İşte Yerli Telefon Markaları ve Yerli Telefonda Son Durum! 2021

İşte Yerli Telefon Markaları ve Yerli Telefonda Son Durum! 2021 1

Türkiye’nin en meraklı olduğu konulardan biri: “yerli üretim otomobil” ve “telefon”. Bakalım içimizde ki bu ukdeye hangi Türk firmaları cevap verecek.

2003 yılından itibaren yeni bir hükümet ile yönetilmeye başlayan Türkiye’nin takıntılı olduğu konulardan biri de yerli üretim oldu. Bu elbette ki ülkemizin tamamen hayrına bir takıntı. Keşke diğer takıntılar da böyle olsa…

Neyse uzun lafın kısası, ülkemiz insanlarının yerli otomobil ve yerli telefona hasret olduğu bir gerçek. Yerli otomobil Allah’ın izni ile çok yakında yollarda olacak. Bu konuda ki yerliden kastımızın öncelikle tepeden tırnağa yerli malı olması değil. En azından yarıdan fazlasının milli kaynaklarla üretiliyor olması. Öyle ki şu an dünyada ki hiç bir marka tamamen o ülkenin sermayesi ile yapılmış olamaz. Bu nokta da ki ana kaynak malum Çin.

Yerli telefon konusunda da uzun yıllardır gündemde olan bir kaç marka var. Bu markalar ya telefonları kendileri tasarlayıp üretimini başkasına yaptırıyor, ya da zaten yapılmış bir telefonu ülkemize kendi logosunu basarak getiriyor. Buna da yerli telefon olduğunu söylediler uzun zamandır. Ancak işler şimdi değişti. Yerli telefon kavramı da rayına oturmaya başladı.

İşte Yerli Telefon Markaları ve Yerli Telefonda Son Durum! 2021 2
Vestel Venüs Z30

Ülkemizde yerli telefon adı altında şu ana kadar telefon piyasaya süren firmalardan, yabancı firmaya yaptırıp kendi logosunu basan Türk firmaları:

-General Mobile

-Casper

-Reeder

-Teknosa

-Escort

-Sunny

-Piranha

-Trident

-Victor

-Quatro

-Dark

-Excon

-BB Mobile

-Türk Telekom

-Kaan

İşte Yerli Telefon Markaları ve Yerli Telefonda Son Durum! 2021 3
General Mobile Elite

Tasarımını kendi yapıp yazılım ve donanımını yabancı firmalara yaptıran Türk firmaları:

-Vestel

-Turkcell (Bazı modellerde) (Uzun süredir piyasaya çıkmıyor)

-General Mobile (Bazı modellerde)

Türk ve yabancı sermayeli firmalardan çıkan ortak telefonlar:

-Avea (Uzun süredir piyasaya çıkmıyor)

-Vodafone (Uzun süredir piyasaya çıkmıyor)

Yerli telefon ile ilgili çalışma yapan devlet firmaları:

-Aselsan (Ses seda yok)

-Tübitak (Ses seda yok)

Yukarı da sayılan firmaler dışında adı henüz açıklanmayan ve yakında duyurulması beklenen firmalarda var. Bu firmalardan 3 tanesi donanımı, 5 tanesi de yazılımı yerli imkanlar yapmak için yarışıyor. Yani çok yakın bir zaman diliminde, donanımı da yazılımı da yerli olan bir akıllı telefon devlet desteği ile piyasaya sürülecek.

Şu ana kadar bu konuda en ciddi adımı bir çok kişi beğenmese de Vestel attı. Bu firmain beğenilmemesinin sebebi ise yerli telefona teşvik amaçlı devletten istediği ithal telefonlara yeni vergi. Ülkemize gelen telefonların da neredeyse tamamı ithal olduğuna göre bu tepkiyi anlamak mümkün. Ancak beklenen vergi gerçekleşmedi ve ithal telefonlara “henüz” ek bir vergi gelmedi. Vestelin en yeni modeli Vestel Venüs 3 adlı telefon, piyasa da ki en yerli telefon olarak sayılabilir. Zira Venüs 3’ün tasarımı ve bataryası Vestel tesislerinde geliştirildi. Diğer parçalar malum yerlerden. (Ekran’da yerli olabilir, emin değilim)

Yerli telefon konusunda en ciddi ikinci firma ise Turkcell. Daha önce tasarımını kendi yaptığı telefonları piyasada bulunan firma, yerli telefon konusunda oldukça iddialı. Bu firmalar suyun yüzeyinde yer alan ve yüzen firmalar. Çok yakında suyun dibinden yukarı doğru çıkan yep yeni firmaler görmemiz mümkün.

Hayırlısı ile merakla bekliyoruz…

2021 GÜNCELLEMESİ

Yukarıda yazdıklarımızı tam 5 sene öncesinde dile getirdik. Aradan geçen ortalama 4 senede geriye dönüp baktığımızda yerli telefon konusunda maalesef pek bir gelişme olmadı. En önemlisi olan devlet destekli yerli telefon beklentisi maalesef rafa kalkmış gibi görünüyor, en azından hiç bir haber yok (Aselsan ve Tübitak’dan kastımız).

Onun dışında, yurt dışında üretilen telefona kendi markasını basan yerli marka telefonlarımız hala son sürat satışa devam ediyorlar. Bunlar arasında en çok tutan General Mobile oldu. Son telefonlarda kendi tasarımlarını da kullanarak yerlilik oranını arttırdılar. Ancak yukarıda ki listede olan bir çok markanın şuan esamesi okunmuyor.

Kendi tasarımını ve kendi ürettiği batarya pilini kullanarak “gururla yerli” sloganı atan Vestel ise listede adı geçen markalardan gerçekten de en yerli olanı diyebiliriz. Şuan piyasada en çok satan yerli marka telefonlardan biri de Vestel. Çıkardıkları her yeni model telefon bir öncekinden farklı ve daha iyi özelliklere sahip. Ancak fiyatlarının ilk çıkışta biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’de Üretim Yapan Yabancı Telefon Markaları

Son aylarda çok hızlı bir şekilde bir çok global ünlü marka Türkiye’de telefon üretmeye başladı. Henüz yolun başında olsalar da bu ülkemiz için güzel bir gelişme olarak görülebilir. Zira istihdama önemli ölçüde katkı sağlayacaklar ve Türkiye’de üretilen telefonlarda Made in Turkey yazısını basacaklar. Bu reklam için de çok büyük katkı sağlayacaktır.

Elbette aşağıda listeleyeceğimiz markaların ülkemize gelmeleri için bir çok sebepte mevcut. Devletin vermiş olduğu vergi teşvikleri, döviz kaynaklı düşük insan iş gücü, hem Avrupa hem Orta Doğuya yakınlık, nakliye ücretlerinin Çine göre daha makul olabilirliği gibi etkenler sebebiyle ülkemizde hızla fabrika açıyorlar. İşte Türkiye’de üretime başlayan telefon markaları:

-Samsung

-Oppo

-Xioami

-Vivo

-TCL

gibi markalar belirli model telefonları Türkiye’de üretmeye başladı. Şimdilik bir kaç model üretiyor olsalar da henüz yolun başındalar. Model sayısının zamanla daha çok artması bekleniyor.

Konu dışında ise “yerli otomobil” konusunda ise çok önemli gelişmeler yaşandı. Devlet olaya el attı ve 5 büyük firma (Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding) bir araya getirerek bu işi size veriyorum olduğunu söyledi. Yerli otomobil konusu buna rağmen yavaşlamaya başlayınca Başkan Erdoğan geçtiğimiz günlerde sitemkar bir açıklama yaptı. Yani yerli otomobil yapacağım diyen o büyük firmalar otomobili yapmak için biraz ağırdan alsalarda işler şu an yolunda ve yerli otomobil kısmet olursa 2022 sonunda banttan inecek.

En azından bu durum yerli telefon sektöründe daha iyi durumda. Devletin kendi eliyle yerli telefon yapması pek mümkün görünmese de yerli marka firmalarımız bu anlamda ciddi işler çıkartıyor ve şuan en başarılı yerli marka telefonlar olarak: Vestel ve General Mobile diyebiliriz. Diğerleri biraz geri de kaldı.

Çok daha güzel haberlerle görüşmek üzere…

24 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Adımı boşver

Hiking yok listede bide vodafone operatör olarak fransızlara aitse tel olarak nasıl tr ye ait oluyor ha bu arada mutlaka yerli telefon almanızı tavsiye ederim güvenilir mi diye düşünmenize gerek kalmaz tabikide güvenilir hem daha iyi olur trident ve hiking modelleri çok iyi ve çok kaliteli ucuzda vestel gm veya casperda alabilirsiniz çünkü çok ucuz, kaliteli ve iyi, güvenilir hat olarak turkcell veya türk Telekom vodafonedan daha iyi

Oktay SERHAN

Burada yorum yapan herkes iyi okuyun. Manyakmısınız ? Nasıl bir cehalet içerisindesiniz (Çip’leri üretemiyoruz,Yerli rom yok). Yerli telefon diye bir şey yok, olamazda. Daha doğrusu yerli elektronik yok. Tek övünülecek kurum Aselsan o da chip’leri üretemiyor. Hazır alıp içine yazılım yüklüyor. Yani sizin dilden içine program yüklüyor. Ama chip yurt dışından geliyor.Yerli hiç birşeyimiz yok. Arabamızı bile yabancılar gelip bizim ülkemizde üretiyor. Bizde yerli diyoruz. Lütfen cahil kalmak için bukadar mücdele etmeyin.

Cemal kement

Casper A3 plus kullanıyorum çok.menmunum

Fatih

Evet, turkiyede bugun ne kadar uretir, ne kadar yerli olur ve ne kadar ihrac edersek, dunyada o kadar lideriz demektir !

Huriye

Eyacanla bekliyoruz. Yerli malı herkes onu kullanmalı.

Emrah

Gm8 kullanıyorum Made in Turkey .. Yarısı, çeyreği artık ne kadarı yerliyse can feda zamanla hepsi de yerli olur İNŞAALLAH

Emrah Bayraktar

Yerli telefonlari satmak için herhangi bir girişim yok yabancı marka telefonlara dünya para veriyoruz.Yerli telefonlarda en azından eskiyi getir yeniyi al kampanyası yapılabilir.Boylece atıl durumdaki telefonlar geri dönüşüm sayesinde ekonomiye kazandırılır.Musteriyede cazip gelir.

Turgay

Vergilerle insanları. Yönlendirmek. Zulumdur. Bizim millet kalitesiz. Ürün. Üretip. Satmayı. Sever fakat kullandığı ürünün de en kaliteli olmasını ister. Sen kaliteyi yakalayamadigin sürece markaasamassin markalasamadigin surecede talep görmesin bu sebeptendirki bu ülkede hep. Yerli. Hayelleri. Olacak ama. Öyle. Zannediyorumki bu. Yerli. Ve milli. Kelimelerinin içi. Hep boş. Kalacak ve. Bu millete büyük kulfet olan vergi. Yüküyle belini dorultmayacaklar.

salih

teşekkür ederiz faydalı olmuş

Sükrü Dalaslan

Yahu Kim bana gerechten yüzdeyüz yerlimali türkiyede Üretilen cep telefonlari söyleyebilir.

Social profiles
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x