1. Anasayfa
  2. Trendyol

Trendyol Barkod Oluşturma ve Bulma Nasıl Yapılır? 2024

Trendyol Barkod Oluşturma ve Bulma Nasıl Yapılır? 2024
Trendyol barkod bulma

Son yılların popüler e-ticaret sitesi Trendyol’da ürün satmak için trendyol barkod oluşturma ve barkod bulma işlemi nasıl yapılır? İşte detaylar…

Öncelikle kısa bilgilendirmeler yaparak trendyol hakkında bilgiler sunalım.

Trendyol nedir?

Trendyol 2020 yılında büyük bir atak yaparak Türkiye’nin en çok alışveriş yapılan sitesi olan bir pazaryeri e-ticaret platfomudur.

Trendyol kimin? Sahipleri kim?

Trendyol 2010 yılında Demet Mutlu tarafından kurulmuş, özellikle kadınlara hitap eden bir moda alışveriş sitesi olarak kuruldu. Aynı dönem açılan benzer sitelerle büyük rebaete giren trendyol, bu tarz sitelerin modasının geçmesi ile beraber büyük bir gerileme dönemie girdiler. Diğer rakip sitelerin çoğu kapandı yada atıl duruma dönüştü.

Trendyol’da bu duruma düştü düşecek derken Çin merkezli Alibaba grup tarafından 2018 yılında satın alındı. Yada büyük bir pay alınarak yatırım yapıldı diyebiliriz. Bu satın almadan sonra trendyol büyük bir atak yaparak e-ticaret sektöründe Türkiye’de ilk 3’e girmeyi başardı. 2020 verilerine göre ise e-ticarette hacim olarak bakıldığında 1.sıradadır.

Trendyol bir grup şirketidir ve çatısı altında bir kaç büyük markayı barındırır. Bunlar:

1- Trendyol

E-ticaret sitesidir.

2- Trendyol Tech

AR-GE üssüdür. Teknoloji odaklı araştırma geliştirme yapılmaktadır.

3- Dolap

2.el alım satımın yapıldığı bir mobil uygulamadır. Trendyol doğumlu değil, 2018 yılında trendyol tarafından satın alınmıştır.

4- Trendyol Express

Trendyol tarafından kurulan bir kargo şirketidir. İlk başta sadece Trendyol’a ait kargoları taşısa da ilerde tüm müşterilere açık olması beklenmektedir.

Trendyol barkod oluşturma işlemi nasıl yapılır?

Trendyol’da ürün satmak için bi mağaza açtığınızda ve ürünleri satmak için ilan ekleme sayfasına girdiğinizde kafa karıştıran en önemli noktalardan biri trendyol için barkod bulma ve barkod oluşturma işlemi.

Normalde her ürünün bir barkodu olmak zorundadır. Bu barkod ürünün kimlik numarası niteliğindedir.

Trendyol barkod oluşturmak için yapılacaklar;

1- Trendyol da mevcut olmayan yeni bir ürün yükleyecekseniz, kendinizin ürettiği yada sitede olmayan bir başka ürünü eklemek istiyorsanız herhangi bir barkod bulmanıza gerek yoktur. Kendi kodunuzu kendiniz oluşturabilirsiniz. Örnek: Barkodum1, İst123456789, Ürün5101500 gibi rastlere sayılar ve harflerle kendiniz bir barkod oluşturarak ürününüzü listeleyebilirsiniz.

2- Eğer Trendyol’da mevcut yani zaten listelenen bir ürünün barkodunu bulmak istiyorsanız yapmanız gereken şey bilgisayarınızın tarayıcısını açmak. Yani Chrome, Mozilla, Safari gibi bir tarayıcı ile trendyolda ki ürünün sayfasına girmelisiniz. Sayfada iken;

3- Boş bir yere Sağ tık yaparak, Sayfa kaynağını görüntüle diyoruz (Chrome tarayıcısı için)

Trendyol Barkod Oluşturma ve Bulma Nasıl Yapılır? 2024 2

4- Safa kaynağını görüntüleye basınca karşınıza alttaki gibi bir sayfa çıkıyor. Burada klavyeden CTRL + F’ye aynı anda basıyoruz ve sayfanın üstünde karşımıza bir arama bölümü çıkıyor.

5- Bu arama bölümüne barcode yazıyoruz ve örnek resimdeki barcode”:”178963254114″ bölümündeki tırnak içindeki 178963254114 bölümü istediğimiz ürünün barkodu oluyor.

Trendyol Barkod Oluşturma ve Bulma Nasıl Yapılır? 2024 3
Trendyol barkod bulma

6- Bu barkodu kullanarak artık ürünleri Trendyol kataloğundan hemen bularak ilana açabilirsiniz.

Trendyol’da barkod bulma, barkod oluşturma, barkod edinme ve anlattığımız gibi barkodu temin etme yöntemi yasaldır, illegal değildir ve trendyol tarafından da bu bu şekilde öğretilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir