1. Anasayfa
 2. Para Kazanma

Yunanistan asgari ücreti ne kadar? Maaşlar nasıl? 2024

Yunanistan asgari ücreti ne kadar? Maaşlar nasıl? 2024
Rusyada asgari ücret ve maaşlar ne kadar? Emekli maaşları nasıl? 2021

Yunanistan asgari ücreti ne kadar ve mesleklere göre maaşlar nasıl? İşe detaylar…

Yunanistan’da maaşlar ne kadar? Türkiye’ye komşu olan ekonomisi gelişmiş tek ülke Yunanistan’dır. Ege denizinde yer alan, Türkiye’nin çeyreğinden daha az nüfusa sahip Yunanistan bir Avrupa ülkesidir. %20’lere varan işsizlik oranına rağmen, 20.000 USD’lik kişi başına düşen milli geliriyle bir şekilde geçinen sırtını avrupa ve amerikaya dayamış ekonomidir.

Yunanistan’da kullanılan para birimi EURO’dur ve Avrupa Birliğine üye olan ülkelerden biridir. Peki yıllardır krizde olmasına rağmen hala ekonomik anlamda gelişmiş bir ülke olan Yunanistan’daki vatandaşlar ne kadar maaş alıyor? Yunanistan’da market fiyatları ne kadar?

Yazı İçeriği

 • Yunanistan’da Asgari Ücret
 • Yunanistan’da Mesleklere Göre Maaşlar
 • Yunanistan’da Alım Gücü ve Market Fiyatları
 • Yunanistan’da Emekli Maaşları Ne Kadar?
 • Yunanistan’da Çok Para Kazandıran Meslekler

Yunanistanda Asgari Ücret Ne kadar? 2023

Yunanistan bundan birkaç yıl önce kişi başına düşen geliri 30 bin doları aşan bir ülkeydi, fakat son zamanlardaki ekonomik kriz ve küçülme nedeniyle, kişi başına düşen geliri düştü, haliyle tüm maaşlar Euro bazında azaldı. Şu an için brüt asgari ücret yaklaşık 850 USD civarındayken, vergi ve sigorta primlerinden sonra net asgari ücret 650-700 USD olarak uygulanıyor.

Yunanistan’da Mesleklere Göre Maaşlar

Yunanistan’da maaşlar Türkiye’ye göre %50 ile %100 daha fazla. Bazı maaşlar Yunanistan ve Türkiye’de aynı olsa da çoğu meslek, Yunanistan’da daha fazla para kazanır. Aşağıda çeşitli meslekleri ve bu mesleklerin kazandığı maaşları belirttik.

Doktor Ne Kadar Maaş Alır?

Yunanistan’da ortalama doktor maaşı 2000 USD civarındadır. Almanya ve Amerika gibi yüksek kalkınma göstermiş ülkelerde bu maaş seviyesi 5000-6000 USD iken Yunanistan’da daha azdır.

Öğretmen Ne Kadar Maaş Alır?

Yunanistan’da ortalama öğretmen maaşı 1000-1200 USD civarındadır. Kendini geliştirmiş bir öğretmen ayda 2000 dolara kadar para kazanıyor olsa da, kamu kurumlarında öğretmenler bu maaşı alıyor.

Mühendisler Ne Kadar Maaş Alır?

Yunanistan’da maaşlar ne kadar sorusu özellikle mühendisler için sık sık soruluyor. Yunanistan’da ortalama mühendis maaşı 900 USD’den başlıyor diyebiliriz. Yeni mezun mühendisler bu maaşlarla işe başlıyor. Zamanla tecrübe edinenler ayda 2500 dolara kadar para kazanabiliyor.

Peki Amerika da Maaşlar nasıl?

Amerikada Maaşlar Ne Kadar? 2024 Mesleklere Göre Maaşlar

Yunanistan’da Alım Gücü ve Market Fiyatları

Yunanistan’da alım gücü Türkiye’ye göre çok daha yüksektir. Fakat bu ülkede Amerika veya Almanya, Japonya gibi çok yüksek alım gücü aramayın. Hayatınızı mutlu bir şekilde idame ettirebilecek parayı kazanmak çok kolaydır. Yunanistan’da eğitimsiz biri dahi olsanız, biraz çabayla ayda 1000 dolar kazanmak çok zor değildir. Alım gücü Türkiye’ye göre daha fazla olduğu için sermaye birikimi de daha kolay gerçekleşiyor.

 • Bir litre süt fiyatı yaklaşık 90 sent.
 • Bir kilo ekmek yaklaşık 1-1,5 euro.
 • 30 adet yumurta 2,80 euro.
 • Bir kilo tavuk eti 1,89 euro.
 • Bir kilo dana eti 5,90 euro.
 • Meyve sebze 1kg ortalama 1-2 euro.
 • Bira 40 sent ile 2 euro
 • Bir litre rakı yaklaşık 20-25 euro.
 • Bir paket sigara 3-4 euro

Yukarıdaki fiyatları yaklaşık 600-650 euro maaş alan bir asgari ücretli çok rahat karşılayabilmektedir. Ülkede süt satın alma gücü %25, et satın alma gücü %130, Sigara satın alma gücü %0, alkol satın alma gücü %200 daha yüksektir.

Yunanistan asgari ücreti ne kadar? Maaşlar nasıl? 2024 2

Yunanistan’da Emekli Maaşları

Yunanistan bir Avrupa ülkesi olduğu için, emeklilik planları da buna göre ayarlanıyor. Fakat yine de emekli bir yunan işçisi, 300-350 EURO emekli maaşıyla düzgün bir şekilde geçim sağlayamıyor. Bu nedenle çalışma dönemlerinde para biriktirip, bir ev satın alıyor ve yazın tatilcilere kiraya vererek ek gelir yaratıyorlar. Bu şekilde düzgün bir geçim sağlayabiliyorlar.

Yunanistan’da iyi bir maaş almıyorsanız, emekli maaşlarınız yeteri kadar iyi değil gördüğünüz gibi. Fakat çok yüksek sigorta primi ödemiş kişiler 1000-1500 euro gibi oldukça yüksek emekli maaşlarına tabii olabiliyorlar.

Yunanistan’da En Çok Para Kazandıran Meslekler

Yunanistan’da maaşlar ne kadar sorusunu sıkça alıyoruz, özellikle en çok para kazandıran meslekler konusunda. Aslında bu konu biraz karmaşık, Yunanistan’da maaşlar mesleklere göre ciddi fark ediyor olsa da Türkiye’deki gibi bir maaş sistemi pek yok, zira bazı mesleklere burada ciddi bir talep var.

Finans veya Gayrimenkul Uzmanı: Pek çok Avrupalı, emekliliklerini Yunanistan’da geçirme planları yapmaktadır, bu nedenle buraya akın akın emlak yatırımı yapılıyor. Yunanistan’da ortalama bir gayrimenkul uzmanı ayda 2500-3000 dolar para kazanıyor.

Emlakçılar: Yunanistan bir turizm ülkesi, tıpkı Türkiye gibi. Bu yüzden emlakçılık çok bilinen ve talep edilen bir meslek. Ortalama bir emlakçı Yunanistan’da yılda 40 bin doların üzerinde para kazanıyor.

Peki Amerika da maaşlar nasıl yazısını okudunuz mu?

Japonyada Asgari Ücret 2024 Maaşlar Ne Kadar?

Turist Rehberleri: İlginç gelebilir fakat Avrupalı turistlere rehberlik eden bu kişiler, sadece bir saatlik rehberlik hizmetinden 50-60 euro para kazanıyor. Aylık minimum 2000 euro gelir elde ediyorlar.

Tabiki Yunanistan’ın güncel durumu pek iç açıcı değildir. Dünya kadar borçları var ve Almanya gibi ülkere muhtaçlar. Bu nedenle alım güçleri yüksek gibi dursa da genel olarak güncel durumları Türkiye’den çok daha kötüdür. Yunanistan ithalata dayalı bir ülkedir. İthalat ihracatın 2 katından fazladır. Türkiye’de ise ithalat ihracata göre yüksek ancak 2 katı değildir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir