1. Anasayfa
 2. İş Fikirleri

2024 Güzellik merkezi açmak gerekenler, kar marjı nedir?

2024 Güzellik merkezi açmak gerekenler, kar marjı nedir?
guzellik-merkezi

2024’de Güzellik merkezi nasıl açılır? işte kar majı, ne kadar kazandırır, nasıl açılır gibi önemli detaylar…

Güzellik merkezi, kadınların manikür, pedikür, ağda ve benzeri rutin bakımlarını yapabileceği, saçlarını ve vücudunun diğer bölgelerini güzelleştirebileceği işletmelerdir. Daha çok insan gücü ağırlıklı bir işyeri olduğu için, sermaye gereksinimi daha azdır. Böyle bir merkez açabilmek için, güzellik alanında eğitim aldığınızı ve usta olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Bunun için belediyeden gerekli izin ve ruhsatları almak çok önemli.

Yazı İçeriği

 • Güzellik Merkezi Nasıl Açılır?
 • Güzellik Merkezi Açmak İçin Gerekli Sermaye Ne Kadar?
 • Kar Marjı Ne Kadar?
 • Günde Ne Kadar Hasılat Yapılır?
 • Çalışma Saatleri Nelerdir?
 • Ne Kadar Para Kazanılır?

2024 Güzellik Merkezi Nasıl Açılır? 

Günümüzde sıfırdan bir güzellik merkezi açabilmek için öncelikle belediye ruhsatı gerekir. Bu ruhsat, bu alanda bir nevi ustalık belgesidir, mesleki bir iş olduğu için ustalık belgesi olmadan bu işi yapmak pek mümkün değildir.

Güzellik merkezi açmak için gerekli belgeler

Güzellik Merkezi açmak için ustalık belgesi nasıl alınır

Güzellik merkezi açmak için ne okumak gerekir

Güzellik merkezi açmak için ne okumak gerekir diye merak ediyorsanız güzellik ile ilgili bir mesleki eğitim almanız gerekiyor. Bunun için de meslek lisesine gitmeniz ve meslek lisesinde bununla alakalı eğitim almanız gerekiyor. Meslek lisesinde ilgili bölümden mezun olursanız hızlı bir şekilde ustalık belgenizi alabiliyorsunuz.

Güzellik Merkezi yer ve mekan seçimi

Güzellik merkezi salonunu açabilmek için yer ve mekân seçimi yapmak zorundasınız. İlgili mekanları seçtikten kısa bir süre sonra, dükkanı tutun ve içerisine aşağıdaki malzemeleri dizin veya yapın.

 • Öncelikle tasarım ve dekorasyon yaptırmalısınız, bu aşama çok önemli. İyi bir dekorasyon işletmenize ciddi anlamda müşteri yağdırır.
 • Ardından, güzellik salonu için gerekli demirbaş malları almanız gerekiyor, bunlar fön makinesi gibi önemli malzemelerdir.

Güzellik Merkezi Açmak İçin Gerekli Sermaye Ne Kadar? 

Güzellik Merkezi maliyeti nedir?

Güzellik merkezi açabilmek için, ortalama 80.000-15.000 bin lira civarı bir sermaye gerekiyor. Bu sermaye, dükkandaki demirbaş mallara, masa ve aynalara, sandalyelere ve benzeri ekipmanlara harcanacak, bunları alabilmek için en az 50 bin lira gerekiyor.

Güzellik Merkezi Kar Marjı Ne Kadar? 

Güzellik merkezi nasıl açılır sorusunu cevapladıktan sonra sıra tabi ki en önemli soruya geliyor, kâr marjı. Güzellik merkezleri insan gücü ağırlıklı çalıştıkları için doğal olarak kâr marjı da pek yüksek. Fakat işi de kendiniz bulmak zorundasınız, özellikle ilk bir yıl iş bulmak tamamen sizin çabanıza bakıyor. Yeteri kadar çaba göstermelisiniz.

Küçük İşletmeler İçin Kar Marjı

Küçük güzellik salonları az sayıda personel çalıştırdıkları için maliyetleri daha az. Ortalama bu çapta bir salonun kâr marjı yaklaşık yüzde 70 diyebiliriz. Yani kasaya giren paranın yüzde 70’i dükkânın kazancı oluyor.

Büyük İşletmeler İçin Kar Marjı

Büyük salonlarda durum biraz daha farklı, çok sayıda personel gideri, daha fazla iş yapma gereksinimi gibi konular insanları büyük işletmeler için dezavantaj oluşturarak kar marjını yüzde 60’lara kadar çekiyor.

Günde Ne Kadar Hasılat Yapılır? 

Güzellik merkezi salonlarında günlük hasılat salon tipine, kurulduğu yere ve fonksiyonuna göre değişiklik gösteriyor. Küçük bir salon günde 500-1.000 TL arası hasılat elde ederken, daha büyük salonlar günde 3.500-7.000 liraya varan paralar toplayabiliyorlar.

guzellik-merkezi
Güzellik merkezi açmak

Güzellik Salonları Çalışma Saatleri Nelerdir? 

Güzellik salonlarında çalışma saati tamamen işletme sahibine bağlıdır, bazı salonlar 12-14 saat hizmet verirken, bazı salonlar sadece 7-9 saat hizmet vermektedir. Bu açıdan net bir şey söylemek pek mümkün gözükmüyor.

Küçük İşletmeler İçin Güzellik Salonu Çalışma Saatleri

Küçük bir işletmeyseniz, çalışma saatiniz 10 ile 20 arası olabilir. İlk zamanlarda işi yeni kurduğunuz için çok fazla çalışmanız gerekebilir, yani 22-23’lere kadar dükkânı açık tutmak gerekebilir.

Büyük İşletmeler İçin Güzellik Salonu Çalışma Saatleri 

Büyük bir işletmeyseniz, çalışma saatleriniz 08.00 ile 09.00 arasında başlar ve akşam 23.00’e kadar devam edebilir.

Güzellik Merkezi Açarak Ne Kadar Para Kazanılır? 

Güzellik merkezi nasıl açılır sorusundan sonra ne kadar para kazandıkları da hayli önemli tabi. Ortalama bir güzellik salonu ayda 25-35 bin lira hasılat elde etmektedir, bu hasılattan salon sahibine kalan pay ortalama olarak yarısı diyebiliriz.

Küçük Salonlar İçin Güzellik Merkezi Kazancı

Küçük salonlar ayda 25-35 bin lira toplar ve bunun yaklaşık yarısı işletme sahibine kar kalır, personel maaşı, vergiler, dükkân kirası gibi pek çok kalem gider vardır.

Büyük Salonlar İçin Güzellik Merkezi Kazancı 

Büyük salonlarda ise işin rengi değişebilir, kâr marjı düşse de satış artar. Ayda 50 bin lira hasılat elde eden bir salonun net kazanç 50.000-100.00 bin lira civarında olacaktır.

Peki manav açmak kazandırır mı?

İşte bu konu hakkında ki detaylı yazımızda tam olarak burada yer alıyor.

Uyarı: Burada anlatılanlar (ciro, kar, kazanç, maaş, sermaye v.b) internet ortamında kolayca bulunabilen kaynaklardan derlenerek elde edilmiştir. Yatırım tavsiyesi değildir. Verilerin doğruluğu garanti edilemez.

2024 Bayan kuaförü açma şartları, maliyeti, karı nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (9)

 1. 06/06/2022

  Teşekkür ederim

 2. 09/03/2022

  Harika bir guzellik merkezi tepeden tırnaga yenilendim cok tesekkurler

 3. Güzellik merkezi açmak istiyordum bı bilgim yoktu bura sayesinde her şeyi öğrenmiş oldum teşekkürler

 4. Herkese tavsiye edilir gerçekten süper

 5. Güzel bir meslek tavsiyeler için teşekkürler

 6. Güzel bir tavsiye sizlere öneriyorum

 7. Çok yararlı teşekkür ederim 🙂

 8. Çok yararlı buldum teşekkür ederim emeği geçen herkese bu tarz fikirler çok paylaşılsın

 9. Güzel bir site insanlara fikir veriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir