1. Anasayfa
 2. İş Fikirleri

Kırtasiye Açmak Karlı mı? 2024 Maliyeti ve Cirosu

Kırtasiye Açmak Karlı mı? 2024 Maliyeti ve Cirosu
Kırtasiye açmak

Ölmeyecek iş fikirlerinden biri olan 2024, 2025 yıllarında kırtasiye açma fikri hala iyi bir fikir mi bunu derinlemesine araştırdık, yazdık. Buyurun başlayalım.

Günümüzde hemen herkesin hayali kendi iş yerini açmak ve kendi işinin patronu olmaktır. Şimdi sizlere kendi işinizin patronu olacağınız bir sektörden bahsedeceğiz.

Kırtasiye açmak, sizlere hayalinizi gerçekleştirmede yardımcı olabilecek en önemli iş dallarından bir tanesi olmaktadır. Kağıt, defter, kalem, çanta gibi başlıca en temel ofis malzemelerini satan bir kırtasiye açmak, sizler için asla zor olmayacaktır. Çünkü böyle bir dükkanı açmanızla birlikte kendinize sayısız tedarikçi bulabileceksiniz. 

Sizin tek yapmanız gereken iş dükkanı yönetmek ve işletmek olmaktadır. Almış olduğunuz malları doğru pazarlama ve müşteri memnuniyetini en üst sırada tutma ise sizlere artı bir avantaj sağlayacaktır.  

Kırtasiye Açmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 

Kırtasiye nasıl açılır ve açılırken nelere dikkat edilir şimdi bu iş fikrini daha detaylı ele alalım. Şayet kırtasiye açmaya karar verdi iseniz, kendinize iyi bir fotokopi makinesi temin edinmenizi öneririz. Çünkü her daim size fotokopi işi çıkacaktır ve bunu karşılayacak bir makine olması çok önemlidir. Dediğimiz gibi fotokopi makineniz kaliteli olmalı ve sizi asla yarı yolda bırakmamalıdır.  

 • Bir kere kırtasiye açacağınız mekân kesinlikle öğrencilerin ve ofis tarzı büroların çok bulunduğu yerlere yakın olmalıdır. Çünkü kırtasiyecilik için en önemli şey müşteri ve müşteri çevresi olmaktadır.
 • Yine açacağınız mekânda hiç kırtasiye var mı, varsa ne kadar iş yapıyorlar gibi soruların tamamının cevabını da araştırıp bulmalısınız. Bir girişimcinin dikkat edeceği en önemli detay kesinlikle sağlam bir iş planı kurmak olmalıdır.
 • Bu yüzden kırtasiye nasıl açılır, açmak için en uygun yer neresi olur, açarsam bana ne kadara mal olur gibi soruların tamamının cevabını bulmalı ve ona göre program yapmalıdır. 
 • Eğer böyle bir dükkanı açmaya karar verdiniz ve niyetliyseniz, öncelikli olarak güvenilir ve sağlam tedarikçiler edinmelisiniz. Bunu da artık araştırmak ve bulmak size kalıyor, ya da güvenilir e-ticaret sitelerini de kullanabilirsiniz.
 • Böyle bir dükkanı açtıktan sonra asla boş boş oturup dükkanının içine müşteri beklemeyin bir yandan da e-ticareti öğrenerek internet üzerinden satış yapmaya çalışın. Gerçekten günümüz insanının alışveriş işleminin birçoğunu internet üzerinden gerçekleştirdiği düşünülecek olursa, kesinlikle bu konuya eğilmeniz gerekmektedir. 
 • Bu tarz girişimler size eleman ihtiyacı doğuracaktır, bu sebeple kırtasiye nasıl açılır, güvenilir eleman nasıl bulunur ya nasıl yetiştirilir gibi konular üzerinde araştırma yapmak çok önemli olmaktadır. Çünkü bu gibi hizmet sektörlerinde, müşteri memnuniyetine dikkat göstermek her zaman çok önemli olmuştur.
 • Bunun için ister siz olun ister açacağınız kırtasiyede çalışacak elamanlarınız olsun, müşteriye karşı her daim saygılı ve dürüst davranmalıdır. İnsanlar saygı gördükleri ve güven duydukları mekânları daha çok sever ve her daim oralardan alış veriş yapmak isterler. 

Ayrıca Lokmacı Açmak Karlı Bir İş mi? Maliyeti Nedir? iş fikri konumuz da ilginizi çekecektir, okumanızı tavsiye ediyorum.

Kırtasiye Açmak Karlı mı? 2024 Maliyeti ve Cirosu 1
Kırtasiye açmak

Kırtasiye Açmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir? 

Elbette ki kırtasiye açmak içinde resmi prosedür noktasında yapılması gereken bazı işlemler ve atılması gereken adımlar olmaktadır. Şimdi kırtasiye açma iş fikrimizde sizlere madde madde bu prosedürlerden ve adımlardan bahsedeceğiz. 

 1. Kira mukavelesinin bir sureti alınmalıdır.  
 2. Herhangi bir vergi borcunuzun bulunmadığına dair maliyeden alınmış onaylı bir makbuz.  
 3. İtfaiye Müdürlüğünden alınmış bir rapor yine kırtasiye nasıl açılır ve ne tür adımlar takip edilmelidir sorumuz için gerekli adımlardan bir tanesi olmaktadır. 
 4. Kırtasiye dükkanını açmayı düşündüğünüz mekanın , bulunduğu yerin ilanın reklam kaydı sureti. 
 5. Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt olduğunuza dair resmi belge alınması. Bu belgenin alınmış olması kesinlikle çok önemli ve şarttır. 
 6. Şayet kırtasiye açacak kişi bir tacir ise, ticaret siciline kaydının yapılması 
 7. Eğer kişi tacir değilse Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmiş bir ustalık belgesi. 
 8. Açılacak mekanın metre karesi, planı, krokisi apartman veya pasaj ise bina yönetiminin onayı gerekli olmaktadır.  
 9. Kırtasiye nasıl açılır sorusunun cevabı olan adımlardan bir diğeri de vergi dairesine kayıt olmaktır. 
 10. Yine bunların yanında iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı için nüfus cüzdanı, vesikalık fotoğraf. İkametgah adresi gibi bazı belgeler istenebilir. 
 11. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfası üzerinden izinler ve ruhsat için gerekli başvuruyu yapmış olmak.

Kırtasiye Açmak Karlı mı?

Hemen herkesin cevabını çok merak ettiği soru olan kar zarar durumuna gelelim. Kırtasiye açmak karlı mı diyecek olursanız, şuan bulunduğumuz konumdan buna vereceğimiz her cevap yanlış olur. Çünkü bu sorunun cevabında, kırtasiye açacağınız yerin konumu, öğrenci ve ofis potansiyeli, etraftaki kırtasiye dükkanı sayısı ve yaşayan insan nüfusu oldukça etkili olmaktadır.

Fakat şu da bir gerçek ki, her insanın en temel kırtasiye malzemesi ihtiyaçlarının olduğu bir mekan , gerçekten güzel ve hakkı ile çalıştırılırsa kar etmemesi diye bir şey söz konusu olamaz. 

Burada önemli olan işi çekip çevirebilmek ve ürününüzü güzel pazarlayabilmek olmaktadır. Yine çalıştırdığınız elemanların müşterilere saygılı ve kibar olması çok önemlidir. Bunun yanında kırtasiye dükkanlarının iş yaptığı belli dönemler olmaktadır, eğer bu dönemleri iyi değerlendirebilirseniz yıllık karınızı sadece bu dönemlerde bile çıkarabilirsiniz.

Kırtasiye açmak karlı mı sorunuzun cevabı aslında sizin bu dönemleri çok iyi kullanabilmenize ve ürün pazarlama yeteneğinize bağlı olmaktadır.  

Dış çekim fotoğrafçılığı işi yapmak? Karlı bir iş mi?

Peki, bu dönemler hangileri diyecek olursanız elbette ki okulların başlama dönemleri olmaktadır. Bu dönemde bütün öğrencilerin defter, kitap, kalem, boya, silgi, cetvel, çanta, suluk gibi temel ihtiyaçları karşılanmaktadır. Tüm bu ihtiyaçlarda sizlerin işinizi fazlasıyla görecektir.

Yine bir diğer yoğun dönemde ara tatil bitimi olan 2. Dönem başlangıcıdır ki, insanlar yine bu dönemde de çocuklarına kırtasiye alışverişi yaparlar.  

Kırtasiye açmak karlı mı sorusuna cevap olarak birde bu iş fikrinde alınan tüm bu ürünlerin bitebilen, kırılabilen ve kaybolabilen ürünler olması sebebiyle, bu ürünlere her daim ihtiyaç duyulması olmaktadır. Böylece öğrenciler her daim sizlerin kapısını çalmaktadırlar.

Siz yeter ki müşterilerinize karşı iş hayatınızda dürüst ve güler yüzlü olun. Kırtasiyenizde hemen her çeşit ürüne yer vermeye çalışın, böylece insanlar sizin dükkanınızda her aradıkları ürünü bulabilecekleri hissini taşısın. Dükkanın hem görüntüsü hem de rafları modern bir yapıda olsun ve hemen her şey kolay ulaşılabilir bir konumda bulunsun. 

Yine detaylıca yazdığımız Çiğ Köfte Bayiliği Veren Firmalar! Aylık Kazanç Ne kadar? Karlı mı? iş fikirleri yazımız da çok işinize yarayacaktır. Okumanız önerilir.

Sermayesiz iş fikirleri burada

Kırtasiye Açmak Maliyeti ve Günlük Ciro

Her iş sektöründe olduğu gibi kırtasiye açmak iş fikri de belli bir maliyet gerektirmektedir. Ortalama düzeydeki bir kırtasiye dükkanı için ne kadar bir sermaye gerekmektedir isterseniz birlikte göz atalım. Kırtasiye açmanın maliyeti nedir diyecek olursanız: 

 1. Vergi-ruhsat-yasal mevzuat gibi konuların masrafları ortalama 15.000 TL tutmaktadır. 
 2. Yine ortalama boyutlardaki bir mekanın kira bedeli en az 25.00-45.000 TL arasında olmaktadır. 
 3. Dükkanın iç dekorasyonu içinse en az 30.500-80.000 TL para gerekmektedir. 
 4. Yine alacağınız malzemeleri de düşünürsek 350.000 TL/500 bin TL kadarda onlar tutacaktır.  

Kısaca kaba bir hesapla bir kırtasiye açmanın maliyeti sizlere en az ortalama 500/800.000 TL ye mal olmaktadır. Bu fiyatlar bir kaç sene önceye kadar 200 bin TL civarında idi. Burada sizin dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, yeni açılan bir dükkanın ilk başlarda satış yapamayabileceğini hesaba katmak ve paranızı ona göre ayarlamak olmalıdır. Satış yapmaya başladıktan sonra ortalama kar marjı %20 ile %30 arasında değişecek olan dükkanınız sizleri kesinlikle kara geçirecektir. 

Bu konuyla alakalı güzel bir video hazırlanmış. Onu da sizin için bulduk. Kırtasiye açmak iş fikri ile ilgili sorularınıza cevap bulabileceğiniz altta ki videoyu da izlemenizi öneririm.

BU YAZI PANDEMİ SÜRECİ DIŞINDA YAZILMIŞTIR. PANDEMİ SÜRECİ GENEL İŞLEYİŞİ ETKİLEMEMEKTEDİR.

Kırtasiye Açmak Karlı mı? Nasıl Açılır? Sorularına Verilen Video Cevap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

 1. Bende açmak istiyorum. Bayadır araştırıyorum inst : umitban

 2. 30/06/2023

  Onemli olan acmak degil onu yurutebilmektir bunun icin ikna gucu ve tatli dil lazimdir bence ilk tatli dil geliyor o varsa sorun yok gozu kapali girin

 3. Çok iyi aradığım bir konuydu ve buldum çok teşekkür ederim

 4. 03/06/2019

  kırtasiye açmak başta zor bir iştir çünkü çok masraf gerektirir ama iş kurduktan sonra işler kolaylaşır

 5. detaylı yazı için sağolun, kırtasiye işi güzel iş

 6. 10/05/2019

  okul yanına açılan güzel bi kırtasiye bide tekse neden iş yapmasın onun dışında cadde üstü olması gerek tabi ilk maliyet çok gibi ama karlı bir iş fikri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir