Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır? 2022 Tırcı Maaşları

Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır? 2022 Tırcı Maaşları 1

 Tır şoförü ne kazar kazanır, tır şoförü ne kadar kazanıyor, maaş alıyor diye merak edip araştıranlar için bizde bilgi vermek istedik.

Tır şoförü nedir?

Tır şoförlüğü, belirli bir noktadan aldığı yükü başka bir noktaya ulaşımını sağlayan lojistik elemanıdır.

Tır şoförlüğü, kendi aracı ile veya başka bir araç ile yapılabilmektedir. Tır şoförlüğü yapan bireyler, belirli koşullar altında iyi gelirler elde edebiliyorlar, eğer başka bir araç ile şoförlük yaparsanız evinizi geçindirecek kadar anca para kazanabilirken, kendi aracınız ile şoförlük yaparak gerçekten de çok iyi kazançlar elde etmek mümkün olmaktadır.

Tır şoförü ne kadar kazanır ve ne kadar maaş alır? 2022

Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır?

Firma aracı ile çalışan tır şoförü işe ilk başladığında ortalama 4.250/5.000 lira civarında maaş almaktadır. Yani asgari ücret civarında çalışmaktadır. Tabi bu durum 2022 yılı ile birlikte yeni değişti. 2021 yılında asgari ücret 2800 civarında olduğu için çok daha düşüktü. Tır şoförünün çalışma bölgesi arttıkça zamanla alacağı ücrette değişmektedir. Tır şoförünün tek gelir kaynağı maaş değildir, aynı zamanda yol harcırahı adı verilen bir para da almaktadırlar, kimisi yola göre ekstra bir para alırken, kimisi ise günlük yol parası almaktadır.

Günlük yol parası, şoförün sigara ve yemek gibi giderlerini karşılaması için verilmekte olan bir paradır ve günde ortalama 80-100 lira arasında verilmektedir. Tüm gelir kaynakları dahil edildiğinde firma aracı ile çalışan tır şoförü 2022 yılı içinde ortalama 5000-6000 lira arasında bir gelir elde edebilmektedir. Bu gelir Türkiye içinde tır şoförlüğü yapan tırcılar için geçerlidir.

Yazılımcı maaşları ne kadar? Kaç para kazanıyorlar 2022

Yurt Dışı Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır? Uluslararası tır şoförü maaşları  2022

Firma aracı ile yurtdışına nakliyat yapan tır şoförü maaş harcırah ile çalışmaktadır. Örnek vermek gerekirse İstanbul’dan bir yük alırlar ve bu yükü Avrupa’ya veya Asya’ya götürür ve bu yolla bir kazanç elde ederler.

Firma aracı ile yurtdışı çalışan uluslararası tır şoförü maaşları yaklaşık 9/10 bin TL civarındadır, yol harcırahları ile 15 bin TL’ye kadar kazanç mümkün olmaktadır, ancak yurtdışında yemek yemek zorunda kalmak, aynı zamanda çok fazla para harcamak anlamına da gelir bu nedenle evden yemek götürmek veya kendi oluşturdukları dolaptan yemek yemek zorundadırlar.

Yurtdışı çalışan şoförler genelde en yüksek kazancı elde eden şoförler olmaktadır. Ancak bu şoförlerin ayda bir kez eve gelebildiklerini de mutlaka bilmelisiniz. Ayda en fazla bir kez eve gelebildikleri için kazançları da buna göre fazla olur. Ayda bir kez on günlük izine çıkarlar ve daha sonra yeniden çalışmaya gider ve bir ay boyunca aralıksız çalışırlar.

Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır? 2022 Tırcı Maaşları 2
Tırcılar ne kadar kazanıyor, tırcı maaşları

Kendi Aracı ile Çalışan Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır?

Kendi aracı ile tır şoförlüğü yapan tırcılar, tır sahibi olarak ne kadar para kazanır onuda bi ortalama olarak açıklamaya çalışalım. Ortalama sıfır bir tır fiyatının 700 bin lira seviyesinde olduğunu göz önünde bulundurursak bir tır satın alıp kendi aracınızla çalışmaya başlamak çok zor olurdu, üstelik tırların 5-6 senede hurdaya çıktıklarını düşündüğümüzde bu miktar çok fazla kaçıyor.

Genelde tır sahipleri, 200 bin liraya bir araç alır ve 4 yıl onu kullanır, dört yıl sonra araç hurdaya çıkar ve yeni araç alıp işlerine öyle devam ederler.

Ayrıca diğer meslek maaşları ne kadar merak ediyorsanız tıklayın.

Kendi aracı ile çalışan bir tır şoförü her 100 kilometre için ortalama 35-45 lira arasında bir gelir elde eder, günde ortalama 1,000 km yol aldıklarını düşündüğümüzde kendi aracı ile çalışan bir tır şoförünün Türkiye’de aylık 14 bin liraya kadar gelir elde ettikleri söylenebilir.  Ancak bu kazancın yaklaşık 5 bin liralık bir kısmı araç kredisine gitmektedir.

Kendi Aracı ile Yurtdışına Çalışan Şoför

Kendi aracı ile yurtdışı çalışan şoförler ise ortalama aylık 25-30 bin lira net para kazanabilirler, ancak firmalar aracın sıfır olmasını ikinci el olmamasını talep ediyorlar. Bu şartları sağlayan tor şoförler bu kazançları çok rahat bir şekilde bir ayda elde edebiliyorlar.

Tır şoförü ayda ne kadar kazanıyor, tır ayda ne kadar kazandırır, tırcılar ne kadar kazanıyor, tır sahipleri ne kadar kazanıyor gibi soruların cevaplarını az çok bulmaya çalıştık. Tabi ki işin işine girince çok daha farklı tablolar ile karşılaşmanız mümkün. Yeni dünya fazlasıyla dinamik ve her an her şey değişebiliyor.

Ayrıca bu konuda ilginizi çekebilir

Taksicilik Yapmak Ne Kadar Kazandırır? Taksici maaşları 2022

7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Adnan

Güzel düşünülmüş lakin verilen maaş bütçeleri daha iyi araştırılmalı.

Rodman

Etkileyici olmuş tam anlamıyla muhtesem

Hakan Güney

Vermiş olduğunuz rakamlar çok komik Patron ağzıyla rakam vermişsiniz iyice araştırıp tekrar güncelleme yapın bence

Tirci

Bilgilendirme için teşekkürler tirci arkadaşlara selamlar olsun

emil

5 yıla hurdaya Hicbizaman cikmaz Tır Delimisin En az 30 yıl gideri Var

serkan

karakuş nak var asgari ücret ve sefer başı 300euro veriyor.
ayda 3 sefer anca atarsın

Bilal Zeren

8 bin tl dediler yalan kardesim. Hangi firma veriyor soyleyinde orada calısalım. 2500tl aylık ve gunlük harcırah 15 usd yemek parası veriliyor

Social profiles
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x