1. Anasayfa
 2. Evden İş Fikirleri

Home Ofis Açmak 2024! Evde Ofis Nasıl Kurulur? Avantajlar

Home Ofis Açmak 2024! Evde Ofis Nasıl Kurulur? Avantajlar
home ofis

Home Office denilen kavram, evinizin belli bir köşesini ya da odasını ofise dönüştürerek çalışmalarınızı yöneteceğiniz alan olmaktadır. Home Ofis AçmakHome Office nedir, nasıl kurulur, yasal mıdır gibi kafanıza takılan daha başka bütün soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Home Ofis Nedir? Evde Çalışma Nasıl Kurulur?

Günümüzde internet teknoloji imkanının da gelişmesiyle birçok yeni iş imkanları ortaya çıkmış durumdadır. Serbest olarak çalışan insanlar ofis kiralayıp bir de ofis kirası vermek yerine, evlerinin bir bölümünü çalışabilecekleri bir alana dönüştürüyorlar ve bu kısmı Office olarak kullanıyorlar.

Günümüzde evde çalışan insanların sayısının artması ve bu kişilerin ekonomide gerçekten çok ciddi bir şekilde pay alır duruma gelmesi, evde çalışmak isteyenler için bir Home ofis kültürünün oluşmasını sağladı. Her ne kadar Home ofis işinde çalışanlar kendi işlerini yapıyor olsa da, bu kitlenin büyük bir kısmı da büyük firmaların emri altında çalışmaktadır. Günümüzde birçok kurum emri altında çalışacak olan kişilere ofis açıp, ofis giderlerini karşılamak yerine Home ofis sistemi ile çalışmalarını desteklemektedir.

Böylece firmalar birçok maliyet kaleminden kurtulmaktadırlar. Böylece çalışanları kendi ortamlarında hem daha rahat ve sakince çalışabileceklerdir. Hem de çalışanlarını yol masrafından kurtarmış olmaktadırlar. Yani yolda harcanan zaman, masraf, ofisteki yemek giderleri ve ekstra giderler düşünüldüğünde kesinlikle Home ofis tartışmasız diğerlerinden çok daha karlı ve avantajlı olmaktadır.

Burada şunu da belirtmekte fayda var elbette, her şirket Home ofis şeklindeki bir iş yeri tarzını benimsememektedir. Çünkü bazı işletmeler her daim klasik usul ofis tarzı yönetim şeklinden yana olmaktadır.

Böyle düşünmelerinin en büyük sebebi ise, evde doğru bir şekilde mesai kavramına uyum sağlayamayacakları ve dikkat dağıtıcı birçok unsurun olabileceğini düşünmeleridir. Şimdi sizlere Home ofis sistemi avantajları nelerdir onlardan bahsedelim.

Home Ofis Çalışmanın Avantajları

 • Birçok ofis mobilyaları çalışanların rahat etmesi ve konforu düşünülerek alınmaz, bu yüzden çalışanlarda bazı rahatsızlıklara ve uzun süre çalışmalarını engelleyici durumlara sebep olabilmektedir. Çünkü çoğu zaman fiyat, kalite, dekorasyon gibi birçok kıyas araştırmasından sonra alınan mobilyaların konfor sağlaması açıkçası çok da beklenemez. Nihayetinde insanlar alınan bu mobilyalarda gün boyu çalışmaktalardır. Home ofis sisteminde ise patron sissinizdir ve evinizin en rahat koltuğunu, sandalyesini ya da kanepesini kullanabilmektesiniz.
 • Home ofis çalışma sisteminde üzerinize almış olduğunuz işleri duruma göre gece de yapabilirsiniz ve böylece gündüzleri ailenizle de rahatça vakit geçirebilmektesiniz. Home ofis çalışma avantajları arasında bir diğeri de, eğer işiniz gündüz yapılması gereken bir işse bunun saatlerini siz rahatlıkla ayarlayabilir ve kendinize ailenizle birlikte gün içinde vakit geçirebilecek zaman ayarlayabilirsiniz.
 • Çoğu ofis ortamı herkesin rahatlıkla uyum sağlayıp da çalışabileceği ortamlar olmamaktadır. Çünkü kimisi çalışırken müzik dinlemek ister kimisi de sessiz bir ortamda çalışmak ister bu yüzden fikir çatışmaları olabilir. Oysa Home ofis ortamında istediğiniz ortamı kendiniz ayarlamakta ve rahatça çalışabilmektesiniz.
 • Home ofis avantajları arasında olanlardan bir diğeri de, insanların kendilerini en rahat hissettikleri yerlerin kendi ev ortamları olduğu olmaktadır. Bu da rahat olan çalışanın çok daha verimli ve üretken olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Böylece evde çalışan bireyler hem iş stresi yaşamamakta hem de çok daha üretken olmaktadırlar.
 • Home ofis sistemi ile çalışan kişiler her gün işe gitmek için harcanan yol masrafından, yemek masrafından ve daha başka giderlerden de kurtulmuş olmaktadır. Böylece buralara gidecek olan parası kendine kalacak ve ekonomik olarak daha karlı bir durumda olacaktır.
 • Yine Home ofis çalışma avantajları arasında önemli bir yere sahip olan bir diğer avantajı da şu olmaktadır. Çalışanlara özellikle büyük şehirlerde işe giderken ve gelirken birde trafikte bekleme gibi bir sürü zaman kaybı yaşatmıyor olmasıdır. Böylece yolda kaybedeceğiniz süre zarfında evinizde çalışarak ekstra iş yapma olanağı sunmaktadır.
 • İnsan özellikle kış günleri birçok defa hastalanabilmektedir, bu sebeple çoğu zaman ofise gidememekte ve işler aksamaktadır. Oysa Home ofis şeklinde çalışanlar hastalansalar da kendi evlerinde oldukları için uzandıkları yerden dahi işlerini rahatlıkla yapabilirler.
 • İşletmelerdeki ofisler hiçbir zaman kimseye 7 gün 24 saat çalışma hizmeti sunmamaktadır. Oysa Home ofis çalışma avantajı olarak evinizde bu saati siz belirlemektesiniz ve insanlara günün her anı hizmet sunabilirsiniz. Gün içinde acil çıkan işleriniz olduğunda onları halledebilir ve eksik kalan işlerinizi akşamda olsa evinizden devam ettirebilirsiniz.
Home Ofis Açmak 2024! Evde Ofis Nasıl Kurulur? Avantajlar 1
home ofis

Home Ofis Çalışmanın Dezavantajları

 • Evde çalışmak bazen insanların kendilerini çalışma arkadaşları gibi ortamlardan soyutlaması ve yalnızlığa mahkum etmesi anlamına da gelebilmektedir. Buda ister istemez insanı daha depresif bir ruh haline sokabilmektedir.
 • Ofis ortamında dikkatinizi dağıtacak nesne çok fazla olmamakta ve çevrenizdeki insanlara bakarak sizde daha iyi bir şekilde çalışmaya adapte olabilmektesiniz. Oysa ev ortamında birçok faktör dikkatinizi dağıtabilmekte ve konsantrenizi bozabilmektedir. Home ofis çalışma sistemi dezavantajları arasında bir diğeri de aile bireylerinin sürekli sizi rahatsız etmesi olmaktadır.
 • Ofiste yapmanız gereken tek iş önünüzdeki gerçek işiniz olmaktadır. Oysa evde olduğunuz zaman dikkatinizi dağıtacak birçok ev işi çıkabilecektir. Bazen evde olduğunuzda eşiniz sizden yemek yapmanızı ya da çocuklara bakmanızı isteyebilir.
 • Home ofis işlerinde bazen işiniz hiç bitmeyebilir ve insanlar sizi gecenin bir vaktinde bile rahatsız edebilmektedirler.
 • İnsanlar için ev ortamları oldukça rahattır ve bu yüzden işlerinize bir türlü konsantre olamayabilirsiniz. Home ofis çalışma sistemi dezavantajları arasında belki de sizin için en büyük bir problem bu olacaktır. Bilgisayarınızın başında yapmanız gereken işler sizi beklerken birde bakmışsınız ki televizyon karşısında dizi izliyorsunuz.

Home Ofis Hangi İşleri Kapsar?

Gerçek iş yerinde bilgisayar başında yapabileceğiniz hemen bütün işler, Home ofis ortamında da rahatlıkla yapılabilmektedir. Peki Home ofis ortamında ne gibi işler yapılabilir işte sizler için listeledik:

 • Medikal Yazıcılık
 • Sanal asistanlık
 • Web tasarımcısı
 • Tercümanlık/çeviri işleri
 • Call Center elemanı
 • Uzaktan destek elamanı
 • Çevrimiçi seyahat acentesi
 • Teknik destek elamanı
 • Eğitmenlik
 • Danışmanlık
 • Yazarlık/Editörlük
 • Çocuk ve hayvan bakıcılığı
 • Blogger ve SEO uzmanlığı gibi konular Home ofis ile yapılabilecek işler arasında olmaktadır.

Home Ofis Açmak – Home Ofis Nasıl Kurulur?

Eğer kendiniz için tam zamanlı bir iş kurmak istiyorsanız, bir ofis kiralayıp ekstra masraflar vermek yerine evinizin bir bölümünü kendinize Home ofis olarak ayırabilirsiniz. Hatta günümüzde birçok kişi şahıs şirketini Home ofis şeklinde göstermekte ve ticari faaliyetlerini bu şekilde yürütmektedir. İdeal bir Home ofis kurmak için:

 • Öncelikle kendinize çalışma yapabileceğiniz bir alan oluşturmalısınız. Hatta mümkünse evinizin bir odasını tamamen ofis tarzına dönüştürün ve çalışmalarınızı çok daha rahat yürütün.
 • Kendinizi adeta bir ofisteymiş gibi hissedebilmeniz ve ideal bir Home ofis için çalışma alanınıza bir miktar yatırım yapın ve ofis eşyaları alın.
 • Hem gündüz hem de gece rahatça çalışabilmeniz için ışık ayarlamasını iyi yapmalısınız ki, çalışma alanınız ferah bir ortam olsun.
 • Son olarak İyi ve düzenli bir iş için şahıs şirketi kuracaksanız, birçok kişinin Home ofis yasal mı diye merak ettiği sorunu halledin ve Home ofisinizi yasal hale getirin. Günümüzde birçok kişi bu yöntemi kullanmakta olup, Home ofislerini yasal düzenlemelerle yasal hale getirmektedir.

Home Ofis Vergilendirme

Home ofiste yani evden çalışma firmanızda devlete karşı yükümlülüklerinizde muhakkak ki olacak. Bunların en başında;

 1. Her ay KDV vergisi
 2. Gelirinize göre 3 ayda 1 geçici vergi
 3. Kira ve SGK durumunuza göre 3 ayda 1 muhsatasar beyannamesi
 4. Her yıl 1 kerede gerçek kişiler yani şahıs firmaları için gelir vergisi, LTD ve AŞ firmaları için kurumlar vergisi
 5. Her ay SGK ödemesi (Bağkur yada çalışan için SGK)

Bütün bu kalemler sizi korkutmasın zira bunlar olmadan hiç bir zaman yasal olarak ilerleyemezsiniz, kendinizi geliştiremezsiniz. Kazancınız ciddi anlamda iyiyse mutlaka bir firma kurup, bu home ofis evden çalışma olur yada olmaz, verginizi vererek devlete karşı sorumlulukları yerine getirmelisiniz.

Zira bunu yapmazsanız ve geliriniz olduğu halde firma kurup vergi ödemezsiniz, devlet amca 🙂 gün gelir vergisini toptan tahsil eder, sizde toptan ödeyemezsiniz daha zor durumda kalırsınız.

Home ofis, evden çalışma firmanızda gider olarak size kesilen faturaları gösterebileceğiniz gibi, evin bir bölümünü kullandığınız için, eve gelen elektrik, su, doğalgaz, internet faturası gibi kalemlerin bir kısmını da gider gösterebilirsiniz. Çünkü siz kullanmazsanız bu faturalar normalde daha düşük gelecek. Bunu belgelemelisiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 13/06/2020

  HOME OFİS AÇMAK 2020! NASIL KURULUR diyorsunuz ama 😀 home ofis açmak için ofis eşyası alın diyorsunuz insan hangi belgeler gerekir onu yazar …

 2. 12/06/2019

  Evden çalışmak bi yandan güzel bi yandan kötü gibi, home ofis detayları için güzel bir yazı olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir