1. Anasayfa
 2. Blog
Trendlerdeki Yazı

Aşçılar Ne Kadar Maaş Alır? 2024 Şef, Yardımcı Maaşları

Aşçılar Ne Kadar Maaş Alır? 2024 Şef, Yardımcı Maaşları
Aşçılar Ne Kadar Maaş Alır

2024 yılında Aşçılar ne kadar maaş alır? Şef, Yardımcı Maaşları ne kadar? sorusu çok merak ediliyor Peki gerçekten aşçılar çok mu kazanıyor? İşte detaylar…

Aşçılık çok uzun yıllardan beri var olan çok önemli mesleklerden biridir. Tecrübeli bir aşçı gerçekten de çok iyi kazançlar elde edebilir. İşini iyi yapan, aşçılığı iyi beceren insanlar bu işten gerçekten de çok iyi kazançlar elde edebiliyor. Temel olarak aşçılık, yemek yapan, garsonlara yemek servis eden kişi pozisyonundadır.

Aşcı olabilmek için bin bir çeşit yemek bilgisi ve bunları en iyi şekilde yapabilecek yetenek gerekir. İyi bir aşçı olabilmek için bu işin eğitimini almanız ve sahada aktif bir şekilde çalışabiliyor olmanız gerekmektedir.

2024 Aşçılık Nedir, Nasıl Olunur?

Nasıl Aşçı Olunur?

Aşcı olabilmek için gastronomi bölümünden mezun olmanız ve iyi yemek bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Gastronomi okumadan da aşçı olmak mümkündür, ancak bu şekilde aşçı olabilmek için iyi çalışmak ve en alttan başlamak gerekir.

Uzun süredir aşçılık yapanlar iyi bilir ki, pek çok aşçı en alt pozisyon olan bulaşıkçılıktan başlar ve daha sonra komi ve garson şeklinde ilerleyip iyi bir gelir elde edebilirler.

Aşcılar Nerede Çalışır?

Aşcılar teknik olarak yemeğin olduğu her yerde çalışabilirler, kendi işlerini kurma imkânı, pek çok sektörde çalışabiliyor olma imkanı da aşçıların uzun bir dönem işsiz kalmayacağının bir garantisi olarak örnek verilebilir. Genel olarak aşçıların çalıştığı alanlar aşağıdaki gibidir,

 • Kafeler
 • Restoranlar
 • Lokantalar
 • Esnaf Lokantaları
 • Lüks Lokantalar
 • Kurum Lokantaları

Yukarıda vermiş olduğumuz tüm alanlarda çalışabilen aşçılar, bu alanların dışında çalışabilecek yine pek çok sektör bulabilirler.

Aşçılar Ne Kadar Maaş Alır? 2024 Şef, Yardımcı Maaşları 1
Aşçılar Ne Kadar Maaş Alır

2024 Aşcılar Ne Kadar Maaş Alır?

Aşcılar ne kadar maaş alır? derseniz Deneyimsiz bir aşçı maaşı şu kadar diyecektik fakat aşçılığın deneyimsizliği olmuyor, aşçı olan kişiler bu işi öğrenirken de çalışmak zorunda kalabiliyorlar ve bu süreç boyunca herhangi bir ödeme de almıyorlar.

Güncel Ortalama Aşçı Maaşları

Standart bir aşçı ortalama işletmenin büyüklüğüne göre 20.000 TL ile 30.000 TL arasında orta konumda bir restoranda işe başlayabilirler. 5-6 yıl deneyimli kendini az da olsa geliştirmiş olan aşçılar 35.000 lira maaş almayı bekleyebilirler. Kendilerini çok daha geliştirmiş ve ortalama 500 masanın olduğu restoranlarda çalışan aşçılar ise 40.000 lira maaş almayı bekleyebilirler. Aşçılar Ne Kadar Maaş Alır sorunusun ortalama cevabı bu olabilir.

Şef maaşları, aşcı başı maaşları ne kadar?

Türkiye’de ki bir çok üst düzey yada kaliteli restaurant veya otellerde şef aşcı, aşcı başı olarak çalışan kişilerin maaşları ise 35 bin TL ile 50 bin TL arasında değişebiliyor. Bu çalışılan firmanın büyüklük, konum ve müşteri portföyüne göre de değişebiliyor.

Gastronomi Maaşları 2024 de ne kadar?

Standart aşçılar ülkemizde 2 yıllık üniversite bitirerek sadece işin yemek/tatlı kısmında görevlidirler. Maaşları da buna göredir. Gastronomi aşcılar ise 4 yıllık üniversite bitirirler ve işin mutfaktaki yemek/tatlı anında sunulacak olan içeceklere de hakim olmaları beklenir. Bu nedenle gastronomi maaşları daha yüksektir.

Kısaca Gastronomi Maaşları 2024 yılında ortalama 35 bin TL ile 50 bin TL arasında değişmektedir. Lütfen bunun çalışılan iş yerinin büyüklüğü, müşteri sayısı, iş yerinin konumu gibi kriterlere göre düştüğünü yada arttığını unutmayınız.

Aşçı yardımcısı maaşları da yine konuma ve aşçının bilgi/becerisine göre asgari ücretten başlayıp yükselebiliyor.

Yurt dışında Aşçılar Ne Kadar Maaş Alır

Yurt dışında çalışan aşçılar ise genel olarak 4000 euro ile 7000 euro arasında bir gelir elde edebiliyorlar.

Peki yazılımcı maaşları ne kadar? konusu da ilginizi çekebilir.

Aşçılık İşi Nasıl Bulunur?

Eğitiminizi aldıktan sonra hızlı bir şekilde aşçılık işi bulabilir ve hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Henüz toy bir aşçı olduğunuz için ortalama 18.000 lira ile 20.000 lira arasında bir maaş teklifi yapabilirsiniz, çalıştığınız yer maaş dışında ek gelirler de size ödeyebilirler.

Deneyim kazanan bir aşçının elinde referans olduğu için genelde iş aramaz, işten çıktığını ve iş aradığını belirtmesi halinde, diğer firmalar sizi arayacak ve iş teklifinde bulunacaktır. Deneyimli bir aşçının işsiz kalması çok düşük bir ihtimaldir.

Eğer ücretsiz aşçı yardımcısı mesleği edinmek isterseniz İSMEK gibi belediye eğitim merkezleri sizlere yardımcı olabilir.

Uyarı: Burada anlatılanlar (ciro, kar, kazanç, maaş, sermaye v.b) internet ortamında kolayca bulunabilen kaynaklardan derlenerek elde edilmiştir. Yatırım tavsiyesi değildir. Verilerin doğruluğu garanti edilemez.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 01/03/2021

  4 katli fabrika ofis temizligi cay 20 kisikik yemek bulasik vesair nekadar maaş hakeder yemek haric 3000 aliyorum yemekte dahil olursa ne olur bana bilgi verebilir misiniz

  • 01/03/2021

   Evet ortalamanın altında maaş aldığınız söylenebilir. Ancak yazıda bahsedilen konu genellikle diploma sahibi ve/veya yüksek öğrenim gören aşcılar içindir. Bunun tersi durumlarda maaşlar maalesef işveren tarafından daha düşük tutulabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir