1. Anasayfa
 2. Para Kazanma

Otobüs Şoförü Ne Kadar Maaş Alır? 2024 Otobüs Şoförü Maaşları

Otobüs Şoförü Ne Kadar Maaş Alır? 2024 Otobüs Şoförü Maaşları
Otobüs Şoförü maaşları

Otobüs şoförü ne kadar maaş alır? merak edilen otobüs şoförü maaşları hakkında işte tüm detaylar…

Otobüs şoförleri oldukça saygın ve zor bir meslektir. Şehirlerarası ve ilçeler arası seyahat eden şoförler uzun yol ve trafikten ciddi anlamda zarar görmektedirler. Bu nedenle otobüs şoförlerinin maaşı özellikle deneyimliyse oldukça yüksek olabiliyor. Fakat yeni başlayan şoförler için aynı şeyi söylemek pek mümkün sayılmaz. Peki otobüs şoförü nasıl olunuyor, hangi firmalarda çalışabilirler, ne kadar maaş alırlar?

Yazı İçeriği

 • Nasıl Otobüs Şoförü Olunur?
 • Otobüs Şoförü Nerede Çalışabilir?
 • Otobüs Şoförü Maaşları Ne Kadar?
 • Otobüs Şoförü Ne Kadar Mesai Yapar?

Nasıl Otobüs Şoförü Olunur?

Otobüs şoförleri özel sektör ve kamuda istihdam edildiğinden, nasıl otobüs şoförü olunur sorusunu da bu iki başlık altında inceleyeceğiz. Öncelikle otobüs şoförlüğü yapabilmek için, otobüs sınıfı ehliyetinizin olması gerekmektedir. Tabi şartlar bununla da sınırlı değildir, çoğu firmada işe girmek epey zordur çünkü her firma deneyim aramaktadır. Kamuda yeni başlayan şoförler özel sektöre göre daha yüksek maaş alsa da deneyimli şoförler kamuya göre daha fazla kazanıyor.

Kamu’da Nasıl Otobüs Şoförü Olunur?

Bir kamu kurumunda otobüs şoförü olabilmek için, KPSS’ye girmeniz ve lise mezunu olmanız gerekmektedir, bu şartlar bazen istisnalı olsa da genel olarak bu özellikler aranıyor. Bunun dışında elbette ehliyet ve şoförlüğü yapmaya engel bir rahatsızlığın olmadığına dair bildirim almanız gerekiyor.

Özel Sektörde Nasıl Otobüs Şoförü Olunur?

Özel sektörde otobüs şoförü olabilmek için, şoförlük yapmaya herhangi bir engelinizin olmaması gerekmektedir. Eğer bir engeliniz yoksa çok kolay bir şekilde otobüs şoförü olabiliyorsunuz. Ehliyet ve firmanın sizden isteyeceği birtakım belgelere de sahip olmanız gerekiyor elbette.

2024’de Taksicilik Yapmak Ne Kadar Kazandırır? Taksici maaşları

Otobüs Şoförü Nerede Çalışabilir?

Otobüs şoförü pek çok yerde çalışabilir hem özel sektör hem de kamu kurumlarında istihdam edilebilirler.

 • Kamu şirketlerine ait şehir içi hatlarda çalışabilirler.
 • Kamu şirketlerine ait diğer hatlarda istihdam edilebilirler.
 • Özel sektöre ait şehir içi ve şehir dışı hatlarda çalışabilirler.
 • Yine özel sektöre ait yurtdışı hatlarda da çalışıp istihdam edilebilirler.
Otobüs Şoförü maaşları
Otobüs Şoförü maaşları

Otobüs Şoförü Ne Kadar Maaş Alır?

Otobüs şoförü ne kadar maaş alır sorusu sık sık soruluyor. Otobüs şoförleri değişen miktarda maaş alır. Bunlar tecrübe ve deneyime göre de değişkenlik gösterir. Kendini yetiştirmiş, işini iyi bilen, İngilizce dilini bilen şoförler özel sektörde oldukça iyi paralar kazanabilirler. Bunun dışında kamu kurumlarında da oldukça güzel maaşlar alabiliyorlar.

Şehiriçi hatlarda çalışan belediye şoförleri: Bu pozisyondaki şoförler devlet kurumlarına çalıştıklarından yaklaşık 15.000 lira civarı maaş alıyorlar, tabi ek haklar da bu maaşın içerisine dahil değil. Ek haklar ve yardımları da dahil ederseniz maaş neredeyse 30.000 liraya kadar çıkıyor. Ayrıca çalışılan her bir yıl için belli bir oranda kıdem zammı alınıyor. Örneğin 20 yıllık şoför 70.000 lira kazanırken, yeni başlamış bir şoför 35.000 lira kazanıyor.

Şehir içi hatlarda çalışan özel sektör şoförleri: Bu pozisyonda çalışan şoförler asgari ücret alıyor yani 20.000 lira civarında. Fakat çalışma sistemi biraz farklı, maaş üzerine değil de daha çok kilometre başına veya sefer başına para ödeniyor. Bunlar daha çok prim ödemesi olarak geçse de miktarı gerçekten de yüksek. Yeni başlamış bir şoför elbette 20 yıllık şoförden daha az prim alıyor, fakat özel sektörde çalışan bu şoförler 30,000 lira ile 45.000 lira arası kazanç elde ediyorlar.

Şehir dışı çalışan özel sektör şoförleri: Bu şoförlerin maaş ve kazancı tahmin edebileceğiniz üzere daha yüksek. Genel olarak bu pozisyonda hizmet veren bir şoför net 15.000 lira gibi bir maaşla işe başlıyor ve yaptığı sefer sayısı veya süresi kadar ekstra para alıyor. Yeni başlayanlar 15000/20000 lira civarı kazanç elde ederken, 10 yıl tecrübeliler 25.000 liraya kadar kazanabiliyorlar.

Yurtdışı çalışan özel sektör şoförleri: Bu kişilerde maaşlar dolar üzerinden yatıyor. Yine maaş ve prim üzerine bir çalışma sistemi mevcut. Kişi, Türkiye’den Avrupa’ya, Avrupa’dan da Türkiye’ye yük taşıyor. Tabi bunun için az da olsa dil bilmesi gerekiyor. Şartları karşılayanlar 1100 USD gibi bir maaşla çalışıyor, diğer gelirleri ile toplam 1700-1800 USD yani 45/50 bin lira civarı arası net para kazanabiliyorlar.

Otobüs Şoförü Ne Kadar Mesai Yapar?

Otobüs şoförünün mesai süresi tamamen değişkendir. Bazen 16 saat araç kullanmanız gerekirken, bazen günü 4 saatlik sürüşle kapatırsınız. Bu yüzden net bir şey söylemek pek mümkün değil. Fakat otobüs şoförleri ne kadar maaş alır sorusunu sık sık soran ziyaretçilerimiz bu sorunun cevabını da merak ediyor.

 • Şehirlerarası çalışan şoförler haftada ortalama 55-65 saat çalışıyor.
 • Şehir içi çalışan şoförler haftada 40-50 saat arası çalışıyor.
 • Yurtdışı çalışan şoförler haftada 55-70 saat arası çalışıyor.

2024 Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır? Tırcı Maaşları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir