1. Anasayfa
 2. İş Fikirleri

Kasaplar Ne Kadar Kazanır? 2024 Kar marjı, çalışma saatleri

Kasaplar Ne Kadar Kazanır? 2024 Kar marjı, çalışma saatleri
kasap-acmak

Kasaplar ne kadar kazanır? Kasap açmak mantık lı mı? kasapların kar marjı nedir? ne kadar kazanırlar? çalışma saatleri nedir? gibi işte detaylar…

Kasaplar, taze et satan dükkanlardır. Günümüzde insanların çoğu et satın almak için marketleri kullansa da 50 binden fazla kasap Türk halkına hizmet vermektedir. Kasaplar, yüksek gelirli mesleklerden biridir, fakat kasap olabilmek sıradan bir dükkân açmaya benzemiyor, kasaplık bir meslek olduğu ve belli sağlık, hijyen kriterleri olduğu için öncelikle kasaplık mesleğinin diploması bulunmak zorundadır. Kasap, usta çırak ilişkisinde büyür ve çalışarak kasaplık ünvanını hak eder.

Peki kasaplar 2024’de ne kadar kazanır?

Kasap açma maliyeti nedir?

İşte sizler için kasap açma maliyeti: Küçük bir kasap dükkanında en az iki tane büyükbaş, bir ya da iki küçükbaş dondurucuda saklanmaktadır. Bunun dışında ortalama 100 kilogram tavuk eti rezervine sahiplerdir. Bunların bir kısmı reyonda, bir kısmı ise dondurucuda saklanır. Kasapların dondurucu dolapları ve dondurucu reyon dolabı yaklaşık 5000 dolara alınabiliyor. Yani sadece dolap için 5000 dolar masraf etmelisiniz.

 • Kasap dondurucu dolabı ve reyon dolabı için yaklaşık 120 bin lira
 • Eğer büyük bir kasap açılacaksa 300 bin liraya kadar çıkabilir.
 • Et satın alımları için yaklaşık olarak 200-400 bin lira bütçe gerekir.
 • Tasarım ve dekorasyon için yaklaşık 30-60 bin lira gerekmektedir.
 • Toplam 500-700 bin lira arası bir sermayeyle bir kasap dükkânı açılabiliyor.

Kasaplar Kaç Saat Çalışır?

Kasap dükkanları sabah 08.00 gibi açılır, akşam 21-22 gibi kapanır. Bu şehre göre değişebilir ancak genel olarak bu şekildedir.

2024 Çay ocağı açmak para kazandırır mı? İşte detaylar

Kasaplar Ne Kadar Satış Yapar?

Kasapların satışı, kasabın bulunduğu lokasyona ve etrafında başka kasapların olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Ortalama bir kasabın günlük satışı aşağıdaki gibidir.

 • Küçük bir cadde veya mahalledeki kasaplar günde 7.000 TL ciro yaparlar.
 • Büyük bir mahalledeki kasapların günlük cirosu 10.000-15.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Kasapların Kar Marjı Ne Kadar?

Her üründe aynı kâr marjı mümkün olmasa da genel olarak kasaplar %30 ile çalışır. Et alımı için bir çiftlik ile anlaşılır ve düzenli olarak kesilerek et severlerin sofrasına ulaşır. Tavuk eti veya başka etlerde kâr marjı biraz düşebilir, ama dana etinde en az yüzde 30 kâr marjı vardır.

Kasaplar Ne Kadar Kazanır?

Kasapların günlük veya aylık kazancı satış cirosuna göre değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak bir kasabın en az yüzde 28-30 kâr marjına sahip olduğunu biliyoruz, kazançlar da buna göre şekilleniyor.

 • Günde ortalama 5000 lira ciro yapan bir kasap dükkânı ayda yaklaşık 150 bin lira ciro yapıyor ve yüzde 30 kâr marjıyla brüt 27 bin lira kar yapıyor. Giderlerden sonra kasaba net kalan tutar 20-35 bin TL arası oluyor.
 • Günde 8.000 satış yapan bir kasap ayda 50 bin lira para kazanıyor. Giderler ve vergiden sonra kasaba ortalama 35 bin lira kalıyor.
 • Günde 15.000 satış yapan bir kasap ayda yaklaşık 90 bin lira para kazanıyor. Gider ve vergilerden sonra kasabın eline geçen net kazanç 50-35 bin lira arasında değişiyor.

Peki manav açmak kazandırır mı?

İşte bu konu hakkında ki detaylı yazımızda tam olarak burada yer alıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. Bu yazıya katilmıyorum ben günlük 10 bin ciro yapıyorum kar marjim şuanda %25 aylık 75 bin kazanıyorum fakat sadece 17 bin elektrik 15 bin eleman maaşı 4 bin kira 1 bin TL şu 2 bin vergi ve 3 kişinin toplam 6 bin sigorta bin TL motor masrafı 3 kişinin aylık 5 bin yeme içme masrafı daha diğer sarf malzeme giderleri aylık 3-4 civarı bunun içinde yıllık gelir vergisi tabela vergisi veya diğer giderleri saymıyorum bile kasaplar şuanda para kazanmıyor bilginiz olsun dükkanda ki en ufak bir arıza ek gider olarak karşınıza çıkarsa vay halinize şuanda para kazanılmıyor bilginiz olsun arkadaşlar bunu okuyan kasap olursa eminim ki bana katılır

 2. 28/02/2022

  Bu yazılar çok yararlı gerçekten kasaplar için ön numara bir yazı herkese öneririm

 3. Çok faydalı bir makale olmuş. Belki ileride bir kasap dükkanı açarım. Kim bilir?

 4. Kasapların bu kadar kazanç elde ettiğini bilmiyordum gerçekten detaylı güzel bir makale olmuş ellerinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir