1. Anasayfa
 2. Para Kazanma

Japonyada Asgari Ücret 2024 Maaşlar Ne Kadar?

Japonyada Asgari Ücret 2024 Maaşlar Ne Kadar?
Rusyada asgari ücret ve maaşlar ne kadar? Emekli maaşları nasıl? 2021

Japonyada Asgari Ücret ve Maaşlar 2024 yılında Ne Kadar? İşte detaylar…

Japonya son derece gelişmiş ve kalkınmış bir Asya ülkesidir. Dünya zenginliğinin yüzde 80’i Avrupa ve Amerika kıtasında toplanmışken, Asya kıtasında zengin ve refah bir ekonomi olmayı başarabilmiş nadir ekonomilerden biridir.

Japonya bundan birkaç yıl öncesine kadar dünyanın en büyük ikinci ekonomisiydi, fakat bu sıralamayı geçtiğimiz 10 yılda Çin’e kaptırdı. Peki Japonya’ya yerleşmeyi düşünenler için Japonyada Asgari Ücret ne kadar? Japonya’da alım gücü yüksek mi?

Yazı İçeriği

 • Japonya’da Asgari Ücret ve Para Birimi
 • Japonya’da Mesleklere Göre Maaşlar
 • Japonya’da Alım Gücü ve Market Fiyatları
 • Japonya’da Emekli Maaşları Ne Kadar?

Japonya’da Asgari Ücret ve Para Birimi

Japonya’da YEN adı verilen bir para birimi kullanılıyor.  1 USD yaklaşık 105 yen yapıyor. Japonya’da asgari ücretse yaklaşık 170 bin Japon Yeni, yani yaklaşık 1600-1700 USD civarında. Japonya’da asgari ücretlilerin alım gücü gerçekten yüksek ve vergiler de olabildiğine düşük, genelde buradaki işçiler rahat bir yaşam sürüyorlar ve maaşlarıyla yüksek alım gücüne sahip olabiliyorlar.

Almanya’da Maaşlar Ne Kadar? 2024 Asgari Ücret ve Emeklilik Ücretleri

Japonya’da Mesleklere Göre Maaşlar

Japonya’da bazı meslek sahipleri aşağıdaki gibi para kazanıyor;

Japonya’da Yazılım Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Yazılım sektörünün son derece önemli olduğu Japonya’da işe yeni girmiş bir mühendis, 300 bin yen kazanırken, kendini geliştirdikleri takdirde 1 milyon yene kadar maaş alabiliyorlar.

Japonya’da Öğretmen Maaşı

Japonya’da öğretmenler kamu kurumlarında 350-400 bin ¥ maaşla çalışıyor. Fakat ülkede bir saatlik özel ders ücreti bile 7000 ¥. civarında ve talep çok yüksek.

Japonyada Asgari Ücret 2024 Maaşlar Ne Kadar? 2

Japonya’da Doktor Maaşları

Ortalama bir Doktor Japonya’da 400 bin yen maaş alıyor. Uzman Doktorlar ve Cerrahların maaşları 1 milyon yen ile 3 milyon yen arasında değişkenlik gösteriyor.

Japonya’da Alım Gücü ve Market Fiyatları

Japonya’da market fiyatları, verilen maaşa göre gerçekten de uygun. Meyve ve sebze dışında pek çok şeyi oldukça uygun fiyatlara alabiliyorsunuz.

 • Bir litre süt ortalama 150 yen, bir kilo şeker yaklaşık 190 yene satılıyor.
 • Bir litre bira almak için 150-200 yen, Bir litre ağır içki almak için de 1000 yen ödemeniz gerekiyor.
 • Balıklar, Japonya’da en çok yenen ev yemeklerinden biri. Ortalama bir kilo balığı 200-600 yen arası bir rakama bulmak çok kolay. Hatta somon balıklarının bile kilosu 700 yenden başlıyor.
 • Tavuk etinin kilogram fiyatı 300 yen, dana eti ise yaklaşık 1200 yen.
 • Su çok pahalı, şişeli su almak isterseniz yarım litre için 250 yen ödemeniz gerekiyor.
 • Japon fastfood yiyecekleri çok ucuz. 200 yenden başlayan fiyatlarla bir öğün yemek yiyebiliyorsunuz.
 • Meşrubatların litresi 80 yenden başlıyor ve türüne göre 600 yene kadar çıkabiliyor.

Japonya’da Emekli Maaşları Ne Kadar?

Japonya’da maaşlar ne kadar? Japonya’da emekli olmak için en az 65 yaşında olmanız gerekiyor. Fakat iyi bir emeklilik maaşı için 70 yaşını beklemek gerekiyor, zira bu yaşta emekli olanlar %30 daha fazla emeklilik aylığı alıyor. Japonlar günlük hayatlarında çok fazla harcama yapmaz, paralarını israf etmezler. Düzenli olarak yapılan birikimler, Japonya’yı kalkındıran ve büyüten en önemli etmenlerden biridir.

Peki Rusya da maaşlar nasıl?

Rusyada asgari ücret ve maaşlar ne kadar? 2024 Emekli maaşları

Ortalama bir maaşla çalışan bir Japon, emekli olduğunda 150 bin dolar civarında bir emeklilik ikramiyesi alıyor. İsterse bu para belirli vadelerle kendisine her ay ödenebiliyor. Bunun dışında emekli aylığı da ciddi anlamda düşük. Örneğin, asgari ücretten emekli olan biri 65 yaşında 860 dolar civarı bir emekli maaşına tamah etmek zorunda kalıyor. 70 yaşında emekli olduğunda, emekli maaşı 1050 dolara kadar çıkıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir