Sermayesiz iş fikirleri – Kendi işinizi yapın 2022

Sermayesiz iş fikirleri - Kendi işinizi yapın 2022 1

Eğer paranız yoksa ve sermayesiz iş fikirleri nedir merak ediyorsanız, bu yazımızda sermayesiz yada düşük sermaye ile yapılabilecek işleri listeledik.

İş kurmak ve kendi işinizin patronu olmak hemen her insanın hayalleri arasında yer almaktadır. İş kurmak için ilk gerekli olan ise belli bir sermayeye sahip olmaktır. Peki, sermayesiz iş fikirleri var mıdır, varsa nelerdir? Bu soru günümüzde birçok girişimci ruha sahip insanın cevabını öğrenmek istediği bir soru olmaktadır. Çünkü herkesin iş kurabilmek için sermayesi olmayabilmektedir.

Bu yüzdende birçok girişimci sermayesiz kurulabilecek iş arayışları içerisindedir. Bizde elimizden geldiğince sizler için herhangi bir sermaye gerektirmeden yapılacak işleri araştırdık ve sizler için paylaşmaya karar verdik.

Yaptığımız araştırmalar neticesinde herhangi bir sermaye gerektirmeden yapılabilecek birçok iş fikri öğrendik. Sizde en ufak bir maliyet ödemeden evinizde ya da dışarıda bu işleri rahatlıkla yapabileceksiniz. Böylece ev ekonomisine ciddi oranlarda katkıda bulunabilirsiniz.

Sermayesiz iş fikirleri

Eğitmenlik

Eğer el beceriniz ya da teknik konularda bilginiz varsa bu bilgilerinizi kendiniz için bir avantaja dönüştürebilirsiniz. Örneğin resim ya da hat sanatlarında iyiyseniz, bu sizin için mükemmel bir sermayesiz iş fikirleri seçeneği olacaktır. Çünkü yapacağınız resim ya da hat sanatı eserlerinizi satabilirsiniz. Bunun haricinde bu bilgi ve yeteneklerinizi öğretebileceğiniz kurslarda düzenleyebilirsiniz.

El Satıcılığı

Kendinize ait ya da çevrenizdekilere ait kullanılmayan birçok eşyayı sosyal medya platformlarında ya da kendi kuracağınız tezgâhlarda satabilirsiniz. Bu yolla birçok para kazanabilme imkânınız bulunmaktadır. Son zamanların en popüler işleri arasında yer alan ikinci el ufak eşya satışları oldukça rağbet görmektedir.

Evde Ders Verme

Eğer üniversite mezunuysanız ve hala atanamamışsanız şimdiki söyleyeceğimiz iş tam size göre olmaktadır. Mevcut eğitim bilginize göre ilkokul öğrencilerine evinizde ya da öğrencilerin kendi evinde ders verebilirsiniz. Eğer branş öğretmeniyseniz, sermayesiz iş fikirleri arasında en popüler olan bu iş fikrinde ortaokul ya da lise öğrencilerine de ders vererek ciddi paralar kazanabilirsiniz. Hele birde kendinizi sevdirirseniz belki başka bir iş bile yapmak istemezsiniz.

Koçluk

Son yılların en popüler iş fikirlerinden biriside eğitim koçluğu olmaktadır. Geçmiş deneyimlerinize ve iş tecrübenize ait fikirleri başkalarına rehberli amaçlı kullanabilirsiniz. Herhangi bir sermaye gerektirmeden yapabileceğiniz bu iş sayesinde ev ekonominize ciddi manada katkı sunabilirsiniz. Yine koçluk ile benzer olan bir diğer fikirde danışmanlık olmaktadır. Alanında uzman olduğunuz bir konuda danışmalık hizmeti de sunabilirsiniz.

Aşçılık

Kesinlikle sermayesiz iş fikirleri arasında en revaçta olanlardan bir tanesi de aşçılıktır. Çünkü evinizde gayet rahat bir şekilde hazırladığınız ev yemeklerinizi çevrenizdeki dükkânlara, öğrencilere, bekârlara ya da işçilere satabilirsiniz. Yemekleriniz beğenildiği takdirde inanın belki de yemek yapmaktan boş zaman bulamayacaksınız.

Editörlük

Teknoloji ile arası iyi olan birçok kişi web sitelerine başvurarak yazı hazırlama, içerik oluşturma, hazırladıkları içerikleri web sitesine yükleme gibi işler yapmaktadırlar. Kendinizi bu alanda geliştirebilirseniz gerçekten oldukça güzel bir ücret kazanabilmektesiniz. Yine eğer çeviri yeteneğinizde varsa web siteleri için en çok aranan kişilerden birisi olacaksınız. Çünkü kaliteli çevirmenler çok iyi para kazanabilmektedir.

Teknoloji sitelerinden biri olan yerliteknoloji.net buna güzel bir örnek.

Fotoğrafçılık

Birçok insan evinde fotoğraf çekerek para kazanabilmektedir. Fotoğrafçılık sermayesiz iş fikirleri için en uygun ve pratik olanlarından bir tanesidir. Günümüzde birçok insan evinde küçük bir stüdyo ortamı oluşturarak e-ticaret siteleri için ürün fotoğrafı çekmektedir. Böylece kolay bir şekilde para kazanabilmekteler.

Oyun parkı açın! Karlı mı nasıl yapılır?

Sermayesiz iş fikirleri: Tamirci

Eğer su tesisatı, elektronik ürünler, bisiklet, araba, mobilya ya da beyaz eşya gibi ürünler kategorisinde tamir yeteneğiniz varsa kesinlikle işsiz kalmazsınız. Başta kendiişleriniz dâhil çevrenizdeki kişilerinde tamir işlerini halletmek suretiyle hiçbir sermayeye ihtiyaç duymadan para kazanabilirsiniz. Hatta para kazandıkça zamanla kendinize ufak bir dükkân dahi açabilirsiniz.

Sermayesiz iş fikirleri - Kendi işinizi yapın 2022 2
sermayesiz iş fikirleri

Kışlık Yemek Hazırlama

Özellikle ev hanımları başta olmak üzere birçok kişi yeteneği varsa çevresindeki insanlara kışlık malzeme hazırlayabilirsiniz. Sermayesiz iş fikirleri açısından kışlık yemek hazırlama oldukça uygun ve bol seçenekli bir iş fikri olmaktadır. Örneğin mantı, turşu, meyve ve sebze dondurma, sebze kurutma, konserve hazırlama gibi işler yaparak paranızı kazanabilmektesiniz. Yine bebekli aileler için mama hazırlama işini de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Evde Çocuk bakma

En güzel iş fikirlerinden bir tanesi de evde çocuk bakma olmaktadır. Tabi dilerseniz kendi evinizde veya çocuğun evinde de bakabilme imkânına sahipsiniz. Herhangi bir sermaye istemeyen bu işten gayet güzel bir ücret elde edebilmektesiniz. Kendi durumunuz elverdiği ve ailelerinde onay vermesi sonucu aynı anda birkaç çocuğa da bakabilirsiniz.

Hayvan Bakımı

Son zamanlarda ülkemizde hayvan severlerin ve evde hayvan besleyenlerin sayısı oldukça çoğalmıştır. Sermayesiz iş fikirleri hayvan bakımı oldukça popüler ve kazançlı bir iş fikridir. Tatile giden ya da çalışan hayvan severler, hayvanlarını bırakabilecekleri güvenilir kişiler aramaktadırlar. Kedi, köpek, balık, kuş ya da daha farklı hayvan türleri için evinizde rahatlıkla bakım hizmeti sunabilirsiniz.

Temizlikçi

Birçok çift birlikte çalıştıkları için evlerini temizleyecek fırsatı ya da enerjiyi bir türlü bulamamaktadırlar. Bu gibi durumdaki çiftler evlerinin hijyenik olması için mecburen temizlikçi tutmak zorunda kalmaktadırlar. Hiçbir sermaye gerektirmeyen bu işte haftanın birkaç günü temizliğe giderek çok ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Ayrıca Az Sermayeli İşler – Yeni ve Karlı İş Fikirleri yazımız da bu konu için ideal, okumanız tavsiye edilir.

Organizatör

Sizlere şimdi sermayesi iş fikirleri organizatör seçeneği hakkında bilgi vereceğim. Günümüzde özellikle internet üzerinden alışveriş işlemlerinin çoğalmasıyla birlikte başarılı organizatörlere çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yöntemde şahısların ya da firmaların etkinliklerini düzenlemekte ve planlamaktasınız. Planlama adına her tür ayarlamaları rahatlıkla yapabilecek bir birikiminiz varsa asla açıkta kalmazsınız.

Sermayesiz iş fikirleri: Tashih

Birçok yayın evi kitapları basmadan önce dilbilgisi iyi olan birilerine okutturarak varsa yazım yanlışı ya da imla hatası gibi sorunları düzelttiriyorlar. Yine ders kitapları, soru bankaları basılmadan önce branşla ilgili olan kişiler kontrol ettirerek hatalı soruları düzelttirmektedirler. Bu gibi tashih işleri ile sizde para kazanabilirsiniz.

Takı Tasarımı

Son zamanların belki de en dikkat çeken alanlarından bir tanesi bu olmaktadır. Sermayesiz iş fikirleri takı tasarımı sizin de severek yapacağınız bir iş dalı olmaktadır. Sizden herhangi bir maliyet istemeyen bu işte sınırsız seçeneğe sahipsiniz diyebiliriz. Hayal gücünüzü ve el becerinizi kullanarak birbirinden ilginç ve güzellikte takılar hazırlayabilirsiniz. Yine hazırlamış olduğunuz bu takıları internet üzerinden ya da çevrenizdekilere satabilmektesiniz.

Taşımacılık

Eğer bir arabanız varsa oturduğunuz çevredeki çocuklardan ya da yetişkinlerden kendinize müşteri bulabilirsiniz. Çocukları okullarına veya yetişkinleri iş yerlerine bırakarak kendi aracınızla paranızı kazanmış olacaksınız. Hatta gün içerisinde birkaç farklı iş bile ayarlayabilirsiniz.

Proje Hazırlama

AB ve TÜBİTAK gibi yerlere proje hazırlama konusunda kendinizi geliştirir ve gerekli bilgiye sahip olursanız, birçok firmanın işini üstlenebilirsiniz. Sermayesiz iş fikirleri proje hazırlama işi için birçok firma yetişmiş eleman aramakta ve proje hazırlatmaktadır. Sizde firmaların ya da kurumların proje dosyalarını hazırlayarak geçiminizi rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Araştırma

Eğer herhangi bir yabancı dile sahipseniz, o ülkenin üniversiteleri ile irtibata geçerek, ülkemizden ihtiyaç duydukları konular hakkında araştırma yaparak onlara gönderebilirsiniz. Çünkü yurt dışında birçok üniversite ya da kurum Osmanlı Tarihi ve Türkiye Tarihi hakkında, turistik yerlerimiz ve okullarımız hakkında bilgi almak istemektedirler. Siz istedikleri bu bilgileri çevirerek onlara gönderebilirsiniz.

Mum Yapma

Evinizde hiçbir zahmete girmeden oturduğunuz yerden mum yaparak para kazanabilirsiniz. Parafin, kalıp, boya gibi bazı malzemeleri kullanarak ve el becerinizi de katarak çok güzel görünümlü mumlar yapabilirsiniz. Mum yapmak sermayesiz iş fikirleri için en uygun olanlarından birisidir. Hatta bu alanda kendinizi oldukça ilerletirseniz kendi markanızı dahi oluşturabilir ve özel tasarımlarda mumlar yapabilirsiniz.

Bahçe İşleri

Eğer bahçıvanlık işlerinden anlıyorsanız çok şanslısınız demektir. Çünkü etrafınızdaki birçok evin bahçesindeki çiçekler ve ağaçlar uzman eller tarafından budanmayı beklemektedir. Yine çim ekme, biçme ve sulama işleri de sizin için oldukça kazançlı olacaktır. Çünkü birçok bahçeli ev sahibi bu işlerden ya anlamamakta ya da vakit ayıramamaktadır. Bu yüzden kendinize bir çevre oluşturarak belirlediğiniz evlerin ya da sitelerin bahçe işlerine bakabilirsiniz.

Web Sitesi Hazırlama

Artık web siteleri bütün firmalar için zorunlu hale getirilmiştir. Bu yüzden web sitesi hazırlama sermayesiz iş fikirleri alanında bilginiz varsa yaşadınız demektir. Çünkü firmalar için kaliteli web siteler hazırlayabilir ve yine bu sitelerin editörlüğünü de üstlenebilirsiniz. Çünkü günümüzde en büyük öneme sahip iş imkânlarında birisi artık bu sektör olmaktadır.

Kişiye Özel Hizmet

Bu sektörde ise birçok farklı seçeneğe sahipsiniz. Özel tasarımlı pastalar yapmak, gömleğe ya da önlüğe isim yazmak, tişörte resim çizmek ya da fotoğraflardan video hazırlamak gibi seçenekleriniz bulunmaktadır. Yine bunun haricinde porselen tabaklara yazı yazmak gibi birçok alanda hizmet sağlayabilirsiniz. Bunun haricinde yine muhasebe işlerinden anlıyorsanız serbest muhasebecilik hizmeti de sunabilirsiniz.

Mobil Uygulama Geliştirme

Eğer sizinde bir Android yada iOS yani Samgung, iPhone gibi telefonlarda çalışacak bir mobil uygulama, program fikriniz varsa, bunu çok çok az sermaye, bazen hiç sermayesiz yapmaya başlayabilirsiniz. Mobil uygulama oluşturmak için illaki eğitimini almış olmanız gerekmiyor. Mobiluygulaman.com gibi siteler ile kodlama, programlama bilmeden ücretsiz kendi mobil uygulamanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Denemeniz tavsiye edilir.

 

Aşağıdan yorum atarak görüşlerinizi iletebilirsiniz

6 thoughts on “Sermayesiz iş fikirleri – Kendi işinizi yapın 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles