1. Anasayfa
  2. Yerli Uzay

İşte %100 yerli olacak olan Milli Uydu’da son durum! Güzel günler yakın…

İşte %100 yerli olacak olan Milli Uydu’da son durum! Güzel günler yakın…

Türkiye’nin uzaydaki tamamen yerli ilk uydusu olacak olan Milli Uydu projesi tüm hızıyla devam ediyor.

Türksat Uydu Haberleşme ve Kablo TV İşletme AŞ Genel Müdürü Ensar Gül yaptığı açıklamada yerli uydunun ön tasarımının bittiğini ve kısmetse 2019 yılında tamamen biterek 2020 yılında uzaya fırlatmayı planladıklarını söyleyerek.

Milli uyduyu geliştiren ekiple ilgili bilgi veren Gül: “”Uydunun yapımında TÜRKSAT’ın yanı sıra ASELSAN, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) ve CTech de yer alıyor. Mali kaynağı, tasarımı ve yazılımı yerli olan bir proje. Ön tasarım aşaması tamamlandı. İnşallah 2019 yılında tamamı tamamlanacak ve muhtemelen 2020 yılında uzaya gönderilecek.” olduğunu söyledi.

İlk kez tamamen yerli uydu gerçekleştirildiğını bu yüzden çok uzun ve zor olduğunu söyleyen Gül: “”Bir kez tasarlayıp onu devam ettiriyorlar. Bir sonraki uyduda da aynı tasarımı kullanıyorlar. İlk defa yapmak bu açıdan zor ve önemli” söyleyerek.

Milli uydu ortalama 5 ton ağırlığında olacak ve diğer uydularımız gibi 42 derece boylamına yerleştirilecek. Yerli uydumuzun 2020 yılında uzaya fırlatılması bekleniyor. Ayrıca uydu fırlatma rampasının da yerli olarak gerçekleştirilmesi için çalışmalar başladı. Böyle Türkiye hem kendi uydusunu üretecek hemde kimseye muhtaç olmadan, paraları dış ülkelere saçmadan Türkiye içerisinden uyduları uzaya fırlatabilecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir