1. Anasayfa
  2. İş Fikirleri

2024 Seyyar Sandviç Satmak Para Kazandırır Mı? Sandviç Satma işi

2024 Seyyar Sandviç Satmak Para Kazandırır Mı? Sandviç Satma işi
Sandviç satma işi yapılır mı? Kaç para kazandırır?

Seyyar Sandviç Satmak Para Kazandırır Mı? nasıl yapılır, kaç para kazanılır, neler gerekli? İşte detaylar…

Seyyar sandviç satmak günümüzde yapılabilecek makul iş fikirlerinden biridir. Özellikle vapur önlerinde, toplu ulaşım duraklarının önünde, hızlı bir şekilde satış yapılabilmekte ve kazanç elde edilebilmektedir. Bildiğiniz gibi kahvaltı, her insanın temel gıda ihtiyaçlarından biridir ancak günümüzde yaşanan iş koşuşturması altında insanların kahvaltı yapabilecek pek fazla vakitleri kalmıyor.

Dışarıda bir mekânda kahvaltı etmenin bedelinin fazla olması, insanları seyyar satıcılara yönlendiriyor. Peki sokakta seyyar sandviç satmak para kazandırır mı? Sandviç satarak ne kadar kazanılabilir?

Sandviç Malzemeleri Neler Olmalı?

Seyyar bir şekilde satışını gerçekleştireceğiniz sandviç içerisinde bulunan malzemeler değişkenlik gösterebilir, ancak genel olarak baktığımızda, seyyar bir şekilde satışını gerçekleştireceğiniz sandviçlerin içerisinde aşağıdaki malzemeler bulunmalıdır.

  • Az malzemeli: Domates, salatalık, peynir
  • Orta Malzemeli: Domates, salatalık, peynir, salam
  • Bol Malzemeli: Domates, salatalık, peynir, salam, yumurta

Satacağınız fiyata göre, üç çeşit sandviç oluşturabilirsiniz.

Sandviç Yapıp Satmanın Maliyeti Nedir?

Az malzemeli bir sandviç ortalama 4 TL’ye mal edilmektedir ve satış fiyatı 8 TL olmalıdır. Orta malzemeli bir sandviç 7,50 TL’ye mal edilir ve satış fiyatı 15 TL olmalıdır. Bol malzemeli sandviç, 7  TL’ye mal edilir ve satış fiyatı 15 TL olmalıdır. Bu maliyetler altında sandviç yapabilir ve satabilirsiniz.

Sokakta Seyyar Sandviç Satmak Ne Kadar Kazandırır?

Seyyar sandviç satmak ne kadar para kazandırır sorusunu merak ettik ve bu işi yaklaşık 50 yıldır yapan, 73 yaşındaki Fehmi amcaya sorular sorduk. Bu işin kâr marjının ortalama yüzde 50 civarında olduğunu belirtti. Sokakta seyyar bir şekilde sandviç satan amcamız, eskiden işlerinin iyi olduğunu ancak şu an ekonomik kriz nedeniyle insanların evden yemeklerini yapıp götürdüğünü ve doğal olarak bu işin de karının düştüğünü söyledi.

Karının düşmesine rağmen günde 250 lira civarında sandviç sattığını ve 130 lira civarında para kazandığını söyleyen amcamız, günde sadece 5 saat çalıştığını da eklemeyi ihmal etmedi. (2020 civarı, bu tutarları x5 yapınız)

2024 Seyyar Sandviç Satmak Para Kazandırır Mı? Sandviç Satma işi 1
Sandviç satma işi yapılır mı? Kaç para kazandırır?

Yukarıda da görmüş olduğunuz gibi seyyar bir şekilde sandviç satmak bir günde 130 lira ile 170 lira arasında bir kazanç elde etmenizi sağlar. Bu işi ruhsatlı bir şekilde yapabilmeniz pek mümkün değil. Hijyen koşulları gereği, bulunduğunuz belediye böyle bir iş yapabilmeniz için dükkân açmanızı gerekli görüyor, yani ruhsat alarak satış yapmanız pek mümkün değil.

İyi koşullar altında bu işten ayda 12000 TL civarında bir kar elde etmek mümkün gibi görünüyor. Fehmi amcamız 73 yaşında bile hala çalıştığından anlaşılan bu iş güzel para kazandırıyor.

Sokakta Sandviç Satmanın Tüyoları

Bizzat yüz yüze gerçekleştirdiğimiz bir diyalog ile amcamızdan bu işin tüyolarını öğrenmeye çalıştık ve bize verdiği bilgileri sizinle paylaşma gereği duyduk, işte seyyar sandviç satmak için gereken tüyolar.

  • Bu iş biraz taktik gerektirir, herhangi bir yerde saatlerce bekleyerek 500-1000 lira para toplayamazsın.
  • Sabah erken saatlerde vapurlar dolu olur. Sabah 6 ile 9 arasında vapur önlerinde oluyorum genelde bu bölgeler kalabalık oluyor. Bu üç saatlik dilimde yaklaşık olarak 300 lira para topluyorum.
  • Saat 9’da tezgahımı alarak hastane önlerine giderim, bu saatler genelde taburcu edilme saatleridir ve her gün bu saatlerde en az 20-30 kişi taburcu edilir, taburcu edilenlerin yakınlarıyla beraber yaklaşık 100-150 kişilik bir sirkülasyon oluşur. 15 kişiye satış yapsan bile yeter. Bu saatlerde de genelde 200-350 lira arası para toplarım.
  • İşimin son saatleri olan 11-12 civarı iş merkezlerinin yakınlarına giderim, insanlar işten çıkarlar ve ucuz yiyecek bir şeyler ararlar. Burada en fazla 2 saat dururum. 2 saate 50 lira toplayabilirsem ne mutlu bana. Gün sonu cebimde 450 lira ile 600 lira arası para çıkar. Hemen hemen bu paranın yarısı bana kar olarak kalır.
  • (Burada ki Rakamlar 2023 e göre düzenlenmiştir)

Çoğu kişi sabah kahvaltısı yapmadan işine gittiği için kahvaltı dükkanları, kahvaltı araçları, sandviç satıcıları, simitciler, pastaneler bu nedenle sabahları iyi iş yaparlar. Sandviç satıcıları da bu nedenle sabahları çok iş yapar. Metro giriş ve çıkışları, dolmuş, otobüs durakları, okul yanları, işlek cadde köşeleri gibi yerlerde sandviç satıcıları daha fazla iş yapmaktadır.

Bazıları gezerek kafasında taşıdığı tepsi ile sandviçleri satarken bazıları aldıkları küçük seyyar arabalarla ister gezerek isterse sabit bir yere aracını park ederek sandviç dışında diğer kahvaltı ürünlerini de satmaktadırlar.

Peki sokakta simit satarak para kazanmak?

Simit satarak para kazanılır mı konusunu buradan okuyabilirsiniz.

Peki sokakta su satarak para kazanmak?

Su satarak para kazanılır mı konusunu buradan okuyabilirsiniz.

Peki sokakta sandviç satarak para kazanmak?

Sandviç satarak para kazanılır mı konusunu buradan okuyabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir