1. Anasayfa
 2. Ölmeyecek İş Fikirleri

Berber açmak karlı mı? 2024 Maliyeti ve Gerekli belgeler

Berber açmak karlı mı? 2024 Maliyeti ve Gerekli belgeler
Berber Nasıl Açılır Ne Kadar Kazanır? 2022

Berber açmak konumuz ile berber dükkanlarının kar oranı, maliyeti ve berber dükkanı açmak gerekli belgeleri gibi konulara ulaşacaksınız.

Birçok girişimci hala nasıl bir dükkan açması gerektiği konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Bizde elimizden geldiğince siz girişimcilerimize ışık olması açısından meslek gruplarını tanıtmaya çalışıyoruz.

Berber açmak fikrini kesinlikle ciddi bir şekilde düşünmenizi tavsiye ederiz. Geçmişten günümüze her zaman popüler ve revaçta olan bu sektör geleceğinde yine en revaçta sektörlerinden olacaktır. Elbette ki bu iş yetenek işi olmaktadır. Fakat açacağınız yer çok işlekse ve işini iyi bilen bir saç kesim uzmanı bulursanız sizin çalışmanıza bile gerek olmamaktadır.

Bu yazımızda sizler için elimizden geldiğince berber dükkanı açmak ile ilgili hemen her detayı paylaşmaya çalışacağız. Berber dükkanı açmak için neler gereklidir, kaça mal olur, karlı mı gibi her sorunuza cevap vermeye çalışacağız. Fakat tüm bu sorulardan önce berberlikle ilgili bazı şeyleri bilmeniz gerekmektedir. Eğer başarılı ve çok tercih edilen bir berber olmak istiyorsanız, modayı yakından takip etmeniz gerekmektedir.

Günümüzde berber dükkanı açmak için özellikle genç kuşağın isteklerini çok iyi bilmelisiniz. Hemen her tür saç kesim modeline hakim olmalı ve sizden istenileni en iyi şekilde yapabilmelisiniz. Yine dükkanınızın dizaynını çok iyi düzenlemeli ve insanlar girdikleri zaman fiziken ve ruhen rahatlamalıdırlar. Bunlardan bahsettikten sonra şimdi konumuzun detaylarına geçebiliriz.

https://yerliteknoloji.net/pilavci-dukkani-acmak-mantikli-bir-is-fikri-mi.html

Berber Dükkanı Açma Maliyeti Ne Kadar?

Bu maliyet konusu aslında tamamen sizinle alakalı olmaktadır. Dükkanı nasıl ve ne şekilde açacağınız, nereye açacağınız ve nasıl bir konsept düşünüyorsunuz gibi konulara bağlı olmaktadır. Normal bir dükkan düşünüyorsanız berber dükkanları çok fazla maliyetli olmamaktadır. Nihayetinde berber dükkanı açma maliyeti hesaplaması yapmak için alınacak aletler bellidir. Dükkanınıza iyi bir ön tezgah, kaliteli tıraş malzemeleri, rahat birkaç koltuk ve aynalarınızı aldıktan sonra saç kesim işlemlerine başlayabilirsiniz.

Zaman geçtikçe malzemelerinizi yenileyebilecek bir duruma geleceksiniz. Yukarıdaki malzemeler düşünüldüğünde genel olarak bir berber dükkanı maliyeti ortalama 40.000 TL ile 50.000 TL arası bir fiyata mal olmaktadır. Bu fiyata tutacağınız dükkanın kirası dahil edilmemiştir. Siz malzemeleri biraz daha kısıtlı tutarak daha az bir maliyetle de açabilirsiniz.

Ya da çok daha detaylı ve kaliteli malzemeler ile bu rakamı daha da yükseğe çekebilirsiniz. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi bu tamamen sizin açacağınız dükkanın yapısına bağlı olmaktadır.

Siz eğer benim berber dükkanım en mükemmeli olsun derseniz, berber dükkanı açma maliyeti 300.000 TL’ye kadar bile çıkabilir. Bu tür maliyetler gerçekten çok çok lüks konseptler için geçerli olmaktadır. Bizim size tavsiyemiz ise; eğer kendinize güveniyorsanız ve dükkan açacağınız mekan lüks bir yerse hiçbir masraftan kaçınmayın deriz. Çünkü insanlar kaliteyi bulduktan sonra onu asla bırakmazlar. Özellikle günümüzde kendinizi ve tasarımlarınızı sosyal medya ortamında tanıttığınız zaman işleriniz müthiş açılacaktır.

Berber Dükkanı Açmak Karlı Mı?

Siz çekirdekten yetişmiş ve bu işleri bilen biriyseniz, sizin için oldukça karlı bir iş olacaktır diyebiliriz. Çünkü insanlar çok değer verdikleri saçlarını asla acemi ellere teslim etmek istemezler. Birde dükkanı açacağınız mekanın uygunluğu çok önemli olmaktadır. Berber dükkanı açmak karlı mı sorusunun cevabını verecek en önemli unsurlardan birisi de açacağınız yerin konumu olmaktadır.

Çünkü insanların yoğun olduğu ortamlarda bir dükkan açtığınızda ve işinizi hakkıyla yaptığınızda gerçekten çok iyi işler yapabilirsiniz. Müşterilerinizi çok iyi tanımalı ve onlara bazı gerekli olan işleri hiç söyletmeden yaptığınızda bu onların çok hoşuna gidecektir.

Örneğin saç ve sakal tıraşından sonra, kulaklarında ya da yanaklarında gördüğünüz iğreti kılları onlar söylemeden aldığınızda bu müşterinin hoşuna gidecektir. Yine işini iyi bilen bazı berberler tıraşa başlamadan önce müşterilerine masaj yaparak onları rahatlatmaktadır. Bu gibi taktiklerle sadece müşterilerinizi kazanmakla kalmaz, onların çevresini de kazanmış olursunuz. Berber dükkanı açmak karlı mı sorusunu bu bilgiler ışığında düşününce gerçekten çok karlı olduğunu görebilirsiniz.

Sizin sunacağınız hizmetin kalitesi zamanla müşteri portföyünüzü artıracaktır. Bu arada müşteri portföyünüzü artıracak daha başka etkinliklerde düzenleyebilirsiniz. Saç ve sakal kesiminin yanında yanaktaki tüyler için ağda hizmeti de sağlayabilirsiniz. Yine jöle, parfüm, deodorant, şampuan türleri, tıraş makineleri gibi ürünlerinde satışını yapabilirsiniz.

Günümüzde bir saç kesimi 50 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Burada sizin tıraş fiyatınızı aslında sunacağınız hizmetin kalitesi belirleyecektir. En basitinden günlük ortalama 20-30 arasında bir müşteriniz olsa otomatikman aylık en az 10.000/15000 Türk Lirası para kazanacaksınız demektir.

Sizi işinizi severek ve düzgün bir şekilde yaptığınız zaman günlük müşteri sayınız 50’yi bile geçmektedir. Berber dükkanı açmak karlı mı sorusunun cevabını artık yaptığımız hesaptan sizde verebilirsiniz. Sayınız arttıkça yanınıza kendininiz gibi işini düzgün yapan bir eleman almanız gerekecektir. Doğru bir mekanda iyi bir hizmet ile aylık geliriniz en az 10.000 TL olacaktır ve altına asla düşmeyecektir. Bu minimum rakam siz kaliteli bir hizmet ile bu rakamın çok çok üstüne çıkabilirsiniz.

Berber Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Öncelikle kuaför dükkanı açabilmeniz için elbette ki bazı resmi belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Hepsinden önemlisi de ustalık belgenizin olması gerekmektedir.

İster erkek isterse de bayan olsun ustalık belgesinin olması şarttır. Bazı durumlarda ustalık belgesine sahip olan kişilerden kiralayanlar olmaktadır. Fakat bizim size tavsiyemiz mümkünse kendi adınıza almanız olacaktır. Şimdi berber dükkanı açmak için gerekli olan belgeler neler olmakta onlardan bahsedelim.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Tapu fotokopisi veya kira kontratı
 • Yapı kullanım izin kağıdı
 • Vergi levhası
 • Esnaf ve sanatkarlar odası belgesi
 • Esnaf ve sanatkarlar sicil belgesi
 • Ustalık belgesi
 • Bağkur kaydı belgesi
 • Çalışma izin ve ruhsatı
 • Sabıka kaydı belgesi
 • Yangın önlemi raporu
 • İmza sirküleri

Sizler için detaylı olarak yazdığımız tüm bunlar berber dükkanı açmak için gerekli belgeler arasında olmaktadır. Bizim yine size tavsiyemiz bütün bu belgeleri toplamaya başlamadan iyi bir muhasebeci ile görüşmeniz ve anlaşmanızdır. Basit usul mü yoksa gerçek usul mü bunları iyice belirleyin. Zaten anlaştıktan sonra muhasebeciniz sizleri gerekli belgeler noktasında yönlendirecektir.

Berber Dükkanı Açmak İçin KOSGEB Desteği Var Mı?

Ülkemizde birçok kişiye işyeri açması için destek veren KOSGEB berber dükkanı açmayı düşünenlere de destek vermektedir. Yaptığımız araştırmaya göre gerekli şartları sağlayan ve belgeleri hazırlamış olan kişiler 60.000 TL’ye kadar destek alabilmekteler.

Alacakları bu desteğin 5.000 TL’si doğrudan nakit olmaktadır. Bu nakit para işletmenizin açılmasından sonra KOSGEB tarafından hesabınıza yatırılmaktadır. Şimdi peki geri kalan para ne oluyor diye merak ediyorsunuzdur.

Berber dükkanı açmak için KOSGEB desteği geri kalan parası ise; sigortalı personel çalıştırmanız durumunda 1. Yılın ve 2. Yılın sonunda belirli oranlarda size verilmektedir. Sizin kaç tane sigortalı personel çalıştıracağınız sizin alacağınız desteğin miktarını belirlemektedir. Bu arada unutmadan eğer berber dükkanı açmak gibi bir düşünceniz var ise mutlaka

KOSGEB girişimcilik sertifikası almalısınız. Bu belgeyi almazsanız hiçbir şekilde KOSGEB desteklerinden yararlanamazsınız. Bu yüzden berber dükkanı açmadan önce bu belgeyi alınız.

Ayrıca şu iş fikri de ilginizi çekebilir

Halı yıkama işi karlı mı? 2024 Nasıl yapılır? Ne kazandırır?

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. Güzel bir iş bence parasıda uygun

 2. 18/02/2022

  Gerçekten çok açıklayıcı olmuş teşekkürler

 3. Değerli yorumcularınız için teşekkürler. Bilgimiz oldu.

 4. gayet açıklayıcı ve net olmuş teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir