1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır?

Renk karışımları 2024 Tüm detaylar

Renk karışımları 2024 Tüm detaylar
Renk karışımları

Resme yeni başlayanlar için renkleri karışımları oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Sadece renk teorisi değil, aynı zamanda farklı boyama ortamları da önemlidir. 

İçerik gizle
1 Renk karışımları 2024

Burada “Renk karışımları” hakkında bir fikir edineceksiniz ve size renklerinizi karıştırmak için en önemli ipuçlarını ve püf noktalarını göstermeye çalışacağız…

Renk karışımları 2024

Ana Renkler Nelerdir?

Ana renkler, karıştırılamayan ve bu nedenle kullanıma hazır olarak satın alınması gereken üç renk tonudur. Bu üç renk ve beyazdan temel olarak istediğiniz herhangi bir rengi kendiniz karıştırabilirsiniz. Üç ana renk şunlardır:

 • Kırmızı  – Mor
 • Sarı – örneğin kadmiyum sarısı
 • Mavi – örneğin ultramarin mavisi

Karıştırma için belirleyici olan, ana renkleri karıştırdığınız karıştırma oranları ve parlaklığı kontrol etmek için beyazın eklenmesidir. Karıştırmayı denemek ve en önemli tonları hissetmek için önce ucuz renkleri kullanın.

Renk karışımları: Ara Renklerin Karıştırılması

Ara renkler, üç ana renkten ikisinin karıştırılmasıyla elde edilir.

 • Mor : Kırmızı ve mavi
 • Turuncu : Kırmızı ve sarı
 • Yeşil : Mavi ve sarı

Üç ana rengi de karıştırırsanız siyah elde edersiniz.

Renkleri karıştırırken ana renklerin seçimi elbette önemlidir. Çeşitli kırmızı, sarı ve mavi tonları vardır ve bunların kombinasyonu da farklı ikincil renklere neden olur. Kendi renklerinizi karıştırmak istiyorsanız, karıştırırken olabildiğince esnek olmak için her bir ana renkten farklı tonlar almalısınız.

Renk karışımları: Üçüncül Renklerin Karıştırılması

Üçüncül renkler, birincil ve ikincil renklerin renk çemberinin iki bitişik rengi karıştırılarak oluşturulur. Bu renkler, birincil ve ikincil renkler kadar parlak ve belirgin olmadıkları için kesirli renkler olarak da adlandırılır.

Doğada ağırlıklı olarak bu renk tonları bulunduğundan, doğal görünümlü fotoğraflar için üçüncül renkler çok önemlidir. Üçüncül renk örnekleri:

 • Mavi – mor
 • Sarı – yeşil
 • Yeşil – mavi
 • Turuncu – sarı
 • Kırmızı – turuncu
 • Mor – kırmızı

Tamamlayıcı Renkler

Renk teorisine daha yakından bakarsanız, renk çemberinin her renginin tamamlayıcı bir rengi olduğunu öğreneceksiniz. Üç ara rengin her biri için tamamlayıcı renk, üretimde kullanılmayan ana renktir.

Tamamlayıcı renkler hakkında bilgi sahibi olmak, karşıtlıkları etkilemek ve izleyicinin algısını yönlendirmek için uygun bir renk seçmenize yardımcı olabilir (ayrıca bkz: Tamamlayıcı Kontrast).

İkincil renklerle ilgili olarak, aşağıdaki tamamlayıcı renkler ortaya çıkar:

 • Yeşilin tamamlayıcı rengi kırmızıdır
 • Turuncunun tamamlayıcı rengi mavidir
 • Menekşenin tamamlayıcı rengi sarıdır

Boyayı Karıştırın: En İyi İpuçları

Ücretsiz Çevrimiçi Renk Karıştırıcı kullanın

Anında sonucu görmek, renk karışımını paylaşmak veya rengi görüntü olarak kaydetmek için istediğiniz renkleri karıştırmak için bir Renk Karıştırıcı sitesinde ki bu aracı kullanabilirsiniz.

Ana renkler kullanıcı tarafından karıştırılamaz

Ana renkler olarak da adlandırılan üç temel renk, diğer renkler karıştırılarak oluşturulamaz. Bu ana renkler kırmızı, mavi ve sarıdır.

Ana renkleri karıştırmak ikincil renkleri oluşturur

İki ana rengi birbiriyle birleştirirseniz, ikincil renk olarak adlandırılan bir renk elde edersiniz. Kırmızı ile maviyi karıştırırsanız mor, sarı ve kırmızı turuncu, mavi ve sarı yeşil olur . Tüm ana renkleri karıştırırsanız siyah elde edersiniz.

Ana renklerin hangi tonları karıştırılmalıdır?

Bu, hangi ikincil renk ve gölgeyi oluşturmak istediğinize bağlıdır. Derin bir kadmiyum sarısını kırmızı bir okre ile karıştırırsanız, titanyum sarısından farklı bir turuncu tonu elde edersiniz. İki ana rengin herhangi bir kombinasyonu ile farklı bir ikincil renk çifti elde edebilirsiniz.

Ana Renkler İçin Karışım Oranı

Turuncu elde etmek için ana renkleri kırmızı ve turuncu karıştırırsınız. Bu iki rengin karışım oranı, karıştırdıktan sonra hangi portakal tonunu alacağınızı belirler. Örneğin, sarıdan çok kırmızı kullanırsanız, kırmızımsı-turuncu bir renk elde edersiniz. Kırmızıdan daha fazla sarı eklerseniz, sarımsı-turuncu bir renk elde edersiniz. Bu yüzden sahip olduğunuz tonları denemenizi tavsiye ederiz. Farklı kombinasyonları ve karıştırma oranlarını deneyin ve renkleri tekrar tekrar karıştırabilmeniz için sonuçlarınızın yazılı bir kaydını tutun.

Bireysel Renk Pigmentleri Sayesinde Parlak Renkler

Mümkün olan en parlak renklere sahip olmak için, kullandığınız renklerin birkaç değil, sadece bir renk pigmentinden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Bununla ilgili bilgileri genellikle rengin kendisinde veya üreticinin web sitesinde bulabilirsiniz.

Üçüncül Renkleri Koruma

Birincil ve ikincil rengi (örneğin kırmızı ve yeşil) veya iki ikincil rengi (örneğin turuncu ve yeşil) karıştırarak üçüncül bir renk elde edersiniz. Özellikle ara renkleri karıştırdığınızda genellikle kahverengi, gri, siyah gibi çamurlu renkler elde edersinizMavi-leylak, sarı-yeşil, yeşil-mavi, turuncu-sarı, kırmızı-turuncu ve mor-kırmızı gibi üçüncül renklerin tümü, bir birincil ve ikincil rengin birleştirilmesiyle oluşturulur.

Açık ve Koyu Renklerin Karışım Oranları

Açık bir rengi koyulaştırmak istiyorsanız, yalnızca az miktarda koyu renge ihtiyacınız vardır. Aydınlatmak istediğiniz gölgeler için bunun tersi geçerlidir. Örneğin koyu bir kahverengiyi açmak istiyorsanız beyaz rengi çok kullanmanız gerekir.

Kahverengi veya siyah gibi koyu renklere özellikle dikkat edin , çünkü sonuç ancak çok daha açık renklerle düzeltilebilir.

Opak ve Örücü Renklerin Optimal Kombinasyonu

Boyanızın opaklığı, açık ve koyu tonları karıştırmaya çok benzer: opak bir boyayı opak yapmak için sadece az miktarda opak boyaya ihtiyacınız vardır. Opak bir rengi opak yapmak için yalnızca az miktarda opak renge ihtiyacınız vardır, oysa opak bir rengi yarı saydam yapmak için çok fazla saydam veya opak renge ihtiyacınız vardır.

Beyaz ve Siyah Rengin Karıştırılması

Sarı , mavi ve kırmızı ana renkleri karıştırarak siyah elde edersiniz . Ancak bu iki renge tekrar tekrar ihtiyaç duyacağınız için beyaz ve siyah almanızı tavsiye ederiz.

Tamamlayıcı Renkler Nelerdir?

Tamamlayıcı renkler, renk çarkında birbirine zıt olan renklerdir, yani zıt rengi temsil ederler. Bir görüntüde tamamlayıcı renkler kullanırsanız, bu göz için rahatsız edici olabilir. Ancak bu renkleri bilinçli kullanırsanız heyecan verici etkiler de oluşturabilirsiniz.

Renkleri Tamamen Karıştırmayın

Rengin doğal bir sonucu için kullanılan renkleri çok fazla karıştırmamalısınız. Bu, özellikle doğal görüntülerde çok daha uyumlu bir izlenim bırakan karışık renk içinde küçük renk farklılıkları oluşturur.

Renkleri Karıştırma – Sıcak ve Soğuk Tonlar

Bazı renkler sıcak, bazıları ise soğuk olarak algılanır. Sıcak renkler sarı ve kırmızıyı içerirken mavi soğuk bir renktir. Örneğin sıcak bir gök mavisi oluşturmak için bu özellikleri karıştırmak da mümkündür. İki sıcak rengi birlikte karıştırırsanız, sonuç aynı zamanda sıcak bir renktir. Sıcak ve soğuk bir renk tonunun karıştırılması ise oldukça nötr bir renk tonuyla sonuçlanır.

Temiz Yeşil Renk Karıştırma

Temiz ve güzel bir yeşil elde etmek için limon sarısı ve ftalo mavisini karıştırmanızı öneririz.

Temiz Renkleri Karıştırmak İçin Hangi Renk Tonları Uygundur?

Aşağıdaki gölgeler iyi bir temel sağlar:

 • Kadmiyum kırmızısı
 • Ftalomavi
 • Ultramarin mavisi
 • Bitki yeşili
 • Limon sarısı
 • Kadmiyum sarısı

Gri ve Kahverenginin Karıştırılması

Üçüncül renkler gri ve kahverengi, üç ana rengin farklı oranlarda karıştırılmasıyla elde edilir.

Renk karışımları nasıl yapılır?
Renk karışımları nasıl yapılır?

Renk karışımları: Hangi Renkler Kahverengi Yapar

Güzel bir toprak kahve tonu oluşturmak istiyorsanız kırmızı ve yeşilin kombinasyonunu denemelisiniz.

 • Açık kahverengi: İstediğiniz gölgeye ulaşana kadar kahverengi karışımınıza yavaş yavaş beyaz renk ekleyin. Daha sıcak bir ton elde etmek ve rengin fazla bej ve yumuşak olmasını önlemek için kırmızı veya sarı ekleyebilirsiniz. Daha soğuk bir gölge istiyorsanız, mavi bir dokunuş ekleyebilirsiniz.
 • Sıcak kahverengi: Farklı kırmızı ve/veya sarı renklerin kademeli olarak eklenmesini deneyin. Karışım size çok sıcak geldiyse mavi ekleyerek biraz soğutabilirsiniz. Sıcak kahverengi tonlar, tuğlaları, ahşap tonları veya ağaçları güneş ışığında boyamak için iyidir.
 • Soğuk kahverengi: Soğuk bir kahverengi tonu için, temel kahverengi karışımınıza biraz mavi renk ekleyebilirsiniz . Karışım çok mavi olursa, tekrar nötr kahverengi elde etmek için biraz kırmızı veya sarı renk ekleyebilirsiniz. Soğuk kaşlar, kışlık bir atmosferde ve koyu saç veya kürkte ağaçları boyamak için kullanılabilir.
 • Daha koyu kahverengi: Koyu fakat güçlü bir kahverengiyi karıştırmak için koyu mavi ekleyebilirsiniz. Siyahla kahverengiyi karıştırmaktan mümkün olduğunca kaçınmalısınız, çünkü bu size sadece çamurlu bir gölge verecektir. Daha koyu kahverengiler, alacakaranlık sahnelerini veya esmer saçları boyamak için mükemmeldir.

Renk karışımları: Gri Nasıl Yapılır?

Çok fazla mavi renk ile az miktarda turuncu renk karıştırılarak ve ardından istenen parlaklık elde edilene kadar beyaz renk eklenerek güzel bir gri renk elde edilir.

Narin bir gri tonu elde etmek istiyorsanız, çok fazla beyaz rengi biraz kırmızı ve yeşille karıştırabilirsiniz. Sıcak bir gri tonu için menekşe ile sarıyı karıştırmayı denemelisiniz.

Renk karışımları: Hangi Renkler Mor Yapar?

Menekşe sarının tamamlayıcı rengi olduğu için mavi ve kırmızıyı karıştırarak menekşe elde edersiniz.

Mor, yüksek mavi içerikli bir menekşe rengidir, bu nedenle karışım oranı 1:1 olmamalıdır. Yani kırmızıdan biraz daha fazla mavi eklerseniz, mor elde edersiniz. Mavi miktarını artırarak mor tonunuzu ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz.

Renk karışımları: Hangi Renkler Turuncu Yapar?

 • Kırmızımsı Turuncu: Bir kısım sarı rengi iki kısım kırmızı renkle karıştırın. Kırmızı ve turuncunun ara tonunu elde etmek için alternatif olarak bir kısım kırmızıyı bir kısım turuncu renkle karıştırabilirsiniz.
 • Sarımsı turuncu: Bir kısım kırmızı boyayı iki kısım sarı boya ile karıştırın. Sarı ve turuncunun ara tonunu elde etmek için alternatif olarak bir kısım sarıyı bir kısım turuncu ile karıştırabilirsiniz.

Renk karışımları: Hangi Renkler Yeşil Yapar?

Bir koyu yeşil rengi karıştırmak için farklı renklere ihtiyaç vardır. Genellikle boya kutusunda bir yeşil renk bulunur. Bu renk sizin için çok açıksa, yeşilin daha koyu ve daha koyu olması için biraz siyah renkle karıştırabilirsiniz. 

Yeşilin çok koyulaşmasını önlemek için çok fazla siyah rengi çok hızlı eklememeye dikkat etmelisiniz. Bu şekilde, renk çok koyulaşmadan istediğiniz koyu yeşili elde ettiğinizden emin olabilirsiniz.

Renk karışımları: Hangi Renkler Pembe Yapar?

Gerçekten göze çarpan bir pembe renk tonu bir kısım mavi (örneğin Phthalo Blue), iki kısım kırmızı ve yaklaşık bir kısım menekşe ile karıştırılabilir. İyice karıştırdıktan sonra, karışımınızı beğeninize göre biraz hafifletmek için az miktarda beyaz ekleyebilirsiniz. 

Aşağı Ton

Bir renk size çok yoğun geliyorsa, onu tamamlayıcı bir renk veya biraz kahverengi ile yumuşatabilirsiniz. Örneğin, çok sert gri tonlarını biraz gölge ile yumuşatabilirsiniz. Bu amaçla siyah kullanmamalısınız, çünkü renk biraz donuk ve yumuşak görünmüyor.

Temiz Üçüncül Renkler

Temiz üçüncül renkler elde etmek için aşağıdaki temel kuralı izlemelisiniz: Ne kadar farklı renkleri karıştırırsanız, sonuç o kadar çamurlu olur. Renkleriniz çamurlu görünüyorsa, genellikle tek bir çözüm vardır: renkleri tekrar karıştırın.

Boyamadan Önce Renkleri Test Edin

Gerçekten boyamaya başlamadan önce, karışık renkleri zaman zaman bir kağıt veya tuval üzerinde test etmeniz önerilir, çünkü kağıt üzerindeki renklerin farklı bir etkisi vardır.

Renklerin Optik Karıştırılması (Bölücülük)

Renklerin fiziksel olarak karıştırılmasının yanı sıra optik renk karıştırma tekniği de vardır. Görüntülendiğinde insan gözünün optik olarak karıştırdığı iki rengi yan yana boyarsınız. Bu tekniğe teknik jargonda bölünme denir.

Daha Yüksek Bir Yoğunluk İçin Belirli Renkleri Yanyana Ayarlayın

Daha açık renklerin daha fazla öne çıkması için nötr renklerin yanına boyamalısınız . Gri tonun yanında boyanırsa kırmızı daha yoğun görünür. Koyu renkler ile tam tersi davranır. Örneğin, koyu yeşil, limon sarısı gibi açık bir renkle çevriliyse daha yoğun olacaktır.

Sıcak ve Soğuk Renklerin Kullanımıyla Derinlik ve Boşluk

Sıcak ve soğuk renklerin yan yana getirilmesi , başka bir optik renk karıştırma tekniğidir. Bu, göz soğuk renkleri sıcak renklerden daha uzak olarak algıladığı için yapılır. Örneğin, tuvale bakarken gözün tuvali daha derin algılamasını istiyorsanız, sıcak toprak renklerini bir manzara resminin ön planına yerleştirebilir ve ufka doğru daha soğuk ve daha soğuk renkler kullanabilirsiniz.

Akrilik Renkleri Karıştırma

Farklı üreticilerin ve farklı bileşimlerin akrilik boyalarını karıştırırken istenmeyen kimyasal reaksiyonlar meydana gelebilir. Bu nedenle sadece aynı ürün grubundan akrilik boyaları karıştırmalısınız. Kendi ürettiğiniz ve karıştırdığınız renkler her zaman aynı kompozisyona sahip olmalıdır.

Farklı renk tonları ile ilgili olarak, akrilik renkleri her zaman karıştırmak mümkündür. Bu amaçla, uzman bayilerden (örn. boya ve vernik bayileri, el işi malzemeleri, boya üreticileri) özel renk kartları ve ayrıca renk karıştırma tabloları temin edilebilir. Böylece akrilik renkleri tam olarak tabloya göre ya da sadece hissederek karıştırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Mavi Kullanmadan Yeşil Yapabilir miyim?

Siyah boyaya biraz sarı boya ekleyebilirsiniz ve daha açık bir yeşil renk istiyorsanız, her zaman biraz beyaz boya ekleyebilirsiniz. Ancak, yeşil renkli boya oluşturmak istiyorsanız mavi boya kullanmak çok daha iyi olduğu için bu ideal bir çözüm değildir . Ancak elinizde mavi boya yoksa sarı , siyah ve beyaz boyayı karıştırmak işe yarayacaktır.

Lacivert Boya Yapmak İçin Siyah Ekleyebilir miyim veya Diğer Renkleri Birleştirebilir miyim?

Mavi boyanıza siyah boya ekleyerek koyu mavi bir renk oluşturacaksınız. Bununla birlikte, size aynı sonucu vermek için turuncu veya moru da karıştırabilirsiniz. Bu nedenle, hangisinin sizin için en uygun olduğunu görmek için her iki yöntemi de izlemeyi deneyebilirsiniz.

Turuncu ile Mavi Boya Nasıl Yapılır?

Cevap hayır, turuncu bir renk yapacak, ancak daha sonra turuncu rengi kullanabilir ve mavi ile karıştırabilirsiniz. Bu daha sonra koyu mavi bir renk oluşturacaktır.

Siyah ile Buz Mavisini Karıştırırken Hangi Renk Oluşturulur?

Her rengin kullanım miktarına bağlı olarak mavi-siyahtan gri-maviye kadar her şeyi oluşturabilirsiniz.

Mavi Çakmak Nasıl Yapılır?

Mavi veya başka bir rengi daha açık hale getirmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken biraz beyaz eklemek. Ancak, beyaz boyayı her seferinde küçük miktarlarda eklemeye dikkat edin. Renkleri karıştırırken, her zaman daha açık renkle başlayın ve ardından daha koyu rengi küçük miktarlarda ekleyin.

Koyu Deniz Mavisi Yapmak için Brilliant Blue ile Hangi Rengi Kullanabilirim?

Siyah ekleyebilirsiniz, ancak her seferinde yalnızca çok küçük bir miktar eklediğinizden emin olun. Ayrıca koyu deniz mavisine ulaşmak için biraz yeşil eklemeniz gerekebilir. Unutmayın, bulgularınızı denemek ve belgelemek gelecekteki resim projeleri için önemlidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir