1. Anasayfa
 2. Wordpress

2024’de 5 Adet En İyi WordPress Forum Eklentisi

2024’de 5 Adet En İyi WordPress Forum Eklentisi
WordPress sorgu sayısı ve CPU kullanımını düşürün

WordPress web sitesine nasıl forum ekleneceğini merak ettiniz mi? yada en iyi forum eklentilerini?

Eğer cevabınız evet ise, doğru yere geldiniz. Okumaya devam edin. Bir WordPress forumu oluşturma hakkında her şeyi kısaca tartışacağız .

WordPress web sitesi yapma ilk etapta oldukça kolaydır. Ve kesinlikle WordPress’te bir tartışma forumu oluşturmak da çok basittir. “Bilmeniz gereken tek şey bir eklentinin nasıl kurulacağıdır” . Sadece en iyi WordPress forum eklentisini seçin ve kurun. Hepsi bu kadar 🙂 değil değil. Okumaya devam.

Tüm web sitesi platformları arasında WordPress platformu, her zaman o kadar cömert ve zengin olmuştur ki, bir şeyi yapmanın birçok yolu vardır. Tasarım varyasyonları için binlerce tema ve şablona sahipsiniz ve bu yüzden çeşitli özellikler ve işlevler için çok sayıda eklenti var. Kolayca bir WordPress destek forumu eklemenize izin veren birden fazla WordPress forum eklentisi olmasına da bu nedenle şaşırmamak gerek.

Bu yüzden, siteniz için en uygun olanı seçmenize yardımcı olması için WordPress için en iyi forum eklentilerini seçtim.

Ancak bundan önce, bir WordPress forumunun ne olduğunu ve neden önemli olduğunu tartışalım.


WordPress Forumu nedir? Ona neden ihtiyacın var?

Forumlar , çevrimiçi iletişimin geleneksel yollarından biridir, ancak geleneksel görülseler de bugün bile çok etkili ve faydalıdırlar. Forum, sanal bir çevrimiçi topluluk oluşturma, bağlantı kurma, tartışma, fikirlerini paylaşma ve birbirlerini destekleme fırsatı sunar . Bir web sitesi sahibi olarak, tüm web sitesi kullanıcılarınızı topluluğa dahil edebilir ve öğrenmenin yanı sıra kendi web sitenize katkıda bulunmalarını sağlayabilirsiniz. Bu da size +1 hit sağlayabilir 🙂

WordPress, dünya çapında büyük bir topluluk olarak büyüdü. Sizde WordPress web sitenizde güçlü bir forum topluluğu kurmak isteyebilirsiniz.

WordPress’da Forum açmanın bazı avantajları:

 • Destek: Bir WordPress forumu web sitesi kullanıcılarına / müşterilerinize destek sağlamak için basit bir platform sağlar. Dahası, kullanıcıların sorularını cevaplayabileceğiniz tartışma panosu olarak da kullanılabilir.
 • Sosyal Ağ: Web sitesi kullanıcılarının çok büyük bir sosyal ağını oluşturabilirsiniz. Web sitesi kullanıcılarının ve herkesin farklı tartışmalara katılabileceği, fikirlerini paylaşabileceği ve ağ oluşturabileceği bir platform sağlar.
 • SEO Değeri: Genelde küçümsenmiş ancak forumlar inanılmaz bir SEO değeri sağlayabilir. Bazen, forum başlıkları hiçbir yerde olmadığı gibi en yararlı içeriğe sahiptir, bu nedenle arama sonuçlarının en üstünde yer alır ve çok sayıda arama trafiği getirir.

Peki, listeye devam edersek, WordPress sitenizde bir forum kurmak istemenizin birçok nedeni olabilir. Ancak her şeyden önce, insanlarla bağlantı kurmanın ve iletişim kurmanın basit ve kolay bir yolu olması gereken değeri sağlar.

Öyleyse, WordPress web sitesinde forum eklentilerini nasıl ekleyeceğinizi tartışalım.


5 Adet En İyi WordPress Forum Eklentisi

1. bbPress (ÜCRETSİZ)

bbPress-best-WordPress-forum-Plugin

Şüphesiz, bbPress en iyi WordPress forum eklentisi ve türünün ilk örneği. WordPress yazılımının arkasındaki aynı insanlar tarafından WordPress’in yaptığı açık kaynaklı bir forum yazılımıdır. Böylece, eklenti size kolay, basit ve hızlı bir WordPress forum çözümü sağlayacaktır. Tartışma forumunuzun asla yavaş, şişirilmemiş ve sunucunun saldırıya uğramamasını sağlar.

Zaten bir WordPress kullanıcısıysanız, WordPress.org forumlarını ziyaret etmiş olabilirsiniz . BbPress’in nasıl çalıştığını gördünüz demektir.  Bu nedenle, WordPress’te bir forum çözümü için bbPress kesinlikle ilk tercihtir.

wordpress.org-forum-tartışma-bbPress-eklentisi

BbPress eklentisini kullanmak çok kolaydır. Web sitenizde harika bir tartışma forumu oluşturmak için eklentiyi kolayca yükleyebilir ve ayarlayabilirsiniz. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, ‘Forumlar’ menüsünü ziyaret edebilir ve bazı forumlar oluşturabilirsiniz. Forumlar, konular ve cevaplar için ayrı sayfalar var.

bbPress-best-WordPress-forum-Plugin-pano

Artıları:

 • bbPress, forumlar için resmi WordPress eklentisidir ve bu nedenle WordPress ile aynı kodlama standartlarıyla oluşturulmuştur .
 • Bu herhangi WordPress eklenti ve temasıyla sorunsuz çalışacağı anlamına gelir.
 • Burada 190 üzerinde bbPress uzantıları / eklentileri var. İhtiyacınız olanı ücretsiz kullanabilirsiniz.
 • Başka bir resmi WordPress topluluk eklentisi olan BuddyPress  ile sorunsuz entegrasyon sağlar . Bu iki eklentiyi kullanarak bir forum, sosyal ağ, açık ve özel mesajlaşma ile daha gelişmiş bir topluluk oluşturabilirsiniz .

Eksileri:

 • Eklenti sade ve minimaldir; bu da zarif bir forum oluşturmak için yeterli olmayabilir . Bu diğer uzantıları / eklentileri yüklemenizi gerektirir .

Daha Fazla Bilgi Edinin / Download bbPress Plugin


2. wpForo Forumları (ÜCRETSİZ + Premium Eklentiler)

wpForo-best-forum-eklenti-için-wordpress

wpForo zengin özellikli ve modern bir WordPress forumu eklentisi . Eklenti küçük ve büyük topluluklar ve her tür tartışma forumu için uygundur. Eklenti üç farklı düzen sunar : Genişletilmiş, Basitleştirilmiş ve Soru-Cevap Düzeni . Genişletilmiş düzen, klasik bir forum düzenine sahiptir, adı gibi Basitleştirilmiş düzen, hafif ve modern bir tasarıma sahiptir ve Soru ve Cevap Düzeni, kullanıcıların sorularını yanıtlayarak destek sağlamak için mükemmeldir . Hiç şüphe yok, yine WordPress için en iyi forum eklentisi.

Eklenti, beş harika premium eklenti ile birlikte geliyor . Kullanılabilir eklenti eklentileri şunlardır: Katıştır, Reklam Yöneticisi, Gelişmiş Ekler, Özel Mesajlar, Blog Çapraz Gönderme . Bu eklentilerle birlikte ücretsiz eklenti, harika bir topluluk oluşturmak için mükemmel bir WordPress topluluk eklentisi yapar. 5 adet en iyi WordPress forum eklentisi arasında ki en iyi tasarıma sahip denilebilir. (Sonradan eklediğim Asgaros Forum eklentisinin görünümü de güzeldir)

wpForo-wordpress-forum-düzen

Bu eklentiyi kullanarak WordPress forumları oluşturmak için eklentiyi resmi WordPress eklenti havuzundan yükleyin ve etkinleştirin. Daha sonra, eklenti sizden kullanıcıları senkronize etmenizi ve halihazırda 100’den fazla kullanıcınız varsa , kullanıcı profilini oluşturmanızı isteyecektir . Ardından, kolayca ‘Kategoriler ve Forumlar’ ekleyebilir , bir düzen seçebilir ve ‘Forum Ayarları’ bölümündeki diğer ayarları özelleştirebilirsiniz .

wpForo-wordpress-forum-eklenti-settings

Artıları:

 • Eklenti, ek işlevsellik için 5 eklenti sunar ve daha fazla eklenti yolda. Genişletilmiş özellikler, bunu WordPress için eksiksiz bir topluluk eklentisi yapar.
 • Üç adet forum düzeni ve genişletilmiş tasarım seçenekleri , üye profili ve daha fazlası.

Eksileri:

 • Anlamak ve başlamak biraz zaman alıyor; kullanıcı dostu değil . Eklentide bulunan kapsamlı ayarlar ve seçenekler yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabilir.

Daha Fazla Bilgi Edinin ve İndirin wpForo Plugin


3. DW Question & Answer (ÜCRETSİZ + Premium)

DW-Soru-Cevap-wordpress-forum-eklentisi

DW Question & Answer , WordPress sitenizde güzel forumlar oluşturmak için bir başka WordPress tartışma eklentisidir . WordPress web sitenizde Quora veya Stackoverflow gibi güçlü bir soru ve cevap sistemi oluşturmanıza olanak sağlar . Eklenti, web sitesi kullanıcılarının soru göndermesine, arama, filtreleme, cevaplama ve en iyi soruları / cevapları oylamalarına izin verir.

Eklenti, soruları etiketlere ve kategorilere göre sıralayabileceğiniz WordPress mesajlarına benzer bir sistem kullanır . Ayrıca özellikleri: bir soru takip etmek ve bildirimleri otomatik almak , yapışkan soru, özel / kamusal soru ve cevapları, Google reCAPTCHA, shortcode vb özellikler sunar. Forumda 4 eklenti var: Soru paylaş ve Sosyal Paylaşımı, DWQA Markdown, Tepetahta ve Captcha .

DW-Soru-Cevap-wordpress-forum-görüntü

DW Soru-Cevap eklentisi minimalist tasarıma sahip, çok düzenli ve temiz bir arka yüze sahiptir. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, ‘DW Q&A Settings’e gidin ve genel ayarları ve bildirim ayarlarını değiştirin . Yeni bir soru, yeni cevap ve yorumlar için bildirimler belirleyebilirsiniz .

DW-Soru-Cevap-wordpress-forum-eklenti-arka uç-settings

Artıları:

 • Eklenti hem ücretsiz hem de premium sürümde mevcuttur . Böylece, önce ücretsiz sürümle başlayabilirsiniz ve işletmeniz büyüdükçe veya daha güçlü bir WordPress forumuna ihtiyaç duyduğunuzda premium sürüme geçebilirsiniz.
 • Eklenti, iyileştirmeler yapan ve aynı zamanda katkı kabul eden açık kaynaklı bir Github projesidir .

Eksileri:

 • Eklenti, üye listeleri ve üye profilleri gibi gelişmiş topluluk seçeneklerini yok sayar .

Daha Fazla Bilgi Edinin ve DW Soru ve Cevap Eklentisini İndirin

Premium Versiyonu Görüntüle


  4. Discussion Board (ÜCRETSİZ + Premium)

Tartışma-Board-WordPress-Forum-Plugin

Tartışma Kurulu , burada belirtilen diğer forum eklentilerine iyi bir alternatif olan inanılmaz bir WordPress tartışma eklentisidir . Bir tartışma panosu, mesaj panosu, soru cevabı WordPress destek forumu vb. Eklemek için ideal bir çözümdür. Eklenti yeni bir yazı türü ekler ve ön uç kaydı ve giriş formu eklemenizi sağlar. Web sitesi kullanıcıları soru gönderebilir ve başkaları tarafından gönderilen konulara cevap verebilir.

Yukarıda tartışılan diğer eklentilerin aksine, Tartışma Panosu’nun standart WordPress ayarlarında olduğu gibi kullanıcı rolleri için seçenekleri vardır . Tartışma panonuza kimlerin erişebileceğine karar verebilirsiniz; Yorum yazma izni, yorumu görüntüleme. 5 adet en iyi WordPress forum eklentisi arasında soru cevap tartışma tarzında ki en sade eklenti diyebiliriz.

Tartışma-Board-WordPress-Forum-Plugin-düzen

Eklentiyi kurduktan sonra, otomatik olarak üç sayfa ekler: giriş ve kayıt formu sayfası, yeni konular göndermek için bir form içerensayfa ve  konu listesi içeren sayfa. Basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir, böylece herkes kolaylıkla ayarları kolayca yapılandırabilir.

Artıları:

 • Acemi dostu. Otomatik kurulum özelliği size başlamak için kolay ve hızlı bir seçenek sağlar.
 • Eklenti hem ücretsiz hem de premium sürümde mevcuttur . Ek işlevler için bir satın alma işlemi yapmadan önce her zaman ücretsiz sürümü deneyebilirsiniz.

Eksileri:

 • Eklentinin ücretsiz sürümü ana özelliklerden yoksundur . En kullanışlı özellikler yalnızca Premium sürümde bulunur.

Daha Fazla Bilgi Edinin ve Tartışma Panosu Eklentisini İndirin

Premium Versiyonu Görüntüle


5.CM Answers (ÜCRETSİZ + Premium)

CM-Cevapları-wordpress-plugin-forumlar

CM Answers, WordPress için bir soru ve cevap eklentisidir . Başka bir deyişle, kullanıcıların soru-cevap tarzında soru ve cevap ekleyebilecekleri tartışma forumları oluşturma becerisine sahip WordPress için harika bir forum eklentisidir . Kullanıcıların soru göndermesini, cevap vermesini, yorum yapmasını , en iyi soruları / cevapları oylamasını ve ayrıca dosya yüklemesini sağlar .

Web sitesi sahibi olarak eklenti, kullanıcı rollerini ve yeteneklerini kontrol etmenize olanak sağlar . Soruları, cevapları ve yorumları kimin görüp yayınlayabileceğine karar verebilirsiniz. Ayrıca, gönderilerin otomatik olarak onaylanıp onaylanmayacağına veya denetlenmeye mi ihtiyaç duyulacağına karar verebileceğiniz denetim seçeneklerine sahip olabilirsiniz. Ayrıca, yöneticiler soruları ve cevapları özelleştirebilir, yayınlanan içeriği filtreleyebilir ve kullanıcı işlemlerini izleyebilir.

CM-cevap-wordpress-forumu

Eklentiyi kurduktan ve etkinleştirdikten sonra, ‘ Ayarlar’a gidebilir ve istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Genel, görünüm, iş parçacığı, etiketler, denetleme, erişim kontrolü, bildirimler vb. Dahil olmak üzere birden fazla ayar sekmesine sahiptir .

cm cevaplar-wordpress-forum-eklenti-settings

Artıları:

 • CM Answers eklentisi hem ücretsiz hem de premium planlarda gelir, böylece ihtiyaç ve bütçenize göre bir tane seçebilirsiniz. Premium sürüm ve eklentilerin kullanılabilirliği, istediğiniz zaman genişletme seçeneği sunar .

Eksileri:

 • Eklentinin ücretsiz sürümü, premium eklentiler veya premium sürüm satın almanızı gerektiren çok basit bir yapıya sahip.
 • Eklenti, biraz karmaşık bir yönetici sayfasına sahip.

Daha Fazla Bilgi Edinin ve CM Cevapları Eklentisini İndirin

Premium Versiyonu Görüntüle

Sonuç

WordPress forumları oluşturmak için 5 adet en iyi WordPress forum eklentisini bir araya getirdik ama hangisini seçeceğimizi belirleyemiyoruz. Şimdi her şey sana bağlı. Eklenti özelliklerini incelemek için zaman ayırın ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin.

Sonuç olarak, ücretsiz basit bir çözüm istiyorsanız, bbPress kesinlikle en çok kullanılan ve en çok yan eklenti eklenebilen forum özelliğidir. Şu an yalnızca BİR eklenti değil, yüzden fazla uzantıya sahip olan en büyüğü. Bu nedenle, ihtiyacınız olan herhangi bir özelliği alamamanızın hemen hemen hiç şansı yok.

Son olarak, 5 adet en iyi WordPress forum eklentisine ek olarak büyük bir bonus: Asgaros Forum. Oda çok şık bir asarım ve kullanıcı dostu yönetim paneline sahip. Kolayca da reklam eklenebiliyor. Ücretsiz sürümü de çok iyi işler çıkartabilir. Son ana denk geldi onu uzunca yazamadım 🙂 ama bunu da deneyin derim.

Hayırlı Forumlar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir