Site taşımada 403 ve 404 hatası çözümü!

Site taşımada 403 ve 404 hatası çözümü! 1

Site taşıma sırasında ve sonrasında 403 veya 404 hatası alıyorsanız işte kısa çözümü…

403 Yasak Hatası Nedir?

403 Forbidden hatası , bir sunucu sizi erişmeye çalıştığınız bir sayfaya veya web sitesine kilitlediğinde ortaya çıkar. Normalde bu hata, site erişim izinleriyle ilgili bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Sorun web sitenizden geliyorsa, bu, izinlerinizi kontrol etmeniz ve hataya neden olabilecek bekleyen sorunları düzeltmeniz gerektiği anlamına gelir.

Neyse ki, bir 403 hatası, sunucuların kötüye gittiğinin bir göstergesi değildir. Yüklemeye çalıştığınız sayfayı görüntülemek için uygun izinlere sahip olmadığınızda görüntülenir. Genel olarak konuşursak, bu, WordPress yada diğer kurulumunuzdaki küçük bir hatayı düzeltmeniz gerektiği anlamına gelir. Ve buna neyin sebep olduğunu saptamak için en çok zaman harcamanız daha olasıdır. Düzeltme genellikle hızlı ve basittir.

Sitenizi bir sunucudan başka bir sunucuya (hostinge) taşırken, eğer tüm dosyaları ve veri tabanını (sql) tam ve doğru attığınızdan eminseniz, yine de 403 veya 404 hatası alıyorsanız muhtemelen aşağıda ki şu sebeplerden dolayı sitenize ulaşamıyorsunuz:

403 ve 404 hatası çözümü 2023

1-Sorun muhtemelen .htaccess dosyasını yeni sunucuya atmadığınızdan kaynaklanıyordur. Dosyayı alın ve yeni hostunuzda ki ana dizine atın.

2-Yeni sunucuya attığınız dosyalarının yazma izinlerini (chmod) eski sunucunuzdan farklı bir şekilde atmışsınızdır. Bunu düzeltmek için eski sunucunuzda ki dosyaların yazma izinlerinin kaç olduğuna bakın ve yeni sunucunuzu ona göre değiştirin. Örneğin:  Wordpress/plugins klasörü eski host’ta 777 ise yeni sunucuda da öyle yapın.

3-Herşey tamam bu kez de veritabanı ile bağlantı kurulamıyorsa, “access unable database” gibi bir hata alıyorsanız, bu kez sorun büyük ihtimalle wordpress ana dizininde ki wp-config.php dosyasında. Wp-config.php dosyasını notepad tarzı bir programla açın ve yeni sunucunuzun bilgilerini girin. (veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifresi)

Site taşıma işleminden sonra karşınıza çıkan 403 ve 404 hatası çözümünü bu şekilde açıkladık. Eğer sizinde farklı bir 403/404 hata çözümünüz varsa aşağıdan yorum atarak bizlere yazabilirsiniz.

403 Yasak Hatasının Oluşmasına Neden Olan Nedir?

403 hatasının web sitenizde görünmesinin birkaç olası nedeni vardır. İşte en yaygın olanlardan birkaçı:

  • WordPress sitenizin arka ucunda izinler değiştirildi
  • Senin .htaccess dosyası bozuldu veya hiç yok.
  • Web sitenize hatalı bir eklenti yüklendi
  • Sunucu yapılandırmanızda hata var

One thought on “Site taşımada 403 ve 404 hatası çözümü!

  1. çok teşekkür ederim harika bir açıklama 3 gündür sitede 404 hataları alıyordum htaccess den kaynaklanıyormuş 🙂 ellerine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles