer yolunda daha hızlı bir şekilde daha hızlı ilerlemek ve dinlemek için doğrudan eğitmen geri bildirimlerine ve kişisel danışmanlığa erişim sağlayan belirli platformlarla daha sürükleyici kurslar ve öğrenme deneyimleri alabilirsiniz.

Web tasarım işine girip bu işi kaparsanız karlı yeni ek iş fikirlerinden popüler olanların bir diğeridir.

Web Geliştirme İşi ile Para Kazanın

Karlı yeni ek iş fikirlerinden popüler olanların bir diğeri. Ek iş ne yapabilirim diyenler için çok kazançlı bir iş daha…

Bir web geliştiricisi olarak, fazlasıyla talep gören inanılmaz derecede değerli beceriler geliştireceksiniz. Sosyal platformlarda Web Geliştirici gibi ucuz veya ücretsiz çevrimiçi eğitim programlarıyla birkaç ay kadar kısa bir süre içinde web siteleri oluşturmaya hız kazanabilirsiniz .

Bir HTML, Ruby, Python, Javascript veya CSS bilgisine sahip  olduğunuzda, halen tam zamanlı işinizi sürdürürken portföyünüzü oluşturmak için serbest bir işe ek işletme fikri olarak başlayabilirsiniz .

Ve zamanla, daha fazla ilişki kuracak, daha fazla deneyime sahip olacak ve sonunda bu taraftaki iş fikrini tam zamanlı bir gelir kaynağı haline getireceksiniz. Web sitesi geliştirme de Türkiye’de hala çok ciddi eksik var. İnternet sitesi geliştirme pazarın doymamasından dolayı iş imkanı yüksek karlı ek iş fikrilerinin başında geliyor.

Çevrimiçi Online Kurslar Vererek Para Kazan

Yeteneklerinizi kar için kullanmak, en iyi ek iş fikirlerinin tümü ile ortak bir eğilimdir. Bir konuda uzmansanız, tıpkı sizin gibi kendi alanınızda uzman olmak için para ödemeye razı olacak çevrimiçi bir izleyici kitlesi olabilir. Becerilerinizi almak ve onları başkalarına yaşamınızda, kariyerinizde veya işinizde elde ettiğiniz sonuçları nasıl elde edeceğinizi öğreten çevrimiçi bir kursa dönüştürebilirsiniz.

Kendi çevrimiçi kursunuzu vermeye hazır olduğunuzda , çevrimiçi kurslarınızı oluşturabilir, barındırabilir ve satabilirsiniz.

e-Kitaplar Oluşturarak Para Kazanma Yolu

Becerilerinizi ve bilgilerinizi, bir beceri öğrenmek, kariyerlerinde ilerlemek veya kendi işlerini kurmak isteyenler için değer sunan indirilebilir bir e-Kitap içine yerleştirebilirsiniz, doğru kitleyi hedeflerseniz, güçlü bir geri dönüşüm sağlanır. Bu sebeple stratejinizi bu taraftaki iş fikri etrafında oluşturmaya başlayın.

E-Kitabınızla ciddi bir çalışma yapın, bir kitle oluşturun sonra geleneksel yayıncıları bir kitap anlaşması yapmak için kullanacak bir platforma sahip olacaksınız, o zaman en iyi iş kitaplarından birini yazabilir ve gerçekten kişisel markanızı oluşturabilirsiniz. Yeni karlı ek iş fikirlerden biride e-kitap işi. Yazmayı ve anlatmayı seven biriyseniz kaçırmayın derim.

Instagram’dan Para Kazanma Sanatı

Bilinen ancak herkesin yapamadığı para kazanma olayı 🙂 Gerçekten burada çok fazla kazananlar var ve ek iş ne yapabilirim derken çoğu kişinin artık kendi işi var.

Instagram’dan para kazanabilmek için 2023 yılında da şu kriterler geçerli olacak gibi görünüyor:

1-Sürekli resim paylaşabileceğiniz bir boş VAKİT

2-Sürekliliği olan ve insanları sıkmayacak bir paylaşım konusu: “komik kediler” gibi.

3-Paylaşımların altına insanların arama yaptığı etiketleri ekleme: #kediler #komikkediler gibi.

4-Sizinle aynı konuda paylaşım yapan diğer sayfaların takipcilerini sizde takip edin (altın tüyo, her yerde bulamazsınız 🙂

5-Takipci sayınız on binlerce olana kadar sakın hesabı gizlemeyin

6-On binlerce takipciden sonra hesabı gizleyerek takipci sayısını daha hızlı arttırabilirsiniz

7-Artık gerisi takipcilerinize kalmış. Hatta çoğu işletme yada kişi size DM yani özel mesaj atacak ve sayfanızda ücret karşılığı reklam yayınlamak isteyecek. Tam da bizim istediğimiz şey, dimii dimii dimi 🙂

Çevrimiçi Online Koçluk Yaparak Para

Yetenekli ve çok tutkulu olduğunuz bir şeye sahipseniz, bu kazanan kombinasyonu, bire bir çevrimiçi koçlukla sağlam bir ek iş fikri olarak hizmetlerinizi sunmaya dönüştürebilirsiniz. Yalnızca kendi fırsat yönetim sisteminizi uyguladığınızdan emin olun.

Başarılı bir çevrimiçi koç olmak için gereken beceri ve tecrübe bileşenlerinin yanı sıra, bu taraftaki iş fikri, üyelere duyduğunuz güvenin önerildiği ve desteklendiği bir topluluk oluşturmaktır.

Ayrıca, topluluk üyeleriniz yol boyunca birbirlerinden öğrenecekler. Bu topluluk için yer açmak , özel bir Facebook grubu oluşturmak ya da kendi özel URL’nizi kullanmak, dahili forumlara sahip olmak, özelleştirilmiş tasarımlar ve daha fazlası gibi yetenekleri olan belirli bir topluluk oluşturma platformu seçmek kadar basit olabilir .

Amazon Satış Yaparak Para Kazanın

Satış yapacak ürünleriniz olması (veya  ürünü düşük satın almanız ve sonra satmanız) koşuluyla herkes Amazon’da mal satabilir. İnternette yada bit pazarı gibi yerlerde çok ucuza mallar bulmanız mümkün. Bunları göz önüne alıp güzel bir ek iş sahibi olabilirsiniz. Ürünleriniz dikkat ve ilgi çekici olmalı

Yerel İşletme Danışmanlığı Yaparak Kazanın

Sektörünüzde yıllar içinde değerli beceri setleri veya sertifikalar geliştirdiyseniz, danışmanlık hizmetlerinizi yerel işletme sahiplerine potansiyel kazançlı bir ek iş fikri olarak sunarak, boş zamanlarınızda becerilerinizi kullanmayı düşünün. İster uzman bir pazarlamacı, ister iş stratejisi, ister üretim meraklısı olun, belki de şirketleri ile ilgili bir sorunu çözmelerine yardımcı olmak için size para ödemeye istekli olan yerel bir işletme sahibi var eğer sizi işe almaya ikna edecek etkili bir e-posta oluşturabilirseniz.

Danışman olma konusunda ciddi olmaya hazır olduğunuzda, en iyi çevrimiçi işletme kurslarına bakın. Becerilerinizi geliştirmeye ve ilk danışmanlık müşterilerinizi nasıl kurtaracağınızı öğrenmeye devam edin. Şahsen, bunun bugün başlayabileceğiniz en iyi iş fikirlerinden biri olduğunu düşünüyorum.

Telefon Kılıfı İşi Yapın

Cep telefonu aksesuarları için büyük bir büyüyen pazar var ve çok sayıda el yapımı satıcı, telefon kılıfı işletmelerinden iyi rakam alıyor.  Çalışmaya başladığınızda Amazon Handmade, n11, Sahibinden, Letgo gibi belirli platformlarda satış yapabilirsiniz. Bu mecralardan epey satış yapıp iyi rakamlar kazananlar oldu.

Satış Ortaklığı ve Pazarlama

Bir web siteniz yada takipcisi çok olan bir facebook, twitter, instagram gibi sayfalarınız varsa satış ortaklığı arayan binlerce firmadan komisyon karşılığı hizmet yada mal satışı yaparak para kazanabilirsiniz. Bunun için google amcada “satış ortkılığı” diye aramanız yeterli. Yüzlerce satış ortaklığı ilanı bulacaksınız.

Sanal Asistan

Tüm işlemlerin bir krikosu iseniz, sanal bir asistan olarak çalışmayı bir ek iş fikri olarak düşünmelisiniz. Bazı çok önemli kişilerle profesyonel ağınızı oluşturmak, talep üzerine yeni beceriler geliştirmek (GIF’ler ve VR videoları oluşturmak gibi ), ek iş fikrinizi geliştirmek için harika bir yol olabilir . Bunu ev temelli bir iş fikri olarak başlatabilirsiniz. Sanal asistan olmak, çevrimiçi bir dijital göçebe olarak para kazanırken dünyayı dolaşmayı ümit ediyorsanız, özellikle harika bir ek iş fikri olabilir .

Vergi Hazırlama

Her işletme ve çoğu birey, vergi beyannamelerini hazırlamak için, özellikle zaman veya kaynak sıkıntısı çeken küçük işletme sahipleri için işleri hızlandıracak birine ihtiyaç duyar. Özellikle SMMM ve YMM’ler her işe yetişemedikleri için yapabileceğiniz belli dosyaları eve hazırlamanız karşılığında sizlere ciddi para verebilirler.

Sosyal Medya Yöneticisi

Bazen hepimiz Facebook, Twitter, Instagram ya da Pinterest’te çok fazla zaman harcamaktan suçluyuz, bu yüzden uzmanlığınızı bir ek iş fikri olarak çalışmaya koymak için neden para kazanmıyorsunuz? Pek çok şirket, özellikle de yeni başlayanlar veya perakende satış, seyahat acentaları  markalarını tanıtabilmek için sürekli olarak insanlara ihtiyaç duyuyorlar.

Bu tür fırsatları belirli sitelerde bulabilirsiniz ve  bu web sitelerindeki çoğu işveren bu hizmetleri ek iş fikri olarak işleten insanlarla çalışmak üzere şartlandırılmıştır. Çeşitli sosyal kanallardan yararlanma beceriniz arttıkça, zaman içinde yüksek getirili Facebook Reklam kampanyaları yayınlamak gibi daha fazla hizmet teklifi ekleyebilirsiniz.

Google Ücretli Reklam Uzmanı

Ücretli internet pazarlaması hakkında bir iki şey biliyorsanız ve Google’da rahatsanız, bir ek iş fikri olarak fazladan gelir elde etmenin harika bir yolu, bir şirketin Google Reklam Kampanyalarını yönetmek için serbest bir sözleşme imzalayarak başlayabilirsiniz. Danışmanlık işiniz büyüdükçe müşteriler de büyür. Sadece bu taraf iş fikrine hazırlıksız başlamadan önce çevrimiçi pazarlama dünyasında yaygın olan tüm doğru bilgileri edindiğinizden emin olun.

Sunum Tasarım Danışmanı

Evet, PowerPoint sunumu bile her zaman ve sonrasında dışarıdan danışmanlık gerektirir. İş toplantıları, yatırımcı sahaları ve konferanslar için sunum güvertelerinin görsel düzenini tasarlamak için danışman olabilirsiniz. Slayt gösterisi sunum tasarımındaki becerilerinizi yasal bir ek iş fikrine dönüştürebilir ve zamanınız ve yetenekleriniz için potansiyel olarak iyi rakamlar kazanabilirsiniz.

Seyahat Danışmanı

Seyahat etmeyi ve kendinizi rastgele uçak bileti satışları ararken buluyorsanız neden özel bir seyahat acentası olarak kendiniz için bir iş seçmiyorsunuz?  En ucuz uçuşları bulmak için size güvenebileceklerini bilen arkadaşlarından gelen önerilerle başlayın, en son fırsatlardan haberdar olmak isteyen ve sonunda bu işletme fikrini tamamen içine sokmak isteyenleri davet etmek için bir Facebook veya LinkedIn grubu oluşturun insanlara hayallerinizdeki geziyi nasıl gerçekleştirebileceklerini öğreten seyahat danışmanı olun .

Seyahat ettiğiniz yerleri tanıtan bir site açarsanız oradan da ciddi ek gelir kazanabilirsiniz.

İç Tasarım Danışmanı Olun

Dışarıdaki birileri mutfağını yeniden şekillendiriyor ve hangi granit tonunun yer döşemesiyle en iyi şekilde eşleşeceğini bilmek istiyor. Birisi size tavsiyeniz için sık sık ödeme yapmaktan memnuniyet duyacaktır, özellikle bu işletme fikrini para kazanma girişimine dönüştürmek için motivasyona sahipseniz İç Tasarım Danışmanı olma şansınız yüksek.

Çocuk Bakıcısı Olun

Hayır, bebek bakıcılığı sadece gençler ve üniversite öğrencileri için değildir. Aksine, kendinize anne yardımcısı diyorsanız, çocuklarla uğraşmak da hoşunuza gidiyorsa, bu iş fikrinde hafta içleri ve hafta sonları oldukça iyi ek para kazanabilirsiniz.

Portre Fotoğrafçısı

Bir kameranız varsa, serbest portre fotoğrafçılığına başlamak, yeteneklerinizi ve tutkularınızı karlı bir iş fikrine dönüştürmenin çok doğal bir yolu olabilir. Güçlü bir çevrimiçi portföy oluşturmak için arkadaşlarınız ve aileniz için ücretsiz çekimler yapmaya başlayın, donanımınızı ve düzenleme sürecinizi tanıyın, daha sonra ek iş fikriniz olarak profesyonel çekimleri ve kutlama aile anlarını fotoğraflamak için para kazanabilirsiniz.

Düğün Fotoğrafçısı

Düğün fotoğrafçıları güzel paralar kazanıyor. Ne de olsa, bir çiftin en önemli anlarından birini çekiyorsunuz, bu da çok kazançlı bir ek iş fikri. Birçok profesyonel düğün fotoğrafçısı, bir düğün yapmak için çok iyi bir ücret alır ; bu nedenle, bu ek işletme fikrinin, sizi arkadaşlarına yönlendirmek isteyen doğru mutlu müşteri tabanı ve tam zamanlı bir çaba haline gelmesi ile hızlı bir şekilde sonuçlanabilir ve iyi paralar kazanabilirsiniz.

WordPress Web Sitesi Dan ışmanıSayısız küçük işletme, çeşitli nedenlerden dolayı diğer çözümlere yükseltme yapmak zorunda kalmadan önce WordPress tarafından barındırılan web sitesini (kendim dahil) kullanarak web sitesini kuruyor. Birçoğu, WordPress’i pek bilmiyor. Eğer WordPress’de kendiniz geliştirirseniz bu çok değerli bir beceridir ve çok kazançlı bir ek iş fikrine dönüşebilir.

Uber, Bi-Taksi, iTaksi Sürücüsü Olun

Ek iş ne yapsak diyenler için bilindik ve karlı bir iş daha. Küresel olarak genişleyen iki uygulama merkezli taksi alternatif hizmetinden birine aracılık eden Uber  veyada Türkiye merkezli İtaksi, Bitaksi, sadece istediğiniz zaman çalışarak, geceleri ve hafta sonlarında ek iş fikri olarak para kazanmanın hala oldukça kazançlı bir yolu olabilir.

Ancak, önce bu taraftaki iş fikrine dalmadan önce, ödevinizi yapın ve aracınızdaki ekstra gaz, kilometre, lastik, aşınma ve yıpranma ve kullanım maliyetlerini hesaplayın; bu her şeyden büyük bir kazanç sağlayacak garantili bir iş fikri değil.

Sanat Koleksiyoncusu

İstifçilikle karıştırılmaması gereken bu iş fikri çok zaman, sabır ve tutku gerektirir. Güzel sanatlara göz atıyorsanız, yerel üniversitenizdeki stüdyo bölümünü ziyaret ederek işe girmek kolaydır; ancak bu ek iş fikriyle bir gecede zengin olmayı beklemeyin.

Pek çok sanat öğrencisi, işlerini bir pazarlık için satmaktan çok mutlular ve birkaç yıl kadar kısa bir süre içinde, birkaç yüz tl için satın aldığınız parçaların binlerce kişiye değer vermesi ihtimali var. Yine de dikkat edin, bu işletme fikri çok fazla sabır alacak.

Mobil Uygulama Geliştirin

Ek iş olarak ne yapabilirim diyenlerin bir başka popüler uğrak noktası: mobil uygulama geliştirmek.

Bazen her şey için bir uygulama var gibi görünüyor. Yine de yenileri sürekli ortaya çıkıp ciddi satışlar yapmaya devam ediyor. Henüz potansiyelini doldurmamış bir sektör görürseniz ve kodlama becerilerini (veya zaten sahip olan birini tanıyorsanız) öğrenirseniz, bu çok karlı bir ek işe dönüşebilir.

Durun, kodlama, programlama bilmiyorum demeyin. Herhangi bir kodlama yeteneği olmadan bir uygulama oluşturmak bile mümkün . Örneğin: Mobiluygulaman, Mobiroller  gibi Türk sitelerinden yada Appypie gibi global siteden kodlama bilmeden sadece talimatlara uyarak 1-2 saatte bile bir mobil uygulama oluşturmak mümkün.

Patent Alın

Bir şeyin patentini almak için illa ki bir mühendis yada üst zeka sahibi olmanız gerekmiyor. Saçma da olsa bir şey bulup onun size ait olduğunu belgeleyn patenti satın alırsanız, üretimini yapacak yada direk sizden satın alacak bir firma bulabilirsiniz.

Düşünün stres çarkı denen şey dünyada milyonlarca belki milyarlarca sattı. Sizce çok mu gerekli yada üst düzey bi icat idi?

Türk’ün zekası hiç bir millette yok 🙂 ama çok az düşünüyoruz.

Alan Adlarını Satın Alma ve Satma

Alan alanı adı ticareti son birkaç on yıl civarında olmuştur ve çoğu önemli alan adları uzun süre önce kapış kapış satın alınmış ilen ( Insure.com 2009’da 16 Milyon Dolar’a değerlendi) hala görece ucuz bir şekilde bulabilmeniz mümkün. Ancak dikkat: Bazı uzmanlar bu iş fikrinin uzun vadeli uygulanabilirliğinden şüphe ederler , bu nedenle çantada bazı başarılar olmadan sadece tüm çabanızı buna harcayabilmeniz için günlük işinizden ayrılmamanız gerekir. Başlamak için, burada muhtemelen dünyanın en büyük ve en ünlü etki alanı adları deposu olan GoDaddy bazı ipuçları verilmiştir . Gelecek on yılın en yenilikçi şirketler için arzu edilen alan adlarına sahip olduğunuzu hayal edin.

Arabada Satış Mağazası Açın

Bir perakende mağazası işine girmenin önündeki engeller çok yüksek olsa da, tam zamanlı işinizi sürdürürken maliyetleri düşürmenin ve zaman yatırımınızı sınırlandırmanın bir yolu, ek iş fikri olarak bir hafta sonu açılır dükkanını kurmaktır.

Ne satıyorsanız, börekler, giysiler, ekmek arası köfte veya başka herhangi bir şey ne olursa olsun, bir ek iş fikri olarak perakende satış yapmayı seçerek kira veya kamu hizmetleri gibi işletme giderleri için ödeme yapmak yerine karlı yeni iş fikirlerinden biri olan araba mağazası işini yapabilirsiniz. Çok eski bir iş yöntemi olsa da artık daha modern bir şekilde yapılıyor.

Elektronik Ürünleri Yenileyerek Tekrar Satın

Pek çok insan hatalı laptoplarının, cep telefonlarının veya kameralarının arızalarının nedenini bile incelemeden, yapımını sorgulamadan çöpe atmaktadır. Onları tamir etme becerisine sahipseniz, boş zamanlarında kullanılmış elektroniklerin yenilenmesi ve tekrar satılması fikrini kullanmayı düşünün. Bu farklı ama etkili bir ek iş fikri.

Veri Analizi

Numaralar için bir şeyin var mı? Birçok firmanın veri analizinde iyi olan yetenekli müteahhitleri işe alması gerekiyor, bu da doğru referanslara ve deneyime sahipseniz bunu potansiyel olarak kazançlı bir ek iş fikri haline getiriyor. Upwork ve Digiserved gibi platformlar  , analitik bir yetenekle serbest çalışanlar için harika olan ve tam zamanlı işlerinde ek iş fikri olarak fazladan iş arayan pek çok web sitesinden sadece ikisidir.

Elektronik Mağazalarından Parça Alın

İster inan ister inanmayın, dünyanın dört bir yanındaki büyük elektronik marketler zincirleri, yazıcı kartuşlarından tabletlere kadar bozulan yada uğraşmak istemedikleri her şeyi çöpe atıyor ve çöplüklerde dolaşmak için mideniz varsa bu ek iş fikri ile düşündüğünüzden fazlasını kazanabilirsiniz. Farklı bir iş fikri istemediniz mi? 🙂 Farklı işte. Ama gerçek bir iş.

Serbest Yazma ve Metin Yazarlığı

Her web sitesi sahibi (kendim dahil), sayfalar, Sıkça Sorulan Sorular veya blog gönderileri gibi şeyler için içerik yazmak üzere metin yazarlarını işe alır. Acemi metin yazarları için saatlik ücretler çok yüksek değil, ancak biraz tecrübe ve büyüyen bir portföyle, bugün serbest çalışan bir yazar olabilirsiniz ve doğru müşterileri bulup kendiniz olarak marka ederseniz yakında tam zamanlı işinizde yaptığınızdan daha fazla ücret kazanabilirsiniz.

Bu ek iş fikri ile bir uzman olabilirsiniz. Örneğin: Bu bir site için yazdığınız yazıda 1000 kelime varsa 100 kelime başı 1.5 TL’den 1000 kelimelik bir makale yazarsanız sadece bir yazıdan 15 TL kazanırsınız. Birde günde 1000 kelimeden, 10 yazı yazdığınızı düşünün? Bu en düşük piyasa. Kelimesini 2 TL’ye de yazan var 3 TL’ye de.

Anket Doldurarak Para Kazanın

İnternet’te çokça anket doldurarak para kazana bildiğinizi iddia eden siteler var. Açıkçası denemedim ancak siz denerseniz bir şey kaybetmezsiniz. Türkiye’de olanları denemeniz gerekiyor. Genellik yurt dışı anket siteleri ödemeleri Paypal ile yapıyor ancak Paypal Türkiye’de kullanılmıyor.

Kişisel Fitness Eğitmeni

Bir spor tutkunu iseniz ve doğru karizma ve iş anlayışı kombinasyonuna sahipseniz, ekiş fikri olarak yarı zamanlı kişisel bir eğitmen olarak çalışmak hem fiziksel hem de finansal olarak faydalı olabilir. Kendiniz için bir itibar ve müşteri tabanı kurduğunuzda, sizin için kolayca tam zamanlı bir çaba haline gelebilir. Ayda 100 TL’ye bir spor salonuna başlayıp 2 gün sonra bırakanlardan değilseniz bu işi yapmamanız için bir neden yok.

YouTube İle Para Kazanın

Youtuber olmak yada olmamak tüm mesele bu 🙂 ek iş olarak ne yapabilirimcilerin bir diğer popüler kapısı. Bu işi artık arkadaşlarınızdan, evliyseniz ve varsa çocuklarınızdan dolayı da çok iyi biliyor olmanız lazım. Youtube üzerinden çok ciddi paralar kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey biraz farklı bir konsept ile videolar çekip bunları Youtube’a yüklemek. İzlenmesi için videoları paylaşmak. İzlenme sayıları binleri geçtikten sonra Google Adsense denilen site ile reklamlardan para kazanmaya başlamak. Olay kısaca bu şekilde.

Tercüman

Başka bir dilde ustalığınız dilbilgisi ve hecelemeye yetecek kadar iyiyse, çeviri kendiniz için ayarlanmış ve uzaktan bile yapılabilir harika bir ekiş fikridir. Türkçe ehlistan yabancı siteler olan fiverr, freelancer gibi sitelerde kolayca ilan açıp tercüme yaparak para kazanabilirsiniz.

Tur Rehberliği İle Para Kazanın

Gezginlerin sıkça ziyaret ettiği bir destinasyonda mı yaşıyorsunuz? Dünyanın dört bir yanından yeni insanlarla tanışmayı seviyorsanız ve içinde yaşadığınız şehri de seviyorsanız, kendi yerel tur şirketinizi kurmanız, muhtemelen bu ikisini birden verecek olan en iyi iş fikridir. Bu iş fikri Kapadokya gibi yerlerde yöre insanlarının otomatik olarak bu işi yapmasını sağladı. Çünkü ortam onları bu işe yönlendirdi. Ama siz kendiniz yönlenmelisiniz.

Stok Fotoğrafçılığı ile Para Kazanın

Eğer ailenizin ve arkadaşlarınızın resimlerini sürekli siz çekiyorsanız, fotoğraf çekme işinde başarılısınız demektir. Şu internet siteleri sizlere çektiğiniz fotoğrafları siteye yükleme ve telifi sizde olmak kaydıyla stok fotoğrafcı olmanızı sağlıyor.

Bu şekilde siteye gelen biri fotoğrafınızı beğendiğinde alabilmek için bir ücret ödemek zorunda. Bu ücrette de ufak bir kesintiden sonra büyük çoğunluğu size kalıyor. Bu siteler: Unsplash ,  shutterstock ve iStockPhoto  bir ek iş fikri olarak gayet eğlenceli ve karlı olabilir.

Hobiniz İçin Bir İnternet Sitesi Oluşturun

Tutkunuz veya hobiniz için bir izleyici kitlesi bulun ve hepiniz niş bir web sitesi aracılığıyla sevdiğiniz bir şeyi ek iş fikri olarak para kazanmaya hazırsınız. Tabii çok fazla zaman ayırmaya hazırlanın, ancak kişilik olarak zorlukları aşabiliyorsanız ve düşündüğünüz web sitesi işletme fikrinin kârlı olup olduğunu düşünüyorsanız, oluşturmaya hemen başlayabilirsiniz. Çünkü yaşlı siteler daha değerlidir.

Halı Temizleme İşi İle Para Kazanma

Halılar evinizi sıcak ve rahat bir hale getirir. Ancak zamanla toz, kir, leke, alerjen ve böcek de toplama eğilimindedirler. Halı temizleme tarafı iş fikrini başlatarak ya da boş zamanlarınızda bağımsız bir kontrat temizleyici olarak hizmet ederek bu fırsattan yararlanabilirsiniz . Her iki durumda da, bu iş fikrini başlatmak için elektrikli süpürgeler, halı fırçaları ve temizlik kimyasalları gibi uygun ekipmanlara yatırım yapmanız gerekecektir.

Kiralama masraflarınızı telafi etmek için tam bir hafta sonu için ekipman kiralama ve 5-10 müşteriyi hizmete sokma olasılığını araştırın. Sağlıklı bir kar elde ederseniz, sonunda kendi ekipmanınıza sahip olmaya yatırım yapabilir ve marjlarınızı artırabilir, böylece yan aceledan ciddi işlere geçebilirsiniz.

Çocuk Bakarak Para Kazanma

Özellikle çalışan anne ve babalar çocuklarına bakmak için maalesef pek zaman ayıramaz ve doğal olarak bir çocuk bakıcısı işe almak siterler yada çocuklarını bir çocuk bakısının evine, yerine bıkmak isterler. Çocukları seviyorsanız ve biraz boş zamanınız varsa, ebeveynleri uzaktayken çocuklara bakarak bol miktarda ek gelir elde edebilirsiniz.

Bakmanızın rahat olduğu belirli bir yaş grubunu belirlediğinizden ve gerekli sertifikalardan sonra hazır olduğunuzdan emin olun. Kendi evinizi çocuk bakım evine dönüştürebilirssiniz.

Bilgisayar Onarımı İle Para Kazan

Fazladan gelir elde etmeyi planlayan bilgisayardan anlayan herkes, teknisyenler, ev tabanlı bilgisayar onarım hizmetlerini tutkularını meşgul eden bir iş fikri olarak sunarak yazılım ve donanım becerilerinden yararlanabilir . İlla eve gitmenize gerek yok uzaktan bağlantı ile de bir çok bilgisayar sorununu çözebilirisiniz. Eve yada iş yerine giderseniz ayrıca daha fazla para talep etme şansınız olacaktır.

Bilgisayar Eğitimi ve Dersleri Vererek Para Kazan

Herkes (hatta çocuklar ve emekliler), rekabet edebilmek ve dijital çağın harikalarını takdir etmek için bir miktar teknik bilgi birikimine sahip olmalıdır. Codecademy , Treehouse ve Udacity gibi öğrenme sitelerinin  büyümeye devam ettiğini ve neslimiz için bilgisayar eğitimi almanın aciliyetini anlayacağınızı gözlemleyin (böylece, zaten becerilere sahipseniz başkalarını eğitmek için harika bir iş fikri haline getirin).

Bir teknisyen iseniz,  bir ek iş fikri olarak YouTube veya Udemy gibi portallar aracılığıyla çevrenizdeki veya siber alandaki dersleri ve öğreticileri sunarak bu ihtiyacı karşılayabilirsiniz . Online eğitim için bir arayüz ile kendi eğitim sitenizi bile kurabilirsiniz.

El Yapımı Takı Yapımı

El yapımı takı iş fikirlerini hayata geçirerek şaşırtıcı miktarda para kazanabilirsiniz. Bunun için bir atöyle kurmanız şart değil. Evde takı tasarlayarak bunları pazarda yada internette kolayca satışa sunabilirsiniz. (Letgo, Gittigidiyor v.s.) El yapımına ilgi duyuyor ancak bilginiz yoksa İSMEK gibi ücretsiz kurslara giderek hobinizi canlandırmanız mümkün. Daha sonrada satış için hazırlık yapabilirsiniz.

Mevcut Bir Web Sitesini Satın Alma

Bir internet sitesininin kazandığını düşünüyorsanız yada gelir getiren bir site satılığa çıkmış ise sizde onu satın alarak direk kazanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için biraz sermaye şart tabi. Birde internet sitesi kurmayı yönetmeyi bilmeniz yararınıza olur. Ancak anlayan birilerine komisyon karşılığı da bu işi yaptırabilirsiniz.

Düşünün, siz evde tv karşısında uzanırken web siteniz para kazanacak. Bunun için R10 gibi Türk, yada Flippa gibi yabancı sitelerden internet sitesi satın alabilirsiniz.

Evcil Hayvan Bakımı

Evcil hayvan bakımını  ekstra bir ek iş fikri olarak dahil etmek için hizmetlerinizi genişletebilirsiniz . Bunu yapmak için, uygun bir eğitime, bulunduğunuz yere bağlı bir işletme lisansına ve evcil hayvan bakım ekipmanına sahip olmanız gerekir. PayScale’e göre, evcil hayvan bakıcılarının ortalama maaş aralığı 1.000 ila 10.000 dolar arasında değişmektedir. Hafta sonları müşterilerinizin çoğuna işe gitmenin bir yolunu bulursanız, bir ek iş fikri olarak fena değil.

Havuz Temizliği

Bir yüzme havuzunda rahat bir öğleden sonra harcamak çok eğlenceli olabilir. Ancak temizlik boyundaki bir ağrı olabilir. Bu nedenle, çoğu havuz sahibi temizlik işini yapmak için insanları işe alır. Eğer ekstra paraya ihtiyacınız varsa ve fiziksel olmaktan çekinmiyorsanız, havuz temizliği sizin için uygun bir ekiş fikridir.

Program Satarak Para Kazanın

Bir bilgisayar programı yada telefon uygulaması satabilmeniz için programcı olmanıza gerek yok. Adlarını bu yazıda çokça andığımız çeşitli ilan sitelerinden binlercesinden birini seçerek birine bir yazılımcıya aklınızda ki programı yazdırabilir ve bunu internetten yada firmaları gezerek onlara sizin yazdırdığınız fiyaın üstünde bir mebla ile satabilirsiniz.

Bu işe çok para var, kıyıya köşeye atmayın 🙂 Önce biraz harcayın, sonra çokça gelecektir. Önemli olan önce risk sona reklam, reklam, reklam

Arabanıza Reklam Alın

Uber ve BiTaksi için araba sürerek arabanızı para fabrikasına dönüştürebilirsiniz ancak arabanızı bir iş fikri olarak paraya dönüştürmenin başka yolları da var . Bunun bir yolu, ayda 500 ile 2000 TL arasında bir yerde potansiyel bir ekgelir kaynağı olan araç reklamcılığı yapmaktır.

Kompakt bir sedan veya tam boyutlu bir otobüs sahibi olun, aracınızın dış mekanı reklamlar için en iyi emlaktır. Bu işletme fikrine başlama ve yerel reklamverenlerle eşleşme hakkında daha fazla ayrıntı için Wrapify , carvertise ve benzeri siteleri kontrol edin .

Mekanik Turk’de İşçi Olun

Mechanical Turk,: Amazon’un yapılması gerekenleri bir araya getirdiği, iş veren ve iş isteyenleri bir araya toplayan bir site. Excel’de iş veren adına bir şey girmek, bir siteye bir şeyler yazmak, bir şeyi takip etmek gibi internet üstünden yapılabilecek ilginç işleri iş veren sizden isteyecek sizde ufak ücretler karşıılığında görevleri yaparak para kazanacaksınız. Ancak öyle aman aman paralar beklemeyin.

El Yapımı Giysi ve Ahşap İşleri

Etsy gibi çevrimiçi el sanatları pazarlama sitelerinin yükselişiyle birlikte, dikiş ve ağaç işleri gibi ustalık becerisine sahip kişilerin ürünlerini ek iş fikri olarak satabilmenin yolu epey açıldı. Kendi tasarım giyim eşyasını yada ahşap oyuncağı dünyanın 4 bir yanına pazarlamak istiyorsanız Etsy ve Amazon sitelerine ürünlerinizi ekleyerek işe koyalabilirsiniz.

Antika Yenileme İle Para

Antika pazarı eskisi kadar canlı değil. Ancak, nadir bulunan eski şeyleri seviyorsanız ve onları eski ihtişamlarına geri getirme yeteneğine sahipseniz, sektörden hala kazanabileceğiz iyi paralar var.

Dublaj İle Para Kazanın

Mehmet Ali Erbil veya Scarlett Johansson gibi dikkat çekici sesiniz varsa, çok sayıda dijital yayıncı (oyun geliştiricileri, animasyon film yapımcıları ve eğitim videosu yapımcıları dahil) ses yetenekleri için iyi para ödüyorlar ve bu zamanı çok çalmayan karlı güzel bir ek iş fikri.

Ayrıca diğer konularda verdiğimiz ehliburada.com, fiverr.com, freelancer.com gibi sitelerde dublaj işi için ilan açabilirsiniz. Bunu bir ek iş fikri olarak sürdürürseniz, çok rekabetçi bir sektör olabileceği için uzun mesafeye yatırım yapmaya hazır olun. Bunun için kurslarda mevcut. Nereye başvurmanız gerektiğini google’da bulabilirsiniz.

Otomobil Alış ve Satış İşi

Bu işi de çok duymuşsunuzdur. Otomobil yada araba al-sat yaparak ciddi gelirler elde etmek mümkün. Türkiye piyasasında araçların çok pahalı olduğunu düşünürsek ucuza bulduğunuz bir aracı ciddi karlar ile satmak büyük olasılık. Tabi bunu devamlı yaparsanız firma açmanız gerekebilir.

Küçük İşletme Pazarlama Danışmanı

Düzenli olarak kullandığınız ürünler ve hizmetler hakkında insanları heyecanlandıracak pazarlama, SEO ya da diğer yetenekleriniz, deneyiminiz varsa çevrenizdeki bir esnafa, işletmeye danışman olarak hizmet verebilirsiniz. Örneğin bilgisayardan anlıyorsanız bir firmanın bilgilsayarlarını tamir ederek, kamera sistemi kurarak, internet sitesini kurarak sürekli para kazanabilirsiniz.

Geri Dönüşüm İle Para

Kesinlikle herkes için olmasa da, kapları yere serpilmiş ürünlerden geri dönüşüme sokmak, zamanla ortaya çıkarsanız şaşırtıcı derecede iyi bir ek iş fikri haline gelebilir. Sokak fuarları ve açık hava konserleri gibi etkinliklere katılmak harika bir başlangıç ​​olabilir. Temiz bir tişört giyin, kot pantolon giyin, güneş koruyucunuzu uygulayın, bunun gibi ucuz bir toplama aleti alın , sağlam plastik torbalar ve bunları eBay’da 4 Dolar’a kadar satabilirsiniz .

Marka Elçisi Olarak Para

Gerçek olamayacak kadar iyi geliyor – en sevdiğiniz markaları ülke çapındaki etkinliklerde temsil etmek için para kazanmak- Ancak diğer insanlara ulaşmak isteyen şirketlerle marka elçisi olarak potansiyel olarak ücretli bir ilişki kurabilirsiniz. Bir Marka Elçisi olarak, en son teknolojiyi kullanarak, müzik festivallerinde serbest katılarak, ülke çapında turlara giderek, insanları ikna edebilme gibi eğlenceli yeteneklere ihtiyacınız var.

Örneğin: Konsere bağlı olarak, 50-500 TL / saat arasında bir yerde kazanmayı bekleyebilirsiniz. En yakın büyük şehriniz için Marka Elçisi Facebook grubuna katılarak bu hafta başlarında başlayabilirsiniz (örneğin, İstanbul/ yakınında yaşıyorsanız “İstanbuldaki Marka Elçileri” grubuna katılın.

Öyle bir grup varsa tabi :). Gruba onaylandıktan sonra, bölgenizdeki fırsatları olan büyük marka ve ajanslardan günlük iş ilanlarına erişebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey öz geçmişinizi göndermek. Gerisini onlar size anlatacaktır. Farklı bir karlı yeni ek iş yöntemi kaptınız 🙂 piyasada çok bulunmayan işlerdir iyi araştırmanız gerekir.

Kariyer Koçu Olarak Para Kazanın

Çok ucuz bir şeyi çok pahalıya satabilecek yeteneğiniz var mı? Yada ağzınız, bilginiz iyi işler çıkartabiliyor mu? Aileniz için, arkadaşlarınız için, çevreniz için ağzı iyi laf yapan biriyseniz yani onlar sizi öyle görüyorsa bu iş sizin için olabilir. Zam istemeye çekinen birini, yeni işe girerken pazarlık edemeyen biri v.s. bu zorlukları aşmak için sizin gibi kariye koçlarına gider ve onlar bu işlerde onlara cesaret verir yada sorunu bizzat kendi halleder.

Kendinizi tanıtan bir blog açarak ve bu işlerle ilgili tanıtımlar yaparak kendinize bu konuda müşteri bulabilirsiniz.

İŞKUR İş Başı Eğitim Progamlarına Katılın

İŞKUR’un düzenlediği iş başı eğitim programlarına katılarak  günlük 50/90TL civarında bir ücret alarak bir firmada iş öğrenmeye başlayabilir ve 3-5 aylık eğitimden sonra çalıştığınız yerde kalabilir yada öğrendiğiniz işi başka yerlerde yaparak müthiş bir ek işten yada yeni bir iş alanına adım atarak para kazanabilirsiniz. Devletin sağladığı gerçekten çok güzel imkanlar var ancak maalesef pek bilen yok.

Ayrıca İŞKUR uygulamasına göz atabilirsiniz, güzel içerikler var.

Haftasonu Süt Satışı İle Para kazanın

Bir işte çalışırken ciddi paralar kazanabilecek karlı iş fikirlerinden biri de haftasonu süt satarak para kazanma. Özellikle İsstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde taze günlük arayan ama bulamayan çok kişi var.Siz taze sütü çiftlikten satın alıp, büyük kazanlara, depolara doldurup araba ile sokak sokak gezerek süt satabilirsiniz.

Emin olun o süt bitecek 🙂 istisnalar hariç tabi. Bir kilo süt 3TL ise siz en az genelde 2-3 Litre satacaksınız sadece bir kişiye. 50 Kişiye bile satsanız iyi para etmiyor mu? Çok zahmetli bir işte değil. İşler rayına girdikten sonra hobiniz haline bile gelebilir.

Bu satışı kendinize göre değiştirebilirsiniz. İllaki süt satmak zorunda değilsiniz. Ucuza soğan, patetes, domates alıp biraz karla sizde ucuza sokak aralarında arabayla satabilirsiniz.

SONUÇ

Burada yazılan iş fikirleri sizlere ilham vermesi için isim isim verildi çok detaya girilmedi. Bir de detaya girsek, hangi işi nereden bulabileceğinizi yazsak 2-3 saatte anca okurdunuz herhalde 🙂 O yüzden bu karlı yeni iş fikirleri bizden nereden, nasıl yapılır, işi kim verir bulmak sizden.

Unutmayın! Bu devirde alın teriyle, helalinden olan her iş çok değerli. Çöpçü olmuş, manav olmuş, esnaf olmuş, seyyar satıcı olmuş, netten satıcı olmuş, çok da umurunuz da mı artık?

Zaman öyle bir zaman ki ekmek aslanın ağzında. Hangi helal işi yaparsanız yapın hakkını vererek, zaman ayırarak yaparsanız para kazanmamanız imkansız. Ne demişler, Allah çalışana verir! Siz çalışıp, çabalayın. Gerisi muhakkak ki Allah’tan.

Bir ayet ile konumuzu bitirelim ki, işinize ve hayata karşı olan inancınız artsın 🙂

İnşirâh Suresi 6. Ayet

Şüphe yok ki her güçlükle beraber bir de kolaylık var.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

 1. Başarının sırrını bilmiyorum ama başarızılığın yolu herkesi memnun etmeye çalışmaktan geçer. – Bill Cosby

 2. dfldfdfdsf

 3. Cok sağolun harika olmuş

 4. 09/08/2021

  sdfsdf

 5. 03/06/2019

  Konular çok mantıklı evde oturmak yerine en azından el işi yaparak da kazanılabilir

 6. 14/04/2019

  Merhaba ben akın samsun bafrada yasiyorum sigortalı bir is arıyorum önemli olan saygi sevgi dürüstlük helâlarınla çalışmak istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir