1. Anasayfa
 2. Blog

Bluestacks nedir? 2024 Güvenilir mi? Ne işe yarar?

Bluestacks nedir? 2024 Güvenilir mi? Ne işe yarar?
Bluestacks nedir? ne işe yarar? 2022 ücretsiz indir, yükle

Bluestack nedir? ne işe yarar? neden kullanılır? işte blustack ile ilgili tüm detaylar…

Cep telefonunda, akıllı telefonlarda, tabletler gibi mobil cihazlarda sürekli oyun oynayanlar, mobil uygulamaları kullananlar için bazen PC’de de, bilgisayarda da aynı oyunları aynı uygulamaları kullanmak gerekebiliyor. İşte böyle durumlarda bazı ekstra programlara ihtiyaç duyuluyor.

Bluestack nedir?

Bluestack, mobil cihazlarda çalışan oyunları, uygulamaları bilgisayarda/PC’de de çalışmasını sağlayan dünyaca ünlü bir bilgisayar program, emülatör, app player yani Türkçe’ye çevirecek olursa uygulama oynatıcı, yürütücü olarak adlandırılmaktadır.

Bluestack ne işe yarar?

En baştan da belirttiğimiz gibi mobil cihazlarda sıkça kullandığınız oyun ve uygulamaları masaüstü yada laptop fark etmez, herhangi bir kişisel bilgisayarda, PC’de, macbook’da çalıştırmanızı sağlar. Böylece mobilde kullandığınız şeyleri bilgisayar ortamında da kullanabilirsiniz.

Bluestack size ne katar?

Telefonda oynadığınız bir oyunu daha büyük bir ekranda oynamak daha da heyecanlı ve keyifli olabilir. İşte burada devreye blustack giriyor. Ya da telefonda izlediğiniz bir futbol maçını çok daha büyük bir ekran olan masaüstü PC’de yada laptop ekranında izlemek daha keyifli olmaz mı?

Aynı şekilde işleriniz için de kullanabilirsiniz. Bluestack android tabanlıdır. Yani iOS uygulamalarını, oyunlarını kullanamazsınız. Ancak Apple bilgisayara Bluestacks kurabilirsiniz. Örneğin bir mobil uygulama geliştiriyorsanız, sürekli telefona kurmak ve test etmek yerine Bluetacks’e kurabilirsiniz. Hem çok daha hızlı kurulacaktır, hem de telefonda yer kaplamayacak, ekstra zaman kaybı yaşamayacaksınızdır.

Bluestacks olarak iblinen programı ülkemizde sıkça Blustack olarak da yazabiliyorlar, bizde onları da kırmamak adına bazen o şekilde yazıyoruz 🙂

Bluestacks Özellikleri

Kolay Cihaz Entegrasyonu

Bu, bir kamera, mikrofon, fare ve sensörleri entegre etmenize olanak tanır. Bu nedenle artık Android uygulamalarını PC’nizde veya dizüstü bilgisayarınızda, özellikle oyunlarda kullanabilirsiniz.

Sorunsuz Uygulama Kurulumu

BlueStacks’e farklı uygulamalar yüklemek kolaydır. Google Play’i kullanarak bir uygulamayı indirebilir ve bir tarayıcı aracılığıyla indirebilirsiniz. Veya BlueStacks kullanarak bir tane yükleyebilirsiniz.

Her Zaman Güncellenir

Bu yazılımın tüm deneyimini yaşamanız için BlueStacks her zaman günceldir. En son güncellemeleri olan BlueStacks 2 ve BlueStacks 3, gelişmiş özelliklere sahiptir. Bu nedenle, öykünücünün keyfini daha da fazla çıkarabilirsiniz.

Android’e Benziyor

BlueStacks’i ilk kez kullanıyorsanız, herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Ana ekran, Android ana ekranına benzer, bu nedenle gezinmesi kolaydır. Uygulamalara erişim kolaydır.

Bir yanda internette gezerken diğer taraftan Bluestack ile taksi uygulamasına girin ve taksi çağırın

Bluestacks nedir? 2024 Güvenilir mi? Ne işe yarar? 1
Bluestack ne işe yarar?

Bluestaks 5 sistem gereksinimleri

Bluestaks 5 Minimum Sistem Gereksinimleri

BlueStacks 5 ile aşağıdaki gereksinimleri karşılayan bir PC’de başlayabilirsiniz.

 • İşletim sistemi

  Microsoft Windows 7 ve üzeri.

 • İşlemci

  Intel veya AMD İşlemci.

 • Veri deposu

  En az 4GB RAM

 • HDD

  5GB Boş Disk Alanı.

 • Ekran kartı
 • Modeli önemsiz ancak sürücüsü yüklenmiş olmalıdır. Yeni formatlanmış sürücüsü yüklenmemiş ekran kartı ile donmalar yaşanabilir.

Bluestacks 5 Önerilen Sistem Gereksinimleri

BlueStacks 5, minimum sistem gereksinimleriyle çalışacaktır. Ancak üstün bir oyun deneyimi için önerilen sistem gereksinimleri şunlardır:

 • İşletim Sistemi: Microsoft Windows 10/11
 • RAM: 8GB veya üstü
 • HDD: SSD (veya Fusion/Hibrit Sürücüler)
 • İşlemci: BIOS’ta sanallaştırma uzantıları etkinleştirilmiş, Tek İş parçacıklı PassMark puanı > 1000 olan Intel veya AMD Çok Çekirdekli İşlemci.
 • Grafikler: PassMark puanı >= 750 olan Intel/Nvidia/ATI, Yerleşik veya Ayrık denetleyici.
 • İnternet: Oyunlara, hesaplara ve ilgili içeriğe erişmek için geniş bant bağlantısı.
 • Microsoft veya yonga seti satıcısından güncel grafik sürücüleri.
 • Aynı bilgisayarda kurulu bir sanal makineniz (Microsoft Virtual PC, VMWare Workstation veya Oracle Virtualbox) varsa BlueStacks App Player’ı yüklemeniz önerilir.

BlueStacks Kullanımı Güvenli mi?

BlueStacks kullanışlı ve kullanımı kolaydır. Ancak, özellikle bazı anti-virüs yazılımlarının BlueStacks’i bir tehdit olarak algılamasının ne kadar güvenli olduğunu düşünmeden edemiyorsunuz. Bu, özellikle Windows 7 veya üstünü kullanan kullanıcılar için şüphelidir.

Bu soruyu yanıtlamak için BlueStacks, PC’niz ve dizüstü bilgisayarınız için gerçekten güvenlidir. McAfee veya Avast gibi virüsten koruma yazılımınız kötü amaçlı yazılım olarak algılayabilir, yanlış alarm olduğu ortaya çıkar. BlueStacks’in kötü niyetli olduğuna dair somut bir kanıt yok. Ayrıca, yapılan bazı testler sonuçsuzdur.

Güvenliğini tetikleyen bir diğer faktör de BlueStacks’in yazılımı yüklerken kullanıcılardan antivirüs korumasını devre dışı bırakmalarını istemesidir. Kulağa şüpheli gelse de, aslında bu talebin arkasında gizli bir gündem yok. Bunun yerine, bu, yazılımın doğru şekilde kurulduğundan emin olmak içindir. Teorik olarak, aşırı korumacı güvenliğiniz varsa, BlueStacks’teki bazı temel dosyalar indirilmeyebilir.

BlueStacks’i indirmeyi hala iki kez mi düşünüyorsunuz? Yukarıdaki açıklamalar yeterli değilse, kullanılmaya değer olmasının ek nedenleri şunlardır:

Verimlilik

Peki BlueStacks bilgisayarınızın performansını nasıl etkileyecek? Orta özelliklere sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız, yazılım çökmeye neden olabilir. Ayrıca PC sistem kaynaklarınızın önemli bir miktarını tüketebilir. Bunun nedeni, yüksek CPU ve RAM kullanımına sahip olmasıdır. Doğal olarak, bilgisayarınızın performansını yavaşlatacaktır. Ancak Android ve masaüstü/dizüstü bilgisayar işletim sistemleri farklı yapılara sahip olduğu için bu normaldir. Ancak programın sahipleri, Blustack 5 güncel sürümü ile birlikte CPU ve ram kullanımının çok düştüğünü söylüyor.

Güncellenen Yazılım Güvenli Yazılımdır

BlueStacks ilk kez halka tanıtıldığında, birkaç güvenlik sorunu vardı. O zamanlar tartışmalı bir uygulamaydı. Ancak geliştiriciler onu yükseltmeyi ve güncellemelerle en son sürümü yayınlamayı başardılar. Özetlemek gerekirse, en son sürüm her kullanıcıya güvenlik ve kolaylık sağlar.

Popülerlik

Daha önce de belirtildiği gibi BlueStacks, şu anda en popüler Android emülatörlerinden biridir. Performansı ve kişiselleştirme esnekliği nedeniyle milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Ancak, bunun için bizim sözümüze güvenmeyin, gelecekte daha iyi bir şey olup olmadığını asla bilemeyebilirsiniz.

Yasallık

Birçok kişi BlueStacks’in yasal olup olmadığını merak ediyor. Diğer bazı öykünücülerin politikaları ihlal ettiği göz önüne alındığında, yasallığını sorgulamak normaldir. Android açık kaynaklıdır, yani işletim sistemini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ayrıca, uygulamalarınızı yüklemek için BlueStacks’ten Google Play hesabınıza erişebilirsiniz. Soruyu cevaplamak için, bu yasal ve değil. Ancak BlueStacks kullanarak neyi değiştirmeyi planladığınıza büyük ölçüde bağlı olduğu için. Ayrıca, nasıl değiştirmek istediğinizi.

Güvenlik

Evet, BlueStacks PC veya dizüstü bilgisayarınız için %100 güvenlidir. BlueStacks’in casus yazılımları ve kötü amaçlı yazılımları tetiklediğine dair somut bir kanıt yoktur. Yalnızca güvenli ve yasal bir emülatör istiyorsanız, BlueStacks tam size göre. Neden makul olmayan güvenlik sorunları için sahip olabileceğiniz tüm eğlenceyi kaybediyorsunuz?

Bir Android cihazınız yoksa ve bir Android uygulaması kullanmak istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu yazılımı indirmektir. Bir sonraki bölümümüzde BlueStacks’i nasıl indireceğinizi öğrenin.

Bluestacks ile yapılan tam olarak bu

Bluestacks zararlı mı?

Bluestacks 5 Bluestacks X programlarının bu güne kadar herhangi bir zararlı yazılım içerdiği yada bilgisayara bir zarar verdiği görülmedi. Ancak eski sürümlerde bazı antivirüs yazılımlarının Bluestacks’i zararlı yazılım olarak gösterdiği doğrudur. Ancak bu nadirdir ve güncel sürümlerde geçerli değildir.

Ayrıca Bluestacks eski sürümleri çok fazla ram ve cpu yani işlemci kullanıyordu. Buda bilgisayarınıza zarar vermese de yavaşlatabiliyordu. Ancak yeni Bluestacks 5 sürümünüde bu sorunların giderildiği söyleniyor.

Bluestacks bilgisayarı yavaşlatır mı?

Evet bilgisayarı az da olsa yavaşlatır ancak sadece Bluestacks’i kullanırken bilgisayarı biraz yavaşlatabilir. Bu önceki sürümler için geçerlidir. Son sürümde Bluestacks’in bilgisayarı yavaşlatmadığı programı üreten firma tarafından açıklanmıştır. Yani Bluestacks 5 sürümünden itibaren Bluestacks bilgisayarı yavaşlatmıyor diyebiliriz.

Bluestacks ücretli mi?

Hayır.Hem Bluestacks 5 programı hemde Bluestacks X programı tamamen ücretsizdir. Sizden ir ücret talep etmeden bilgisayarınıza indirip kurulum yapabilirsiniz. Peki Bluestacks nasıl para kazanıyor? derseniz, muhtemelen Bluestacks’i açınca fark edeceksiniz. Bir çok reklam mevcut 🙂

Bluestacks 5 indirin

Bluestacks 5 sürümünü indirmek için BURAYA tıklamanız yeterlidir.

BlueStacks’i yükleyin

İndirme işlemi bittiğinde, kuruluma başlamak için dosyayı açın. İşlemi başlatmak için “Şimdi Kur” düğmesine tıklayın. Farklı bir yere kurmak isterseniz “Kurulumu Özelleştir”e tıklayın. Mikro Yükleyici şimdi gerekli tüm dosyaları indirecektir.

BlueStacks yazılımı indirirken, ayıklarken ve kurarken bekleyin. Bu, bilgisayarınızın özelliklerine bağlı olarak yalnızca birkaç dakika sürer. Tamamlandığında, yazılım açılacaktır. Tek seferlik bir ilk kurulum işlemini tamamlamanız gerekecek.

İlk android uygulamanızı kurun ve indirin

Kurulumdan sonra Google play’den oyun, uygulama yükleyebilmek için mevcut google, gmail hesabınızda oturum açmanız gerekecektir. Hiç yoksa, başlamak için yeni bir tane oluşturabilirsiniz. O zaman, hepiniz hazırsınız! Yüklemek istediğiniz uygulamayı arayın ve oynamaya veya kullanmaya başlayın!

Bluestacks X nedir?

Bluestacks X olarak piyasaya sürülen hibrit tabanlı app player program ile bulut tabanlı oyunları oynayabilmeniz amaçlanmıştır.

BlueStacks 5 ve BlueStacks X farkı nedir?

Herkesin bildiği App Player olan BlueStacks 5 ile Android oyunlarını PC’ye indirebilir ve oynayabilirsiniz. BlueStacks X ile ise Hibrid Bulut teknolojisi ile aynı şekilde PC’de, bilgisayarda Android oyunları oynayabilmektesiniz. Temel olarak fark oyunlarda ortaya çıkmaktadır. Onun dışında Bluestacks 5 günlük kullanım olarak işinizi fazlasıyla görecektir. Sadece oyun amaçlı kullanıyorsanız BlueStacks X app player programını deneyebilirsiniz.

Macbook BlueStacks Nasıl Kurulur?

Macbook Bluestacks Gereksinimler

 • İşletim Sistemi: Mac OS Sierra(10.12), High Sierra (10.13) ve Mojave(10.14)
 • RAM: 4GB RAM
 • HDD: 4GB disk alanı
 • Güncel grafik sürücüleri
 • Mac’inizdeki App Store uygulamasından en son güncellemeleri uygulayın.
 • Mac’inizin grafik kartı için en son grafik sürücülerine sahip olduğunuzdan emin olun.
 • PC’nizde Yönetici olmalısınız.

1. Adım: BlueStacks’i İndirin

Bluestack 5’i MAC’e indirmek için BURAYA tıkalyınız. Dizüstü bilgisayarınızın veya PC’nizin işletim sistemini seçin. Bu durumda Mac’i seçin.

Adım 2: BlueStacks’i yükleyin.

İndirme işlemi bittiğinde, kuruluma devam etmek için simgeye çift tıklayın. İşlemi başlatmak için “Şimdi Kur” düğmesine tıklayın. ‘Sistem Uzantısı Engellendi’ açılır penceresini alırsanız, ‘Güvenlik Gizliliğini Aç’ı tıklayın. ‘Güvenlik ve Gizlilik’ ayarlarında ‘İzin Ver’i tıklayın.

BlueStacks yazılımı indirirken, ayıklarken ve kurarken bekleyin. Bu, bilgisayarınızın özelliklerine bağlı olarak yalnızca birkaç dakika sürer. Tamamlandığında, yazılım açılacaktır. Tek seferlik bir ilk kurulum işlemini tamamlamanız gerekecek.

Adım 3: İlk android uygulamanızı kurun ve indirin

Kurulumdan sonra mevcut hesabınızda oturum açmanız gerekecektir. Hiç yoksa, başlamak için yeni bir tane oluşturabilirsiniz. O zaman, gitmeye hazırsın! Yüklemek istediğiniz uygulamayı arayın ve oynamaya veya kullanmaya başlayın. Artık Mac için BlueStacks’iniz var.

Sonuç olarak BlueStacks, PC ve Mac için güvenli bir Android emülatörüdür. Bu app player yani uygulama oynatıcıyı kullanarak PC’nizde veya dizüstü bilgisayarınızda farklı Android uygulamaları çalıştırabilirsiniz. Bu, Android oyun uygulamaları için de çok popüler. BlueStacks bazen bir tehdit veya kötü amaçlı yazılım olarak algılansa da bu şuanlık yanlış bir algılamadır. İlerde ne olur bilemeyiz. İhtiyacınız varsa, bluestak indirmek için daha fazla beklemeyin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (19)

 1. ben gayet çok sevdim uygulama müthiş tavsiye ederim

 2. Çok güzel her şey güzel olacak …….

 3. 07/03/2022

  Uyun indirmek için gerçekten güzel olmuş

 4. 07/03/2022

  Bluestacks oyun indirenler için çok iyi bir uygulama

 5. Bu siteyi yapanları tebrik ediyorum güzel olmuş…

 6. 06/03/2022

  Merhaba ben blue stacks kullanıyordum ama bazı sorunlar yaşıyordum bu notlar sayesinde artık çok rahat kullanıyorum çok memnunum tavsiye ederiyorum teşekkür ederim

 7. Bu siteyi yapanların ellerine sağlik bilmediklerimi öğrendim

 8. bu kadar detaylı bilgi daha bulamazdım herhalde sağolunn

 9. Uyun indirmek için gerçekten iş gören bir uygulama olmuş

 10. 06/03/2022

  Bu makale sayesinde Bluestacks programı hakkında bir çok bilgi edindim yararlı bir makale olmuş

 11. 06/03/2022

  Bluestack gerçekten oyun indirmek istiyenler için yapılmış çok iyi bir uygulama

 12. yeni öğrendim ve hoşuma gitti indirilir

 13. çok iyi bir uygulama

 14. bende indirdim kolaylıkla oyun indirebiliyorsun çok iyi

 15. YA UYGULAMADA YOK YOK BEN ÇOK BEGENDİM MÜHTEŞEM İNDRİN BNCE

 16. Blustack on numara program tavsiye ederim…

 17. 06/03/2022

  Oyun oynayan herkese tavsiye ederim

 18. blustack on numara program

 19. blustack telefonda izlediğiniz bir futbol maçını çok daha büyük bir ekran olan masaüstü PC’de yada laptop ekranında izlemek kadar güzel bir şey yok teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir