1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

Hepsiburada kar hesaplama komisyon hesaplama 2024

Hepsiburada kar hesaplama komisyon hesaplama 2024
hepsiburada-kar-komisyon-hesaplama

Ücretsiz Hepsiburada kar hesaplama komisyon hesaplama aracını kullanarak kar mı ediyorsunuz zarar mı? kontrol edebilirsiniz.

  NET KAR/ZARAR


  Satış fiyatı: Ürünü sattığınız son satış fiyatını yazmalısınız.

  Alış fiyatı: Ürünü alırken ödediğiniz faturada ki toplam alış tutarını yazmalısınız.

  Komisyon oranı: Ürünü satarken sattığınız ürünün komisyon oranını  yazınız. Örneğin telefon için sadece 6 yazınız. Bu %6 olarak otomatik olarak hesaplanacaktır.

  KDV oranı: Ürünü satarken sattığınız ürünün faturada ki kdv oranını yazınız. Örneğin kıafet ise sadece 8 yazınız. Bu %8 olarak hesaplanacaktır.

  Kargo ücreti: Siparişi gönderirken ödediğiniz toplam kargo ücretini yazınız.

  Net kar: Satış fiyatınız + alış faturasının kdv’si + komisyon faturasının kdv’si + kargo faturasının kdv’si toplamından; alış fiyatı – komisyon ücreti – kargo ücreti – satış faturasında ki kdv düşülür ve vergiler de çıkılmış olarak gerçek net maliyet bulunur.

  Hepsiburada’da satış yaparken bilmeniz gerekenler

  Hepsiburada kar hesaplama yapmadan Hepsiburada komisyon hesaplama yapmadan Hepsiburada’da satış yapmak yüzme bilmeden denize atlamak gibidir.

  Bu cümle size abartı gibi gelebilir ancak Hepsiburada ile satış yaparken ne ödediğiniz, ne alacağınızı bilmezseniz kar yaptım zannederken zarar edebilirsiniz. Tıpkı belki de binlerce satıcının yaptığı gibi. İşte kısaca detaylar…

  -Hepsiburada sizden %6 ile %23 arasında bir komisyon alır. Bu ürününüzün kategorisine göre değişir. Batarya satıyorsanız %6, masa satıyorsanız %15 komisyon verebilirsiniz mesela (komisyonlar örnektir)

  -Hepsiburada anlaşmalı kargosunu kullanırsanız kargo ücretini daha düşük ödersiniz ve bakiyenizden otomatik kesilir. Ancak kargo ücreti ödemeden göndermek isterseniz maalesef öyle bir seçenek yoktur her hâlükârda kargo ücretini ödüyorsunuz. Yani müşteri ödemeli  kargo ücreti diye bir seçenek hepsiburada’da bulunmuyor.

  -Hepsiburada’da tıpkı Trendyol, Amazon gibi buybox denilen satış sistemi ile satış yapılmaktadır. Markanızın tescil belgesi yoksa ürününüz çok satsa bile mutlaka başka bir satıcı sizin ürününüzü satar var ilk başta örneğin 200 lira kazandığınızdan üründen 20 lira zor kazanırsınız. Bu durumun temel sebebi, diğer satıcılar sizden üste geçebilmek için fiyat düşürürler. Bu duruma Buybox sistemi denir (Satın alma kutusu). Markanızın tescili yoksa bu kutuya girmeme ihtimaliniz çok düşüktür.

  Yukarıdaki bilgiler göz önüne alındığında Hepsiburada’da satış yapmak, satıcı olmak, trendyol, amazon, n11 gibi e-ticaret sitelerinde satış yaparak ile para kazanmak aslında aslanın ağzındadır ve ince detaylar barındırmaktadır. Yukarıdaki Hepsiburada kar hesaplama aracı ile komisyon hesaplama, kargo hesaplama gibi detayları göz ardı ederseniz kar ediyorum derken zarar etmeniz kaçınılmazdır.

   

   

   

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir