1. Anasayfa
 2. İş Fikirleri

Dış Çekim Fotoğrafçılığı İşi Yapın! Karlı İş Fikirleri 2024

Dış Çekim Fotoğrafçılığı İşi Yapın! Karlı İş Fikirleri 2024
dış çekim

Evlenen hemen hemen her çiftin vazgeçilmezlerinden biri olan dış çekim fotoğrafçılığı işini derinlemesine masaya yatırdık 😉 İşte detaylar…

Dış Çekim Fotoğrafçılığı İşi Nedir?

Sadece fotoğraf çekerek geçimini sağlayan o kadar çok kişi bulunmaktadır ki sayısını duysanız sizde inanmazsınız. Adına amatör dış çekim fotoğrafçılığı da denilen bu grup, aslında birçok profesyonel fotoğrafçıdan çok daha profesyonel iş yapmaktadır.

Bunların sadece adları amatör fotoğrafçı olmaktadır. Bu insanlar sadece fotoğraf çekerek aylık çok rahat 5.000 ile 10.000 TL arasında para kazanabilmektedirler. Aslında fotoğraf çekmek ve çektirmek her insanın içinde her daim var olmuş bir duygudur.

Ancak bu insanlar arasında girişimci bir ruha sahip olanlar ve bu işi ticarete çevirmek isteyenler, fotoğraf çekerek para kazanmanın yolunu keşfedebilenlerdir. Kaliteli ve benzersiz bir fotoğraf çekme işi ise birazda yetenek işi olmaktadır.

Çünkü hemen herkes fotoğraf çekebilir ama herkes fotoğrafta eşsizliği yakalayamaz. Eğer sizin de fotoğraf çekerek para kazanmak gibi bir niyetiniz var ise, öncelikle bu işin uzmanlarından biraz eğitim almanızı tavsiye ederiz. Ülkemizin neredeyse hemen her ilinde dış çekim fotoğrafçılığı ya da iç çekim fotoğrafçılığı üzerine kurslar verilmektedir.

Bizim size tavsiyemiz ise tabi ki her ikisine de gitmeniz şeklinde olmaktadır. Kendinizi bireysel bazda geliştirebileceğiniz gibi, kurslara katılarak da çok daha kısa bir zaman zarfı içinde fotoğrafçılığı öğrenebilirsiniz. Özellikle günümüzde fotoğraf çekerek kendinizi tanıtmanız ve ünlü bir fotoğrafçı olmanız çok daha kolay olabilmektedir.

Çünkü Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformları sayesinde çektiğiniz kaliteli fotoğrafları anında binlerce insanın beğenisine sunabilmektesiniz.

Bunun haricinde yine birçok insan kendisine güzel bir sosyal medya platform profil resmi için bile kaliteli fotoğrafçılarla iş birliği yapmaktadır. Hatta maddi anlamda herhangi bir sıkıntısı olmayan birçok kişi sırf bu iş için bile kendisine iç-dış çekim fotoğrafçısı tutmaktadır. Kısaca fotoğrafçı olmak istiyorsanız bu yazımızı dikkatlice okuyun ve ona göre karar verin.

Dış Çekim Fotoğrafçılığı Karlı mı?

Her zaman söylediğimiz gibi yine ilk olarak aynı ifadeyi söylemek istiyoruz. Ciddiye alınarak ve sevilerek yapılan hemen her işte para kazanmak mümkün olmaktadır. Bu işler arasında dış çekim fotoğrafçılığı ise çok daha ayrı bir yere sahip olmaktadır.

Kendinizi iyi bir şekilde geliştirir ve gerçekten çevrenizce tanınırsanız çok ciddi paralar kazanabilirsiniz. Çünkü artık günümüzde birçok insan profesyonel manada fotoğraf çektirme işine çok büyük önem vermektedir.

Sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla birlikte nişanlanan, evlenen, kına geceleri düzenleten, aile fotoğrafı çektirmek isteyen derken dış çekim fotoğrafçılığı çok aranılan ve popüler olan bir meslek haline gelmiştir.

Özellikle evlenen çiftler bu mutlu günlerinde hemen her şeyin en iyi ve en güzel şekilde olmasını isterler. Eğer siz bu insanların beklentilerini rahatlıkla karşılayabilirseniz ve onları memnun ederseniz maddi anlamda kendinizin de memnun kalacağından emin olabilirsiniz.

Yine özellikle çektiğiniz birçok doğa resimlerinden en güzel ve eşsiz olduğunu düşündüklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak insanların beğenisine sunabilirsiniz. Çekmiş olduğunuz fotoğrafların kalitesi zaten sizin de profesyonelliğinizi ortaya koyacaktır. Çektiğiniz fotoğraflarınızı sosyal medyada gören birçok insan sizinle fotoğraf çektirmek için iletişime geçmek isteyecek ve bir anda marka bir fotoğrafçı olacaksınız.

Gerçekten dış çekim fotoğrafçılığı karlı mı sorusunun cevabını rahatlıkla tahmin ettiğinizden çok daha karlı şeklinde söyleyebilmekteyiz. Aylık çok rahat bir şekilde 10.000 ile 18.000 TL arasında kazanabileceğiniz gibi çok daha fazla rakamları da kazanabilirsiniz.

Dış Çekim Fotoğrafçılığı İşi Yapın! Karlı İş Fikirleri 2024 1
dış çekim

Dış Çekim Fotoğrafçılığında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Öncelikle işinizi sevmeli ve işinize vakit ayırmalısınız.
 • Sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmalı ve bu hesaplar üzerinden sizinle aynı işi yapan kişilerle iletişim halinde olmalısınız. Böylece kendinizi hem geliştirme hem de tanıtma imkânı bulmuş olursunuz.
 • Düğün, nişan, kına, sünnet, anne-bebek, aile gibi çektiğiniz fotoğraflar arasından en güzellerini, kendi sosyal medya hesabınızdan paylaşarak insanların beğenisine sunun. Bu yöntemde yine dış çekim fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gereken hususlar arasında olmaktadır. Çünkü günümüzde insanlara ulaşmanın en kolay yolu sosyal medyayı kullanmaktan geçmektedir.
 • Yine profil resmi için fotoğrafını çektiğiniz kişilerden izin alarak, onların profil resimlerini sayfanızda paylaşabilir ve böylece tanıtımınızı yapabilirsiniz.
 • Özellikle dış çekim fotoğrafçılığında kendinizi çok iyi geliştirmelisiniz ve bu alanda hemen her detayı çok iyi bilmelisiniz. Çünkü günümüzdeki en popüler fotoğrafçılık alanından bir tanesi dış çekim fotoğrafçılığı olmaktadır ve saati 500 TL’den başlamaktadır.
 • Eğer işinizi düzgün yaparsanız ve insanları memnun ederseniz, her daim sizinle çalışmak isteyeceklerdir.
 • Stok fotoğrafçılığı üzerine araştırmalar yapın ve nasıl olduğunu iyice öğrenin deriz. Çünkü yüksek kaliteli iç ya da dış çekim fotoğrafları çekebilirseniz, bunları Türkçe olarak da hizmet veren stok fotoğraf platformlarına yükleyerek satabilirsiniz. Hem de aynı fotoğrafı birden çok satabilme hakkınız bulunmaktadır.
 • Bir diğer dış çekim fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gereken nokta ise, çektiğiniz kaliteli fotoğraflar ile fotoğraf yarışmalarına katılmanız olacaktır. Çünkü dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de birçok farklı yerde fotoğraf yarışmaları ya da sergileri düzenlenmektedir. Çekmiş olduğunuz kaliteli, fotoğraflar ile bu yarışma ve sergilerde boy gösterebilirsiniz.
 • Çekmiş olduğunuz kaliteli fotoğraflar böylesi sergilerde ön plana çıktığında anında birçok insan sizinle iletişime geçmek isteyecek ve bu sayede çok daha kolay para kazanabileceksiniz.

 

Dış Çekim Düğün Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılıyor?

Dış çekim fotoğrafçılığının olmazsa olmazlarından bir tanesi elbette ki düğün fotoğrafçılığıdır. Başlı başına ayrı bir alan olan bu konu size en çok para kazandıracak ve yine en fazla iş imkânı sunacak alanlardan bir tanesi olmaktadır. Yeni evlenen çiftler için günümüzde dış çekim düğün fotoğrafçılığı olmazsa olmazlardandır ve oldukça popülerdir. Bu yüzden bu alandaki fotoğrafçılığı, en ince ayrıntılarına varıncaya kadar bilmelisiniz.

Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 600 bin düğün yapıldığını düşünürsek ve bu düğünlerin nişanı, kınası ve nikâhı şeklinde hesap yaparsak ortalama sadece 1 milyon 800 bin fotoğraf çekim imkânı demektir.

Dış Çekim Fotoğrafçılığı Kar Marjı Nedir? Ne Kadar Kazanıyorlar?

Siz bu süreçte işinizi doğru yapar ve insanları memnun ederseniz her aşamaya çağırılacağınızdan emin olabilirsiniz ve paket olarak 5.000 TL ile 30.000 TL ye kadar düğün fotoğraf çekim paketi satabilirsiniz. Buradaki üst rakamı biz yine kendimiz sınırlandırdık, eğer siz gerçekten kendi profesyonelliğinizi ve kalitenizi ortaya koyarsanız zengin çiftlerin fotoğraf paketlerinde üst limit koymamız doğru olmaz.

Bu yüzden dış çekim düğün fotoğrafçılığı nasıl yapılır ve nelere dikkat edilir çok iyi bilmeniz ve işinizi ona göre yapmanız gerekmektedir. Düğün fotoğrafçılığı işinde bulunduğunuz ilde çekim yapabileceğiniz gibi, kendinizi sosyal medyada iyi tanıtırsanız birçok farklı illerdeki düğünlere de davet edilebilirsiniz. Nerede olursanız olun öncelikle bulunduğunuz yerdeki dış çekim için en uygun ve en beğenilen yerlerin en doğru açılarını keşfedin.

Belki bu uğraş ilk başlarda size biraz vakit kaybettirecek ama sonrasında birçok dış çekim düğün fotoğrafçılığı çekimlerinizi hep aynı mekânlarda gerçekleştireceğiniz için işiniz kolaylaşmış olacaktır.

Kısaca işinizi doğru yaptığınızda gerçekten dış çekim fotoğrafçılığı size çok rahat beklediğinizden daha çok para kazandıracaktır. Yeter ki kendinize güvenin ve işinize dört elle sarılın, yine bu konularda profesyonel olarak bu işi yapan kişilerden de görüşerek bilgi almanız yararınıza olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 03/09/2019

  Dış çekim düğün fotoğrafçısıydım aynı zamanda klip vs. de yapıyordum, bıraktım salıncak yapıyorum marangoz oldum 29umda.
  İnsanların en gergin günlerinde onları mutlu etmeye çalışmak fotoğraf çekmekten daha zor ve emeğin karşılığı yok.

 2. 12/06/2019

  Evlilik de bi çılgınlık bu :d herkes dış çekim yaptırmak zorunda gibi hissediyor kendini, çok para alıyorlar dış çekimciler. bu iş yapılabilir yani hhobisi olan varsa, bide İslami açıdan bakmak lazım dış çekim işi düğün fotoğrafçılığı caiz midir diye araştırmak lazım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir