1. Anasayfa
 2. Blog

Instagram Reels nedir? Nasıl Yapılır? 2024

Instagram Reels nedir? Nasıl Yapılır? 2024
Loei, Thailand - May 10, 2017: Hand holding samsung s8 with mobile application for Instagram on the screen

Instagram Reels: Instagram’da kısa, eğlenceli videolar oluşturmanın ve keşfetmenin yeni bir yolu.

Reels, sizi arkadaşlarınızla veya Instagram’daki herhangi biriyle paylaşmak için eğlenceli videolar oluşturmaya davet ediyor. Ses, efektler ve yeni değişik araçlarla 15 saniyelik çok klipli videolar kaydedin ve düzenleyin.

Instagram Reels Nasıl Çalışır?

Reels Feed’deki takipçilerinizle paylaşabilir ve herkese açık bir hesabınız varsa, Keşfet’teki yeni bir alan aracılığıyla bunları daha geniş Instagram topluluğuna sunabilirsiniz. Explore’deki Reels, herkese Instagram’da farklı olma ve küresel bir sahnede yeni kitlelere ulaşma şansı sunuyor.

Instagram Reels Nasıl Oluşturulur?

Instagram kamerasının altındaki Reels’i seçin. Reels’i oluşturmanıza yardımcı olmak için ekranınızın sol tarafında çeşitli çeşitli düzenleme araçları görürsünüz:

Ses: Instagram müzik kitaplığından bir şarkı arayın. Ayrıca, bir reelsi kaydederek kendi orijinal sesinizi de kullanabilirsiniz. Bir reelsi orijinal sesle paylaştığınızda, sesiniz size atfedilir ve herkese açık bir hesabınız varsa, insanlar reels’den “Sesi Kullan” seçeneğini seçerek sesinizle reels oluşturabilir.

AR Efektleri: Farklı efektlere sahip birden fazla klip kaydetmek için, hem Instagram hem de tüm dünyadan içerik oluşturucular tarafından oluşturulan efekt galerimizdeki birçok efektten birini seçin.

Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Klipslerinizi eller serbest kaydetmek için zamanlayıcıyı ayarlayın. Kayıt düğmesine bastıktan sonra, kayıt seçtiğiniz süre boyunca başlamadan önce 3-2-1 geri sayım göreceksiniz.

Hizala: Kıyafet değişiklikleri veya reelse yeni arkadaşlar ekleme gibi anlar için kesintisiz geçişler oluşturmanıza yardımcı olması amacıyla bir sonrakinizi kaydetmeden önce önceki klibinizdeki nesneleri hizalayın.

Hız: Seçtiğiniz video veya sesin bir kısmını hızlandırmayı veya yavaşlatmayı seçin. Bu, ritmi sürdürmenize veya ağır çekim videolar çekmenize yardımcı olabilir.

Reels bir seferde bir dizi klipte (birer birer) veya galerinizden video yüklemeleri kullanılarak kaydedilebilir. Çekme düğmesini basılı tutarak ilk klibi kaydedin. Kaydettiğinizde ekranın üst kısmında bir ilerleme göstergesi göreceksiniz. Her klibi sonlandırmak için kaydı durdurun.

Reels Paylaşımı

Reels ile takipçilerinizle paylaşabilirsiniz ve Keşfet’teki devasa, çeşitli Instagram topluluğu tarafından keşfedilebilirsiniz.

Herkese Açık Hesabınız varsa: Makaranızı, daha geniş Instagram topluluğu tarafından görülme ve keşfedilme şansına sahip olduğu Keşfet’teki özel bir alanda paylaşabilirsiniz. Makaranızı, Feed’inize göndererek takipçilerinizle de paylaşabilirsiniz. Belirli şarkıları, hashtag’leri veya efektleri içeren makaraları paylaştığınızda, birisi o şarkıyı, hashtag’i veya efekti tıkladığında da makara özel sayfalarda görünebilir.

Özel Hesabınız varsa: Reels, Instagram’daki gizlilik ayarlarınızı takip eder. Feed’inizi yalnızca takipçilerinizin reelsi yani makaralarınızı görebilmesi için paylaşabilirsiniz. İnsanlar reeldeki (makaralarınızdaki) orijinal sesi kullanamaz ve makaralarınızı sizi takip etmeyen başkalarıyla paylaşamaz.

Reels (Makara) hazır olduğunda, makara ekranınızın taslağını kaydedebileceğiniz, kapak resmini değiştirebileceğiniz, resim yazısı ve hashtag ekleyebileceğiniz ve arkadaşlarınızı etiketleyebileceğiniz paylaşım ekranına gidin. Bunu yaparsanız, makaralarınız normal bir Hikaye gibi davranacaktır – Keşfedilen Makaralar ile paylaşılmayacak, profilinizde görünmeyecek ve 24 saat sonra kaybolacaktır.

Reels İzleme – Makaraları İzleyin

Explore’deki Reels, Instagram’da trend olan kültürün en iyisini sergiliyor. Sizin için özelleştirilmiş dikey bir feed’de, Instagram’da herkes tarafından yapılan eğlenceli reelsseçimini keşfedin. Bir makarayı seviyorsanız, kolayca beğenebilir, yorum yapabilir veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, “Öne Çıkanlar” etiketine sahip bazı makaralar görürsünüz. Reelsde Keşfet özelliği varsa, bir bildirim alırsınız. Öne çıkan makaralar, sizi eğlendireceğinizi ve ilham vereceğinizi umduğumuz orijinal içeriği keşfetmenize yardımcı olmak için Instagram tarafından seçilen bir dizi genel makaradır.

Reels, insanlara kendilerini ifade etmeleri, Instagram’da sevdikleri şeyleri daha fazla keşfetmeleri ve bir içerik oluşturucu olma merkezi sahnesinde olmalarına yardımcı olan herkese yardım etmeleri için yeni yollar sunuyor.

Instagram’da Reels

Reels, Instagram Kamerada 15 saniyeye kadar kısa videolar oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak tanır. Reels videonuza efektler ve müzik ekleyebilir veya kendi asıl sesinizi kullanabilirsiniz.

Reels’a Instagram Android veya iPhone uygulamalarından erişebilirsiniz.Reels’ı kimler kullanabilir?Reels henüz herkese açık değildir. An itibarıyla, sadece belirli ülkelerdeki kişiler Reels videoları oluşturabilecektir.Reels videomda hangi sesleri kullanabilirim?

Instagram müzik kütüphanesinden müzik eklemek için Ses aracını kullanabilirsiniz.

Kendi sesinizle de bir Reels videosu kaydedebilirsiniz. Orijinal ses, kendi oluşturduğunuz özgün bir ses olmalıdır. Başka birinin müziğini orijinal ses olarak yüklerseniz, orijinal ses açıklamasını sanatçının kullanıcı adı ve şarkısı ile değiştirebiliriz. Orijinal sesinize sahip bir Reels videosu paylaştığınızda, kullanıcı adınız gösterilir.

Herkese açık bir hesaptan Reels videosu paylaştığınızda, Instagram’daki herkesin asıl sesinizi kullanarak bir Reels videosu oluşturabileceğini unutmayın. Hesabınız gizli olarak ayarlandıysa, kimse asıl sesinizi kullanarak bir Reels videosu oluşturamaz.Reels videolarımı kimler görebilir ve paylaşabilir?

Reels videolarınızı kimlerin görebileceği ve paylaşabileceği hesabınızın gizlilik ayarlarına göre belirlenir:

 • Herkese açık hesaplarda: Instagram’daki herkes Reels videolarınızı görebilir ve paylaşabilir. İnsanlar Reels videolarınızı Keşfet’te ve efekt, konu etiketi ve ses sayfaları gibi yerlerde görebilir. Instagram’daki herkes asıl sesinizi kullanarak bir Reels videosu oluşturabilir.
 • Gizli hesaplarda: Yalnızca onaylı takipçileriniz Reels videolarınızı görebilir ve paylaşabilir.. Birisi Reels videonuzu paylaştığında, bunu sadece takipçileriniz görebilir. Kimse asıl sesinizi kullanarak bir Reels videosu oluşturamaz.

Akış ve Keşfet’te paylaştığınız Reels videolarının Instagram profilinizin Reels sekmesinde görüneceğini aklınızda bulundurun. Hikayeler ve Direct’te paylaşılan Reels videoları 24 saat sonra kaybolur ve profilinizde görünmez.Instagram’da bazı Reels videolarında neden Öne Çıkanlar ifadesi yer alıyor?

Öne Çıkanlar ifadesinin yer aldığı Reels videoları, pek çok farklı içerik üreticiden birçok insanın beğenebileceği Reels videolarını göstermek için Instagram tarafından seçilir. Instagram belirli bir süreyle öne çıkarılacak Reels videolarını tür, stil ve ne kadar eğlenceli olabilecekleri gibi şeylere göre seçer.

Yalnızca herkese açık hesapların Reels videolarının öne çıkarılabildiğini unutmayın. Reels videonuz öne çıkarıldıysa, Instagram’dan bir bildirim alırsınız.

Yalnızca orijinal olan ve Topluluk Kurallarımıza uyan Reels videolarını öne çıkarmayı amaçlıyoruz. Reels’ı test etmeye devam ederken hangi Reels videolarının öne çıkarılacağını seçme şeklimizi değiştirebilir veya Öne Çıkanlar etiketlerini kaldırabiliriz.Bir Reels videosunda kimler benden bahsedebilir?

Bir Reels videosunun açıklamasında kimlerin sizden bahsedebileceği hesabınızın bahsetme ayarlarına göre belirlenir.

Birisi bir Reels videosunda sizden bahsettiğinde bildirim alırsınız. Instagram’da bahsetmelerin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi alın.Reels videomla ilgili hangi bilgileri görebilirim?

Profilinizin Reels sekmesinde Reels videonuza dokunarak şu bilgileri görebilirsiniz:

 • Reels videonuzu beğenen ve Reels videonuza yorum yapan kişiler
 • Video oynatımları: Reel videonuzun gösterimlerden (gönderilerinizin toplam görülme sayısı) sonra oynatılmaya başlama sayısı. Tekrarlar buna dahil değildir. Bu ölçüm geliştirme aşamasındadır.
 • Reels’da öne çıkarılmak üzere seçilip seçilmediği

Reels videomdaki yorumları filtreleyebilir miyim?

Evet.

Instagram’da yorumları nasıl filtreleyeceğinizi öğrenin.Reels videomu nasıl silerim?

Reels videonuzu silmek için:

 1. Profilinize gidin ve Instagram Reels nedir? Nasıl Yapılır? 2024 6 simgesine dokunun.
 2. Silmek istediğiniz Reels videosuna dokunun.
 3. Alt kısımda Instagram Reels nedir? Nasıl Yapılır? 2024 7(iPhone) Instagram Reels nedir? Nasıl Yapılır? 2024 8(Android) simgesine dokunun.
 4. Sil > Sil‘e dokunun.

Birinin Reels videosunu nasıl şikayet ederim?

Birinin Reels videosu Instagram’ın Topluluk Kuralları’na aykırıysa, şikayet edebilirsiniz.

Birinin Reels videosunu şikayet etmek için:

 1. Şikayet etmek istediğiniz Reels videosunun sağ üstünde Instagram Reels nedir? Nasıl Yapılır? 2024 7(iPhone) Instagram Reels nedir? Nasıl Yapılır? 2024 8(Android) simgesine dokunun.
 2. Şikayet Et‘e dokunun.
 3. Ekrandaki talimatları izleyin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir