Etsy nedir? ne işe yarar? Komisyon oranları nedir? 2021

ETSY-NEDİR NE İŞE YARAR

Son yılların popüler alışveriş sitesi etsy nedir? ne işe yarar? işe detaylar…

Son 10 yılda çok büyük bir atılım gösteren eticaret sektöründe belli başlı markalar ön plana çıktı. Pazaryeri alışveriş siteleri olarak anılan bu markalar, ürünleri kendileri ve diğer satıcılar tarafından satılmasını sağlayan bir sistem inşaa ettiler. Buna da pazaryeri eticaret sistemi denildi. Bu pazaryeri eticaret sitelerinden biri de etsy.

Etsy nedir?

Etsy, insanların el emeği göz nuru ürünleri sattıkları ve dünyanın her yerinden alıcılara ulaşabildikleri platformdur. Alıcı tarafından ise dünyanın her bir noktasından el emeği ürünleri ve antika ürünleri satın alabildikleri global bir pazaryeri alışveriş sitesidir.

Etsy ne işe yarar?

Daha önce kısaca değindiğimiz üzere Etsy’i diğer pazaryerlerinden ayıran en önemli özellik; sadece ve sadece el emeği olan ürünlerin ve tarihi önemi olan ürünlerin satışının yapılmasıdır. Etsy’de makine ile otomatik yapılan fabrikasyon ürünlerin satışı yoktur.

Etsy’de neler satılmaktadır?

Etsy’de satışı yapılan ürünler  el emeği olan:

-Tekstil ürünleri: çorap, şapka, kazak v.b.

-Seramik ürünler: kupa bardak, tabak, çanak, vazo v.b

-Takılar: kolye, yüzük v.b.

-Tasarımlar: Dijital tasarıma sahip kargo yapılabilen çıkartmalar v.b.

Gibi bir çok el emeği ürünler sergilenmektedir.

Etsy komisyon oranları nedir?

Etsy komisyon oranları biraz farklıdır. Etsy’de bir mağazaya katılmak ve başlamak ücretsizdir. Üç temel satış ücreti vardır:

  • Listeleme ücreti,
  • İşlem ücreti ve
  • Ödeme işlem ücreti.

Site dışı reklamlardan gelen satışlar için bir reklam ücreti de var. Bu reklama dayalıdır ve herkesi kapsamaz.

Etsy’de bir ürün listelemek 0.20 USD’ye mal oluyor. Bir liste dört ay veya ürün satılana kadar satışta kalıyor. Bir ürün satıldıktan sonra, satış fiyatında %5 işlem ücreti kesiliyor (sizin ayarladığınız kargofiyatı dahil).

Etsy Payments ile ödeme kabul ederseniz, bir ürün satıldığında %6.5 + 3.00 TL ödeme işlem ücreti kesiliyor.

Listeleme ücretleri $0.20 USD için faturalandırılır, bu nedenle bankanızın para birimi USD değilse, miktar döviz kurundaki değişikliklere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ödeme işlem ücreti banka ülkesine göre de değişebilir.

Site dışı reklamlardan yaptığınız herhangi bir satış için bir reklam ücreti ödersiniz. Etsy mağazanızı açtığınızda, etsy’nin reklam hizmetlerine katılmak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Etsy’de dükkan oluşturmak

Etsy’de bir dükkan kurmak oldukça kolaydır. Bir Etsy hesabı oluşturun (henüz sahip değilseniz).

Hesap oluşturmak için buraya tıklayın.

Ardından Etsy sizi zaten yönlendirecek. Mağaza konumunuzu yani ülkenizi ve para birimini ayarlayın, mağaza adını seçin, bir liste oluşturun, ödeme yöntemini ayarlayın (nasıl ödeme yapmak istediğinizi) ve son olarak faturalandırma yöntemini ayarlayın. Faturalandırma hizmeti sizin ödeme almanız değil, listeleme ücretini ödemeniz için girmeniz gereken kart bilgilerini içerir.

Etsy’de ne satabilirim?

Etsy: zanaatkarlar, sanatçılar ve koleksiyoncular için el yapımı kreasyonlarını, vintage ürünlerini (en az 20 yaşında olmak zorunda) ve hem el yapımı hem de el yapımı olmayan işçilik ile ilgili malzemeleri satmak için bir pazar sağlar.

Etsy para kazandırır mı?

Bu pazarı kullanarak gerçekten para kazanmak mümkün. Özelikle Türk lirasının dolar karşısında düşük olduğu düşünülürse döviz kazanmak bu devirde gerçekten sizi tatmin edebilir. Ayrıca küçük te olsa ihracat yapmış olmanız (buna mikro ihracat denir) sizi vicdan olarak da güzel bir iş yapmanın getirisi olarak mutlu edecektir.

Etsy’nin almış olduğu ücretleri sizin iş yapabilmeniz olarak bilinirlik, güven ve tüm dünyaya satış yaptırma yeteneği olarak düşündüğünüzde komisyon ve diğer ücretler çokta gözünüze batmayacaktır. Rakiplerinizle aranızda ki en büyük yarış kargo ücretleri nedeniyle olacaktır. Zira yurt dışına kargo göndermek maliyetli olduğundan kar marjı yüksek ürünler satmanız yararınıza olacaktır.

Etsy 40 adet ücretsiz listeleme nasıl kazanın!

Evet. Etsy’de listeleme ücreti 2021 yılı için 0,20 cent’tir. Bu zaman geçtikçe değişkenlik gösterebilir. Eğer 40 adet ücretsiz listeleme hakkı elde etmek istiyorsanız BURAYA tıklayarak kayıt olursanız ücretsiz 40 adet listeleme hakkı elde edeceksiniz. Bunun için hiçbir şart veya kriter yok. Sadece az önce verdiğimiz linke tıklayarak kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra 40 adet ücretsiz listeleme hesabınıza tanımlanacak.

Burada ki püf nokta hesabınızı açarken işlemleri bitirmeniz. Yarım bırakırsanız; örneğin hesap oluştururken en son adımlarda ki kimlik belgelerini göndermezseniz, yada Etsy sizden kredi kartı bilgisi istediğinde kredi kartı bilgisini paylaşmazsanız hesap tamamlama işlemini bitirmediğiniz için 40 adet ücretsiz listeleme kazanamazsınız.

Etsy Nedir Videosu

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x