İşte Yerli Telefon Markaları ve Yerli Telefonda Son Durum! 2020

İşte Yerli Telefon Markaları ve Yerli Telefonda Son Durum! 2020 1

Türkiye’nin en meraklı olduğu konulardan biri: “yerli üretim otomobil” ve “telefon”. Bakalım içimizde ki bu ukdeye hangi Türk firmaları cevap verecek.

2003 yılından itibaren yeni bir hükümet ile yönetilmeye başlayan Türkiye’nin takıntılı olduğu konulardan biri de yerli üretim oldu. Bu elbette ki ülkemizin tamamen hayrına bir takıntı. Keşke diğer takıntılar da böyle olsa…

Neyse uzun lafın kısası, ülkemiz insanlarının yerli otomobil ve yerli telefona hasret olduğu bir gerçek. Yerli otomobil Allah’ın izni ile çok yakında yollarda olacak. Bu konuda ki yerliden kastımızın öncelikle tepeden tırnağa yerli malı olması değil. En azından yarıdan fazlasının milli kaynaklarla üretiliyor olması. Öyle ki şu an dünyada ki hiç bir marka tamamen o ülkenin sermayesi ile yapılmış olamaz. Bu nokta da ki ana kaynak malum Çin.

Yerli telefon konusunda da uzun yıllardır gündemde olan bir kaç marka var. Bu markalar ya telefonları kendileri tasarlayıp üretimini başkasına yaptırıyor, ya da zaten yapılmış bir telefonu ülkemize kendi logosunu basarak getiriyor. Buna da yerli telefon olduğunu söylediler uzun zamandır. Ancak işler şimdi değişti. Yerli telefon kavramı da rayına oturmaya başladı.

İşte Yerli Telefon Markaları ve Yerli Telefonda Son Durum! 2020 2
Vestel Venüs Z30

Ülkemizde yerli telefon adı altında şu ana kadar telefon piyasaya süren firmalardan, yabancı firmaya yaptırıp kendi logosunu basan Türk firmaları:

-General Mobile

-Casper

-Reeder

-Teknosa

-Escort

-Sunny

-Piranha

-Trident

-Victor

-Quatro

-Dark

-Excon

-BB Mobile

-Türk Telekom

-Kaan

İşte Yerli Telefon Markaları ve Yerli Telefonda Son Durum! 2020 3
General Mobile Elite

Tasarımını kendi yapıp yazılım ve donanımını yabancı firmalara yaptıran Türk firmaları:

-Vestel

-Turkcell (Bazı modellerde) (Uzun süredir piyasaya çıkmıyor)

-General Mobile (Bazı modellerde)

Türk ve yabancı sermayeli firmalardan çıkan ortak telefonlar:

-Avea (Uzun süredir piyasaya çıkmıyor)

-Vodafone (Uzun süredir piyasaya çıkmıyor)

Yerli telefon ile ilgili çalışma yapan devlet firmaları:

-Aselsan (Ses seda yok)

-Tübitak (Ses seda yok)

Yukarı da sayılan firmaler dışında adı henüz açıklanmayan ve yakında duyurulması beklenen firmalarda var. Bu firmalardan 3 tanesi donanımı, 5 tanesi de yazılımı yerli imkanlar yapmak için yarışıyor. Yani çok yakın bir zaman diliminde, donanımı da yazılımı da yerli olan bir akıllı telefon devlet desteği ile piyasaya sürülecek.

Şu ana kadar bu konuda en ciddi adımı bir çok kişi beğenmese de Vestel attı. Bu firmain beğenilmemesinin sebebi ise yerli telefona teşvik amaçlı devletten istediği ithal telefonlara yeni vergi. Ülkemize gelen telefonların da neredeyse tamamı ithal olduğuna göre bu tepkiyi anlamak mümkün. Ancak beklenen vergi gerçekleşmedi ve ithal telefonlara “henüz” ek bir vergi gelmedi. Vestelin en yeni modeli Vestel Venüs 3 adlı telefon, piyasa da ki en yerli telefon olarak sayılabilir. Zira Venüs 3’ün tasarımı ve bataryası Vestel tesislerinde geliştirildi. Diğer parçalar malum yerlerden. (Ekran’da yerli olabilir, emin değilim)

Yerli telefon konusunda en ciddi ikinci firma ise Turkcell. Daha önce tasarımını kendi yaptığı telefonları piyasada bulunan firma, yerli telefon konusunda oldukça iddialı. Bu firmalar suyun yüzeyinde yer alan ve yüzen firmalar. Çok yakında suyun dibinden yukarı doğru çıkan yep yeni firmaler görmemiz mümkün.

Hayırlısı ile merakla bekliyoruz…

2020 GÜNCELLEMESİ

Yukarıda yazdıklarımızı tam 4 sene öncesinde dile getirdik. Aradan geçen ortalama 4 senede geriye dönüp baktığımızda yerli telefon konusunda maalesef pek bir gelişme olmadı. En önemlisi olan devlet destekli yerli telefon beklentisi maalesef rafa kalkmış gibi görünüyor, en azından hiç bir haber yok (Aselsan ve Tübitak’dan kastımız).

Onun dışında, yurt dışında üretilen telefona kendi markasını basan yerli marka telefonlarımız hala son sürat satışa devam ediyorlar. Bunlar arasında en çok tutan General Mobile oldu. Son telefonlarda kendi tasarımlarını da kullanarak yerlilik oranını arttırdılar.

Kendi tasarımını ve kendi ürettiği batarya pilini kullanarak “gururla yerli” sloganı atan Vestel ise listede adı geçen markalardan gerçekten de en yerli olanı diyebiliriz. Şuan piyasada en çok satan yerli marka telefonlardan biri de Vestel. Çıkardıkları her yeni model telefon bir öncekinden farklı ve daha iyi özelliklere sahip. Ancak fiyatlarının ilk çıkışta biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Konu dışında ise “yerli otomobil” konusunda ise çok önemli gelişmeler yaşandı. Devlet olaya el attı ve 5 büyük firma (Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding) bir araya getirerek bu işi size veriyorum olduğunu söyledi. Yerli otomobil konusu buna rağmen yavaşlamaya başlayınca Başkan Erdoğan geçtiğimiz günlerde sitemkar bir açıklama yaptı. Yani yerli otomobil yapacağım diyen o büyük firmalar otomobili yapmak için biraz ağırdan alsalarda işler şu an yolunda ve yerli otomobil kısmet olursa 2022 sonunda banttan inecek.

En azından bu durum yerli telefon sektöründe daha iyi durumda. Devletin kendi eliyle yerli telefon yapması pek mümkün görünmese de yerli marka firmalarımız bu anlamda ciddi işler çıkartıyor ve şuan en başarılı yerli marka telefonlar olarak: Vestel ve General Mobile diyebiliriz. Diğerleri biraz geri de kaldı.

Çok daha güzel haberlerle görüşmek üzere…

21 thoughts on “İşte Yerli Telefon Markaları ve Yerli Telefonda Son Durum! 2020

  1. Burada yorum yapan herkes iyi okuyun. Manyakmısınız ? Nasıl bir cehalet içerisindesiniz (Çip’leri üretemiyoruz,Yerli rom yok). Yerli telefon diye bir şey yok, olamazda. Daha doğrusu yerli elektronik yok. Tek övünülecek kurum Aselsan o da chip’leri üretemiyor. Hazır alıp içine yazılım yüklüyor. Yani sizin dilden içine program yüklüyor. Ama chip yurt dışından geliyor.Yerli hiç birşeyimiz yok. Arabamızı bile yabancılar gelip bizim ülkemizde üretiyor. Bizde yerli diyoruz. Lütfen cahil kalmak için bukadar mücdele etmeyin.

  2. Evet, turkiyede bugun ne kadar uretir, ne kadar yerli olur ve ne kadar ihrac edersek, dunyada o kadar lideriz demektir !

  3. Gm8 kullanıyorum Made in Turkey .. Yarısı, çeyreği artık ne kadarı yerliyse can feda zamanla hepsi de yerli olur İNŞAALLAH

  4. Yerli telefonlari satmak için herhangi bir girişim yok yabancı marka telefonlara dünya para veriyoruz.Yerli telefonlarda en azından eskiyi getir yeniyi al kampanyası yapılabilir.Boylece atıl durumdaki telefonlar geri dönüşüm sayesinde ekonomiye kazandırılır.Musteriyede cazip gelir.

  5. Vergilerle insanları. Yönlendirmek. Zulumdur. Bizim millet kalitesiz. Ürün. Üretip. Satmayı. Sever fakat kullandığı ürünün de en kaliteli olmasını ister. Sen kaliteyi yakalayamadigin sürece markaasamassin markalasamadigin surecede talep görmesin bu sebeptendirki bu ülkede hep. Yerli. Hayelleri. Olacak ama. Öyle. Zannediyorumki bu. Yerli. Ve milli. Kelimelerinin içi. Hep boş. Kalacak ve. Bu millete büyük kulfet olan vergi. Yüküyle belini dorultmayacaklar.

  6. Yahu Kim bana gerechten yüzdeyüz yerlimali türkiyede Üretilen cep telefonlari söyleyebilir.

  7. yerli olsun çamurdan olsun . Allah bu iş üzerinde çalışanların yardımcısı olsun. her şey Türk milleti için her şey vatan için.

  8. Yabanci telifonlara yuz yuz gumruk ekleirse turk mali telifonlar kisa wurede buyur doviz turkiyede kalir

  9. Ben Almanyada Yasiyorum Izine geldigimde Telefonla ilgili sorun yasadigimdan 2015 te Vestel Venus Satin aldim ve Cok memnunum Gayet rahat kullanimli Almanyada da rahat kullanilabiliyor

  10. Kardeşim vestel v3 lerin panel (ekran) anakart ve kasa bileşenleri (yaklaşık %72-73’ü) Türkiye’de üretiliyor. (kendim gördüm)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir