1. Anasayfa
  2. Blog

LCD Ekran Nedir? 2024 Faydaları Nelerdir?

LCD Ekran Nedir? 2024 Faydaları Nelerdir?

Lcd Ekran Nedir? Faydaları Nelerdir? işte detay…

LCD EKRAN, yani “liquid display” veya diğer adıyla “sıvı kristal ekran”, elektrik sayesinde kutulanmış sıvının bir filtre sayesinde gözle görebileceğimiz hale getiren daha sağlıklı bir şekilde televizyon izleyebilme olanağı sağlayan bir teknolojidir.

Yıllar öncesinde LCD Ekran henüz icat edilmediği zamanlarda tüplü cam televizyonlar vardı. Bu televizyonlar ilk gerçekleştirildikları zaman sadece siyah beyaz renkleri bizlere yansıtabilme özelliğine sahip televizyonlardı. Ancak o zamanlar farkında olmasak da, gözlerimize en fazla zararı veren bu televizyonlardı. Bu tip televizyonda monitörden gelen düşük titreşimli dalgalar neredeyse beynimize bile zarar verebilmekteydi. Bu nedenle çok tehlikeliydi.

Daha sonraları bunu biraz daha geliştirerek tüplü ama düz bir ekrana sahip televizyonlar çıktı. Diğer televizyona göre tek farkı göz sağlığını koruyabilecek, göz koruyucunun televizyona eklenmiş olmasıydı. Onun dışında bu televizyonda sağlımız açısından zararlıydı. En son ise bilim adamları LCD Ekrana sahip bir televizyon yapmayı başardılar.

Lcd Ekran Faydaları Nelerdir?

LCD ekran şuan bizler için her yönden, sağlığımıza en az zararı verebilecek ekranlardır. Şuan LCD ekran televizyonlar ve LCD ekran bilgisayarlar gerçekten de uzun süre kullanmamıza rağmen gözlerimizi fazla yormuyor. LCD monitörler bizlere görüntüyü düz bir şekilde yansıttığı için gözlerimiz, televizyon izlerken veya bilgisayar kullanırken pek yorulmuyor.

Ekranın düz bir şekilde yansıtmasının nedeni ise aynı kâğıtta yazılan bir yazıyı okuyor hissi verir. Bu nedenle rahatsız olmazsınız. Tabi nasıl olsa LCD ekran diye saatlerce televizyon izler veya bilgisayar başında oturursanız, sağlığınız açısından çok zararlı olur. Bu nedenle göz ve beden sağlınız için mutlaka ideal sürede televizyon izlemeli veya bilgisayar başında oturmalısınız. Aksi takdirde gözleriniz bozulabilir. Çeşitli sağlık sorunlarınız ortaya çıkabilir.

Yinede LCD ekranlar günümüz için en sağlıklı teknoloji olarak bilinmektedir. Gerçekten ilk ekranları düşündüğümüzde çok gelişmiş bir teknolojiye sahiptir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir