1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? 2024 İşte En İyi İnternet Hız Testi

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? 2024 İşte En İyi İnternet Hız Testi
En İyi Ev İnterneti

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? hiç merak ettiniz mi? İşte detaylar…

İnternet kullanımı Türkiyede gitgide yaygınlığını artırmaktadır. Artık telefonlar aracılığıyla da kullanılan İnternet, küçük büyük herkesin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. İnternet kullanıcıların en büyük şikayetlerinden biri ise kullanım hızıdır.

Her kullanıcı İnternet’inin hızlı olmasını istemektedir. Yavaşlayan İnternet pek çok soruna neden olabilmektedir. Acilen araştırılması gereken bir ödev, ya da bir iş başvurusunu İnternet’in yavaş olmasından dolayı gecikmesini elbette kimse istemez. Eğer İnternet hızınızın yavaş olduğunu düşünüyorsanız hız ölçümünü yapmanız gerekmektedir. Hız testi işleminizi gerçekleştirerek hızınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Çevrimiçi oyunlar için kabul edilebilir ping (veya gecikme) nedir?

Başka bir oyuncunun her zaman size atladığını fark ettiyseniz, bunun nedeni daha hızlı bir pinge sahip olmaları olabilir. İşte kaba bir kılavuz:

  • Kazanma: 0-59 ms
  • Oyunda: 60-129 ms
  • Mücadele: 130-199 ms
  • Oyun bitti: 200+ ms

İnternet hızım yavaşsa ne yapmalıyım?

İnternet servis sağlayıcınıza (ISS) veya mobil operatörünüze başvurmadan önce, devam eden indirmeleri veya video sohbeti gibi bant genişliğinizi etkileyebilecek başka programlar çalıştırıp çalıştırmadığınızı kontrol edin. Bunları kapatın ve tekrar test edin. Speedtest sonucunuz hala yavaş görünüyorsa, telefonunuzu veya bilgisayarınızı, modeminizi ve yönlendiricinizi yeniden başlatın. Ardından yönlendiricinizde herhangi bir Hizmet Kalitesi (QOS) özelliği bulunmadığından emin olun. Bu sorunu çözmezse, deneyebileceğiniz birkaç adım daha var.

Bu adımları izledikten sonra ISS’nize veya operatörünüze başvurmak iyi bir sonraki adımdır. Daha yüksek bant genişliği bağlantılarında (150 Mbps ve üzeri), devam etmek için daha yüksek kaliteli bir yönlendiriciye ihtiyacınız olacağını unutmayın.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? 2024 İşte En İyi İnternet Hız Testi 2

İnternet Sözlüğü

İndirme hızı nedir? (Download)

İnternetteki bir sunucudan cihazınıza ne kadar hızlı veri çekebilirsiniz. Çoğu bağlantı, yüklediklerinden çok daha hızlı indirilecek şekilde tasarlanmıştır. Bunun nedeni, web sayfalarının yüklenmesi veya video akışı gibi çevrimiçi etkinliklerin çoğunun indirmelerden oluşmasıdır. İndirme hızı saniyede megabit ( Mbps ) olarak ölçülür .

Yükleme hızı nedir? (Upload)

Cihazınızdan İnternet’e ne kadar hızlı veri gönderiyorsunuz. Hızlı yükleme hızı, büyük dosyaları e-posta ile gönderirken veya çevrimiçi olarak başka biriyle konuşmak için görüntülü sohbet kullanırken yararlıdır (video feed’inizi bunlara göndermeniz gerektiğinden). Yükleme hızı saniyede megabit ( Mbps ) olarak ölçülür .


Ping nedir?

Gecikme olarak da adlandırılan ping, bağlantınızın tepki süresidir – bir istek gönderdikten sonra cihazınızın ne kadar hızlı yanıt aldığını gösterir. Hızlı ping, özellikle zamanlamanın her şey olduğu uygulamalarda (video oyunları gibi) daha duyarlı bir bağlantı anlamına gelir. Ping milisaniye (ms) olarak ölçülür.


Paket kaybı nedir? (Packet loss)

Paket kaybı, internet üzerinden gönderilen bir veri paketi alınmadığında veya eksik olduğunda oluşur. Bu, gönderilen paketlere kıyasla kaybedilen paketlerin yüzdesi olarak açıklanır. Çoğu durumda paket kaybı düşük sinyal / hat kalitesinin bir sonucudur.


Jitter nedir?

Paket Gecikme Değişimi (PDV) olarak da adlandırılan titreşim frekansı, zaman içinde ping değişkenliğinin bir ölçüsüdür. Metin okurken titreşim genellikle fark edilmez, ancak akış ve oyun oynarken yüksek bir titreşim arabelleğe alma ve diğer kesintilere neden olabilir. Teknik olarak, bu ortalamadan sapmanın ortalamasının bir ölçüsüdür.


Mbps nedir?

Saniyede megabit. Bir megabit 1 milyon bit bilgidir. Bu, internet hızının standart bir ölçüsüdür ve 1 Mbps, 1 Kbps’den 1.000 kat daha hızlıdır. Bant genişliği yerine boyut ölçüsü olan megabayt (MB) ile karıştırılmamalıdır. Bir megabayt bir megabitten daha büyük olduğundan ve karışıklığı önlemek için MB / s, internet hızlarını belirtmek için kullanılmaz.


Kbps nedir?

Saniyede kilobit. Bir kilobit 1.000 bit bilgidir. İnternet hızının bu eski ölçüsü, yalnızca daha yavaş bağlantıları tanımlamak için gerektiğinde kullanılır. Bant genişliği yerine boyut ölçüsü olan kilobayt (KB) ile karıştırılmamalıdır. Bir kilobayt bir kilobit’ten daha büyük olduğundan ve karışıklığı önlemek için KB / s, internet hızlarını belirtmek için kullanılmaz.

Peki İnternet hız testi nasıl yapılır?

İnternet hızınızı pek çok çeşitli yöntemlerle ölçmeniz mümkün. İnternet hız testinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biride gerçek bir ölçüm sonucu alabilmektir. En doğru ve güvenilir ölçümü yapabilmek için önerilen yöntemlerden biri yerli hız testi sitesi int hizi test sitesidir. Siteye girerek GO’ya bastığınız an internet hız testinizi yapabilir, indirme, yükleme, ping sürelerini doğru bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Global olarak da Ookla kontrolü altında olan “speedtest” adlı uygulamadır.

Bu uygulama sadece web üzerinden değil Android telefonlar ve tabletler için de uygundur. Eğer Android telefonlar ya da tabletler için İnternet hız ölçümü yapacaksanız speedtest uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Eğer bilgisayarınızın İnternet hızını ölçecekseniz speedtest sitesini kullanmanız gerekmektedir.

İster uygulamadan indirin isterseniz siteyi ziyaret ederek işleminizi yapın yapmanız gereken tek şey “Begin Test” yazan butonu tıklamanız gerekmektedir. butona tıkladıktan sonra ölçüm yapılamaya başlayacaktır. Ölçüm sonuçlandığında indirme hızları, ping süresi gibi ölçümler tablo halinde ekranda gösterilecektir. Bu sonuçlara göre İnternet kullanım hızlarının neden yavaşladığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnternet hız testi için bir çok site bulunmaktadır. Bunlar inthizitest.com, Speedtest, Fast, hıztesti v.s gibi siteler olabilir. Hemen hepsi birbirine yakın sonuçlar verecektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir