1. Anasayfa
 2. İnternetten Para Kazanma

Sermayesiz e-ticaret, 2024 Şartları

Sermayesiz e-ticaret, 2024 Şartları

Günümüzde birçok girişimci yeni nesil ticarete yönelmeye başladı. Peki bu yeni nesil ticaret nedir, nasıl yapılır? Sermayesiz e-ticaret, Stoksuz Dropshipping nedir? 2023 Şartları günümüz girişimcilerinin en çok tercih ettikleri yöntemlerden bir tanesi olmaktadır.

Bir nevi stoksuz satış anlamına da gelen bu ticaret yöntemiyle ilgili öncelikle bir site kurmanız gerekmektedir. Dropshipping veren firmalar ve bu konuyla alakalı neredeyse tüm merak edilenleri yazımızda bulacaksınız.

Dropshipping ya da diğer adıyla stoksuz e-ticaret orta ölçekli ve küçük ölçekli firmalar ya da bireysel girişimciler için en çok tercih edilen satış yöntemlerinden bir tanesi olmaktadır. Az çok adından da tahmin etmiş olacağınız gibi bu yöntem, firmaların stok tutmadan doğrudan internet üzerinden satış yapmalarını sağlayan bir yöntem olmaktadır. Dropshipping sisteminin temel mantığında firmalar en az bir ya da daha fazla tedarikçi firma ile anlaşarak ellerinde hiçbir stok bulundurmadan, anlaştıkları tedarikçilerin ellerindeki malları satmaktadırlar.

Biraz daha somutlaştıracak olursak olayı; Sermayesiz e-ticaret (Dropshipping) ile para kazanma elinizde herhangi bir stok bulundurmadan tedarikçinin deposunda bulunan ürünleri kendi sitenize entegre ederek, kendi siteniz üzerinden tedarikçinin malını satmak olmaktadır. Günümüzde bireysel ya da firma ölçekli olarak tercih edilen bu yöntemin elbette ki bazı avantajları ya da dezavantajları bulunabilmektedir.

Stoksuz Dropshipping nedir? Sermayesiz e-ticaret

Sermayesiz E-Ticaret (Dropshipping) Yönteminin Avantajları

Az Sermayeli İşler – Yeni ve Karlı İş Fikirleri‘nden biri olan stoksuz sermayesiz e-ticaret, günümüzün en çok tercih edilen ticaret yöntemlerinden olan Dropshipping yönteminin hemen her kullanıcısı için birçok avantajları bulunmaktadır. Şimdi sizlere bu avantajlarından madde madde bahsedelim.

 • Öncelikle bir kere deponuz ve depo yönetim işiniz olmadığı için burada eleman çalıştırmanıza gerek kalmamaktadır.
 • Yine aynı şekilde Dropshipping ( sermayesiz e-ticaret ) ile para kazanma yönteminin avantajları arasında, depo tutmayacağınız için herhangi bir depo kira masrafınızın olmaması da bulunmaktadır.
 • Satmış olduğunuz ürünlerin her tür paketlenmesi, kargoya verilmesi gibi işlemler tedarikçi firmalar tarafından yapıldığı için, e-ticaret firmalarının herhangi bir kargo firmasıyla anlaşma yapmasına gerek kalmamaktadır.
 • E-ticaret işi yapan kişiler sattıkları ürünler için belli bir stok bedeli ödemektedirler. Eğer listesindeki ürünlerden satılmayan ya da talep görmeyen ürünler bulunursa, böylece satışını yapamadığı ürünler için stok bedeli ödememiş olur.
 • Yine Dropshipping ile para kazanma yönteminin avantajları arasında, bu işe yeni başlayacak olanlar kesinlikle büyük sermayelere ihtiyaç duymadan satış yapabilmektedirler.
 • Herhangi bir stok maliyeti olmadığı için farklı kategorilerde birçok farklı ürün internet üzerinden satışa çıkartılabilmektedir.

Stoksuz Dropshipping E-Ticaret’in Dezavantajları

Elbette ki hemen her ticaret işinde avantajlar olduğu gibi dezavantajlarda olabilmektedir. Şimdi size Dropshipping yani sermayesiz e-ticaret ile ilgili karşınıza çıkabilecek ya da yaşayabileceğiniz dezavantajlardan bahsetmek istiyoruz.

 • İlk olarak yaşayabileceğiniz Dropshipping ile para kazanma yönteminin dezavantajları içinde yer alanı, ürün teslimatları sırasında hasarlı ya da yanlış ürün gönderimi olmaktadır. Sonuçta ürünü siz sattığınız için tüketici doğrudan sizinle irtibata geçecektir. Bu yüzden tedarikçi firmalar ile iyi bir anlaşma yapmalısınız. Yani çalışacağınız kişiler kesinlikle güvenilir Dropshipping firmaları olmalıdır.
 • Bazen Dropshipping ticaretlerinizde kar marjlarınız oldukça düşük olabilmektedir. Çünkü tedarikçiler birden fazla firma ile anlaşabilmektedirler. Bu durumda doğal olarak rekabetin yüksek olmasına ve sizin kar marjınızın düşmesine sebep olabilmektedir. İşin açıkçası bunca firmanın varlığı arasında aynı ürünü sattığınız zaman rekabet gücünüz ve yüksek kar marjı beklentiniz çok da fazla olamamaktadır.
 • Dropshipping ile para kazanma yönteminin dezavantajları arasında yer alan bir diğer konu ise, anlaşmış olduğunuz tedarikçi firmanızın ürünü zamanında teslim etmemesi gelmektedir. Bu tür olumsuz durumlar doğrudan sizi etkileyecek ve tüketicilerin sizin ve sitenizin hakkında olumsuz yorumda bulunmasına sebebiyet verecektir.
 • Yine anlaşmış olduğunuz tedarikçi firmaların stok ve depo yönetimlerinin çok iyi yani profesyonel olması gerekmektedir. Burada en önemli noktalardan birisi de anlaşmış olduğunuz kişinin stoku bittiğinde bu doğrudan sizin sisteminizde de görünür olmalıdır. Bu yüzden bu kişilerin depo elemanlarının çok dikkatli ve disiplinli olması gerekmektedir. Yoksa stokta bitmiş olan bir ürün hala sizde gözükür ve sattığınızda da tüketici ile siz sorun yaşarsınız. Bu tür durumların tamamı da sizin marka ve site güvenilirliğinize zarar vermektedir.
 • Elimizden geldiğince araştırdığımız ve sizler için tespit ettiğimiz Dropshipping ile para kazanma yönteminin dezavantajları içerisinde yer alan hususlardan en sonuncusu ise, müşteri desteği sunarken kesinlikle sattığınız her ürün hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Eğer sattığınız ürünler hakkında bilgi sahibi olmazsanız, müşterileriniz nezdinde hem güvenilirliğiniz kaybolur hem de onlara yardımcı olamazsınız.

Stoksuz Dropshipping E-Ticaret Hizmeti Veren Yerler

Bu konuda anlaşma yapabileceğiniz birçok tedarikçi sağlayabilirsiniz. Siz bu tedarikçiler içerisinden en güvenilir ve sorunsuz çalışanları ile iş yapmaya bakmalısınız. Özellikle IdeaSoft sizler için 100’ün üzerinde tedarikçi firma ile entegrasyon sağlamış durumdadır. Başlangıç olarak bunları kullanabilirsiniz. Yine ettiğimiz Dropshipping sermayesiz e-ticaretile para kazanma hizmeti veren yerler arasında N11 Mağazası, Hepsiburada Api Entegrasyonu, Gittigidiyor Api Entegrasyonu, eBay, Alibaba gibi mağazalar üzerinden dükkan açabilmektesiniz.

Bu mağazalar üzerinden sitenizde bulunan ürünleri binlerce hatta milyonlarca müşteri ile buluşturabilmektesiniz. Böylece bu platformlar üzerinden satışınızı yapabilmekte ve paranızı kazanabilmektesiniz. Tüm bu satış işlemlerini yapabilmek için ise, bu mağazalara belli bir komisyon ücreti ve mağaza açma bedeli vermeniz gerekmektedir.

Stoksuz Sermayesiz Dropshipping E-Ticaret Karlı Mı?

Bireysel satış sitenizin haricinde online satış mağazaları üzerinden belli bir komisyon bedeli karşılığında dükkan açmak oldukça büyük avantajlar sunacaktır. Dropshipping sermayesiz e-ticaret karlı mı şeklindeki sorunuzun cevabı ise tamamen sizin çaba ve gayretlerinize bağlı olmaktadır. Çünkü hangi alanda olursa olsun severek ve ciddiye alınarak yapılan bütün iş alanları karlı olmaktadır. Özellikle de online satış mağazaları üzerinden ürünlerinizi yüzbinlerce kişinin önüne koyduğunuzda satılmama durumu gibi bir şey söz konusu olmayacaktır.

Eğer güvenilir ve uzun süredir bu sektörde eolan bir firma ile çalışırsanız ve sitenizin reklamını çok iyi yaparsanız, en karlı işlerden birini yapmış olabilirsiniz. Burada en önemli şey sadık bir müşteri potansiyeline ulaşabilmeniz olmaktadır. Yani insanlar size ve sitenize birde bunun yanında ürünlerinize güvensinler. Kaliteli ve sorunsuz ürünler sattığınız zaman müşteriler her daim sizi ve sitenizi tercih edecek, sizde bu işten oldukça iyi paralar kazanabileceksiniz. Dropshipping sermayesiz e-ticaret karlı mı evet gerçekten çok karlı bir iş olmaktadır. Fakat dediğimiz gibi ürün kataloğunuz her daim güncel olmalı yeni, tedarikçiler ile anlaşarak ürün çeşitliliğini artırmalı ve hemen her kesime hitap edebilmelisiniz.

Bunun yanında yine insanlara hemen her tür ödeme seçeneklerini sunabilmelisiniz. Bu sizin için oldukça avantajlı olacak ve daha çok ürün satmanızı sağlayacaktır. Ne kadar çok ürün satarsanız bu da sizin için o kadar çok kar demektir. Online satış mağazaları üzerinden bir yandan kendi sitenizin de reklamını yapın ve müşterilerinizin güvenini kazanmaya bakın. Böylece müşterileriniz sizin kendi siteniz üzerinden de alış veriş yapabilsinler.

Çünkü kendi siteniz üzerinden yapmış olacağınız satışlar Dropshipping sermayesiz e-ticaret ile para kazanmak karlı mı sorunuza çok daha rahat bir şekilde evet karlı dedirtebilecektir. Çünkü aradan online satış mağazalarını çıkarttığınız için herhangi bir komisyon ödemeden satış yapmış olacaksınız.

Yıllar önce yerliteknoloji’de de bahsedildiği gibi, bu stoksuz sermayesiz eticaret işini yapan onlarca firma var ancak bunlar piyasada çok fazla tutanamıyor. Tutunanlar ise tanındık bilindik firmalar olarak güven veriyor ve öne çıkıyor.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. Bu is okdarda kolay degil ayrica bir sahis sirketi kurmak gerekir sirket kolay kurulmasiyla birlikte sonradan getirecegi yuku gercekten egir ve zahmetli.
  Sirket kuruldugu anda sigortali oluyor ve devlete ilk aydan minimum 600 tl (aylik) borclaniyorsunuz daha is yapmadan ayrica bu sirket devlet ile baglanti kurmasi icin bir muhasebecinizin olmasi sart buda en az 200-300 tl (aylik) ayrica is yapin yapmayin defter parasi pulu vergisi vs gibi presodurler hem sizi ugrastrirken hemde masraf cikartiyor devlet kurumlari ile calismak istiyorsan ticaret odasiyla anlasmaa yapmalisin buda para yani sen urunlere odaklanmadan bu ve bunun gibi bircok zincirler toplulugu seni ve aklini meskul ediyor daha urune gelmedim bile.
  Stoksuz ticaret gercekten iyi iyi ama musterin olursa iyi bir internet sitesi kurmanin bu isi bitirmesi veya pazarlarda(n11 ,gittigidiyor vb) yer alamin bu isi cozmesi beklemez cunku internet sistesi bu pazar yerleriyle entegre olabilmesi icin entegre bir takim programlarin kurulmasi gerekiyor bu programlar hep para hadi onuda manual olarak girdik veya elemn tuttuk yada gecemizi gunduzumuze kattik urunleri pazar yerlerine bastik ve yayinladik peki muhesabe sistemi olmadan site cöp oda para hadi onuda yapmadik sitemiz katolak tarzi bir site olsun peki bu stoksuz ticaret yapma gibi bir dusuncesi olan birinin sitesindeki urunleri hangi yolla yuklenici firmadan alacak bu yolda programdan geciyor bunlarda para birde şu var urunler secilirken elimizde olmadigi icin bize stogunun gosteren firmanin elinde devamli bulunmasi gerekir ve buda mumkun degil cunki kampanya urunler elinde bulunma gibi bir durumu yok kampanya urun olmayan urunler ise siz vergi ile satis yaptiginiz icin surumden ve bir kac kalem urune bagli olmayan firmalar sizi ezerek satis yapmanizi engelliyor aslinda engellemiyor siz 10 tl ye satarken o 5 tl ye satiyor musteride salak degil sizden almiyor yani anlatmak istedigim bir e ticeret siztesine bir dukkandan daha fazla masraf harcayabilecekseniz girin ve kendi urettiginiz en az 3 urununuz varsa avantajlisiniz cunku kimsede olmayan urunun rekabeti olmaz. Bu anlattigim ozetti.

  • 24/06/2019

   Yorumunuz için teşekkürler. Ancak şunu düzeltelim yukarıda yazan stoksuz eticaret yapmak için şahıs şirketi olmak şart değil. Bunu sizin için üstlenen çok firma var. Sizin anlattıklarınızın çoğu kendiniz bir ticaret sitesi açtığınızda geçerli. Piyasa şartları herkes için geçerli, rekabet her alanda olduğu gibi bu alanda da yüksek

   • Şirket kurmadan, üstlenen firmalara örnek verebilir misiniz? Çünkü bu işe başlamayı düşünüyorum yakında.

  • 30/10/2019

   Kardeşim güzel konuşmuş sun lakin sen bu duruma hep olumsuz bakmissin. . %100 risksiz bir iş yok …elbet birşeyler feda edeceksin… kazanmak yok kaybetmek var … kaybettiğininde üzülmemelisin aksine sevineceksin ve ben hatayı Nerede yaptım diyeceksin… bunu başaran herkez elbet birgün hedefine ulaşacaktır. .. edit:Her bir kaybebediş seni kazanmaya bir adım daha yaklaştirir?

 2. 12/06/2019

  Evden ticaret zevkli olabilir sermayesiz olarak ticarete başlamak ilk başlangıççta iyi olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir