1. Anasayfa
 2. SEO

Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Sitenizi arama motoruna optimize olmuş şekilde kullanmak istiyorsanız teknik SEO yöntemlerini bilmeniz ve uygulamanız gerekiyor. Teknik SEO çalışması yapmak, internet sitesini arama motoruna her yönüyle optimize etmekten geçiyor. Peki teknik SEO işlemleri neleri kapsıyor? Teknik SEO çalışması yaparken mobil uyumluluk, site hızı, içerik özgünlüğü, kod yapısı, iç ve dış seo çalışmaları ve uyumluluk gibi farklı pek çok nokta üzerinde duruluyor. Bu sayede sitenizi teknik SEO arama motoruna uygun bir hale getirmek ve sıralamayı yükseltmek mümkün oluyor. Web sitelerinin arama motorunda öne çıkması, bilinirliklerini ve marka değerini artırdığı için büyük önem taşıyor. Bu nedenle, sık sık teknik seyahat çalışmalarının gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Teknik SEO Neden Yapılır?

Teknik SEO uygulamanın faydalarının yanı sıra neden yapıldığı da oldukça merak ediliyor. Arama motorları içerisine optimize edilmiş sitelerin teknik SEO çalışmalarına özen gösterilmesi gerekiyor. Kullanıcı deneyimini artırmak ve arama motorunu doğru şekilde kullanabilmek için teknik SEO hizmeti büyük bir önem taşıyor. Teknik SEO, özellikle sitenizi kendi sektöründe öne çıkarmak, markanızın değerini artırmak gibi amaçlarla uygulanıyor. Peki, teknik SEO nasıl yapılır?

Teknik SEO Nasıl Yapılır? 2

Teknik SEO Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Teknik seo uygulamak isteyen kişilerin ilk sorusu teknik SEO hizmeti nereden alınır oluyor. Bu işlemleri uygulamak için profesyonel bir destek almaya ihtiyaç duyulmuyor. Teknik seo sistemini uygulayabilmek için öncelikle siteyi ve eksiklerini doğru analiz etmek gerekiyor. Sitenin eksiklerini çıkarabileceğiniz ücretsiz siteler ile analizleri elde etmek mümkün oluyor. Teknik SEO uygularken en önemli etkenlerden birisi de doğru analizler gerçekleştirmek oluyor. Rakipleri ve rakiplerin sitelerinin doğru şekilde analiz etmek onların bağlantı aldıkları sayfaları, içeriklerini ve site içi kullanıcı deneyimlerini tespit ederek ilerlemek SEO’yu iyileştirmek için son derece faydalı oluyor. Teknik SEO uygularken dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralanıyor:

 • Web sitesi hızının artırılması: Özellikle ilk 3 saniyede sayfanın açılabilir olması, kullanıcı deneyimi ve arama motoru açısından sayfanın iyi algılanmasını sağlıyor.
 • Canonical etiketlerin kullanılması: Web sitesi içerisinde yer alan benzer içeriklerde kopya oranı algılanmaması adına canonical etiket kullanımına özen göstermek gerekiyor.
 • Sayfa ziyaretinin ve sayfada geçirilen sürenin artırılması: Arama motorunun sayfayı kaliteli ve hedef kitle tarafından tercih edilir algılaması açısından sayfada geçirilen süre ve günlük ziyaretçi sayısı önem taşıyor.
 • Backlinklerin sağlıklı bir şekilde uygulanması: Dışarıdan uygulanan SEO stratejileri arasında yer alan backlink çalışması, siteye olan trafiği artırma ve branding kısmını besliyor.
 • Breadcrump yapısının kullanılması: Hem siteyi tanıyan Googlebotlar’ın nerede olduklarını anlaması hem de ziyaretçilerin sayfaya kolaylıkla dönebilmesi için breadcrump da önemli SEO çalışmaları arasında yerini alıyor.
 • Hreflang etiketlerinin kullanılması: Uluslararası siteler için faydalı olan bu yapı, yayınladığınız ülkede içeriklerinizin daha rahat öne çıkabilmesini sağlaması nedeniyle önem taşıyor.
 • Mobil uyumluluğun sağlanması: Kullanıcı deneyimi için de web sitesinin teknik motor optimizasyonu için de bu noktaya özen göstermek gerekiyor.
 • URL’lerin optimize edilmesi: Arama motorunda doğru algılanabilmek ve öne çıkabilmek için sağlıklı URL yapısının kullanılması ve URL’lerin optimize edilmesi gerekiyor.
 • Özgün içeriklerin ve H1, H2 gibi başlıkların kullanılması: Sitenizi öne çıkaracak ve arama motoru tarafından özgün olarak algılanmasını sağlayacak H1 ve H2 etiketleri, önem taşıyor.
 • Site haritasının optimize edilmesi: Siteyi tarayan Googlebotlar’a kolaylık sağlaması açısından site haritasının optimize edilmesi gerekiyor.
 • HTTP sayfalarının HTTPS’e yönlendirilmesi: Sitenin güvenli değil şeklinde işaretlenen sayfalarını güvenli olarak algılatmak ve arama motoru içinde öne çıkarmak için HTTPS yapısına yönlendirme yapmak da önem taşıyor.

Kaynakça: https://www.seoart.com/teknik-seo

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir