1. Anasayfa
 2. Ölmeyecek İş Fikirleri

2024 Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır? Tırcı Maaşları

2024 Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır? Tırcı Maaşları
Tırcılar ne kadar kazanıyor, tırcı maaşları

 Tır şoförü ne kazar kazanır, tır şoförü ne kadar kazanıyor, maaş alıyor diye merak edip araştıranlar için bizde bilgi vermek istedik.

Tır şoförü nedir?

Tır şoförlüğü, belirli bir noktadan aldığı yükü başka bir noktaya ulaşımını sağlayan lojistik elemanıdır.

Tır şoförlüğü, kendi aracı ile veya başka bir araç ile yapılabilmektedir. Tır şoförlüğü yapan bireyler, belirli koşullar altında iyi gelirler elde edebiliyorlar, eğer başka bir araç ile şoförlük yaparsanız evinizi geçindirecek kadar anca para kazanabilirken, kendi aracınız ile şoförlük yaparak gerçekten de çok iyi kazançlar elde etmek mümkün olmaktadır.

Tır şoförü ne kadar kazanır ve ne kadar maaş alır?

Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır?

Firma aracı ile çalışan tır şoförü işe ilk başladığında ortalama 12.000/15.000 lira civarında maaş almaktadır. Yani asgari ücret civarında çalışmaktadır. Tabi bu durum 2023 yılı ile birlikte yeni değişti. 2021 yılında asgari ücret 2800 civarında olduğu için çok daha düşüktü. sonra 5,500/7500/11000/17002 TL olan asgari ücretle birlikte  Tır şoförünün çalışma bölgesi arttıkça zamanla alacağı ücrette değişti. Tır şoförünün tek gelir kaynağı maaş değildir, aynı zamanda yol harcırahı adı verilen bir para da almaktadırlar, kimisi yola göre ekstra bir para alırken, kimisi ise günlük yol parası almaktadır.

Günlük yol parası, şoförün sigara ve yemek gibi giderlerini karşılaması için verilmekte olan bir paradır ve günde ortalama 80-100 lira arasında verilmektedir. Tüm gelir kaynakları dahil edildiğinde firma aracı ile çalışan tır şoförü 2024 yılı içinde ortalama 25.000-35.000 lira arasında bir gelir elde edebilmektedir. Bu gelir Türkiye içinde tır şoförlüğü yapan tırcılar için geçerlidir.

Yazılımcı maaşları ne kadar? 2024

Yurt Dışı Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır? 2024 Uluslararası tır şoförü maaşları 

Firma aracı ile yurtdışına nakliyat yapan tır şoförü maaş harcırah ile çalışmaktadır. Örnek vermek gerekirse İstanbul’dan bir yük alırlar ve bu yükü Avrupa’ya veya Asya’ya götürür ve bu yolla bir kazanç elde ederler.

Firma aracı ile yurtdışı çalışan uluslararası tır şoförü maaşları yaklaşık 50/70 bin TL (2500/3000 usd maaş) civarındadır, yol harcırahları ile 100 bin TL’ye kadar kazanç mümkün olmaktadır. Ancak yurtdışında yemek yemek zorunda kalmak, aynı zamanda çok fazla para harcamak anlamına da gelir bu nedenle evden yemek götürmek veya kendi oluşturdukları dolaptan yemek yemek zorundadırlar.

Maaşı TL olarak alırlarsa yurt dışında gittikleri yerlerde döviz olarak harcama yaparlar ve buda giderlerini ciddi anlamda arttırır.

Yurtdışı çalışan şoförler genelde en yüksek kazancı elde eden şoförler olmaktadır. Ancak bu şoförlerin ayda bir kez eve gelebildiklerini de mutlaka bilmelisiniz. Ayda en fazla bir kez eve gelebildikleri için kazançları da buna göre fazla olur. Ayda bir kez on günlük izine çıkarlar ve daha sonra yeniden çalışmaya gider ve bir ay boyunca aralıksız çalışırlar.

2024 Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır? Tırcı Maaşları 1
Tırcılar ne kadar kazanıyor, tırcı maaşları

Kendi Aracı ile Çalışan Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır?

Kendi aracı ile tır şoförlüğü yapan tırcılar, tır sahibi olarak ne kadar para kazanır onu da bi ortalama olarak açıklamaya çalışalım. Ortalama sıfır bir tır fiyatının 1 milyon ve üstü olduğunu göz önünde bulundurursak bir tır satın alıp kendi aracınızla çalışmaya başlamak çok zor olurdu, üstelik tırların 5-6 senede hurdaya çıktıklarını düşündüğümüzde bu miktar çok fazla kaçıyor.

Genelde tır sahipleri, güncel fiyatlar ile 100 bin dolar civarına bir araç alır ve 4 yıl onu kullanır, dört yıl sonra araç hurdaya çıkar ve yeni araç alıp işlerine öyle devam ederler.

Ayrıca diğer meslek maaşları ne kadar merak ediyorsanız tıklayın.

Kendi aracı ile çalışan bir tır şoförü her 100 kilometre için ortalama 70-80lira (2024 son güncel fiyatlar) arasında bir gelir elde eder, günde ortalama 1,000 km yol aldıklarını düşündüğümüzde kendi aracı ile çalışan bir tır şoförünün Türkiye’de aylık 16 bin liraya kadar gelir elde ettikleri söylenebilir.  Ancak bu kazancın yaklaşık 15 bin liralık bir kısmı araç kredisine gitmektedir.

Kendi Aracı ile Yurtdışına Çalışan Şoför

Kendi aracı ile yurtdışı çalışan şoförler ise ortalama aylık 50-90 bin lira net para kazanabilirler, ancak firmalar aracın sıfır olmasını ikinci el olmamasını talep ediyorlar. Bu şartları sağlayan tor şoförler bu kazançları çok rahat bir şekilde bir ayda elde edebiliyorlar.

Tır şoförü ayda ne kadar kazanıyor, tır ayda ne kadar kazandırır, tırcılar ne kadar kazanıyor, tır sahipleri ne kadar kazanıyor gibi soruların cevaplarını az çok bulmaya çalıştık. Tabi ki işin işine girince çok daha farklı tablolar ile karşılaşmanız mümkün. Yeni dünya fazlasıyla dinamik ve her an her şey değişebiliyor.

Almanya tır şoförü maaşları ne kadar?

Yurtdışında tır şoförü maaşları genellikle aylık değil yıllık yada saatlik olarak hesaplanır. Almanya’da tır şoförü brüt maaşı 44 bin Euro € veya eşdeğeri saatlik 21 € ücrettir. Ayrıca ortalama 1.076 € bonus kazanırlar. Giriş seviyesi (1-3 yıllık deneyim) bir tır şoförü (onların lugatında: ağır kamyon şoförü) ortalama yıllık 32 bin euro € maaş almaktadır. Öte yandan, üst düzey (8+ yıllık deneyim)  bir tır şoförü ortalama 53 bin Euro yıllık maaş alıyor.

Azerbaycan tır şoförü maaşları ne kadar?

 • Azerbaycan tır şoförü  Maaş aralığı

  Azerbaycan’da tır şoförü maaşları aylık 510 AZN (asgari maaş) ile aylık 1.510 AZN (maksimum maaş) arasında değişmektedir.

 • Azerbaycan tır şoförü Ortalama maaş

  Ortalama maaş ayda 950 AZN’dir, bu da tır sürücüsü olarak çalışan kişilerin yarısının (%50) 950 AZN’den az, diğer yarısının ise 950 AZN’den fazla kazandığı anlamına gelir

 

2024’de Taksicilik Yapmak Ne Kadar Kazandırır? Taksici maaşları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (20)

 1. 06/06/2022

  Tır şöförlerinin daha çok kazandığını zann ediyordum

  • 2023 temmuz tır şoför maaşları 30 bin tldir
   Seferbaşı 500 tl harcirah alırlar
   Yurtdışı çalısan tır soforleri 2700 usd kazanır harcirah hariç
   Kenisine çalışan tırcılar ölüsü aylık 100 bin kenara koyar.

 2. 25/02/2022

  Kendi babamdan biliyorum buna yakin maaş aliyor yani güvenebilirsiniz

 3. Faydalı bir site olmuş rakamları görünce tekrar araştırmama sebep olacak. Teşekkürler

 4. Faydalı bilgiler icin cok tesekkur ederim

 5. Faydalı bilgiler için teşekkür ederim harika mukemmel

 6. Gayet iyi çok mükemmel bir iş

 7. Bu güzel faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim

 8. Çok açıklayıcı teşekkürler.

 9. 05/02/2022

  Bu maaşlar 2016 yurt dışı yurt içi maaşları

 10. Gayet açık açık anlatılmış aklımda kalan sorulara cevap buldum diyebilirim.

  • Bizim alt komşu italyaya gidiyor asgari ücret haricinde 38 bin tl kazandığını söylüyor bu kazançlar firmadan firmaya değişiyor sanırım.

 11. Güzel düşünülmüş lakin verilen maaş bütçeleri daha iyi araştırılmalı.

 12. Etkileyici olmuş tam anlamıyla muhtesem

 13. 09/01/2022

  Vermiş olduğunuz rakamlar çok komik Patron ağzıyla rakam vermişsiniz iyice araştırıp tekrar güncelleme yapın bence

 14. Bilgilendirme için teşekkürler tirci arkadaşlara selamlar olsun

 15. 5 yıla hurdaya Hicbizaman cikmaz Tır Delimisin En az 30 yıl gideri Var

 16. karakuş nak var asgari ücret ve sefer başı 300euro veriyor.
  ayda 3 sefer anca atarsın

 17. 10/10/2020

  8 bin tl dediler yalan kardesim. Hangi firma veriyor soyleyinde orada calısalım. 2500tl aylık ve gunlük harcırah 15 usd yemek parası veriliyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir