1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Kişiye özel kupa bardak nedir? Baskı nasıl yapılır?

Kişiye özel kupa bardak nedir? Baskı nasıl yapılır?

Kupa bardaklar, normal bardaklardan farklı olarak seramik, porselen gibi malzemelerden üretilen kulplu bardaklardır. Kişiye özel kupa bardaklar ise isimli, resimli, yazılı, renkli olarak kişiye özel için üretilen kupa bardaklardır.

Türkiye’de seramik üretiminin yoğun olmasını sebebi ile kupa bardaklar Türkiye’de kupa bardaklar genel olarak seramik kupa bardak olarak üretilmektedir.

İthal kupa bardaklar ise genellikle porselen yoğunluklu olmakla beraber seramik ile az da olsa karışık olarak üretilmektedir.

Süblimasyon kupa bardak nedir?

Süblimasyon kupa bardak, üzerine baskı yapılabilen kupa bardaklar olarak adlandırılır. Transfer baskı olarak anılan süblimasyon işleminde kupa bardak üzerine; resim, yazı, isim v.s. yazılabilir.

Kişiye özel kupa bardak nedir? Baskı nasıl yapılır? 3

Kupa bardak baskısı nasıl yapılır?

Kupa bardaklara baskı yapabilmek için aşağıdaki malzemelere sahip olmamız gerekiyor. Kupa bardaklara süblimasyon transfer baskı yapılır. Bunun için gereken malzemeler:

  • Baskı için uygun kupa bardak
  • Süblimasyon için özel üretilen mürekkep
  • Mürekkeplerin uyumlu olduğu bir yazıcı. Piyasada yoğun olarak tanklı Epson marka yazıcılar kullanılır. Diğer HP, Canon v.s. süblimasyon genel olarak desteklemez.
  • Süblimasyon için özel üretilen kağıt. A4 kağıtlardan görünüm olarak tek farkı kağıdın arka rengi biraz pembemsidir. Boyutlar aynıdır.
  • Transfer işlemini sağlayacak olan baskı makinesi. Piyasada 2 li kupa bardak baskı makinesi ve 3D üç boyutlu baskı makineleri bulunmaktadır.
  • Son olarak yazıcıdan çıktı aldığınız kağıdı kupaya yapıştırmak için yanmaz özel bantlar gerekmektedir.
  • Birde tasarımları yapmak , çıktı almak için bir bilgisayar ve tasarım programı (Photoshop (Ücretli), paint.net(Ücretsiz) gibi)

Süblimasyon baskı 1 .adım – Tasarım

Öncelikle bilgisayarda photoshop, paint.net gibi bir resim düzenleme programı ile kupa bardağa çıktı alacağınız tasarım hazırlanır. tasarımları yeteneğiniz varsa kendiniz çizip bilgisayara yükleyebilir, grafik tabletiniz varsa tablette çizebilir yada freepik gibi sitelerden ücretsiz tasarımları indirip tasarımınızda kullanabilirsiniz.

Tasarımınız için dikkat etmeniz gerekenler: görüntünün net yani boyutlarının en az 2400 piksel genşlik 1100 yükseklik gibi bir boyuta sahip olması, ortalama 300 DPI çözünürlük

Süblimasyon baskı 2 .adım – Çıktı al

Yaptığınız tasarımı süblimasyona uygun tanklı yazıcınızdan çıktı almanız gerekir. Tabiki süblimasyona uygun transfer kağıdına çıktı almalısınız.

Önemli nokta: çıktıyı alırken yazma kalitsini BEST, en iyi olarak ayarlamalısınız. En önemli diğer konu ise çıktının ayna, ters şeklinde alınması gerekir. Yani tasarıma yazı yazdıysanız: yerliteknoloji gibi. Bu yazının çıktı aldığınız kağıtta aynalı, ters yani yerliteknolojiyi tersten yazar bir şekilde görmeniz gerekiyor. Aksi halde kupa bardaktaki baskıda tasarım ters çıkar buda hiç hoş olmaz.

Aldığınız çıktıyı kupa bardağın boyuna uygun bir şekilde makasla kesiyorsunuz. Kulp kısmı hariç heryeri kağıt kaplayabilir. teknik olarak kulba ve kulbun altındaki 3-5 cm’lik alana baskı yapılmaz. Kalan heryere baskı yapılabilir. (Bardağa göre de değişibilir)

Süblimasyon baskı 3 .adım – Bardağa yapıştır

Çıktığı aldığınız kağıdı resim dışında kalan kısımları makasla kestiniz. Şimdi yanmaz bant ile kupa bardağa tutturmalısınız.

Süblimasyon baskı 4 .adım – Baskı makinesini açın

Baskı makinenizi çalıştırın ve 195 derece gibi bir ısıya ayarlayın. Süre olarak ise cihazınıza göre değişebilir. Bu nedenle kullanım kitapçığı varsa oraya bakabilir yada baskı makinesini aldığınız yere danışabilirsiniz.

Kişiye özel kupa bardak nedir? Baskı nasıl yapılır? 4

Süblimasyon baskı 5 .adım – Baskı makinesini çalıştırın

Süblimasyon baskı için kupa bardakları baskı makinenize yerleştirin. 3D kupa baskı makinalalarında bardağın dışına ped sarılır. 2’li kupa bardak makinalarında ise direk cihazın kupa bardak koyma yerlerine kupalar konulur. Cihaz belirtilen ısı ve dakikada çalıştırılır.

Süblimasyon baskı 6.adım – SONUÇ

Baskı makinasından çıkan kupa bardaklar üzerindeki kağıdı hemen çıkartmanız ve kupa bardakları soğumaya bırakmanız tavsiye edilir.

En iyi kupa bardak sitesi hangisidir?

Piyasada bir çok baskı sitesi mevcut. Bunlar arasından tavsiye edebileceğimiz kupa bardak, puzzle, yapboz, mousepad baskı sitesi kupabardaklari.com diyebiliriz. Bir çok hazır tasarım bulabilir, kendi özel isimli kişiye özel tasarımlarınıı yaptırabilirsiniz. Süblimasyon kupa bardak dışında, isimli kişiye özel mousepad, bardak altlığı, puzzle, kişiye özel yapboz gibi hediyelik ürünler bulabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir