1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

2024 Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası Nasıl Çözülür?

2024 Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası Nasıl Çözülür?

Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası Nasıl Çözülür? sorusunun cevabı burada…

Akıllı telefon veya bilgisayarlarda en çok rastladığımız sıkıntılardan biri hafızalarının hemen dolarak cihazda yeterli alan yok hatasını vermeleridir. Özellikle düşük kapasiteli bu cihazlarda uyarı çıkmaktadır.

Yeteli kapasite verilmeyen cihazlarda bir iki dosya ile hemen dolabilmektedir. Başka bir dosya, fotoğraf, müzik indirmenize veya yüklemenize imkân vermemektedir. Böyle durumlardan kurtulmamın bir sürü yolu vardır hangisini seçeceğiniz tamamen size bağlıdır.

WordPress 404 Not Found Hatası ve Çözümü! 

Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası Nasıl Çözülür?

Eğer cihazınızın hafıza alanı düşükse yapacağınız ilk işlem hafızayı arttırmaktır. Bunun için mikro SD kartlar takmanız yeterli olacaktır. Tüm işlemlerinizi bu alana kaydedebilirsiniz.

Mikro SD kartlar hafıza miktarlarına göre farklılık göstermektedir. İhtiyacınıza göre 2,4,8,16 GB,32,64,128 ve 256 GB gibi bir mikro SD kart taktırarak cihazda yeterli alan yok hatasına çözüm üretebilirsiniz.

Önerimiz: telefonunuz destekliyorsa 64 GB, 128 GB  ve 256 GB bir hafıza kartı alarak sorunu kökten çözebilirsiniz.

Eğer bu şekilde kart alıp takamıyorsanız mevcut telefondaki veriler başka bir alana taşıyabilir veya gereksiz dosyalar varsa silerek kendinize alan açabilirsiniz.

Site taşımada 403 ve 404 hatası çözümü!

Bunun dışında telefonunuzda yüklü uygulamalara her girişinizde bellekteki boş alandan alarak kendi ön belleğine yazıyor ve size boş alan bırakmıyordur. Telefonunuzun ayarlarına girerek uygulama ayarlarından bu uygulamaların ön bellekteki verileri temizleyerek kendinize alan açabilir ve cihazda yeterli alan yok hatasını ortadan kaldırabilirsiniz.

2024 Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası Nasıl Çözülür? 2

Cihazda Yeterli Alan Yok Hatası Çözümü 2 (Geçici Çözüm)

1- Ayarlar‘a gidin

2- Buradan Uygulamaları açın

3- Uygulamalardan istediğiniz ve özellikle Facebook, Instagram, Whatsapp gibi telefonu çok meşgul eden bir uygulamayı seçin

4- Ön Belleği‘i seçin

5- Ön Belleği Temizle, Yada Verileri Sil, Verileri Temizle seçeneğini seçin. Telefona göre değişibilir.

Bu işlem uygulamaların kullandığı ön belleği silerek uygulama hafızasını arttıracaktır. Ancak Facebook, Instagram’a tekrar girmek istediğinizde otomatik giriş yapmayacak ve tekrar bilgilerinizi girerek giriş yapmanız gerekecektir.

6- Uygulamalara ve oyunlara göz atın, kullanmadığınız uygulamaları ve oyunları kaldırın

7- Özellikle çocukların oyun oynadığı oyunların boyutu epey yüksek olabilir. Kaldırma işlemine onlardan başlayabilirsiniz

8- Galeri’ye girerek istediğiniz video ve resimleri kaldırın. Özellikle videolar çok daha fazla yer kaplıyordur onları önceliklli kaldırabilirsiniz.

9- Telefonunuzda İndirilenler klasörünü bulup gereksiz inen dosyaları temizleyiniz

10- Google Play yada Apple App Store’a girerek cihaz bakım yazarak karşınıza çıkan uygulamalardan güvendiğiniz, puanı ve yorumları iyi olan bir uygulamayı indirerek, o uygulama ile de cihazınıza bakım yapabilirsiniz.

Sunduğumuz çözümler arasından en akıllıca olanı eğer telefon değiştirmek istemiyorsanız harici bir hafıza yani mikro SD kart takarak bu çözümü halletmektir.

Merak edilen: cihaz hafızasında yeterli alan yok samsung, telefonda yeterli alan yok diyor ne yapmaliyim, alan yetersiz uyarısı samsung, j7 prime yeterli alan yok, tablette yer yok sorunu, huawei telefonda yeterli alan yok, sd kart yeterli saklama alani yok, huawei p9 lite 2017 yeterli alan yok sorunlarının çözümünü böylece anlatmış olduk.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Tesekkurler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir