1. Anasayfa
  2. Para Kazanma

Kanada asgari ücret 2024 maaşlar ne kadar?

Kanada asgari ücret 2024 maaşlar ne kadar?
Rusyada asgari ücret ve maaşlar ne kadar? Emekli maaşları nasıl? 2021

Kanada asgari ücret ve maaşlar ne kadar? Emekliler ne kadar alıyor? Alım gücü detayları için okumaya devam ediniz…

Kanada’da maaşlar ne kadar? Gelişmiş bir Amerika ülkesi olan Kanada, Kuzey Amerika kıtasında yer alan 37 milyon nüfuslu bir ülkedir. Ülkede kullanılan para birimi Kanada Doları’dır. 1 Kanada doları, 0,78 ABD doları etmektedir. 1,7 trilyon dolarlık ekonomiye sahip olan Kanada’da kişi başına düşen gelir yıllık bazda 42 bin dolar civarındadır. Dünyanın en gelişmiş ve demokratik ülkelerinden biri olan Kanada’da maaşlar ve alım gücü son derece yüksektir.

  • Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar?
  • Kanada’da Mesleklere Göre Maaşlar Ne Kadar?
  • Kanada’da Market Fiyatları ve Alım Gücü
  • Kanada’da Emeklilik Maaşları
  • Kanada Ekonomik Verileri

Kanadada Asgari Ücret Ne Kadar?

Kanada’da asgari ücret şu an için 2100 Kanada dolarıdır.  ABD doları olarak düşünürseniz 1600 USD’ye denk gelmektedir. Bu maaş, Kanada standartlarında sizi oldukça iyi bir şekilde geçindirmeye yetiyor. Her gelişmiş ülkede olduğu gibi burada da asgari ücretle bile çalışsanız çok rahat geçinebiliyorsunuz.

Kanada’da Mesleklere Göre Maaşlar Nasıl?

Kanada’da maaşlar ne kadar, asgari ücret ne kadarsorusu sıkça soruluyor. Kanada’da mesleklere göre maaşlar değişkenlik gösteriyor. Burada özellikle mavi yakalı ustalar yılda 80 bin- 90 bin dolara varan kazançlar elde edebiliyorlar. Tabi mesleğinde çok iyi olan beyaz yakalılarda iyi para kazanıyor. Genel olarak maaşlar şu şekilde;

Kanada Doktor Maaşları

Kanadalı bir doktor yaklaşık 6500-7000 kanada doları maaş alıyor. Tabi bu uzmanlık seviyesine göre de değişkenlik gösterebiliyor. Eğer doktor uzmanlaşırsa bu rakam 10 bin doları geçiyor.

Kanada Öğretmen Maaşları

Kanada’da öğretmenler 4000 dolar civarında bir maaş alıyorlar. Özel sektörde kendini geliştirmiş öğretmenlerin maaşı çok yüksek, özellikle 5-10 yıl deneyimli matematik öğretmenleri 10 bin dolara kadar gelir elde edebiliyorlar.

Yunanistan asgari ücreti ne kadar? Maaşlar nasıl? 2024

Kanada İşçi Maaşları

Hafif işlerde çalışan işçiler 2100 dolar civarı bir maaş alırken, ağır fabrika işçiliği, garsonluk, bulaşıkçılık gibi emek yoğun işlerde çalışanlar 2500 dolara varan maaşlar alabiliyorlar. Maden işçiliği, ağır metal işlemeciliği gibi hayati riskleri olan işlerde çalışan emekçiler ayda 3000-3500 dolar kazanıyor.

Kanada Mühendis Maaşları

Her mühendis Kanada’da aynı maaşı almıyor elbette. İnşaat mühendisleri, makine mühendisleri ve elektrik mühendisleri Kanada’da çok kazanıyor. İşe başlangıç maaşı 4000 dolar civarındayken, birkaç yıl sonra 10 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Kanada’da Market Fiyatları ve Alım Gücü

Kanada’da alım gücü çok yüksek, zaten hepimiz bunu biliyoruz. Fakat bunu daha yakından idrak edebilmek için marketin içine inmek ve fiyatlara bizzat göz atmak gerekebiliyor. Kanada’da market fiyatları ve Kanada’lı işçilerin sahip olduğu alım gücü aşağıdaki gibidir.

Kanada Market Fiyatları Nasıl?

  • Bir kilo peynir ortalama 5 dolar, bir kilo dana eti 12 dolar, bir kilo tavuk eti ise 3 dolara satılıyor.
  • Bir paket sigara 12 dolar, bir şişe bira 1 dolar, bir litre rakı ise yaklaşık 25-30 dolar.
  • Bir kilo meyve sebze ortalama 1-3 dolar, bir kilo un 1 dolar, bir kilo şeker 1 dolar, bir kilogram yoğurt yaklaşık 2-2,5 dolara satılıyor.
  • 4 kişilik bir Kanadalı Aile bir aylık market alışverişleri için en az 613 dolar bütçe ayırmak zorundadır. Türkiye’de bu rakam 2853 liradır.

Kanada asgari ücret ve maaşlar ne kadar?

Kanada Emekli Maaşları Ne kadar? 

Kanada’da maaşlar ne kadar sorusunun önemli bir kısmı da emekli maaşlarına geliyor. Kanada’da yoksulluk oranı düşüktür ve bu yoksulluk oranının büyük bir kısmını emekliler oluşturur. Kanada’da emeklilik planları farklıdır, 65 yaşından itibaren istediğiniz yaşta emekli olmaya karar verebilirsiniz, ne kadar geç emekli olursanız size bağlanan emekli aylığı da o kadar yüksek olmaktadır.

Örneğin ayda 4 bin dolar kazanan biri 65 yaşında emekli olduğunda 1800 dolar civarı bir emekli maaşı alabilirken, 70 yaşında emekli olduğunda 2300-2500 dolar seviyelerinden emekli maaşı bağlanmaktadır. Bu nedenle geç emeklilik, daha yüksek maaş imkânı veriyor. Kanada’da beklenen yaşam süresinin 82 yıl olması, emekli olma yaşını sürekli olarak yükseltiyor.

Kanada Ekonomik Durum Nasıl?

Kanada gelişmiş bir kapitalist ekonomidir. Kişi başına düşen geliri 45 bin USD olup %10 civarında bir işsizlik bulunmaktadır. Kanada’da işsizliğin en önemli nedeni çalışan kesimin büyük bir kısmının tecrübeli ve deneyimli olması bu yüzden yeni çalışanlara fırsat verilememesidir, fakat bu kesinlikle Kanada’da iş bulamayacağınız anlamına gelmez, işsizlik oranı Türkiye’den çok daha azdır.

Kanada’nın milli geliri 1 trilyon 762 milyar dolar civarındadır. Güçlü ve sanayi temeline dayanan bir ekonomiye sahiptir. Yılda ortalama yüzde 4-5 arasında büyüme kaydeden Kanada Ekonomisi her geçen gün gelişmekte ve ciddi bir gelir yaratmaktadır. Devletin yıllık vergi geliri bütçesi 300 milyar doları aşmaktadır.

İşsizlik Oranı: %10

Enflasyon: %2-3

İhracat: 433 milyar dolar

İthalat 329 milyar dolar

Cari Denge: 104 milyar dolar artıda

Milli Gelir: 1,7 trilyon dolar

Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 45.000 USD

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir