Kapasitematik Nedir, Ne İşe Yarar?

Kapasitematik nedir ne ise yarar

Kapasitematik Nedir, Ne İşe Yarar?

Tekmazsan’ın AR-GE ekibi tarafından geliştirilen yazılım programı Kapasitematik, işletme sahiplerinin internet bağlantısı kullanarak değişen ortamlara bağlı kalmaksızın makinelerini kullanmasına olanak verir.

İstenilen verimin alınıp alınamadığı takibini yapan kişiler, makinedeki arızanın ne zaman ve ne şekilde gerçekleştiğini de kolaylıkla öğrenebiliyor. Operatörün yeterli gelip gelmediği meselesi sorununu tamamen yok eden bu yeni yazılım, makinenin doğru kullanılıp kullanılmadığını ortaya koyar. Tercihe göre tablet veya cep telefonları aracılığıyla arzu edilen saatlerde kullanma şansı bulunmaktadır.

Bir bakıma 7/24 saat takip etme olanağı sağlayan Kapasitematik, genel anlamda işletmeleri maliyet yönünden de rahatlatmaya devam eder.

Kâr Oranı Artar, Maliyet Azalır

2011 yılında Almanya Hannover Fuarı’nda duyurulan Endüstri 4.0 hayatımıza girdiğinden bu yana, yeni çalışma sistemleri belirlendi. Bilişim ve yaşam mekanizmalarını harmanlayan Endüstri 4.0, Kapasitematik dahilinde de düşünülebilir. Uzaktan erişim yoluyla makinelerin verilerini tek bir merkez altında toplayan yazılım ile oluşturulan veri raporları verimliliği üst seviyelere çıkarmakta gecikmez.

CNC makinelere sahip mevcut işletmelerin ve kullanıcıların sistem üzerinden makine değerlerini ölçebildiği ve analizlerini görebildiği yazılımda, zaman ve maliyet sorunları kökten çözüme kavuşmaktadır. Antrparantez; bir tuşa indirgenen hayat sayesinde, gelecek yıllarda çok daha fazla avantaja sahip olunduğu resmi bir şekilde kanıtlanacak.

Operatörden Memnun Musun?

CNC makinelerin ne denli profesyonel bir gücü barındırdığı bilinmektedir. Ancak makinenin güçlü veya hatasız işlem yapması operatörün de aynı performansı sağlayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle operatörden emin olmak için işletme sahibi veya ekip başındaki kişi tarafından takip yapılabilir.

Özellikle makinenin zorlanıp zorlanmadığı, doğru takımın kullanılıp kullanılmadığı veya hangi program altında çalıştığı bilgisine kolayca ulaşmak mümkün. Hatalı kullanım tespiti sonucuna varıldığında operatör değişimine gidilebilir ya da yeni eğitimler araştırılabilir.

Kapasitematik nedir ne ise yarar

Kapasitematik Ne İşe Yarar?

Üretimin doğru bir şekilde tamamlanması açısından CNC makinelerin takip edilmesine olanak sağlar. AR-GE ekip tarafından “takip ve verimlilik yazılımı” olarak da tanımlanan Kapasitematik; kritik durumlarda anında bildirim yaparak, durumu rapor haline dönüştürür. Rapordan elde edilen sonuçlar doğrultusunda üretimi yeniden düzene sokmak mümkün hale gelir.

Makine duruşunu, eksik kapasiteyi ve iyileştirilmesi gereken noktaları tespit ederek müdahaleyi kolaylaştırır. Üretimde adedi, KPI Yönetimini ve duruş süreleri ile oranlarını göz önünde bulundurarak raporlayan ve ardından verileri arşivleyen yazılımın kullanımı teknolojiyle iç içe olmayan birisi için bile fazlasıyla basittir.

Yüzde 25 ila 30 Tasarruf Şansı

Makine pazarında liderliği üstlenen Tekmazsan, geliştirdiği yazılım ile makinelerin ömrünü uzatıyor. Ömrü uzanan makinelerin bir diğer getirisi ise yükselen verimlilik. Tamamen Türk mühendislerin elinden çıkma olan sistem; tarihsel kayıtlarla beraber analiz sürecini yönetmede üstün başarı sağlamaktadır.

Makinenin bulunduğu ortamın sıcaklığını, nem oranını, çalışmaya başladığı zamanı ve parça üretiminin kalite kontrolü gibi süreçleri içine toplayan Kapasitematik; üretimdeki işletmelerin tasarrufunu kolaylaştırıyor. Azalan maliyetler ve tasarrufu birleştirdiğimizde; tasarruf oranının yüzde 30’a kadar çıktığı görülebilir.

Kiralanan Teknolojiye Dahil Olmak

Bütçe konusunda halihazırda sıkıntı yaşayan firmalar, teknoloji kiralama yöntemine ağırlık göstermeye başladı. Ülkemizde hızla yayılan kiralama işlemleri, Tekmazsan altında makine ve yazılım kiralama olanakları olarak karşımıza çıkıyor. Bu yönelim hem maliyet kazancı hem de sorunsuz üretim demektir. Bu aşamada kiralama paketleri üzerinden girişimcilere destek olan lider isim, yarattığı yazılımı da kiralayacağını ve ücretin çok daha cüzi olacağını açıklamıştı.

Paraya tabi tutulmasının başlıca sebepleri arasında, server kirasının olduğu söylenirken, kullanıcının ekstra maliyetle karşılaşmadığının altı çizilmiştir. Gel gelelim istek doğrultusunda kiralama yerine yazılımı satın almanın da ekstra bir seçenek oluşturduğu hatırlanmalıdır. Yine de kiralamanın ilave bir maliyete neden olmayacağı ve güncelleme hizmetlerinden sıklıkla yararlanacağı önerisi göz önünde bulundurularak, satın almak yerine kiralama işlemi tamamlanmalıdır.

20 Kat Artış Gösteren Yatırım

Güçlü ve sağlam vizyonu olan Tekmazsan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde de üretici kesime büyük faydalar sağladı. Uygulamaya sokulan yasakların insan performansını tamamen kestiği dönemlerde otomasyon sistemlerine olan önemin anlaşıldığı açıklamasında bulunan Genel Müdür Hakan Aydoğdu; “Teknolojik donanımların yetersiz olduğu işletmeler büyük kayıplar verirken, donanımını güçlendirenler Kapasitematik kullanımını 4 kat daha arttırdı” dedi.

Robotlu otomasyon ve takip sistemlerine olan yatırımların genel anlamda artışı yüzde 20’yi bulurken, makinede yaş aralığı minimum 18, maksimum 20 yıla kadar artmıştır. Tekrardan Hakan Aydoğdu tarafına döndüğümüzde verilen tavsiyelerden belki de en önemlisi; Uluslararası pazarda öne çıkmak ve daha rekabetçi olabilmek için Endüstri 4.0’a odaklanmanın gerekliliğidir. Devrim altında geliştirilen yeni teknolojilere olan adaptasyon sürecini hızla aşmanın da ülke ekonomisine önemli derecede katkı sağlayacağı anımsanmalı.

Kapasitematik nedir ne ise yarar

Arızaları Önceden Öğrenin

Kapasitematik, makinede gelişmesi beklenen arızaları sistem aracılığıyla kullanıcıya bildirerek gerekli önlemlerin alınmasını kolaylaştırır. Önceden tespit edilme işlemi, üretimin aksamasına ve üründeki kalite düşüşüne izin vermez. Öte yandan anlık maliyet artışı ve müşteri kayıplarının önü kapatılmış olur. Tablet, bilgisayar ve cep telefonu üzerinden, dakikası dakikasına öğrenilen birçok bilgi önceden hareket edilmesi ve acil planının devreye alınması için yararlıdır.

CNC Makineler ve Kapasitematik Kullanmanın Önemi

İşi üstlenen makineler, bilgisayar sayımı üzerinden yönetimi ele alır. Seri üretimde zamanı kontrollü bir şekilde idare ederek olağanüstü başarıların elde edilmesine olanak sağlar. İnsan gücüyle 1 saatte tamamlanabilen bir parça ürün, makine gücüyle tamamlandığında başka parçaları da üretimden geçirir. Altyapısında insan hatası bulunan çeşitli hataları temizleyerek, başarı oranında sapma yapmaz. CNC simülasyon veya imalat programlarıyla kullanılan tezgahlar, NC dosyası altında işlemleri gerçekleştirir.

İşin ustasına gerek duymadan tezgah operasyonlarını sorunsuz bir şekilde çalıştıran makineler, hassas parçalarda kaymaya neden olmaz. Parça imalatında hızla çalıştığı için geçiş sürati artar ve işlemler seri halde tamamlanır. Endüstri 4.0’ın getirilerinden birisi olarak, CNC makinelerinin kullanması gerekliliğini kavrayan işletmeler Kapasitematik’e yönlenir. CNC makinelerdeki boşluğu kapatmaya yardımcı olan sistem, adeta CNC makinelerle birleşerek, makinenin ve yapay zekânın gücünü ortaya koyar. Bu sayede hiçbir emek ve zaman harcanmamış olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles