1. Anasayfa
  2. Wordpress

Olmazsa olmaz en çok kullanılan WordPress eklentileri ! Top 10

Olmazsa olmaz en çok kullanılan WordPress eklentileri ! Top 10
WordPress sorgu sayısı ve CPU kullanımını düşürün

Sizinde bir siteniz varsa, %50 ihtimalle WordPress kullanıyorsunuzdur. Çünkü hemen hemen her 2 siteden biri WordPress ile yapılıyor. Peki neden? İşte Olmazsa olmaz en çok kullanılan WordPress eklentileri…

WordPress’in sözlük anlamı: GPL (Açık kaynak kodlu) lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemi. Site yapan web masterlara göre ise anlamı: site yapmanın en kolay yolu. Gerçekten de öyle, sunduğu kolay kullanım paneli, ücretsiz binlerce eklenti ile hemen hemen her işinizi görüyor. En cazip yönü ise ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması. Yani hiç bir telif hakkı istenmiyor, sitenizi istediğiniz gibi şekillendirebiliyorsunuz. Buradan indirip deneyebilirsiniz.

Olmazsa olmaz en çok kullanılan Wordpress eklentileri ! Top 10 2

Peki WordPress eklentilerinden hangileri kesinlikle kurulmalı?

Bu kadar kolay bir sistemin işlemesi için ekstra eklentilere de ihtiyacınız var. Elbette bu eklentiler de ücretsiz. Şimdi bizde size WordPress’te kesinlikle bulunması gereken, olmazsa olmaz 10 adet eklentiyi tanıtıyoruz.

1-All In One SEO Pack

Bu eklenti ile sitenizdeki içerikleri seo uyumlu hale getirebilir, Google Analytics kullanabilir, meta etiket ve açıklama girebilir, URL adreslerini düzenleyebilirsiniz. Alternatif olarak Yoast’ı da deneyebilirsiniz ancak daha karmaşık gelecektir. All In One SEO bu konuda işinizi fazlasıyla görecektir.

2-Contact Form 7

İletişim sayfası yapmanız için en kolay ve sade yöntem. Gösterişten uzak, amacınız sadece misafirlerinizin size ulaşmasını sağlamak. WordPress’i de pek yormuyor.

3-Google XML Sitemaps

Her site gibi sizinde ihtiyacınız olan arama motoları tarafından taranmak, içeriğiniz üst sıralarda çıkması. Bu eklenti bu işe yaramaya çalışıyor. Sitenize bir sitemap yani site haritası ekliyor ve bunu en popüler arama motorlarına bildiriyor. Böylece içeriğiniz arama motorları tarafından taranıyor, aramalarda yükselmeniz kolaylaşıyor.

4-WP Clean Up

Bu eklentinin amacı, WordPress’te yer alan gereksiz ne varsa temizlemek ve veritabanını hafifletmek. Gereksiz spam yorumlarını, otomatik kayolduğunu söyledilen taslakları, veritabanında gereksiz yer kaplayan boş sorguları bu eklenti ile temizleyebilirsiniz. Sitenizde bulundurmanız tavsiye edilir.

5-WP Fastest Cache

Siteniz için bir ön bellek eklentisi. Kısaca sitenizi ön belleğe alarak yeni bir içerik girilene kadar aynı kalmasını sağlıyor ve sitenizde bir hız artışı söz konusu oluyor. Ayrıca içerik sıkıştırma işlemini de üstleniyor. Sitenizde kesinlikle bulunması gereken bir eklenti. Ayrıca bir Türk tarafından yapıldığı için biz ayrıca seviyoruz 🙂

6-WP-PostViews

Girdiğiniz yazıların, içeriklerin ne kadar okunduğunu gösteren bir eklenti. Böylece hangi yazınınz ilgi çekici hangisi pek işe yaramıyor görebiliyorsunuz. Son dönemlerde düzgün çalışmıyor diyenlerde mevcut, hatırlatalım.

7-User Role Editor

Eğer sitenizde editörlere yer verecekseniz kesinlikle bu eklentiyi kullanmalısınız. Çünkü sadece kendi yazılarını düzenleme, silme gibi işlemleri bu eklenti ile yapabiliyorsunuz, WordPress’te yerleşik bulunmuyor.

8-Regenerate Thumbnails

Siteye yüklediğiniz resimler, ileri ki zamanlarda büyük alanlar kaplıyor ve sitenin hızını olumsuz yönde etkiliyor. Bu eklenti ile o resimlerin boyutunu çeşitlendirerek, sayfalarda yer alan görsellerin küçük versiyonlarının görüntülenmesini sağlıyorsunuz. Böylece site yüklenirken bir kaç MB boyutunda bir resmin yüklenmesini beklemiyorsunuz.

9-UpdraftPlus Backup and Restoration

Adından da anlayabileceğiniz gibi sitenizin yedeği alıp, yedeği geri yükleme işlemini bu eklenti ile yapabilirsiniz. Eğer sitenizin bir anda uçup gitmesini istemiyorsanız bu eklentiyi kullanmanız tavsiye edilir.

10-WPtouch Mobile Plugin

Sitenizin mobil görünüme kavuşmasını sağlayan eklenti. Bu eklenti ile Google amcanın mobil sitelere verdiği önemi anladığınızı onlara gösterebilirsiniz. Eğer sitenizin zaten bir responsive özelliği varsa mobil görünüm eklentisi kullanmamanız önerilir. Yani bu tarz eklentileri siteniz mobil uyumlu değil ise kullanın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Yoast seo kesinlikle daha iyi bir uygulama etkisini sitemde gördüm. hurdacimetal. com

  2. 08/12/2016

    Merhabalar; Ben de sitemde Yaost seo kullanıyorum. Daha önce all seo kullandım ancak. aşırı cpu kullanımı sebebiyle Yaost seo ya geçtim. oldukça da memnunum. Yalnız fotoğraf seo su çok iyi değil. Tabi ziyaretçi sayısını kısa sürede 3 katına taşındığı için Yaost seo yine ilk tercihim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir