1. Anasayfa
  2. Blog

Kendin Yap: Mutfak Yenileme! 2024 Maliyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Kendin Yap: Mutfak Yenileme! 2024 Maliyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Kendin Yap: Mutfak Yenileme! Maliyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Eski mutfak dolaplarınızdan mı sıkıldınız? Yeni bir mutfak hayal ediyorsunuz, ancak pahalı bir tadilat düşüncesini bile aklınızdan geçiremiyor musunuz, eski mutfakları yenilemek için işte size güzel ipuçları.

Eski Mutfak Yenileme

Hayal ettiğiniz mutfağın ortalama maliyetini hesaplamaya kalkarsak; 30.000 TL ile 60.000 TL arası maliyet gerektirir. Mutfak yenileme ne kadar tutar diye araştırmak istiyorsanız, kullanılacak malzeme türleri ve metrekare unsurlarını gözden geçirmeli ve karar vermelisiniz. Mutfak yenileme maliyeti, mutfağın yapısı ve türüne göre değişir.

Elbette ki kullanılan malzemelerde fiyatta çok büyük değişiklikler yapıyor. Örneğin; mutfak dolaplarında en uygunu olsun derseniz elbette sunta gelir. Fakat kalitesi tartışılır. Sonuçta biz bayanların evin içinde en çok vakit geçirdiği yer mutfak. Belki günün yarısını mutfakta geçiriyoruz.

Ve çoğunlukla su ile haşır neşir oluyoruz. Haliyle sunta gibi bir malzemede en çok su alıp şişen malzeme. Mutfakta kullanılması tavsiye edilmez, tavsiye edilen ise MDF. Derken fiyatlar artık artış göstermeye başlıyor ve bizde artık sıkıldığımız o mutfak dolaplarını yenilemekten vazgeçiyoruz.

Peki o zaman ne yapmalıyız? En çok vakit geçirdiğimiz ama görmekten artık sıkıldığımız mutfak dolapları ile devam mı edeceğiz? İşte size iyi bir fikir ile geliyorum 🙂

Mutfak Yenileme İçin Dolapları Boyama

Bir kendin yap (DIY) konusu olarak mutfak yenilemek istiyoruz, peki ustasını çağırmadan mutfak dolaplarını nasıl boyarız? Buna nasıl cesaret edeceğim? Ya daha beter olur ve ucuza kaçayım derken baştan yaptırmak zorunda kalırsam? diye hiç korkmayın. Etrafımda ve sosyal medyada eski mutfak dolaplarını boyama yaparak yenileyen o kadar insan gördüm ki. Önemli olan seçtiğiniz boyanın kalitesi. Bunun için iyi araştırma yapmanız gerek ve tabi ki talimatlara sırasıyla uymak.

Biliyorsunuz ki biz Türkler çoğu zaman talimatlara uymayız kendi talimatlarımızı uygulamaya kalkarız ve tabi ki sonuç hüsran. Hepimizin bildiği milli bir mutfağımız var, koyu kahve.Eski mutfakların çoğunda bu dolaplar mevcut, fakat ev eski diye ya da maliyet fazla diye çoğu kişi yenilemek istemiyor ve napıyor mutfak dolarını boyama yapıyor. Hem de çoğu zaman beyaza 🙂 Nasıl olur demeyin. Aşağıda örnekleri mevcut.

 

Kendin Yap: Mutfak Yenileme! 2024 Maliyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 1
Mutfak yenileme işlemlerinden dolap boyama öncesi ve sonrası

Mutfak dolaplarını yenileme işleminde boyama için size önerebileceğim boya #cadence. Seçenekleri çok araştırmanızı tavsiye ederim. Yukarıda da gördüğünüz gibi, o koyu kahve dolaplar mutfağı hem daraltıyor hem karartıyor. Beyaza boyanmasıyla hem mutfağı daha geniş gösteriyor hem de daha zevkle yemeklerinizi yapmanız mümkün 🙂

Tabi ki beyaz dışında farklı renklerde deneyebilirsiniz. Örneğin çoğu kişi üst dolapları beyaz fakat alt dolapları daha koyu renkler tercih ediyor; bordo,mor gibi. Elbette sadece mutfak dolaplarını yenilemek için boyama ile kalmıyoruz, dolapların kulplarını da yeniliyoruz ve mutfağımız güncel görüntüsü ile gönüllerimizde yerini alıyor.

Kendin Yap: Mutfak Yenileme! 2024 Maliyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 2
Mutfak  yenileme işlemi dolapların boyama öncesi ve sonrası

Eski Mutfakların Tezgah Arasını Yenileme

Dolaplarımızdan sıkıldık da mutfak tezgah arasından sıkılmadık mı? Peki o eski fayansları kırdırıp tekrar yaptırmak bize yine fazla maliyete mal olmayacak mı? Tezgah arasını yenileme için gelin ne yapmamız gerektiğine bakalım 🙂

Öncelikle iki seçeneğimiz var. Bunlardan ilki tabi ki dolaplara hazır elimiz değmişken tezgah arasını da boyama. Mutfak yenilemede Mutfak tezgah arası boyama yapmak için yine önceliğimiz boyanın kalitesi. Ve tabi ki boyayacağımız fayansların da sağlam olması gerekiyor.Eğer fayanslarımız sağlam ve boyamız kaliteli ise mutfak tezgah arası yenileme işleminiz baştan tamamlanmış oluyor. Hem su geçirmezliğinden korkmuyorsunuz hem de yıpranıp yıpranmayacağından. İşte size mutfak yenilemenin önemli bir unsuru olan mutfak tezgah arası yenileme örneği.

Kendin Yap: Mutfak Yenileme! 2024 Maliyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 3
Mutfak tezgah arası yenileme öncesi
Kendin Yap: Mutfak Yenileme! 2024 Maliyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 4
Mutfak tezgah arası yenileme sonrası

İkincisi ise su geçirmez tezgah arası folyo kaplama. Bunlar içinde seçenekler fazla. Üzerine kaplama yapacağımız fayanslar sağlam ise folyo da kaliteli ise her şey çok basit. Nasıl yapılacağını araştırır ve ona göre yaparsanız sizi uzun süre idare edecektir. Ve fayans yaptırmak hiç aklınıza gelmeyecek. Görüntüleri bence çok hoş, evinize gelen misafirler tezgah arası fayanslarınızı nereden yaptırdığınızı soracak ve sizin yaptığınıza inanamayacaklar 🙂

Kendin Yap: Mutfak Yenileme! 2024 Maliyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 5
Mutfak yenileme de tezgah arası folyo kaplama öncesi
Kendin Yap: Mutfak Yenileme! 2024 Maliyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 6
Mutfak tezgah arası folyo kaplama sonrası

Mutfak Yenileme Maliyeti

Gördüğünüz üzre sizinle paylaştığım fotoğraflar da hem mutfak dolapları yenileme hem de mutfak tezgah arası yenileme bir arada. Böylece mutfağınız çok ucuz bir maliyete başka bir mutfağa dönüşüyor. Kısaca bir maliyet hesabı yapacak olursak, örneğin mutfak dolaplarını boyama yapmak için bir tüp boya 100 lira ise dolaplarınızın büyüklüğüne bağlı olarak en kötü 5 tüp boya gidecek olursa 500 liraya mal etmiş oluyorsunuz.

Aynı şekilde mutfak yenileme mutfak tezgah arası boyama yapmak için, bir tüp boya yine 100 lira ise 3 tüp gidecek olursa 300 lira mal etmiş olursunuz. Toplarsak 800 liraya mutfağınızı yenilemiş olursunuz. Elbette bunlar kaba taslak hesaplar. Fiyatlar ve mutfak büyüklüğü maliyette değişiklik yapacaktır. Fakat yazımızın başında da bahsettiğim mutfak yenileme maliyeti ile kıyaslarsak hangisini tercih etmek size kalmış 🙂

Mutfak Yaptırmak Ne Kadar Tutar 2023

Eğer mutfaklarınızı kendiniz yenilemek istemezseniz, bir ustaya mutfak yeniletmek isterseniz eğer birde profesyonel dekorasyon yapan firmaya mutfak yenileme işlemi için başvurursanız, kendinizin yaptığınızdan çok daha fazla bir maliyet ile mutfak yenileme, yaptırma yapmış olursunuz.

2023 yılı civarında bir mutfak yaptırmak ne kadar tutar? diye soran biri için, dışarı da bir ustaya yaptırılan çok küçük bir full MDF mutfak dolapları yaptırmak 30 bin TL  civarında bir maliyet tutuyor. Son yıllarda MDF ücretleri bir hayli arttı, o nedenle bu yazıda yazdığımız maliyetler, dışarıda aldığınız fiyatlardan düşük çıkabilir.

Eğer mutfağınız orta büyüklükte ise dolaplarınız ve diğer giderler için cebinizden çıkan para 30/60 bin TL arasında olacaktır. Evinizin mutfağı büyük kategorisinde ise, yani gözünüze büyük gelen bi mutfak büyük bi mutfak masası sığan, büyük mutfak dolabı olan, pencereli bir mutfak sayılabilir. Böyle bir mutfak yaptırmak yenileme için 50/100 bin TL arasında en az bir maliyet oluşabilmektedir.

Ayrıca Saksı Bitkileri İçin Bakım konumuzda ilginizi çekebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir