1. Anasayfa
 2. Yerli Telefon

Türk yapımı %100 yerli akıllı telefon geliyor! Bakan açıkladı!

Türk yapımı %100 yerli akıllı telefon geliyor! Bakan açıkladı!

Türk yapımı akıllı telefonlar olarak lanse edilen Turkcell T40 ve Vestel Venüs gibi telefonların ardından asıl önemli adım devletten geldi. O adım çok iddalı, öyle ki manşetimiz şu: %100 yerli yapım akıllı telefon!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, katıldığı Elektrik-Elektronik Sektörü Çalıştayı sonrasında, AA muhabirine yerli telefon ile ilgili bilgiler verdi.

Bakan açıklamasında “TÜBİTAK Başkanlığımız yerli cep telefonu geliştirilmesi amacıyla çağrıya çıktı. Bu çağrıyla destek verdiğimiz özel sektör firmaları tarafından tüm alt bileşenleri yerli olan akıllı telefon geliştirilmesi çalışmasına başladık” şeklinde devam etti. Ayrıca elektronik alanında teşviklerin de yeniden düzenleneceğini aktaran bakan bakanlar kurulunda imzalanan kararname ile elektronik alanda Türkiye’nin her yerinde yapılacak yatırımların “5. bölge teşviki’nden” faydalanacağını belirtti.

Peki gerçekten de yüzde yüz yerli akıllı telefon yapılabilir mi?

İşin aslına bakılırsa günümüzde hemen hemen hiçbir karmaşık yapıda ki teknolojik alet, yüzde yüz ile bir millet tarafından çıkarılması beklenilmez. Şöyle ki: dünyanın en büyük telefon firmalarının başında ki Apple bile iPhone adıyla ürettiği akıllı telefonların hemen her parçasını farklı firmaya yaptırıyor. Apple’ın en büyük rakibi Samsung tarafında da durumlar aynı.  Bir çok akıllı telefonun işlemcisi farklı, işletim sistemi farklı, ekranı farklı, bataryası farklı yerlerde, farklı firmalara üretiliyor. Ana firmalar genel olarak tasarımı kendileri yapıyor.

Yukarı da bahsettiğimiz kriterleri göze alınca, Turkcell ve Vestel tarafından çıkartılan yerli diye iddia edilen telefonların tasarım dışında pek bir yerlilik teknolojisi bulunmuyor. Ancak bu yadsınamaz bir olay. Çünkü olduğunu söylediğimiz gibi Apple ve Samsung’da telefonlarını bu şekilde üretiyor. Vestel’e, Turkcell’e, Türk Telekoma’a, Vodafone’a…Artık yerli telefon ürettiğini söyleyen her firmaya saygı duymamız lazım. Onlar dünya devleri ne yapıyorsa onu yapıyor.

Bir telefonun %100 yerli malı olması için nasıl bir üretim olmalı?

Akıllı telefonların hemen hepsi 3-5 işletim sistemi kullanıyor. Öncelikle bir telefonun yerli olması için işletim sisteminin de yerli olması gerekir. Yani iOS, Android, Symbian vs. kullanmaması gerekir. Kamera lensini kendi üretmesi gerekir. Kaldı ki hemen hemen her akıllı telefon üreticisi Sony marka lens kullanıyor.

Telefonun tam anlamıyla yerli olması için işlemciyi kendi üretmesi gerekir, ekranı kendi yapması gerekir, tasarım, batarya, donanım vs. akla gelen her şeyin sıfırdan ele alınması gerekir. Esasında bunları yapmakta pek akıl karı değil. Çünkü üreten firmalar zaten belli başlı. Onlarla başa çıkmak, hele de bir Türk iştiraki olarak imkansıza yakın. Bizim yerli üretim olarak yapabileceğimiz şey, Vestel ve Turkcell’in yaptığı: tasarım bizden, donanım onlardan!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (17)

 1. bi form gerekli yerli üretime bahli bi form , tek teknik olmannin üstü Karekter.!!!!!

 2. 30/12/2017

  CASPER TÜRK MALI BEYLER ARAŞTIRIN KİMSE BİLMİYOR

 3. 26/01/2017

  Arkadaslar mesele samsung söyle yapiyor yok diger firmalarda herseyini kendi üretmiyor zaten falan deyil, mesele bizim neyapmamizin gerektigidir. biz onlar gibi olmamayi kendimize yer edinmeliyiz, kimsenin ürettigi esyayida cihazida Arabasinida,ucanida Silahinida istemiyoruz biktik artik, cünkü biz kimsenin ürettigi cihaza güvenecek zamanda deyiliz, bizim dostumuz güvencimiz yine biziz.ALLAHA’A. Emanet olun.

 4. Tasarim bize donanim onlara ait olsun vaybe bu kafayla bile Allaha şukur iyi yerdeyiz en azindan basarmak zorundayiz yada kolay olmuyacak deggg

 5. 31/07/2016

  Bugun neresi yerli bir ucak firmada çine sipariş verip böyle söyle Telefon istoyoRum diye yaptirabilir. Kuş beyinliler milleti kandirmayin

 6. 25/05/2016

  Yerli telefonumuz olsunda tuşluya bile razıyım

 7. Bizimde olsun yerli telefonumuz çıksın alıcam hem ekonomi mizede katkıda bulunurum

 8. 03/05/2016

  Merakla bekliyoruz özellikleri piyasadaki sony samsung lg nin son modelleri ile aynı özelliklerde olursa sırf yerli diye, (telefonum sony z3 olmasına rağmen) yerli diye 1 tane daha alırım yeter ki yerli olsun özelliklerde geri kalmayalım

 9. Insallah buyuk turkiye geliyor

 10. Az kaldı az bizimkiler yerli yerli diye yardırmaya başladı, bide şu hükümet kurulsaydı 😀

 11. Artık çıksın da nasıl çıkarsa çıksın ya, bizimde yerli telefonumuz olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir