1. Anasayfa
  2. İş Fikirleri

Arabayla Meyve Sebze Satmak Para Kazandırır Mı? 2024

Arabayla Meyve Sebze Satmak Para Kazandırır Mı? 2024
Yol kenarında ne satabilirim?

Arabada sebze meyve satmak, bir miktar sermayesi olanların yapıp çok güzel paralar kazanabileceği oldukça karlı iş fikirlerinden biridir.

Bir ticari araba ve yaklaşık 1-2 bin TL sermaye ile yapabileceğiniz güzel ve temiz bir iş fikridir. Bildiğiniz gibi, insanlar sebze veya meyve almak için, pazarlara veya marketlere giderler, pazarda fiyatlar uygundur, ancak sadece haftada bir kurulduğu için, insanlar sürekli taze sebze meyve alamazlar.

Manav veya marketler ise pazarlara kıyasla en az yüzde 20 daha pahalı sebze meyve sattıklarından ihtiyaç duyulmadığı müddetçe buralardan da meyve sebze alınmaz. Arabayla, mahalleleri dolaşarak sebze ve meyve satabilir ve gerçekten güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Peki bu iş nasıl yapılır?

Arabayla Meyve Sebze Satmak Para Kazandırır Mı?

Arabada Meyve Sebze Nasıl Satılır?

Bu işe başlamak için ticari küçük bir minibüs veya kamyonet almak gerekiyor. Ticari amaçla satılan bu kamyonetler ortalama 300 bin lira gibi bir satış fiyatına sahip ancak elbette siz bu kadar para vermeyeceksiniz.

İkinci el biraz kilometre yapmış ama temiz kamyonlar 70/100 bin lira arası bir fiyattan satılıyor, bunları alarak ticaret yapmaya başlayabilirsiniz. Kamyonetinizi aldıktan sonra, en yakın hale uğramalı ve sebze meyve almak istediğinizi toptan alım yapacağınızı söylemelisiniz.

Hallerin size vereceği fiyat teklifi, genelde pazar fiyatlarının yüzde 25 aşağısında olur. Örneğin pazarda kiraz, 10 TL ise, size 7,5 TL fiyat verirler ve sizde buna göre satın alırsınız.

Satış fiyatınız, pazar fiyatlarından çok pahalı olmamalı ama aynı fiyat da olmamalıdır.  Pazar fiyatlarının yüzde 10 üzerinde satış yapmak makul olacaktır. Kâr marjınız ortalama yüzde 35 civarında olacaktır.

Arabada Sebze Meyve Satmak Ne Kadar Kazandırır?

Günde en az 600 lira satış yapmayı hedef olarak kendinize koymalısınız. 600 lira satış yaklaşık olarak 200 lira kar getirecektir. Günlük olarak 30-40 TL arasında bir yakıt masrafı olacağını da düşünürsek, ortalama 160-170 lira arasında bir kazanç elde etmek mümkün olacaktır.

Özellikle büyük kamyonlarda onlarca çeşit sebze meyve satan kişiler günlük 1500 liraya kadar satış yaparak yaklaşık 500 lira kar elde edebilirler. Ancak bunun için iyi bir sermaye koymak da gerekiyor.

https://yerliteknoloji.net/pilavci-dukkani-acmak-mantikli-bir-is-fikri-mi.html

Arabada Sebze Meyve Satma Tüyoları

Arabada sebze meyve satmak çeşitli tüyolara gebedir. Yol kenarında ne satabilirim, gezerek ne satabilirim diyorsanız, öncelikle bu işi yapanlardan edindiğimiz bilgilere göre, pahalı sebze meyve satanlar her zaman daha fazla kazanıyor, ancak pahalıdan kastımız kar anlamında değil doğrudan meyve ve sebzenin değeri anlamındadır.

Örneğin kilosu 10 TL’ye patates satmak yerine, 30 liraya kiraz satarsanız, müşteriler mecburen fazla para harcamak zorunda kalacaktır. Ancak kilosu 10 TL diye kimse kalkıp da 10-20 kilo almaz. Bu nedenle az kar edin ancak pahalı sebze ve meyve satışı yapın.

  • Mallarınız kaliteli olsun, çok kaliteli bir mal gördüyseniz pahalıya almakta çekinmeyin. 3 liraya domates varken, kilosu 10 liraya domates alan çok insan var.
  • Pahalı sebze meyve satmak daha büyük zayiat anlamına gelir. Bu nedenle, malları satabileceğiniz kadar almaya önem verin.
  • Malların çürümesine az kaldıysa, ilk önce aldığınız fiyattan satmayı deneyin, eğer hala satamadıysanız, hepsini aldığınız fiyatın biraz daha aşağısına satmaya çalışın. Unutmayın ki, 5 liraya aldığınız sebzeyi, 4 liradan satmak size bir lira zarar yazdırırken, bir kilo sebzenin zayi olması beş lira zarar yazdırır.
  • Belli bir bölgede bir süre beklemek satış yapmanız için bir ışık yapabilir. Bir iki kişiye satış yaptıktan sonra, başkaları da görüp satın almaya çalışabilir

Merak edilen konular: Araba arkasında satış izni, Araç ile seyyar Satıcılık, Bakkallara ne satabilirim, Yol kenarında ne satabilirim, Gezerek ne satabilirim, Arabayla toptancılık yapmak, Halden sebze alıp satmak, Seyyar zeytin satmak gibi konular insanların en çok merak duyduğu ve ilgi gösterdiği konular olarak karşımıza çıkıyor.

Arabayla Meyve Sebze Satmak Para Kazandırır Mı? 2024 1
Yol kenarında ne satabilirim?

Yol kenarında ne satabilirim, Gezerek ne satabilirim?

Bu sorunun en büyük cevabını aslında sizde az çok biliyorsunuz. Yol kenarında da gezerek de en çok satılan ve en çok tercih edilen ürünler genellikle meyve ve sebze ürünleridir.

Bunun başlıca nedeni temel ihtiyaç olması ve yolda aracı ile gidenleri bile aracından durup indirecek derece önemli ve ihtiyaç duyulan ürünler olmasıdır.

Meyve ve sebze genelinde ise en çok yol kenarında satılan ürünler: domates, patates, soğan, karpuz, kavun, salatalık gibi ürünler olabiliyor. Kapalı amlabaj olarak ise pirinç, bulgur, nohut, leblebi, fındık, fıstık gibi ürünler çok tercih ediliyor.

Arabayla gezerek ne satabilirimin cevabı da benzerlik taşısa da fındık, fıstık yerine daha çok domates, patates, soğan ağırlıklı oluyor. Özellikle nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos aylarında yani yazın, tüm yaz meyveleri arabayla gezerek satılıyor.

Arabayla meyve suyu da satabilirsiniz, dondurma satabilir, süt mısır, simit, kestane, ceviz de hem mahalle aralarında hemde turistik yerlerde satabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. ben de yapmayı dusunuyorum bakalım

  2. Her işin bir riski var kardeşim zabıta bir insan sonuçta anlayış gösterir sen para kazanmana bak

  3. Sonra zabıta mala el koysun hem vergi ödememekten hem seyyar olduğun için ceza ye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir