Pizzacı Açmak Ne Kadar Kazandırır? 2021

Pizzacı Açmak Ne Kadar Kazandırır? 2021 1

Pizzacı açmak ne kadar kazandırır mı? işte detaylar…

Pizza, özellikle uzun yıllardır İtalya’da pek çok fakirin ana yemeğiydi.  Pizza’nın tüm dünyaya yaygınlaşması ve tüm dünyada farklı usullerde pişirilip tüketilmesi ise çok uzun yıllara dayanmıyor. Türkiye’de ilk Pizza dükkanlarının açılması ise 1989 yılına dayanıyor, bu yıllarda Pizza Hut, Türkiye pazarına giriyor ve burada Türk halkını pizza yemeği ile tanıştırıyor.

2000’li yıllardan sonra ise bireysel pizzacılar işin içine giriyor ve pizza restoranları açılmaya başlanıyor. Hatta pizza Türkiye’de tam olarak istenilen etkiyi vermiyor ve tutmuyor. Bunun üzerine devreye bir çizgi film giriyor ve Türkiye pizza sevdalısı oluyor. O çizgi film hangisi mi? Evet, Türkiye’ye belkide pizzayı gerçek anlamda sevdiren çizgi film: “Ninja Kaplumbağalar”.

Pizza günümüzde hala oldukça popüler, peki pizzacı açmak ne kadar kazandırır? Pizzacı nasıl açılır ne kadar kazanır? Sizde Pizza dükkanı açmak istiyorum diyenlerden misiniz? İşte kısaca detaylar…

Bakkal açmak maliyeti, kar marjı ve gerekenler nelerdir? 2021

Pizzacı açmak için gerekenler

Pizzacı Açmak İçin Gerekenler

Pizzacı açmak için gerekenlerin en başında pizzacıyı kendi markanızla mı yoksa franchising diye bilinen bayilik ile mi pizza dükkanı açacaksınız öncelikle bunun kararını net olarak almanız gerekiyor. Çünkü tüm süreç buna göre değişiyor.

Kendi markanız ile pizzacı açmak istiyorsanız kısaca gerekenler:

  • İşlek yerde bir dükkan. Dükkanın oturma yerinden ziyade mutfak bölümü daha geniş olabilir. İşin mutfağı çok önemli.
  • Dükkanın iç tasarımı. Bir dönerci gibi 2 sandalye 1 masa ile pizza dükkanı açamazsınız. Reklamların döndüğü, fiyatların yazdığı led ekranlar yada afişler, ödemenin yapıldığı akıllı kasa sistemleri, masa, sandalye, muttfakta pizza üretmek için gereken ocak yada fırın, diğer mutfak ekipmanları…
  • Ortalama 300 bin civarında bir sermaye
  • Motorlu kurye hatta kuryeler
  • Pizza pişiriciler
  • Kasaya bakacak elemanlar
  • Belediyeden ruhsat ve çalışma izni

Bayilik ile pizza dükkanı açmak istiyorsanız kısaca gerekenler:

  • Dükkan iç ve dış tasarımını bayiliğini aldığınız markanın isteğine göre ya siz maliyeti ile yaptırıyorsunuz yada marka kendi yaptırıyor. Bu bayilik şartlarına göre değişiyor. Siz ekstra bir tasarım, ekipman, ürün v.s. almıyorsunuz.
  • Yine aynı şekilde çalışan sayılarını bayilik asgari olarak belirliyor
  • Yine aynı şekilde belediyeden çalışma izni ve ruhsat alıyorsunuz

Pizzacı Açma Maliyeti Nedir?

Pizza dükkanı açmak istiyorum diyorsanız; ortalama bir pizza dükkanının 300 bin lira civarında bir sermaye ile kurulabileceğini söyleyebiliriz. Bu sermaye sadece dükkân için değil aynı zamanda bir pizzacının iş yapmaya başlamasının uzun sürmesi nedeniyle olacaktır. Bu ücret ortalama bir pizzacı açma, pizza dükkanı açma maliyeti diyebiliriz.

Pizza, temel bir gıda olmadığından açılan bir pizzacını iş yapmaya başlaması genelde 6 ay sürüyor, hatta bazı durumlarda 1 yıl sonra ancak kara geçmeyi başaran pek çok işletme de görülebiliyor. Bu nedenle minimum 300 bin liralık bir sermaye gereksinimi bulunuyor. Bu miktardaki bir sermaye bu işe başlamak için yeterli olacaktır.

Eğer bayilik yöntemi ile pizzacı açmak istiyorsanız, dominos gibi firmaların bayilik ücretleri çok daha pahalı olabilir. Bu nedenle daha yeni, daha az bilinen markaların bayiliği ile işe başlayabilirsiniz. Yeni pizza markalarının bayilik ücreti daha uygun olacaktır.

Dondurmacı Dükkanı Açmak Ne Kadar Kazandırır? 2021

Pizza Fiyatları Nelerdir?

Standart kesime hitap eden bir pizzacıda, küçük boy bir pizza ortalama 15 TL, orta boy pizza 25, büyük boy pizza ise 35 liraya satılır. Sadece pizza satarak iş yapılamayacağı için, dükkanınızda mutlaka içecek ve diğer şeylerde olmak zorundadır. Gerekirse pizza yanında atıştırmalıklar, yiyecekler eklemelidir. Bu şartlar altında çalışan bir pizzacı iyi bir konuma açılırsa güzel iş yapabilir.

Pizzacı Ne Kadar Ciro Yapar?

Pizzacı gün içerisinde ortalama 500 TL ile 1000 TL arasında ciro yapmaktadır. Dükkân ve mekân lokasyonuna göre elde edilecek ciro miktarı artabilir, ancak genel olarak cirolar bu şekildedir. Günlük 300 liranın altına düşen pizzacılar ise kısa sürede batabilirler.

Pizzacı Açmak Ne Kadar Kazandırır? 2021 2
Pizzacı açmak

Pizzacı Kar Marjı Nedir?

Standart bir pizza dükkanında kâr marjı yüzde 75’tir. İçecek ve diğer gıda satışlarının yoğun olduğu lokasyonlarda bu marj yüzde 50 civarına kadar düşebilir. Ortalama 5 liraya mal edilen bir pizza 20, 7-8 liraya mal edilen bir pizza 30-35 lira bandında satılır. Pizzacılar gün içerisinde yüksek cirolar yapamadıkları için, kar marjlarını yüksek tutmak zorundadırlar.

Pizzacı Ne Kadar Kazanır?

Pizzacı açmak ne kadar kazandırır? Bir pizza dükkanının aylık giderleri, 1 kişi tek başına işlettiğini varsayarak ortalama 10 bin lira civarında olmaktadır. Çalışan sayısı arttıkça bu sayıyı * 1/2/3.. ile çarpmak gerekiyor. Bu giderlere, dükkan kirası, elektrik, personel gideri ve vergiler dahil değildir. Bu giderler her ay elde edilen kardan ödendiği için sadece giderleri karşılamak için bile en az 500 TL günlük satış yapmak gerekir.

Günlük 500 liranın üzerindeki satışlardan elde edilen karlar pizzacıya kalacaktır.  Bu bağlamda günde ortalama 1,000 lira ciro yapan bir pizzacı günde 350 lira civarında net kar elde edebilir. Günde 2000 lira ciro yapan bir pizzacı ise 1000 lira günlük kazanç sağlayabilir.

Pizzacı Dükkânı Nereye Açılmalı?

Pizza yemeği, döner lahmacun gibi fast food yiyeceklerin bulunduğu ülkemizde oldukça pahalı bir yiyecektir. Bu nedenle nüfus başına düşen müşteri sayısı azdır, genel olarak her 50 bin kişilik nüfusa karşılık bir pizza dükkânı düşer. Bu nedenle çevrenizde 1-2 kilometre yakınlarda herhangi bir pizzacı dükkânı olmadığına emin olmalısınız.

Pizza Dükkânı İşimin Tutması İçin Ne Yapmalıyım?

Pizza dükkanı açmak istiyorum deyip pizzacı oldunuz. Peki Pizza dükkanınızın tutması ve iş yapabilmesi için neler yapmanız gerekiyor?

Öncelikle günümüz çağı gerekliliği olarak pizzacı dükkanınızı internet ortamına taşımanız gerekiyor. İlk olarak yemeksepeti gibi internetten yemek sipariş edilebilen firmalarla çalışmanız gerekir, bu firmalarla çalışarak satışlarınızı artırabilir ve kalıcılığı sağlayabilirsiniz.

Tüm bunlar dışında aynı zamanda, internet sitesi kurabilir ve yemek sipariş etmelerini sağlayabilirsiniz, bu koşullar altında bir pizzacı gerçekten de iyi kazançlar elde edebilir. İnternet sitesi kurmak için Mobiluygulaman.com gibi sitelerle uygun fiyata sitenizi yaptırabilirsiniz.

Ayrıca Mobiluygulaman.com’da mobil uygulama da yaptırarak mobil telefonlardan da sipariş alabilirsiniz. Mobil uygulamanızın, web sitenizin reklamını yaparak insanların sizi internette bulmasını sağlayabilirsiniz.

Pizza dükkanın tutması için farklı lezzetler deneyebilirsiniz. Kendi marka pizzacı dükkanında bu daha kolay iken her bayilik ile açılan pizzacıda kendi ürününüzü satmanız mümkün olmayabiliyor. Markalar sadece kendi belirledikleri ürünlerin satışına izin verebiliyorlar.

Pizzacınızın tutması, kısa sürede kapanış vermemek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem, internet fenomenleri ile anlaşarak reklamınızı yaptırmak. Son dönemlerde iyice revaçta olan bu yöntem ile satışlarınızı arttırabilmek mümkün.

Pizzacı Açma Videosu

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Haluk

ŞAKAMISINIZ ACABA. Aylık gider 10 bin yazmışşınız. Nasıl bir hesap bu. Kira 5000+Fatura 2000+ Vergi 1000+ Hadi 1 Usta 5000 + 2 motokurye 8000 + Benzin 1000 +Ambalaj ve sarf malzeme 2000 + Mal maliyeti cironun % 30 u olan 3000 + Onlıne sipariş komisyon oranları %18 + Kredi kartı komisyonu, broşuru, aktısı, koktusu … İLGİNSSİNİZ VALLAHİ…. Pizzacı açmak ne kadar kazandırır? Bir pizza dükkanının aylık giderleri, ortalama 10 bin lira civarında olmaktadır. Bu giderlere, dükkan kirası, elektrik, personel gideri ve vergiler dahildir. Bu giderler her ay elde edilen kardan ödendiği için sadece giderleri karşılamak için bile en az 500… Read more »

Social profiles
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x