1. Anasayfa
  2. Yerli Uzay

Yerli uzay mekiği yaptık haberine inanmayın! Şimdilik…

Yerli uzay mekiği yaptık haberine inanmayın! Şimdilik…
Türkiye uzay programı

Son 10 yılda yerli üretime inanılmaz bir ağırlık veren güzide ülkemiz Türkiye, tank, insansız hava aracı, silah gibi elle tutulur yerli araçlardan sonra şimdi de gözünü uzaya dikti.

Geçtiğimiz aylarda özellikle siyasi olaylarla gündeme gelen ve Cumhubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sıkça eleştirilen Tübitak, sonunda özüne döndü ve önemli çalışmalara ağırlık veremeye başladı.

Tübitak’tan gelen habere göre, Tübitak Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, beraberinde; İspanya, Almanya, İsviçre, İtalya, Avusturya, Birleşik Krallık ve Japonya’nın da olduğu toplam 9 ülke ile Avrupa Komisyonu 7. Çerçeve Programı dahilinde ortaklaşa projede uzay mekiklerinin termal korumasını geliştirmek amacı ile bir araya geldi. Kısaca bu projenin amacı, gündemde olduğu gibi Tübitak tarafından yerli uzay mekiği oluşturmak değil, Tübitak’ın da içinde bulunduğu 9 ülkenin ortaklaşa oluşturduğu projede, yeni uzay araçlarının atmosferde ve uzayda termal korunmasının geliştirilmesi amaçlanıyor. Projenin adı da, ünlü mitolojik kahraman THOR!  Projenin, eleştirilen adının da THOR olması Tübitak’ın değil, ortak projede yer alan devlet kurumlarının kararı.

Yerli uydu çalışmaları malum. Onda büyük bir ilerleme mevcut. Yakında yerli uydu fırlatma rampası da yapılmaya başlanacak. Uzayda ki rolumüz günden güne artarken yerli uzay mekiğinin de yapılmaması için herhangi bir sebep yok. Yeter ki istensin…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir