1. Anasayfa
 2. Blog

Biyometrik Yüz Tanıma Sistemleri ve Çalışma Prensibi

Biyometrik Yüz Tanıma Sistemleri ve Çalışma Prensibi

Teknolojinin her geçen gün ilerlemesi ve gelişmesi ile hayatımıza biyometrik yüz tanıma sistemleri de girmeye başladı. Güvenliği üst seviyeye çıkaran bu cihazlar pek çok yeni yapılan binada ve halihazırdaki pek çok binada kullanılıyor.

Biyometrik yüz tanıma sistemi sayesinde kişiler yüzlerini sisteme tanıtarak alanlara giriş sağlamaktadır. Bu sayede yabancı kimselerin mekana girmesinin önüne geçilmektedir. Sensormatic biyometrik yüz tanıma sistemi güvenlik açığının kapatılması amacı ile üretilmiş ve hayatımızda yer edinmiş sistemlerdir.

Biyometrik Yüz Tanıma Sistemleri ve Çalışma Prensibi 3

Sensormatic Biyometrik Yüz Tanıma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Yüz tanıma sistemi nedir sorusu insanların sıklıkla sorduğu sorulardan bir tanesidir. Sensormatic yüz tanıma sistemi nedir sorusu şu şekilde açıklanabilir;

 • Cihazları kullanacak kişiler öncelikle cihaza biyometrik bir şekilde yüzlerini tanıtırlar.
 • Sonrasında bu cihazların bulunduğu alana girmek istediklerinde yüzlerini cihaza tutarlar ve cihazın hafızasındaki yüz ile eşleşme olması halinde kişi söz konusu alana giriş yapabilirler.

Biyometrik Yüz Tanıma Sistemleri ve Çalışma Prensibi 4

Yüz tanıma sistemlerine yüz tanıtımı yapılırken kişinin yüzünün farklı açılardan görüntülerinin cihaza tanıtılması gerekmektedir. Yüz tanıma sistemi fiyatları ise ürünün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Yüz tanıma sistemi fiyatları için bütçe dostu tutarlar Sensormatic tarafından sunulmaktadır.

Yüz tanıma sistemi nasıl çalışır sorusu da merak edilen tanımlamalardan bir tanesidir. Yüz tanıma sistemi nasıl çalışır sorusunun cevabı şu şekildedir;

 • Kişilerin yüzlerinin cihaza tanıtımı yapılır ve devamında güvenlik seviyeleri en üst seviyeye çıkarılarak izin verilen kişilerin giriş çıkışı sağlanır.

Yüz Tanıma Teknolojisi

Yüz tanıma teknolojisi pek çok açıdan avantajlara sahiptir. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Yüz tarama sistemi sayesinde güvenlik cihazına dokunmaya gerek kalmadan pratik bir şekilde kullanım imkanı sunulmaktadır.
 • Özellikle iş yeri gibi mekanlarda yüz tarama sistemi pratiklik ve güvenilirlik açısından diğer güvenlik sistemlerinde göre çok daha başarılıdır.
 • Yüz tanıma sistemleri iş yerlerinde personelin takibi için başarılı sonuçlar vermektedir.
 • Tanıma sistemleri göz önünde bulundurulduğunda en uygun fiyatlı ve avantajlı olanı yüz tanıma sistemleridir. Çünkü bu sistemlerde işletim diğerleri kadar karmaşık değildir.
 • Yüz tanıma sistemlerinin doğru bir şekilde çalışabilmesi için ortamdaki ışığın yeterli olması gerekmektedir. Bunun yanında kişilerin farklı açılardan yüzlerinin tanıtılması yüz tanıma sisteminin sağlıklı çalışabilmesi açısından oldukça önemlidir.
 • Yüz tanıma sistemleri gerçek bir yüz ile resimdeki yüzü de ayırt edebilir. Bu sebeple kandırılması gibi bir durum söz konusu olmaz.

Yüz tanıma sistemi kullanım alanları değişkenlik göstermektedir. Yüz tanıma sistemi kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir;

 • Yüz tarama cihazı özellikle havaalanı gibi yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Yüz tarama cihazı okullarda da kullanılabilir.
 • Teknolojinin gelişmesi ile mobil telefonlarda da yüz tanıma teknolojisi sıklıkla kullanılmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir