1. Anasayfa
  2. Para Kazanma

2024 En Yüksek Maaşlı Meslekler Hangileri? İşte En İyi maaşlar

2024 En Yüksek Maaşlı Meslekler Hangileri? İşte En İyi maaşlar
En yüksek maaş alan meslek

2024’de Para kazandıran en yüksek maaşlı meslekler yani en iyi maaşlı işler hangileri? İşte detaylar…

Türkiye’de maaşı çok yüksek olan ve güzel kazançlar sağlayan pek çok meslek var. Her ne kadar ülkemiz krizde olsa da en yüksek maaşlı meslekler USD bazında pek düşüş göstermedi.

Ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu fakat buna kıyasla, hizmet verenin az olduğu mesleklere çok yüksek maaşlar ödeniyor. Peki Türkiye’de geleceği sağlam olan, yüksek kazanç getirecek meslekler nelerdir? Şu anda hangi meslekler çok fazla para kazandırıyor?

2024 En Yüksek Maaşlı Meslekler

  • Uzman Doktor
  • Yeminli Mali Müşavir
  • Avukat
  • Mühendis
  • Sigorta Uzmanı
  • Yazılım Mühendisi
  • Pilot

Yüksek Maaşlı Meslek: Uzman Doktor

Türkiye’de en çok ihtiyaç duyulan mesleklerden biri de kuşkusuz uzman doktorlardır. Yüksek lisans mezunu uzman doktorlar, oldukça yüksek kazanç elde edebiliyorlar. Kamuda işe başlayan uzman doktorların maaşı yaklaşık 8 bin lira, ilerleyen dönemlerde maaşları 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Özel sektörde işe yeni başlamış uzman doktorlarda bu miktarda para kazanıyor fakat kendini geliştiren uzman doktorların aylık maaşları 20-30 bin liraya kadar çıkabiliyor. Uzman doktor doçent ve profesör olursa maaşları çok daha fazla artıyor.

Aylık Ortalama Kazanç: 40 bin-60 bin TL

Kamu Ortalaması: 35,000-50,000 TL

Özel Sektör Ortalaması: 35,000-55,000 TL

Merak edilen mesleklerin maaşı ne kadar? Tıklayın

Yüksek Maaşlı Meslek: Yeminli Mali Müşavir

Muhasebe alanında yeteri kadar deneyim sahibi olan mali müşavirlerin aylık maaşları ciddi anlamda yüksek. Hatta kendilerine bir ofis tutup kendi adlarına da çalışabiliyorlar. Yani hem serbest hem de maaşlı bir şekilde çalışma imkanına sahipler. Yeminli mali müşavirlerin aylık gelirleri de oldukça yüksek. Maaşlı çalıştıklarında ortalama bir muhasebeciden iki kat, kendi adlarına çalıştıklarında ise 3,4 hatta beş kat fazla para kazanabiliyorlar.

Aylık Ortalama Kazanç: 30 bin-45 bin TL

Yüksek Maaşlı Meslek: Avukat

En yüksek maaşlı meslekler listesinde tabi ki avukatlar da var. Ortalama bir avukatın maaşı gerçekten de oldukça yüksek rakamlara ulaşabiliyor. Avukatlar kendi ofislerinde ya da hukuk firmalarında işe girip çalışabiliyorlar. Maaşlar ise ciddi anlamda yüksek, özellikle kendini geliştirmiş avukatlar iyi kazanıyor. Kamuda en düşük avukat maaşı 7 bin lira civarında fakat özel sektörde maaşlar 3500 liradan başlıyor. Tabi kendini geliştirmiş bir avukata da en çok maaşı özel sektör veriyor.

Özel Sektör Ortalama Maaş: 25.000-35,000 TL

Kamu Ortalama Maaş: 28,000-38,000 TL

Yüksek Maaşlı Meslek: Mühendis

İnşaat, makine ve başka alt dallara ayrılan mühendisler oldukça yüksek paralar kazanabiliyorlar. Kamuda işe yeni başlamış ortalama bir mühendisin maaşı 7-8 bin lira civarında. Özel sektörde çalışıyorsanız bu maaşlar başlangıç etabında 3,500 lira civarındayken, beş yıl sonra kamu ile eşitleniyor. 10-15 yıl sonra kamudan iki kat fazla maaş alabilir hale geliyorsunuz. Örneğin sizde: Mobiluygulaman gibi siteler yapıp satabilirsiniz. Yazılımcı maaşları gerçekten tatmin edicidir.

Özel Sektör Ortalama Maaş: 30,000-50,000 TL

Kamu Ortalama Maaşı: 28,000-40,000 TL

Peki Amerika da maaşlar nasıl?

Amerikada Maaşlar Ne Kadar? 2024 Mesleklere Göre Maaşlar

Yüksek Maaşlı Meslek: Sigorta Uzmanı

Sigorta uzmanı özellikle Amerika’da en yüksek maaşlı meslekler listesinde ilk sıralarda. Türkiye’de finansal sektör yeni yeni geliştiği için sigorta uzmanları da yeni yeni bu listeye girdi. Sigorta uzmanları temel olarak, finansal riskleri analiz eden, insanları finansal risklere karşı koruyan, çeşitli firmaların önlerindeki finansal riskleri analiz edebilmelerini sağlar. Bu mesleğin maaşları da oldukça yüksektir.

Özel Sektör Ortalama Maaş: 28.000 TL ile 45.000 TL arası

En yüksek maaş alan meslek
En yüksek maaş alan meslekler: Yazılım

Yüksek Maaşlı Meslek: Yazılım Mühendisi

En yüksek maaşlı meslekler sıralamasına yazılım mühendisliğini koymasak olmazdı. Geleceğin ve bugünün en değerli mesleklerinden biri olan yazılım mühendisleri, bilgisayara ne yapması gerektiğini satır satır kod yazarak anlatmaktadırlar. Yazılım biliminin icadı dünyaya çok fazla şey katmıştır, pek çok mesleğe duyulan ihtiyacı azaltmış, eskiden saatler süren işleri birkaç dakika içerisinde yapabilir hale gelmiş, yeni meslek kapıları oluşturmuş.

Bu özelliğiyle yazılım, 1800’lü yıllardaki sanayi devrimine benzetilmektedir. Yazılım sayesinde pek çok ülkenin kişi başına düşen gelirinde artış yaşanmıştır. Yazılım hiçbir zaman tarih olmayacak bir meslektir. Günümüzde işe yeni başlamış bir yazılım mühendisi ortalama 4000 civarı bir maaş ve ekstra prim haklarıyla işe başlar. 5 yıl deneyimden sonra maaşlar 8000-9000 civarına yükselmektedir. 10 yıl deneyimli yazılım mühendislerinin aylık maaşları ise 15-17 bin lira civarındadır.

Özel Sektör Ortalama Maaş: 28.000-38.000 TL

Kamuda Ortalama Maaş: 30.000 TL- 40.000 TL

Yüksek Maaşlı Meslek: Pilot

Pilot, en yüksek maaş alan meslekler arasındadır ve kazançları bu listedeki tüm mesleklerden fazladır. Bir pilot olabilmek için iki yıllık bir eğitim yeterli oluyor tabi eğitime girenlerin %98’i başarısız oluyor. Bir pilot eğitiminin maliyeti 700 bin liradan başlıyor bu nedenle pilotajı geçemeyen pilot adayları ne yazık ki şanslarını bir daha deneyemiyorlar. Üstelik pilotaj eğitimleri de oldukça zor. Pilot olmayı başarmış kişiler ortalama 15-20 bin lira arası maaşla işe giriyorlar. Zamanla kendilerini geliştirdikçe ve kaptan pilotluğa kadar yükseldikçe maaşlar 100 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Özel Sektör Ortalama Maaş: 65.000 TL-120.000 TL

Kamu Ortalama Maaş: 70.000 TL-110.000 TL

En yüksek maaşlı mesleklere bir kaç örnek verdik. Mutlaka çok daha farklı sektörlerde yüksek maaş alan insanlar vardır ancak biz genel olarak herkesin bildiği sektörleri incelemeye çalıştık. Örneğin: popüler ve orta seviye futbolcuların aldığı maaştan söz etmeye pek lüzum yok sanırım 🙂

2024 Tır Şoförü Ne Kadar Kazanır? Tırcı Maaşları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir