1. Anasayfa
  2. Telefon Haberleri

En ucuz 4G ve 4.5G’li telefonlar listesi!

En ucuz 4G ve 4.5G’li telefonlar listesi!

Türkiye 4.5G’ye geçti ve bu teknoloji kullanmak isteyenlerin sayısı tabi ki oldukça arttı. 4.5G’li bir telefona sahip olmak için dünya kadar para vermeye gerek yok. Sizin için güncel en ucuz 4G’li telefonları sıraladık.

(4G ve 4.5G aynı şey. Yani 4G destekleyen 4.5G’de destekliyor. Tek fark 4.5G teknik olarak 4G’den biraz daha hızlı)

Dünyada 2008 yılından beri aktif olarak kullanılan 4G, Türkiye için geç kalınmış bir teknoloji olarak düşünüldü ve 4G’nin üst modeli daha hızlısı 4.5G’de karar kılındı. 1 Nisan 2016’dan itibaren Türkiye’de 4.5G teknolojisi aktif olarak kullanılmaya başlandı. Bu teknolojiyi milletimizin kullanabilmesi için sim kartın ve telefonun 4G’yi desteklemesi gerekiyor. 4G’yi destekleyen telefonlar, 4.5G’yi kullanabilecek.

4.5 G teknolojisi, yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi dünyada halihazırda kullanılan en hızlı haberleşme teknolojisine verilen isimdir. Peki, 4.5 G teknolojisi tam olarak neyi ifade ediyor?

Aslına bakılırsa 4.5 G teknolojisi bunun diğer haberleşme sistemlerinden farkı, bu teknolojinin hızı noktasında meydana geliyor. 4.5 G teknolojisinden kısa bir süre önce Türkiye’de 4 G teknolojisi kullanılıyordu. 4.5 G’nin 4.5 G olarak adlandırılmasının sebebi bu teknolojinin halihazırda var olan 4 G teknolojisindeki bazı sıkıntıların giderilmesini sağlayan bir teknoloji olmasıdır.

Bu nedenle 4 G her ne kadar dünyada 2008’den beri kullanılıyor olsa da Türkiye’de geç kullanılan bir teknoloji oldu. Ancak 4 G’nin sorunlarının giderildiği 4.5 G teknolojisi, Türkiye’de dünya ile neredeyse aynı anda kullanılmaya başlandı diyebiliriz.

Servis sağlayıcılara sunulan 4.5 G yetkilendirmesiyle birlikte artık son teknoloji mobil telefonların tam kapasite ile kullanılması da mümkün hale gelmiştir. Nitekim 4.5 G’nin sunduğu yüksek bant genişlikleri yakın zamanda yürürlüğe girmesi beklenen 5 G teknolojisi de dahil gelişmiş tüm teknolojilerin ülkemizde kullanılmasını sağlamaktadır.

4.5 G ile birlikte mobil telefonların şebeke verisi üzerinden çok yüksek hızda internet erişimine ulaşması sağlanmıştır. 4.5 G’den önceki 3 G teknolojisiyle birlikte nispeten nispeten artan hızlarda en azından şebeke sağlayıcının sunduğu internet hizmeti ile istediğiniz yerde internete girmeniz mümkün oluyordu. 3 G ile internet sitelerinin daha düşük boyutlardaki dosyalar sunduğu mobil site versiyonlarını hızlıca yüklemek mümkündü.

Ancak 4.5 G’nin oldukça yüksek hızlı bağlantı düzenlemeleri sayesinde artık bir internet sitesinin tüm versiyonları telefonlara hızlı bir şekilde yüklenebiliyor. Bununla birlikte istediğiniz yerde hızlıca yüksek kalite görüntüsüyle de video izleyebiliyorsunuz.

4.5 G’nin sunduğu internet hızı, şebeke ile yapılan anlaşmaya göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak bu noktada bu internet hızının anlaşmanızdaki internet hızı olup olmadığına dair kafanızda belirebilecek şüpheleri gidermek için internet hız testi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Yapılacak internet hız testi ile anlaşma sağladığınız hızdaki internete erişip erişmediğinizi kontrol edebilirsiniz.

Mobilden internet hız testi yapabilmeniz için farklı internet sitelerinden istediğinizi deneyebilirsiniz. Bizim böyle bir işlem için önereceğimiz platform speedcheck.org sitesi. Zira Speedcheck’in internet sitesi üzerinden hız kontrolünü yapabilmekle birlikte mobil uygulaması kullanılarak mobil cihazlardan kolayca hız testi yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

Ancak tabii ki diğer hız ölçme araçları da böylesi bir işlem için kullanılabilir.

Aşağıda listesini belirteceğimiz 4 G ve 4.5 G uyumlu telefonların tamamı yakın zamanda kullanılmaya başlanacak en yeni nesil haberleşme teknolojisi olan 5 G ile de uyumlu bir şekilde çalışacaktır. Ayrıca bu cihazların tamamını fiyat – performans olarak tabir edilen mümkün olduğunca ucuz fiyata sahip olmasına rağmen yüksek performans gösteren cihazlar olmasına da dikkat ettik.

Oppo Realme 5i

Akıllı telefon piyasasına yakın zamanda girmesine rağmen oldukça hızlı bir yükseliş yakalayan Oppo’nun fiyat performans cihazlarından biri olan Realme 5i hem 4.5 G’nin tüm nimetlerinden faydalanılabilecek hem de 5 G’ye uyum sağlayabilecek cihazlardan biri.

4 GB Ram ve 2 Ghz işlemci hızıyla, 64 GB’lık dahili belleğiyle iyi bir performans cihazı olduğunu gösteriyor. Cihazın fiyatı 2.300 TL bandında.

General Mobile GM 20 Pro

6 GB RAM ve 128 GB bellek depolama kapasitesine sahip olan GM 20 Pro, gerçekten fiyatına göre oldukça yüksek performans gösteren mobil cihazlardan bir tanesi olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Fotoğraf çekme performansı olarak fiyat segmentinde yine beklenenin üstünde bir performans gösteren GM 20 Pro, 2.250 TL bandında bir fiyata sahip. Ayrıca bağlantı teknolojilerinde de her türlü desteği alabileceğiniz bir cihaz.

Realme 6 Pro

Bağlantı teknolojisi noktasında hiçbir sıkıntı yaşamayacağınız bir diğer fiyat – performans modeli olarak yine Oppo’nun Realme 6 Pro modelini önerebiliriz.

Helio G90T işlemcisi 8 GB’lık RAM kapasitesiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Bununla birlikte ekran görüntü kalitesi full HD olarak sunulmuş ve ekran boyutu 6.5 inç. Cihazın fiyatına bakıldığındaysa 3.100 TL civarında olduğu görülüyor.

Halihazırda kullanılan 4. G teknolojisi ile uyum içerisinde çalışacak bir telefon olan Realme 6 Pro, 5 G’ye geçildiğinde de bir problem yaşatmayacak bir cihaz.

Samsung Galaxy M31

Akıllı telefon dendiğinde elbette ki akıllara gelen bir diğer marka Samsung.

4.5 G teknolojisinin öncülerinden biri olan Samsung, bu teknolojinin devamı niteliğindeki 5G teknolojisine de tam anlamıyla uygun cihazlar üreten bir marka.

Bizim önereceğimiz modeliyse Galaxy M31 modeli. Ekran paneli olarak Super Amo LED teknolojisi olan bir model Galaxy M31. Galaxy M31’in diğer sunduğumuz modellere göre en önemli avantajıysa pil kapasitesi. 6000 mAh pil kapasitesiyle uzun pil ömrü sunacak bir telefon.

Cihazın fiyatına bakıldığındaysa yaklaşık olarak 3.000 TL gibi bir rakam olduğu görülebiliyor.

Tabii ki son yıllarda piyasaya sürülen tüm akıllı telefonlar 4 G teknolojisine uygun olarak piyasada yerini alıyor. Ancak telefon seçiminde düşük fiyat ve yüksek performansla birlikte önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tüm dünyanın geçeceği 5 G teknolojisine de uyum arayanların önerdiğimiz modellere bakarak çok daha yüksek hızlarda veri transferinin keyfini sürmelerini tavsiye ediyoruz.

Yerli üretim telefonumuzla ilgili son haberlere de linkten ulaşabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir