1. Anasayfa
 2. Yeni İş Fikirleri

Pizzacı Açmak Ne Kadar Kazandırır? 2024

Pizzacı Açmak Ne Kadar Kazandırır? 2024
Pizzacı açmak iş

Pizzacı açmak ne kadar kazandırır mı? işte detaylar…

Pizza, özellikle uzun yıllardır İtalya’da pek çok fakirin ana yemeğiydi.  Pizza’nın tüm dünyaya yaygınlaşması ve tüm dünyada farklı usullerde pişirilip tüketilmesi ise çok uzun yıllara dayanmıyor. Türkiye’de ilk Pizza dükkanlarının açılması ise 1989 yılına dayanıyor, bu yıllarda Pizza Hut, Türkiye pazarına giriyor ve burada Türk halkını pizza yemeği ile tanıştırıyor.

2000’li yıllardan sonra ise bireysel pizzacılar işin içine giriyor ve pizza restoranları açılmaya başlanıyor. Hatta pizza Türkiye’de tam olarak istenilen etkiyi vermiyor ve tutmuyor. Bunun üzerine devreye bir çizgi film giriyor ve Türkiye pizza sevdalısı oluyor. O çizgi film hangisi mi? Evet, Türkiye’ye belkide pizzayı gerçek anlamda sevdiren çizgi film: “Ninja Kaplumbağalar”.

Pizza günümüzde hala oldukça popüler, peki pizzacı açmak ne kadar kazandırır? Pizzacı nasıl açılır ne kadar kazanır? Sizde Pizza dükkanı açmak istiyorum diyenlerden misiniz? İşte kısaca detaylar…

Pizzacı açmak için gerekenler

Pizzacı Açmak İçin Gerekenler

Pizzacı açmak için gerekenlerin en başında pizzacıyı kendi markanızla mı yoksa franchising diye bilinen bayilik ile mi pizza dükkanı açacaksınız öncelikle bunun kararını net olarak almanız gerekiyor. Çünkü tüm süreç buna göre değişiyor.

Kendi markanız ile pizzacı açmak istiyorsanız kısaca gerekenler:

 • İşlek yerde bir dükkan. Dükkanın oturma yerinden ziyade mutfak bölümü daha geniş olabilir. İşin mutfağı çok önemli.
 • Dükkanın iç tasarımı. Bir dönerci gibi 2 sandalye 1 masa ile pizza dükkanı açamazsınız. Reklamların döndüğü, fiyatların yazdığı led ekranlar yada afişler, ödemenin yapıldığı akıllı kasa sistemleri, masa, sandalye, muttfakta pizza üretmek için gereken ocak yada fırın, diğer mutfak ekipmanları…
 • Ortalama 500 bin civarında bir sermaye / Küçük bir dükkanda sokak arası pizzacılık yapacaksanız ilk olarak 100 bin TL yeterli olabilir
 • Motorlu kurye hatta kuryeler
 • Pizza pişiriciler
 • Kasaya bakacak elemanlar
 • Belediyeden ruhsat ve çalışma izni

Bayilik ile pizza dükkanı açmak istiyorsanız kısaca gerekenler:

 • Dükkan iç ve dış tasarımını bayiliğini aldığınız markanın isteğine göre ya siz maliyeti ile yaptırıyorsunuz yada marka kendi yaptırıyor. Bu bayilik şartlarına göre değişiyor. Siz ekstra bir tasarım, ekipman, ürün v.s. almıyorsunuz.
 • Yine aynı şekilde çalışan sayılarını bayilik asgari olarak belirliyor
 • Yine aynı şekilde belediyeden çalışma izni ve ruhsat alıyorsunuz

Pizzacı Açma Maliyeti Nedir?

Pizza dükkanı açmak istiyorum diyorsanız; ortalama bir pizza dükkanının 500 bin lira civarında bir sermaye ile kurulabileceğini söyleyebiliriz. Bu sermaye sadece dükkân için değil aynı zamanda bir pizzacının iş yapmaya başlamasının uzun sürmesi nedeniyle olacaktır. Bu ücret ortalama bir pizzacı açma, pizza dükkanı açma maliyeti diyebiliriz.

Sokak arası denilen, daha çok butik küçük kendi markanızı kuracaksanız pizzacı açma maliyetiniz 100 bin TL civarında olabilir. Bu durumda geliriniz de ona göre olacaktır.

Pizza, temel bir gıda olmadığından açılan bir pizzacını iş yapmaya başlaması genelde 6 ay sürüyor, hatta bazı durumlarda 1 yıl sonra ancak kara geçmeyi başaran pek çok işletme de görülebiliyor. Bu nedenle minimum 500 bin liralık bir sermaye gereksinimi bulunuyor. Bu miktardaki bir sermaye bu işe başlamak için yeterli olacaktır.

Eğer bayilik yöntemi ile pizzacı açmak istiyorsanız, dominos gibi firmaların bayilik ücretleri çok daha pahalı olabilir. Bu nedenle daha yeni, daha az bilinen markaların bayiliği ile işe başlayabilirsiniz. Yeni pizza markalarının bayilik ücreti daha uygun olacaktır.

2024’de Dondurmacı Dükkanı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Pizza Fiyatları Nelerdir?

Standart kesime hitap eden bir pizzacıda, küçük boy bir pizza ortalama 130 TL, orta boy pizza 160, büyük boy pizza ise 200 liraya satılır. Sadece pizza satarak iş yapılamayacağı için, dükkanınızda mutlaka içecek ve diğer şeylerde olmak zorundadır. Gerekirse pizza yanında atıştırmalıklar, yiyecekler eklemelidir. Bu şartlar altında çalışan bir pizzacı iyi bir konuma açılırsa güzel iş yapabilir.

Pizzacı Ne Kadar Ciro Yapar?

Büyük marka olmayan, sokak arası küçük cadde üstü bir pizzacı gün içerisinde ortalama 2000 TL ile 5000 TL arasında ciro yapmaktadır. Dükkân ve mekân konumuna göre elde edilecek ciro miktarı artabilir, ancak genel olarak cirolar bu şekildedir. Günlük 1500 liranın altına düşen pizzacılar ise kısa sürede batabilirler.

Büyük markalar olarak bilinen genellikle her alışveriş merkezinde bulunan pizzacılar ise günlük 30 bin TL civarında ciro yapabilmektedirler. Bu ciro hafta sonu çok rahat bir şekilde daha da artar ve 40/70 bin TL civarında oluşabilmektedir.

Bu durumda pizzacı dükkanını kendi adımızla küçük bir yer olarak mı açacağız yoksa büyük bir pizzacının bayisi mi olacağız buna iyi karar vermek gerekiyor. Zira kendi adımıza açacağımız yer çok daha az maliyetle açılabilirken kazancımız da ona göre düşük olacak, büyük bir pizzacı bayiliği açmak epey maliyetli iken oradan kazanacağımız para ise çok daha karlı olacaktır.

Tabi ki küçük bir dükkan ile başlayıp kendi markanızı oluşturmak da ayrı bir öz güven ve kazanım olarak karşınıza çıkabilir.

Pizzacı Açmak Ne Kadar Kazandırır? 2024 1
Pizzacı açmak

Pizzacı Kar Marjı Nedir?

Standart bir pizza dükkanında kâr marjı yüzde 75’tir. İçecek ve diğer gıda satışlarının yoğun olduğu lokasyonlarda bu marj yüzde 50 civarına kadar düşebilir. Ortalama 40 liraya mal edilen bir pizza 130, 50-60 liraya mal edilen bir pizza 150/200 lira bandında satılır. Pizzacılar gün içerisinde yüksek cirolar yapamadıkları için, kar marjlarını yüksek tutmak zorundadırlar.

Pizzacı Ne Kadar Kazanır?

Pizzacı açmak ne kadar kazandırır? Bir pizza dükkanının aylık giderleri tamamen pizzacının marka büyüklüğüne bağlı olarak, 1 kişinin tek başına işlettiğini varsayarak ortalama 40 bin lira civarında olmaktadır. Çalışan sayısı arttıkça bu sayıyı * 1/2/3.. ile çarpmak gerekiyor. Bu giderlere, dükkan kirası, elektrik, personel gideri ve vergiler dahil değildir. Bu giderler her ay elde edilen kardan ödendiği için sadece giderleri karşılamak için bile en az 1000 TL günlük satış yapmak gerekir. Bu sadece çok küçük bir pizzacı için geçerli rakamlardır.

Eğer büyük bir markanın bayisi olarak pizzacı giderlerini merak ediyorsanız:

 • İçerde ve motorlu kurye dahil en az ortalama 4/5 çalışan. Bu çalışanların ortalama 8 bin tl + sigortaları ile beraber ortalama kişi başı 25 bin tl işverne maliyeti, * 5 kişi dersek 150 bin TL aylık işçi maliyeti
 • AVM’de işletiyorsak muhtemelen ortalama 50/150 bin TL arası aylık kirası / kiranın vergisi
 • İşyeri KDV, muhtasar, yıllık gelir vergisi gibi gelirinize bağlı değişken giderler
 • Ürün maliyeti (ürünün hazırlanması yada ana bayiden alınması maliyeti, kutu, temizlik gibi sarf malzeme maliyetleri)
 • Kredi kartı pos maliyeti, online satış yapıyorsanız kredi kartı ve komisyon giderleri gibi bir çok maliyet her işte olduğu gibi pizzacılarda da mevcuttur

Küçük mini pizza dükkanları kazancı kar marjı

Günlük 1500 liranın üzerindeki satışlardan elde edilen karlar pizzacıya kalacaktır.  Bu bağlamda %20/30 kar marjı ile günde ortalama 3000 lira ciro yapan bir pizzacı günde 1000 lira civarında net kar elde edebilir. Günde 7000 lira ciro yapan bir pizzacı ise 2000 lira günlük kazanç sağlayabilir. Bu dükkanın işlekliği ile alakalıdır.

Büyük bayi pizza dükkanları kazancı kar marjı

Küçük pizzacılarda olduğu gibi kar marjı %20/30 arasında net olarak hesaplanırsa, günlük 50 bin TL ciro yapan bir pizzacı işletmesinin eline kalan %30 civarı net karı diyebiliriz. Kısaca ise ayda 500 bin TL kazanan bir pizza dükkanı, %20/30 kar marjı ile aylık net olarak 90 bin TL kazanması muhtemeldir.

Pizzacı Dükkânı Nereye Açılmalı?

Pizza yemeği, döner lahmacun gibi fast food yiyeceklerin bulunduğu ülkemizde oldukça pahalı bir yiyecektir. Bu nedenle nüfus başına düşen müşteri sayısı azdır, genel olarak her 50 bin kişilik nüfusa karşılık bir pizza dükkânı düşer. Bu nedenle çevrenizde 1-2 kilometre yakınlarda herhangi bir pizzacı dükkânı olmadığına emin olmalısınız.

Pizza Dükkânı İşimin Tutması İçin Ne Yapmalıyım?

Pizza dükkanı açmak istiyorum deyip pizzacı oldunuz. Peki Pizza dükkanınızın tutması ve iş yapabilmesi için neler yapmanız gerekiyor?

Öncelikle günümüz çağı gerekliliği olarak pizzacı dükkanınızı internet ortamına taşımanız gerekiyor. İlk olarak yemeksepeti gibi internetten yemek sipariş edilebilen firmalarla çalışmanız gerekir, bu firmalarla çalışarak satışlarınızı artırabilir ve kalıcılığı sağlayabilirsiniz.

Tüm bunlar dışında aynı zamanda, internet sitesi kurabilir ve yemek sipariş etmelerini sağlayabilirsiniz, bu koşullar altında bir pizzacı gerçekten de iyi kazançlar elde edebilir. İnternet sitesi kurmak için Mobiluygulaman.com gibi sitelerle uygun fiyata sitenizi yaptırabilirsiniz.

Ayrıca Mobiluygulaman.com’da mobil uygulama da yaptırarak mobil telefonlardan da sipariş alabilirsiniz. Mobil uygulamanızın, web sitenizin reklamını yaparak insanların sizi internette bulmasını sağlayabilirsiniz.

Pizza dükkanın tutması için farklı lezzetler deneyebilirsiniz. Kendi marka pizzacı dükkanında bu daha kolay iken her bayilik ile açılan pizzacıda kendi ürününüzü satmanız mümkün olmayabiliyor. Markalar sadece kendi belirledikleri ürünlerin satışına izin verebiliyorlar.

Pizzacınızın tutması, kısa sürede kapanış vermemek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem, internet fenomenleri ile anlaşarak reklamınızı yaptırmak. Son dönemlerde iyice revaçta olan bu yöntem ile satışlarınızı arttırabilmek mümkün.

Pizzacı Açma Videosu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

 1. verdiğiniz yanlış bilgiler için size minnettarız ben bir pizza ustasıyım 2014 den beri bu işi yapıyorum ve şuan yeni markalasma yoluna girmiş bir pizza şirketiyle çalışıyorum dükkanı acalı 1 sene oldu şuan cironuz hafta içi 9 hfta sonu 11 den aşağı düşmüyor aylık cironuz 230 250 bin civarı rezalet bir makale

  • 11/11/2021

   Sizden gelen deri dönüşler ile bilgiler güncellenmektedir, şuan en doğru bilgiler derlenerek yazı güncellenmiştir. Teşekkürler.

 2. çok güzel detaylı bir yazı nette bulmak zor teşekkürler emeğinize sağlık

 3. ŞAKAMISINIZ ACABA.
  Aylık gider 10 bin yazmışşınız. Nasıl bir hesap bu. Kira 5000+Fatura 2000+ Vergi 1000+ Hadi 1 Usta 5000 + 2 motokurye 8000 + Benzin 1000 +Ambalaj ve sarf malzeme 2000 + Mal maliyeti cironun % 30 u olan 3000 + Onlıne sipariş komisyon oranları %18 + Kredi kartı komisyonu, broşuru, aktısı, koktusu …
  İLGİNSSİNİZ VALLAHİ….
  Pizzacı açmak ne kadar kazandırır? Bir pizza dükkanının aylık giderleri, ortalama 10 bin lira civarında olmaktadır. Bu giderlere, dükkan kirası, elektrik, personel gideri ve vergiler dahildir. Bu giderler her ay elde edilen kardan ödendiği için sadece giderleri karşılamak için bile en az 500 TL günlük satış yapmak gerekir. Günlük 500 liranın üzerindeki satışlardan elde edilen karlar pizzacıya kalacaktır. Bu bağlamda günde ortalama 1,000 lira ciro yapan bir pizzacı günde 350 lira civarında net kar elde edebilir. Günde 2000 lira ciro yapan bir pizzacı ise 1000 lira günlük kazanç sağlayabilir.

  • 09/01/2021

   Personel ve vergi gideleri dahildir yazılmış ancak dahil değildir olacaktı. uyarınız için teşekkürler yazı güncellenmiştir.

  • 11/11/2021

   Sizden gelen deri dönüşler ile bilgiler güncellenmektedir, şuan en doğru bilgiler derlenerek yazı güncellenmiştir. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir