1. Anasayfa
 2. Para Kazanma

Yazılımcı maaşları ne kadar? 2024

Yazılımcı maaşları ne kadar? 2024
En yüksek maaş alan meslekler: Yazılım

2024 yılında yazılımcı maaşları ne kadar? junior, oyun, özel sektör, java yazılımcıları ne kadar maaş alır?

Yazılım, bir bilgisayara ne yapması gerektiğini satır satır kodlayarak anlatmaktır. Günümüzde pek çok yazılımcı tamamen bu işi yapmaktadır. Yazılım hayatımızda geniş yer edinmekle birlikte, pek çok problemimizin çözülmesini de sağlamıştır.

Yazılım, üretim sektöründe de kendine yer bulmuş ve tıpkı makineler gibi pek çok şeyin çok daha hızlı üretilmesini sağlayarak ciddi kazançlar elde edilmesine vesile olmuştur. Yazılım sektörünün geliştiği yıllarda tüm dünya çapında sermaye birikimi ve kişi başına düşen gelirde artışlar yaşanmıştır.

Peki bu kadar önemli bir mesleği icra eden yazılımcılar ne kadar maaş alır, nasıl yazılımcı olunur?

Nasıl Yazılımcı Olunur?

Yazılımcı ne kadar maaş alır sorusuna yanıt vermeden önce nasıl yazılımcı olabileceğinizden bahsedelim.

 • Yazılımcı olmak için yazılım ile alakalı bir Üniversite bölümü okumanıza gerek yoktur, tabi bu dünyada Amerika ve Avrupa gibi gelişmiş bölgeler için geçerlidir.
 • Türkiye’de işe giren yazılımcıların %81’i bilgisayar mühendisi veya yazılım mühendisliği bölümünü bitirmişken, %19’u ise sonradan yazılım öğrenmiştir.
 • Yazılım öğrenen kişiler hemen bir şirkette işe başlayabilirler, artı olarak sadece kendi başlarına, freelance olarak da çalışabilirler. Araştırmalar, freelance olarak çalışan yazılımcıların, uzun vadede maaşlı çalışanlardan daha fazla kazandıklarını ortaya koymuştur.

Yazılımcı Seviyeleri

En sık kullanılan ve bilinen yazılımcı seviyeleri aşağıdaki gibidir.

 • Junior Yazılımcı
 • Mid Level Yazılımcı
 • Senior Yazılımcı

Yazılımcılar Ne Kadar Maaş Alır?

Yazılımlar bahsettiğimiz gibi seviyelerine göre maaş almaktadırlar. Kısaca yazılımcı maaşları şu şekildedir;

Junior Yazılımcı Maaşları

Yazılımı yeni öğrenmiş ve junior, yani Türk kültüründe çaylak olarak bilinen en alt seviyede işe başlayan yazılımcılar, ilk başlarda bir çok mesleğe göre çok iyi sayılabilecek maaşları kazanırlar. Örnek vermek gerekirse, 2022’de işe yeni başlayan bir junior yazılımcı 15 bin lira ile 18 bin lira arası bir maaş seviyesinde çalışıyor.  Söz konusu yazılımcı İngilizce bildiği takdirde maaşı 25 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bu durum 2023 yılı itibari ile gelişti ve gelişmeye devam. 2023 yılında 15/20 bin arasında alıyorlar İngilizce bilenler de 18/25 bin alabiliyordu. Bu durum 2023 yılı itibari ile tekrar değişti. 2024 yılında 20/25 bin arasında alıyorlar İngilizce bilenler de 22/30 bin alabiliyordu  Tabi ki hala bu maaşı almayanlarda mevcut ancak bu işveren ile alakalı bir durum.

Junior Yazılımcı Maaşları Aralığı: 20.000-30.000 TL

Yazılımcı maaşları
Yazılımcı maaşları ne kadar

Mid Level yazılımcı maaşları ne kadar?

Bu seviye, yazılımda yaklaşık 5-7 yıl tecrübe edinmiş kişilerin sahip olduğu seviyedir. Ora seviye olarak bilinmektedir. Tabi herhangi bir maaşlı işte çalışmasanız dahi bu seviyeye kendiniz gelebilirsiniz, yani bu sadece işyerinde edindiğiniz deneyim anlamına gelmiyor. Üniversitede kendini çok iyi geliştirip Mid Level seviyesine gelen yazılımcılar, çok yüksek maaşla da işe başlayabiliyorlar.

Bu pozisyon için genelde 25.000 TL ile 35.000 TL arası maaş ödenmektedir. Bu maaşa, ekstra gelirler dahil edilmemiştir. Yazılımcının alacağı prim, satış komisyonu, ek yan haklar ve mesai ücretleri bu kazanca dahil değildir. Bu seviyedeki bir yazılımcı saatte ortalama 150 TL para kazanıyor.

Maaş Aralığı: 35.000 TL ile 45.000 TL arası

Senior Yazılımcı Maaşları

Bu pozisyon, yazılımcıların erişebileceği en yüksek seviyelerden biridir. Tabi bu pozisyon da kendi içinde ayrı pozisyonlara ayrılabiliyor. Senior yazılımcı olmak için ortalama 10-15 yıl deneyim yeterli gelse de 40 yıl deneyimli olan elbette daha fazla kazanıyor.

Bu pozisyonda özellikle yabancı dil seviyesi çok önemli, yeteri kadar iyi yabancı dil bilen senior seviye yazılımcılar ciddi gelirler elde edebiliyorlar. Bu seviyedeki yazılımcılar ek olarak özel işler de alabiliyorlar, örneğin ek iş amaçlı yeni bir oyun veya program projesi alıp bundan 100 bin lira ve daha üstü rakamlar kazanabiliyorlar.

Maaş Aralığı: 80.000 TL ile 120.000 TL arası

Freelance Yazılımcılar Ne Kadar Kazanıyor?

Freelance çalışanlar için işin rengi tamamen değişiyor. Freelance çalışan kişiler tamamen pazarlama yeteneklerine ve uzmanlık seviyelerine göre para kazanıyorlar. Yeteri kadar yaptığı işi bilen ve pazarlayabilen yazılımcılar aylık bazda, maaşlı çalışmaya göre çok yüksek ücret alabiliyorlar.

Örneğin, küçük bir firmaya web sitesi yapmak için tam 10 bin lira ücret isteyebiliyorlar. Bunu bir iki hafta çalışarak kazandıklarını düşündüğümüzde yazılımcı ne kadar maaş alır, ne kadar kazanır sorusunun da cevabını bulmuş oluyoruz. Freelancer iş bulmak için ise ehlistan gibi freelancer iş sitelerini kullanıyorlar.

Son Sözler

Yazılımcı maaşları genel olarak bu şekilde görünse de elbette ki işverenlere göre de seviyelere göre maaşlar değişebilmektedir. Bir yazılım firması junior seviye yazılımcıya 22.000 TL vermek isterken başka bir firma ise 30.000 TL verebilmektedir. Bu tamamen yazılımcının çalıştığı firmanın mali durumu yada yazılımcılara verdiği değer ile alakalıdır.

Ülkemizde de yazılımcılar genel anlamda bahsedilen ücretleri kazanmaktadırlar. Dünyaya baktığımızda yazılımcılar bir çok mesleğe göre gerçekten çok iyi para kazanmaktadır.

Almanya’da Maaşlar Ne Kadar? 2024 Asgari Ücret ve Emeklilik Ücretleri

Yazılımcı maaşları ile ilgili video da ilginizi çekebilir

Diğer meslek maaşları ne kadar?

Peki otobüs şoförü maaşları ne kadar?

İşte otobüs şoförü maaşları konusu burada.

Peki aşçı maaşları ne kadar?

İşte aşçı maaşları, aşçı yardımcı maaşları, gastronomi maaşları konusu burada.

Peki inşaat mühendisi maaşları ne kadar?

İşte inşaat mühendislerinin maaşları konusu burada.

 

Uyarı: Burada anlatılanlar (ciro, kar, kazanç, maaş, sermaye v.b) internet ortamında kolayca bulunabilen kaynaklardan derlenerek elde edilmiştir. Yatırım tavsiyesi değildir. Verilerin doğruluğu garanti edilemez.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

 1. 16/02/2022

  Yapıla bilecek en iyi meslekler arasında Bilgileriniz için çok teşekkür ederiz

 2. Geleceği parlak olacak meslek bu işte kafasını kullanan açıkta kalmaz

 3. 02/01/2022

  Bence gelecekte en iyi mesleklerden biri olacak

 4. mid level için 2-12 bin diyor yanlış yazılmış sanırım

  • bayaa yanlış hemde mid developer geçin şuan junior lar 12.000 alıyor flutter developer örneğin

   • 27/01/2022

    O sizin çalıştığınız yerler yada bildiğiniz. Herkes o parayı vermiyor/veremiyor maalesef.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir